Alışveriş Bağımlılığı Mı, Hobi Mi Yoksa Gerçekten Bir Zevk Mi?

'Konu Dışı' bölümünde Dr.Ali tarafından 25 Şubat 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. EthnicMusic

EthnicMusic MP3

Beğenileri:
    39
    Müzik dinlemeyi çok seven bir arkadaşınız olarak bu bilgi kaynağı foruma yeni katıldım denebilir. Şahsen müzik dinlemek benim için bir iş yaparken kenarda çalmaya bırakmaktan ziyade özellikle bu eylemi gerçekleştirmek için zaman ayırdığım bir şey. Geçen İranlı bir müzisyen keşfettim, adamı dinlerken gözlerim doldu. Bunun üzerine bu sesi daha iyi duyabilmek için ekipman arayışına girdim ve şuan bu yüzden buradayım ve neredeyse 1 aydır da takip ediyorum.

Gördüğüm kadarıyla bir çok kişinin birden fazla DAP, kulaklık, Amfi veya DAC'ı var. Ve hala almaya devam ediyor bir çok kişi.

Sormak istediğim soru şu: Neden birden fazla kulaklık ya da DAP? Bu gerçekten zevk mi yoksa alışveriş bağımlılığı mı?

2. darkainu

darkainu FLAC

Beğenileri:
    713
    Keyif işi çünkü ve herkes farkli şekillerde alıyor. Çok da mantık aramamak lazım, biraz da duygusal bakmakta fayda var.

Hepsinden farkli tat aliyor diye birden fazla kaynak yada kulakligi olabilir kişinin. Nasil her kiyafet birbirine uymuyorsa, yada her renk, yada her yemek.

Mobilde kullanilan setup ayri, evdeki ayri olabiliyor yada muzik turlerine gore de ayri kullanilabiliyor.

Benim sporda ve normal dinlemelerde kullandigim muzik calar ve kulaklik farkli mesela.

Son düzenleme: 25 Şubat 2018
    moonstar ve Dr.Ali bunu beğendi.
  3. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    511
    Yeni biri olarak ben tek kaynak ama çok kulaklık kullanmayı tercih ediyorum. Her kulaklığın başarımı farklı. Eğer benim gibi her tür müziği zevkle dinlemeye çalışırsanız tek kulaklık yetmez. Bu hobinin doğası böyle.

Malûm İstanbul şartlarında iki mesafe arası 1 saatten fazla sürünce baştan sona aynı tür müzik dinlenmiyor ve dolayısıyla farklı kulaklıklar taşıyorum. Bu bazen hava durumuna ve toplu taşıma yoğunluğuna göre de yol boyunca kulaklık değiştirme gereği hissettiriyor.

Evde de genelde bilgisayar üzerinden DAC ile dinliyorum. Sistemler çok farklı. Bu bir alış veriş çılgınlığı değil. Hobi içinde düşünüldüğü zaman ihtiyaç fakat dışarıdan bakan biri için elbette garip bir durum :)

DefinitioN, refuserQ, Dr.Ali ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. wadi

wadi FLAC

Beğenileri:
    360
    İnsanlar acılarını dindirmek için satın alır. Burada da durum bu.

5. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.741
    Hobi. Alışveriş içermeyen hobi var mı? Farklı cihazları denemek istiyor insanlar haliyle...

Eminim elindeki fazlalıkları da satıyorlardir insanlar. Yoksa boş boş niye çürüsün...

refuserQ, Dr.Ali ve Chaturanga bunu beğendi.
  6. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    92
    Her amfi-kulaklık kombinasyonunun ses tınısı farklı oluyor. Herkesin sevdiği tını ayrı. O nedenle farklı kombinasyonlarla en sevdikleri tınıya ulaşmak istiyorlar. Sonuç, çoğu zaman fiyasko oluyor, çünkü sonuçta ses konik bir diyaframın titreşmesiyle oluşuyor. Gerçek enstrümanların çıkardığı sesi asla çıkaramıyor. O nedenle çoğu zaman boş bir arayış oluyor.
    Size tavsiyem, sevdiğiniz ses rengini-tınıyı belirleyin ve cihazları buna göre seçin.
    Maceraya girmeyin, sevmediğiniz ses rengine sahip bir cihazı dinleyemezsiniz. Fiyatları ne olursa olsun.

