Amfi-Dac Tavsiyesi

'DAC' bölümünde hepimiz_biriz tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde başlatılan konu.

1. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Meraba Arkadaşlar.Giriiş seviiytesi bir masaüstü sistem kurmayı düşünüyorum.Dac+amfi+ kulaklık
    kulKLIık olarak bir tane bass agırlıklı ve bir tane de geniş sahneli bir kulaklık almak istiyorum.Aama bütce cok geniş olmadıgı için öncelikle ilk etapta bas agırlık bir kulaklık almayı düşünüyorum daha sonra ise bütce rahatlayınca geniş sahneli bir kulaklık.Düşündüğüm kulaklıklar bas agıırlıklı olarak beyer dt770 80 veya 250 ohm
    geniş sahneli kulaklık olarak ise akg k701 veya hd 650

Öncelikle sormak istedigim şudur ki; baslı kulaklık olarak beyerin hangi modeli seçilmeli? forumda okudugum kadarıyla 80lik bas için daha iyi deniyor

İkinci olarak geniş sahneli kulaklık olarak hangisini öneirsiniz? hd650nin empedansı 300 ohm k701 in ise 62 ohm. Yani bu şu mu demek oluyor hd650 için cok güçlü bir amfi gerekirken akg üzerinde normal bir amfi barındıran daclar ile (nuforce udac giibi) cok rahatlıkla sürülebilir mi?

Son olarak da dac ve amfi olarak bu kulaklıkları sürmek için ne alınmalı?mesela dt770-80 ve akg k701(62 ohm)
    amfi almadan yalnızca nuforce udac alsam yeterli olur mu? veya hd 650 için hangi hangi amfiyi önerirsiniz?Bir de arkadaslar önerdiginiz amfi veya dacların nereden satın alınabilecegini de linkl ile belirtirseniz daha cok yardımcı olmuş olursunuz.
  2. Fakir_çocuk

Fakir_çocuk Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    valla ben olsam hd650 yi alırım
    beyer olsun diyosan dt990 olur basslı olarak

dirençlere pek takılma(diğer konularda arkadaşlar bana göre baya bi fark atmış durumda bilgi anlamında e tabi parada çok onlarda ???)
  3. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Dediğim gibi ilk etapta bass agırlıklı kulaklık almak istiyorum.bass olarak da kapalı tip kulaklıkları öneriyorlar.dt770 epey bir öene cıkıyor bass olarak, okuduklarımdan anladıgım kadarı ile. geniş sahneli kulaklık olarak hd650 de zaten seceneklerim arasında ama hd 650 yi sürmek akg k 701 i sürmekten cok daha masraflı olacaksa k701 seçilebilir sanki çünkü empedansı 62 ohm yazıyor belki amfi almnaya gerek kalmaz o zaman amfisi üstünde bir dac iş görebilir sanki acaba öyle mi olur :)
  4. yilmaz196

yilmaz196 FLAC

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    7
    Bu sorduklarınız ile ilgili dolu bilgi var forumumuzda. Biraz başlıkları karıştırırsanız hem çok güzel bilgiler edinirsiniz hem de aradıklarınızın çoğuna cevap bulursunuz.
  5. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    57
    İnceleme:
    39
    İsim:
    Hasan
    HD650 de, K701 de amfisiz zor olur. Ohm değerlerine bakmayın. hatta HD650yi sürmek K701den daha kolay.

HD650 kesinlikle DT770 80 ohm kadar baslı değil. (Şu an ikisi de elimde var) DT770 250lik kadar felan baslı. Benim tavsiyem bu konuda daha rafine olan DT990 veya Denon D2000 olabilir. D2000 in sürmesi de kolay.

