Bose Quietcomfort 35 incelemesi

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde Zenetic tarafından 18 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Zenetic

Zenetic FLAC

Beğenileri:
    360
    Öncelikle türk forumlarının hiçbirinde Qc35 ile ilgili bir inceleme bulamadığım için kafasında soruları olanlara belki yanıtlayabilirim diye kendi yorumumu aktaracağım.

Cihaz çoğu site ve forumda övgülerle anlatılmış dünyanın en iyi gürültü engelleme teknolojisi ses kalitesi vs gibi elimden geldiğince aktarmaya çalışayım.

malzeme kalitesi
    Cihaz dış kapsül kısmı alüminyumdan yapılmış bant kısmı ve diğer parçalar plastik gayet esnek ve yeteri kadar sağlam kulaklık padleri yumuşak ve kulakları tam içine aldığı için rahatsızlık hissetmiyorsunuz. en garip kısmı kulaklığın sağ arka bölümünde 3 adet minicik tuş takımı olması, bunlarla arama cevaplama, ses azaltıp-arttırma, sonraki ve önceki şarkıyı çalma gibi işlemleri gerçekleştirbiliyorsunuz. tuşlar birbirine çok yakın ve ezberleyene kadar sürekli karışıyor.

kulaklığın telefon görüşmesi testi
    cihaz ile ilgili yine şaşırdığım bir diğer nokta da bu gürültü engellemenin çok yararı oluyor fakat görüşme esnasında karşı tarafın sesi %50 de gibi az geliyor ve istemsizce arttırmak istiyorsunuz her denememde sesin maksimumda olduğunu görünce gerçekten üzüyor

gelelim ses kalitesine
    kulaklığın bana göre en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerinden birisi, eğer sürekli seyahat etmiyorsanız tam anlamıyla yüksek kaliteli müzik dinlemek için istiyorsanız lütfen uzak durun :)
    benim günlerce karalar bağlamama sebep olan tuhaflıkları kısaca şöyle
    kulaklık gürültü engelleme yapmak için sanki kulağınızı kapatan kısımları vakumluyor gibi ve kulağınızdan ayırdığınızda kabin içinde sıkışan ses basıncı ortadan kayboluyor gibi ve inanılmaz derecede distorsiyon duyurmaya başlıyor yani kulağınızda dinlerken sorun yok kulaklığı çıkarınca dışarıya çıkan ses sanki hoparlörler yüksek seste bozluyor gibi ses çıkarmaya başlıyorlar
    genel olarak yüksek seslerde ciddi bir eq ayarı dahil olsada distorsiyon var
    bass sesleri orta düzeyde tatlı yumuşak ses seviyesi arttıkça bozulmaya başlıyor bu hiç
    iyi değil
    mid seviyesinde herhangi bir yetersizlik yok gayet başarılı
    tiz kısmına gelecek olursak bu kadar sıkıntı sonrasında en çok mutlu olduğum kısım kesinlikle tizleri kristal netliğinde

aksesuarları
    kulaklığın sert taşıma çantası gayet güzel içinden ayrı bir adaptör çıkmıyor micro usb-usb dönüştürü kablo ile bilgisayar ya da teşefon şarjını kullanabiliyorsunuz
    içinden gelen 3.5mm jack kablosunda mikrofon olmaması kötü bir özellik en azından kullandığım diğer tüm bluetooth kulaklıklarda vardı

genel
    olayın geneline bakacak olursak çok abartılmış özellikleri sayesinde fıyatı yükseltilmiş, tam olarak yarı fiyatına alınabilecek cihazlarla karşılaştırmak gerek ben fiyatını hakettiğini kesinlikle düşünmüyorum
    tek sürücü ile hem gürültü engelleme hem de yüksek kaliteli müzik dinleme olmuyormuş demekki ben öğrenmiş oldum sizde alırken dikkat edin
    aceleye geldi tam bir inceleme olmadı ama elime geçince benim gibi almayı düşünenler varsa diye yardım etmek istedim

soruları olanlar sorabilirler cevaplayabilirim anladığım kadarıyla
    saygılarımla