Son düzenleme: 25 Şubat 2018
    Dr.Ali bunu beğendi.
  7. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.001
    Ya da satmaya çalışıyorlar diyelim ;)

@Dr.Ali

Benim taşınabilir olarak birim zamanda elimde bir veya iki adet dap vb. oldu. Şimdi de bire indirmeye çalışıyorum zaten...

Dinamik kafaüstü yine birim zamanda bir adet oluyor bende. Evde şu an pikap sistemine bağlı böyle bir düzenek var.

Bir de bilgisayara bağlı dac'lı bir sistem daha var, ona da bir stax set bağlı. Bu son ikisinde müzik kaynakları farklı zaten, o yüzden çakışma da yok...

Neticede hepsinin keyfi ve kullanabilirliği farklı. Yaptığım harcamalar artınca da kendimi "hobim bu benim" diyerek avutuyorum :)

Sent from my fridge using Tapatalk

Dr.Ali bunu beğendi.
  8. complete

complete WAV

Beğenileri:
    1.104
    hiçbir hobi insanın başka duygularını törpülemez,yani kendimi ses olayına verdim artık çalışmayacağım desen bile bu çalışmamanın psikolojisi'ni 3-5 gün törpüler,veya sevgilimden ayrıldım,moralim bozuk gidip alışveriş yapayım demek te o anlık üzüntüyü giderir,hobi'nin doruğa çıktığı an bütün duygusal veya maddi duyguların doyuma ulaştığı andır,ses olarak arayışta olmak büyük bir boşluktur zaten,ziller,midler,üst frekans,alt baslar,sahne,uzama,kısama, ne oldu hepsi'ni veren bir ürün buldun mennunmusun hayır hayır olamaz,burda bitmeme li demektir hobi,bu sefer de bunları yapamayan ürünleri dinleyip eleştiri ile geçirmektir bu hobi,elbette bayan arkadaşlar gibi rengine aşık olup kulaklık satın alıp bu konuyu ömür boyu kapatmak isterdik ama bundan sonra ne yapacağız duygusuna kapıldın mı dostum,ya da yeni çıkan ürün bundan daha iyise ve ben bundan mahrum kalıyorsam niye çalışıyorum demek zaten başlı başına hastalık,sarı forum da 2-3 tane fena halde haparlör hastası var elinde 50 tane hoparlör var,yeni bir ürün çıktığında ilk mesajı atıyor ben dayanamıyorum alacağım diye,hatta alacağı ürün elindeki üründen daha kötü olmasına rağmen ve bunu bilmesine rağmen alıyor,şu ürünün bir tık altı olsa bile bu paraya değer diyip alıyor:) hastalık tabi ki, değil dersek yalan olur,takıntı,detay, v.s. derken hayatta ki birçok ana konuyu kaçırıyorsun bu nedenle,ama insan ne ile mutlu ise onu yapmalı,bir 70-80 sene sonra hiçbirimiz dünya da olmayacağız,aramız da kalanlar olsa bile yaşadıklarını zannedecekler:)

endia, s4vaş, karanehir35 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. SonyPro

SonyPro FLAC

Beğenileri:
    82
    Ses konusu audiophili seviyesindekilerde çoğunlukla bağımlılık yapıyor. Bendede var bu. Ama önüne mantıkla geçebilmek önemli. Zira üç farklı orta segment kulaklık alacakken bir tane hi-res aldım ve mantıklı olan buydu.
    Çünkü o üç marka her ne kadar majör markalarda olsa farklı farklı kullansamda beni çok tatmin etmeyecekti. Şimdi "başka bi kulaklık olmasın bununla gideyim" diyormuyum hayır :)
    Çünkü her dap, dac, kulaklıktan (hatta kablo) alacağımız müzik lezzeti farklı. Ve kafalarda "acaba bununla ne duyacağım? Beni şaşırtacakmı?" türünden soru işaretleri var.
    Bu sorular bize göre haklı sorular. Ancak kantarın topuzunu kaçırmamak lazım. Bir ara elbise dolabımın askı demirine dolayıp astığım kulaklıklar 12 adetti.

Dr.Ali bunu beğendi.
  10. Pax

Pax FLAC

Beğenileri:
    792
    Yaşantım boyunca müziğe ilgim vardi. Lakin müziğe yetenegim yoktu. Tıpkı bu forumdaki her bir kişi gibi müzik benim yaşantımda sadece bir ayrıntı değil yaşantımın büyük bir parçası. Günde en az 3 saat ve daha fazla zamanımı müzik dinlemeye ayırıyorum. Dolayısıyla harcamalarım da bütçe dahilinde doğru orantılı.