Açık olarak sürmesi en kolay AD900 olabilir. Gene amfisiz kullanımda tam olarak kendini gösteremiyor ama uDac gibi bir cihazla fena bir performans almazsınız. DT880, K701 gibi açık kulaklıkları sürmek çok zor olabilir. AD900e ek olarak da Grado serisi sürülebilir problemsiz olarak.
  6. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    evet sitede epey bilgi war okuyup az cok bilgi sahibi oldum kulaklıklar hakkında ve kendime 2-3 secenek oluşturdum. ve kafama takılan yerleri sorma geregi duyduum. özellikle de amfi dac secimi hakkında
  7. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Dediğim gibi masa üstü bir sistem kurmayı düşünüyorum.ama sanırım sistemin de ilk önce kulaklık seçimi kısmını halletmek gerekiyor öncelikle, daha sonra kulaklılara göre amfi dac secimi yapmak gerekiyor benım okuduklarımdan anladıgım kadarı ile. o yüzden bir tane bol baslı bir tane de geniş sahneli kulaklık almak istiyorum.bas olarak sanırım o zaman dt770 80 ohmluk modeli seçmeliyim.Daha sonra bütcem elverdiginde de açık tip geniş sahneli bir kulaklık almayı düşünüyorum hd650 veya akg k701 gibi.Ve bu seçmiş oldugum kulaklıklara göre amfi ve dac almak istiyorum.Yani ilk etapta dac +amfi+ basslı kulaklık alınacak ve daha sonra da geniş sahneli bir kulaklık alınacak.ve amfi ve dac bu kulaklıklara göre secilecek.
    eger dediginiz gibi hd650 sürmesi daha rahat olacaksa onu secebilirim

Bu durumda beyer dt770 80 ohm ve hd 650 ye göre amfi + dac secimi yapılacak? zaten benım asıl ogrenmek ıstedıgım konu da bu
  8. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    57
    İnceleme:
    39
    İsim:
    Hasan
    O seçimin en önemli kısmı bütçe. Bütçeyi belirledikten sonra bir amfi seçmen gerekiyor onlara uygun. Dac'larda da genel olarak istenen özelliğe göre (USB, Optik vs, nerden çalıştırıcaksan) genelde fiyat/performansı yüksek birşeyler seçiliyor...

K701 kullanmadım ama anlatılanlara göre sürmesi ciddi anlamda zor. HD600/650yi genel karakterinin büyük bir bölümünü alacak şekilde mp3 çalar ve Fiio E1 ile bile alabilmiştim. Tabi yeterli ses yüksekliğine çıkmıyordu o ayrı :)
  9. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    dacı bilgisayara baglayacagım. kulaklık hariç dac + amfi bütcesi de 500-600 civarı düşünüyorum.
  10. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    13
    İnceleme:
    5
    K701 çok zor sürülüyor. Ses yüksekliğini hemen her amfiyle yakalarsınız ama sinerjisi her amfiyle iyi olmaz. Şu an bir bravo hibrid amfiyle dinleyebiliyorum mesela ama kesinlikle bir Canamp seviyesinde değil. Hd650 de düşünülse k701 de düşünülse iyi bir amfi şart aslında. Giriş seviyesi amfi dac düşünüyorsanız bence bu kulaklıkları da düşünerek rotayı udac dan uzaklaştırın. Zaten artık Audio-gd sparrow basic gibi bir amfi/dac varken udac'a para verilmez bence (her ikisinide dinlemedim, sadece komponentlerinden yola çıkıyorum değerlendirirken).
  11. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    önerdiginiz dacı nereden temin edecegimize dair link atmanız mümkün müdür acaba
  12. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    57
    İnceleme:
    39
    İsim:
    Hasan
  13. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    peki bunun yanına amfi olarak ne tawsiye edersiniz
  14. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    57
    İnceleme:
    39
    İsim:
    Hasan
    Hem amfi, hem dac var o cihazın içinde..
  15. hepimiz_biriz

