İş çıkışı Hk

'Konu Dışı' bölümünde Özen tarafından 18 Şubat 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Arkadaşlar merhaba iş ile ilgili bir problemim var ve bunun hakkında bir sorum var sizlere ki bu normalde ayin 20 sinde çıkışımı verecregim sekilde dilekçe yazmıstim 15 gun once.. Neyse konuya gireyim ben ..

Şimdi ben gecen sene mart ayında bu ise girerken noterde taahut verdim imzaladım ( iller bank. Nin tasoren firması olduğumuzdan benim taahutum olmadan iller bankasi haliyle kabul etmiyor ölçüm vs isi icin) bende 15 gun onceden dilekce yazdim 20 sinde isi birakacam diye. . Masanin üstüne koydum fotolarinida cektim ne olur ne olmaz diye. Ama geçen muhasebeciye benim dilekceyi sirkete bildirdin mi dedigimde yo oyle brsey yok ki falan dedi yan çiziyorlar galiba diye düşündüm. Ana firmayı arıyorum acmadi 2 3 kez tlf mu. (Cocuk daha 23 yaşında burada öğrendi isi) Bunlar is bitimi yaklaştığından eleman bulamayacaklari icin dilekcemi göndermediler galiba yani ben öyle düşünüyorum en azından.. Bir de not olarak şunu düşeyim " (Ben ana firmanın elemanıyım o muhasebeci ve sirkette ki diger tüm isciler tasoren firmada yani muhasebeci hem ana firmaya hem tasorenin isine bakiyor
    Ama muhasebeci taşören firmada sigortalı.. Burada da sadece ana firma elemani bi ben varım bi de bi kisi daha var sadece ) " dilekcemi göndermedikleri icinde sirkete ne yapcami bilemedim taahhüt isi oldugu icin isin içinde ceza yemek var

Ve muhasebeciye de ayin 4 inde dilekce yazdım ve yazdıktan sonra kendisine dedim Ben ayin 25 i gibi baska bir ise giricem is buldum zaten bu iste bitiyor martin 15 sinde.. Benim cıkışımı en gec ayin 25 ine kdar vermezseniz 4 5 gun için hazir devamli isi kaciracam falan dedim tamam hakedis icin mertaj vs çıkar gitmeden önce bize yeter abi dedi ama pek sey yapmadilar. Laf ta kaldi gibi

Ki gercektende bu is martın 15 20 si arasi bitiyor santiye kapanıyor. Ve benim yeni bulgudum iste suan normalde başladı ama adamlar sirf ben zorda kalmayım diye idare ediyorlar 20 gündür falan gecici biriyle.. Bi 10 15 gun daha idare edemezler. Benim mecbur çıkmam lazim buradan , çıkamazsam eger hazır isten olacam maalesef.

Ben simdi ne yapabilirim bu durumda var mi bi önerisi olan. Nasil olur bu is sence var mi bi yolu . Taahütum olduğu için elin kolum bagli .

Kısaca kafamda deli sorular :D

refuserQ bunu beğendi.
  2. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    828
    Kabaca fikrim önce sorunsuz bir şekilde çalıştığın yerden ayrilman ceza vs olmadan. Muhtemelen 1 ay kadar bekletmek gerekecek diğer işi.

Özen ve refuserQ bunu beğendi.
  3. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Boyle demeyeydin iyiydi Mustafa hocam :)
    Çok kotu bir durumla karşı karsiyayim suan uyku uyutamıyorum o derece :D

4. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Hangi masanın üstüne koydunuz dilekçeyi? Ve keşke elden teslim etseydiniz ya da masaya bıraktım diye kimin masasıysa arayıp söyleseydiniz. Çektiğiniz fotolar bir delil oluşturur mu bilemem ama bunu bir avukat vb forumunda sormanızda yarar var. Hukuki anlamda haklarınızı daha rahat öğrenebilirsiniz. Dilekçeyi işleme almamak suçtur. Olumlu ya da olumsuz dönütü yapılması gerekir. Siz bence BİMER e vb. şikayet edeceğim dilekçemi işleme almadınız vb diye blöf yapın bi tepkileri ne olacak. Ama dilekçenin tam olarak ilgili kişiye elden verilmemesi sebebiyle bence yine de çok ümitli olmayın.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 19 Şubat 2018
    Özen bunu beğendi.
  5. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    234
    Keşke baştan noterden yollasaydın istifa dilekçesini. Böyle sözleşmeli işlerde çok sağlam oynaman gerekiyor.

Son olarak eğer kaçırmaman gereken bi iş ise. Bırak işi geçiş yap. onlar versin mahkemeye. mahkeme de koyarsın delilleri önlerine. iş mahkemesi çözer en kötü.

yine de bi hukuki yardım alman daha mantıklı.

Özen bunu beğendi.
  6. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Aslında cocuga teslim ettim ben aldım dedi o gun sorduğumda. Ama aradan 4 5 gun geçince ne dilekçesi abi oyle sirkete bildirme falan olmuyor falan dedi iste.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 19 Şubat 2018 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2018 ---
    en son oyle birsey yapacağım artik.