Bu hobide daha yeni iken 90 dolara kulaklık aldım. O 90 dolar gözümde o kadar büyüdü ki gece yatağa yattığımda acaba doğru mu yaptim? Mantıklı bir harcama mıydı? Bir türlü karar veremiyordum.

Zaman içerisinde hem farklı ekipmanlar deneme fırsatı buldum. Hemde çok değerli insanlarla tanıştım. Bugün 1500 dolarlık sistem (Dap+2 adet kulaklık) kullanıyorum. Şuan bütçem olsa gözümü kırpmadan 15 bin 20 bin lira ekipmana gömerim. Banka hesabımda 6 sıfirlı rakamlar yazmasındansa yaşamdan maksimum keyif almayı tercih ederim.

Uzun lafın kısası hobide tecrube sahibi oldukça telafuz edilen 1000 dolarlar 2500 dolar paralar insanın gözünde küçülmeye başlıyor :)

11. Zenetic

Zenetic FLAC

Beğenileri:
    360
    Vallahi ne yalan söyleyeyim benim yaşımdaki insanlar evlenmeyi hayal ederken, ev, beyaz eşya,araba vs. gibi hayaller kurarken ben ekipmanlar edinmeye çalışıyorum :)

mfya, Picasso16, Yabguz ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  12. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    92
    Evlendikten sonra zor. Hem maddi nedenler, hemde eşine vakit ayırman gerekiyor. Ben odama çekiliyorum müzik dinleyeceğim dediğinde, yiyeceğin trip hayattan soğutur seni. Çocuk oldu mu, komple hayatı unut zaten.

DefinitioN, Dr.Ali, Mikrobiyolog ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  13. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.228
    Arasıra kulaklığı hanıma da vermek lazım bulaştırmak lazım yoksa iş zor :D

refuserQ, mfya, Yabguz ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. Picasso16

Picasso16 MP3

Beğenileri:
    229
    Ben kulaklığımı kız arkadaşıma verdim ve mutfağa gittim.Yanına döndüm merak ettim ne açtı.Telefona bakmadan parçayı tahmin edeyim istedim.Kulağımı kulağına dayadım : ''Biz iki aşık kafaları karışık bir sağa çarptık bir sola çarptık .'' sözlerini duyduğum an aldım kulaklığı geri. Telefonun şarjına yazık dedim . Bırak laf etsin, mühendislerin kemikleri sızlamasın. :angel: Çok acımasız bir müzik faşistiyim sanırım.

Son düzenleme: 26 Şubat 2018
    refuserQ, CongoFather, endia ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.495
    Ben aynı anda fazla sayıda ekipman kullanamayanlardanım.

2. 3. kulaklık çok rahatsız ediyor beni.Nadiren aynı anda iki kulaklık ve ya müzikçalar+dac v.s. kullanmışımdır.

Mümkün olduğunca all-rounder olsun tek olsun.

Kulaküstü+kulakiçi olayı farklı.Taşınabilir ve ev kullanımı çeşitliliği zorunlu kılıyor.Bu başka bir konu ama bütçem sınırsız bile olsa iki üst düzey over ear ya da in ear gibi aynı türde ekipman kullanmam.

refuserQ, mfya, darkainu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    511
    Lise yıllarımda amatör olarak fotoğraf çekmeye başladım. Üniversiteye başladığımda güzel ekipmanım vardı ve müthiş derecede vakit ayırıyordum. Mesela birkaç ay boyunca sürekli Yıldız Parkı'na gidip hep aynı fotoğrafları çektim. Her seferinde aynı fotoğrafı farklı ayarla farklı açılardan vs. durmadan denedim, en güzeli aradım. Hiçbir zaman bulamadım. İşte bu hobiydi. İnanılmaz zevkliydi.

Şimdi fotoğrafı kendi çapımda iş için çekiyorum ve elimde çok daha fazla ekipman, çok daha fazla bilgi/tecrübe var. İnanır mısınız en fazla 3 karede en iyi fotoğrafı buluyorum. Çünkü aldığım paranın karşılığını verecek en iyi fotoğrafı bulsam yetiyor. İşte hobi burada bitti.