hepimiz_biriz Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    peki yeterli olur mu bunun üzerindeki amfi?
    Bir de dac olarak bunu degil de nuforce udac düşünsem onun yanına hangi amfiyi önerirsiniz 200 dolar civarı
  16. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    4
    İnceleme:
    12
    DT770/80'i tek başına çok rahat sürer, ama ileride sahne için alınacak kulaklığa göre zorlanma ihtimali var. AKG modellerini tam kapasite sürebileceğinden emin değilim mesela. Sennheiser HD580 ya da 600 muhtemelen sorun çıkarmaz. Ben ileride upgrade ihtimali varsa önermem DAC/amp bir arada olan modelleri (yani X bir model alındı diyelim DAC ve amp beraber. Yeni amfi alınacağında amp kapanıyorsa cihazda kapatacaksın, boşa giden bir özellik olacak ve tümden cihazı elden çıkarmadan sadece amfiyi satıp gelir elde etme şansı da olmuyor). Herhangi birisini değiştirmek daha zor olacağı için birden bire tüm sistemi değiştirmek gerekiyor, adım adım gitmek maddi olarak daha az yük bindirir. Ama tabii "alır bitiririm" diyebiliyorsan en iyisi böyle bir model olabilir.
  17. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    13
    İnceleme:
    5
    Akg yi sürebilir hocam. Acss sisteminin ana mantığı voltajı yükseltmeden akım üzerinden gain yapmak. Audio gd cihazlarının çıkışları hep düşük impedanslı ve yüksek akımlı. Ama amfi/dac kombosu konusunda haklısın. İleride ne birinde ne diğerinde tatmin etmeyebilir. Ayrı almak avantajlı o durumda.
  18. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    4
    İnceleme:
    12
    Doğrudur o zaman, düzeltme için çok sağol. O zaman tam tersine bu sistem için Sennheiser'dan (580 ve 600 demiştim) daha iyi iş yapan AKG olabilir.
  19. thetrooper00

thetrooper00 MP3

Beğenileri:
    0
    Şimdi arkadaşlar yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var. Derdimi anlatacağım bu yazı biraz uzunca olabilir, okuyanlar ve düşüncelerini aktaranlar için şimdiden teşekkür ederim. Nam-ı değer pıt pıt ( :worship Yılmaz'ın isim babalığında) olan AD900 kulaklığım yerine Ad2000 kulaklık almış bulunuyorum. Ad900'ü x-fi titanium fatality pro -> Hifiman EF2 (Mullard EF95) olarak kullanmaktaydım. Memnuniyet düzeyim için yeterli seviyede diyebiliriz. Şimdi madem bu işe kalkıştım sistemide elimden geldiğince ve abartmadan yenileyeyim diye düşündüm. Öncelikle tube'un sıcaklığı hoşuma gittiğinden ve genelde de AD serisi ile tavsiye olunduğundan pek macera aramadan Darkvoice 336se'yi kendime amfi olarak belirlemiştim. (Ki AD900+darkvoice konusunda da Hasan'da da bir memnuniyet var benden bir şey gizlemiyorsa. :-* ) DAC ne olmalı konusunda veya gerekliliği konusunda ciddi olarak bir fikrim yok çünkü şu nalet Creative sevdasından bir türlü kurtulamadığım için yerine iyi bir adet dac alıp denemedim fakat belirli bir fiyat bandını geçmeden x-fi titanium fatality'den daha iyi performans verecek bir dac alabilirmiyim bilmiyorum.

Head-fi'ı araştırırken Music fidelity'nin x-canV8p'in (ki şu an üretimi durdurulmuş ama bulunabiliyor, yaklaşık 400-450$ bir fiyatı var gümrük hariç) AD serisi ile daha doğrusu düşük omajlı kulaklıklarla çok iyi bir sinerjisi olduğunu öğrendim. (Grado, denon ve At'ler için bayaca tavsiye ediliyor) Dac kısmında pek tatminkar olmadığı belirtiliyor (EF2'ninde en zayıf yönlerinden birisi) ama amfi konusunda bir fikir birliği mevcut. Ama genel manada 1000 lirayı çokta aşmak istemiyorum dac/amp masrafı için.

Şimdi buluşmalarda AD900'ü deneyen arkadaşlar ses karakteri hakkında az çok fikir sahibidir. Sorularımı sorayım şimdi; :b

1) DAC almak ne kadar gerekli yada mantıklı olabilir?
    2) Amfi konusunda muhtemel ki x-canV8 alacam ama x-fi titanium fatality yerine DAC düşünürsem en azından 200-300$ bandında temiz ses veren, düşük omajlı bir kafaüstü ile kullanılabilecek, mümkün olduğunca naturel sese sahip DAC tavsiyeleriniz ne olabilir?

Cümleten teşekkürler şimdiden.
  20. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    0
    Ömer eğer emu 0404 kullanmadıysan ya da denemediysen oldukça nötr bir sesi wardır we sahne konusunda da oldukça destekleyicidir.Yazdıkların içinde tawsiyede bulunabileceğim yalnız bu war.Alacakların şimdiden hayırlı olsun.

Sayfayı Paylaş