Ama Alper beyin dedigi gibi avukata vs danışmak lazım. Koca forumda illa avukat veya sigortaci vs vardir diye düşünerek konu açtım aslında :D

7. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Peki ne olmuş o verdiğiniz dilekçe? Siz üstünüze düşeni yapmışsınız bence. İlgili kanun incelenerek durum analiz edilebilir ama hangi kanun :D [​IMG]

8. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Bu arada yanlış anlamış olmayasınız, kendisi muhasebeci ya ilişik kesmeyi direkt yapıyordur belki de dilekçe tarihine göre. Öyle şirkete falan göndermeden. Şirkete gidince ne olacak ki?

9. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    234
    Konu biraz aslında basit. Şöyle bu ülkede iş hukuk üzerinden yürümüyor. Onlar hukuk dışına çıkacak. Sen de çıkacaksın. Konu uzarsa iş mahkemesine götürürsün. Orda da seni haklı görürler.

10. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Bence de, kaç tane durum geliyor onların karşısına. Ama siz çalışmaya devam ederseniz ve örneğin 10 gün sonra çıkmak durumunda kalıp ben dilekçe vermiştim diyemezsiniz. Çünkü kendi rızanız ile çalışmaya devam ettiniz ve ihbarsız olarak işten ayrıldınız diye haklıyken haksız konuma düşebiliriniz. Dikkat edin buna.

11. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Buna da bir bakın isterseniz[​IMG]

12. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Onu bi kodu varmış. İstifa kodu . 15 gun önceden dilekce verdiğini bildirme baabinda

13. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Sizi bağlamaz onların işleyişi. Siz üstünüze düşeni yapmışsınız bence.

14. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Benim canımı sıkan sey aslında; ben suan isi yarin bıraktığım zaman (dilekçemde oyle yazmıştım) bunlar benim diplomami kullanmaya devam edecekler is tamamen bitene kadar çıkışımı vermeyecekler. Mahkeme vs mevzusu oluncada kardesim sen çıkmamışsın ki çalışmaya devam etmişsin diyecekler

15. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Bununla da o dilekçeyi alan arkadaşı korkutun, ötecektir dilekçeyi ne yaptığını. [​IMG]

Özen bunu beğendi.
  16. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    Onlar sizin çıkışınızı vermezse vermesin. Siz zaten dilekçe vererek almadınız mı o çıkışı. Diğer yerde başlamanıza engel mi çıkış vermemek? Bahsettiklerinize göre siz haklısınız bence. Ama hukuk konusunda burası da Türkiye, unutmamak lazım. Belki de çözüm çok basit ama sinek mide bulandırıyor işte. Allah kolaylık versin.

Diploma konusu için ise, ben dilekçe verdim, eğer kullanırsanız dava açarım diyin. Sonuçta onlar kadar sizin de haklarınız var.

17. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Birazdan müsait olunca hepsine bakacam bende memurlar net ten veya baska sitelerden.
    Bunlara bakmıştım bi kısmına aslında. Ama tam kesin net bir sey yazmiyor . Ben de buralarda anlayanlar vardir diye konu açtım. Benim icin kanun yorumu degil sahis yorumu önemli :D
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 19 Şubat 2018 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2018 ---
    Ben çıkış için dilekce verdim ama diplomayi kullanmak icin sigortami isletmeleri lazim yani bu adam bizde çalışıyor diye gorunmem lazım o yuzden cikis isini sorun yapabilirler ortada dilekçede yok derler diye tereddutteyim.
    Sonucta burada sigorta çıkışımı vermezler ise diger girecefim sirkette de sigortam görünecek orasida sigorta yapacam haliyle 2 sigorta olayi sıkıntı

18. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    69
    İşte siz dilekçeyi verdiğiniz adamı işleme almadın, ne yaptın dilekçeyi, dava edeceğim seni sorun yaşarsam falan diye korkutun bi. Bakalım ne olacak.

Özen bunu beğendi.
  19. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.511
    Hocam ihbar süreniz ne kadar? Notere verin şimdi ister ihbar süreniz kadar 2 hafta olabilir isterseniz yarın çıkışımı istiyorum diye. Bitsin gitsin. Bildiğim kadarıyla çıkarmak zorundalar. Eğer ihbar süresinden erken tarihe verirseniz firmaya ihbar tazminatı ödemek durumunda kalırsınız. Onun için de sizi mahkemeye verirlerse durumu anlattığınızda kaybedecekleri için muhtemelen ihbar tazminatını da istemezler sizden.
    İş kanunları çalışandan yana daima. Ancak dediğim gibi noterden halletmeniz yeterli olur. Yakın zamanda benim de bir iş çıkışı tecrübem oldu oradan az buçuk öğrendim :)

refuserQ ve Özen bunu beğendi.
  20. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Oo aradığım cevaplar gelmeye başladı bir nevi :)

15 gun olması lazim ihbarim . Ben dilekçeyi yazali bugün 15 inci gün normalde bugün cikmam lazım .
    Ama ya dilekcen yok senin oyle bir sey yok derlerse ne yapacam ben?

Yoksa direkt hic dilekcem olmasa bile yani bunlar onu masaalti yapıp yoj ettilerse bile ben hic bu sorularin icine girmeden notere gitsem halledebilir miyim acaba?

Hallededilirse de ne zaman gitmem dogru olur notere

Sayfayı Paylaş