Umarım anlatabilmişdir. Eğer bu hobiye ticari bakıp sesi, fiyatına göre ararsam çabuk beğenirim lakin sadece en güzel sesi ararsam işte o zaman benim için hobidir. Biz herkesin duyduğunu daha detaylı anlayıp, aldığımız zevke bakıyoruz. Ne zaman zevke doydum deriz orada hobi biter. Bence bu hobiyi güzel yapan paran ne kadar olursa olsun arayış içinde olmaktır. Boş zamanlarında müzik dinleyenlerden farkımız bu diye düşünüyorum.

Yabguz, refuserQ, Pax ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. furkan kocyigit

furkan kocyigit MP3

Beğenileri:
    90
    bence parayla sabittir, ne kadar paran varsa o kadar bağımlısın

Dr.Ali bunu beğendi.
  18. EthnicMusic

EthnicMusic MP3

Beğenileri:
    39
    Bir yerden başlamak istiyorum bende. Fiio FH1 aldım, yolda gelecek. Şimdi dap arayışındayım. Kafamda Cayin N5ii vardı ama şu an farklı bir kaynağa bütçe ayırdığım için başka Dap'lara bakmaya başladım.

HM-603s nasıl? Baktım da pek bir şey bulamadım bununla ilgili. Cayin N3'e ya da Shanling M2s'e göre nasıldır?

19. ancientbehemoth

ancientbehemoth Yeni Üye

Beğenileri:
    29
    uyuyan yılanı uyandırdın artık, geri dönüş yok ;D

bu arada. malın ne kadar çoksa, korkun ve tedirginliğin de aynı oranda artıyor. Ay şurası mı çizildi, ay kablosu sıkışmasın, ay çocuk mu aldı. Kimse senin baktığın gibi bakmaz malına, değer vermez. Çarpar, çeker, fırlatır, atar.

Maddi imkanlar dahilinde farklı ekipmanlar deneyip, ses deneyimimizi artırdıktan sonra tek ekipmanda karar kılmak bence hem keseye hem de kafaya fayda sağlayacaktır. Fiyat skalalarına göre internette bulabileceğin incelemelerde alınabilecek en iyi kulaklığı ve DAP'ı alarak yolculuğuna başlayabilirsin. Maddi durum ölçüsünde bir üst segmente geçerek, o segmentin en iyi ekipmanlarını alarak yoluna devam edersin.

Bence segmentler arasındaki geçiş sürelerini çok kısa tutma. Cihaza ve kulaklığa alışma, sevdiğin müzikleri özümsemenin keyfini çıkar.

Anı yaşa.

20. OzanBc

OzanBc Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    İşin doğrusu, pahalı bir hobi bu. Bir kere bu işe bulaştın mı alacak çok şey var, denenecek şey ondan da fazla.

Ben oyun oynayan bir adamdım, oyun kulaklıklarının performansı yetmeyince (yetmiyor gibi olunca) "open" kulaklıkların daha iyi performans gösterdiğini okudum. Bir HD 598 almaya karar verdim. Elimde şans eseri aldığım bir Sound Blaster E1 var, onunla HD 598 kullanınca muazzam bir fark oluştu. Peki ya daha iyi bir DAC/AMP nasıl olur diye düşündüm ve Schiit Fulla aldım. Sonra bununla müzik dinlemeye başladım ve daha önce dinlediğim şeyin müzik olmadığına karar verdim.

Şu anda bilgisayarda kullandığım sistem,
    Yulong D100 MKII DAC ve Rotel'in bir amfisini kullanıyorum. Bunlara bağlı POLK TSI 200 Hoparlör var.
    Kulaklık hala HD 598 ama biliyorum ki upgrade edeceğim. Gözüm Hifiman'lere kayıp duruyor.

Bu arada bir DENON AH-MM400 aldım seyahatlerde ve dışarıda dinlemek için ama kulaklarıma ufak geliyor, şimdi onu satıp başka model alacağım. Mesela ORA diye bir kulaklık var, indiegogo'da. Çok merak ediyorum. Ağustos ayını bekliyorum ki dağıtımı başlasın diye.

Daha bunun HT sistemi var, kule hoparlör ve bu sistemde kullanmak için amfi arıyorum bir yandan. Sonra bu sistem 5+1 olacak, biliyorum.
    Daha IEM'ler var, DAP'lar var. Var oğlu var.

Deneyimlemek istediğim çok şey var ve bunların sınırı yok maalesef (bütçe anlamında).

Sayfayı Paylaş