Son düzenleme: 9 Haziran 2017
  2. ahmetcan44

ahmetcan44 MP3

Beğenileri:
    82
    Bir kez dinleme fırsatım oldu ve bu incelemede de görüldüğü üzere f/p olmaktan kilometrelerce uzak. Bu kadar iyi ses yalıtımı sağlamasa da Sony MDR-1RNC'yi çok çok daha ucuza bulabiliyorsunuz. Varsın kablolu olsun, f/p olarak QC 35'e pabucunu ters giydirir. Müzik dinlediğinizi anlıyorsunuz hiç değilse.

refuserQ bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.228
    F/YP ürünü olmuş anlaşılan, fiyat / yok performans :)

Hadi Beats vs neyse de Bose dan beklemediğim bir durum açıkçası. Ürününü değil de ismini pazarlayan firmalar çok maalesef.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 18 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2017 ---
    Bu arada @Zenetic elinize sağlık hocam, inceleme için teşekkürler.

refuserQ bunu beğendi.
  4. Zenetic

Zenetic FLAC

Beğenileri:
    360
    Rica ederim hocam sağolun
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 18 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi ---
    zaten bletooth bağlantılarının daha çok yeni ve eksik olduğunu düşünüyorum bu yönde dac-preamp gibi cihazlar kullanarak aynı, belki çok daha düşük bütçeye daha zengin kalite elde edilebiliyor

ahmetcan44 ve refuserQ bunu beğendi.
  5. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Vay be bi ara sırf meraktan ve fiyatina bakılınca galiba iyidir diye almayı düşündüğüm kulaklık kendisi . :)
    iyi ki almamışım.
    Aydınlattığınız içinde tesekkurler ayrıca .

refuserQ bunu beğendi.
  6. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    22
    Sony 1000X ile karşılaştırılıyor sizce hangisini almak mantıklı ?

7. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.049
    1000x ya da momentum 2.0 over ear bundan daha iyi diyorlar.

8. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.741
    Bose, pazarlamaya ciddi bütçe ayırıyor. Hatta hifi çevrelerinde Bose'un sloganı olan "better sound through research" yerine "better sales through advertising" diye dalga geçerler.

Harbiden de uluslararası uçuşlarda dergilere bi göz gezdirin. Mutlaka tam sayfa Bose reklamı vardır. Hatta Amerika'da rastgele bir insana sorsanız "en kaliteli müzik seti markası nedir?" diye, kesin Bose derler. Bunu yapabilmek de ucuz değil :)

Ama çok kötü de değildir ürünleri. Fiyatı politikası çok sıkıdır. Kolay kolay indirime girmez. Her yerde aynı fiyattır. Hifi değildir, ama kalburüstüdür. F/P ürünü değildir. Ama iyi yaptığı bir kaç şey var. Noise cancelling kulaklıklar biri, Bluetooth hoparlörler de diğeri.

Bi kere uçakta birkaç koltuk mesafemde 6-7 tane aynı model Bose noise canceling kulaklık sayıp şaşırmıştım... Goren de havayolu ücretsiz dağıtıyor zannedecek :)

refuserQ bunu beğendi.
  9. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    22
    Türkiye'de çok bilinirlikleri yok maalesef ki.

10. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    422
    Ozellikle ucuslarda ve açık-ofis bir cok bilgisayarin oldugu yerde sadece noise cancelling ozelligini aktif edip kullandigimda saf ortamdan nispeten daha sessiz olan makina seslerini de sifirlamasiyla benisasirtmisti. Ben kablolu eski modelini kullanmistim. Muzikten ziyade, noise cancelling icin sık seyahat edenler ve calisma sirasinda sessiz calismayi sevenlerin tercih edebilecegi bir urun..

11. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    22
    Bu tür ürünleri dışarıda kullanmıyorum. Otobüs veya metroda. Uçak ile seyahat eden veya gezenler için sesi süzüp sessiz ortam yapması tercih sebepleri arasında olabilir.

12. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    213
    Bence Bose firmasının bugüne kadar yaptığı en yaratıcı ve başarılı olayı bu.

refuserQ bunu beğendi.
  13. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    22
    Kulaklıklarını bilmem ama adamlar süspansiyonda çıtayı baya yükseltip üstüne üstlük level atlamışlar

14. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.741
    Çalışsaydı piyasaya çıkardı. Demek ki önemli sorunları vardı. Mercedes yaptı ve piyasaya sürdü benzer işleve sahip bir sistemi:

15. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    22
    Mercedes şuan piyasada mı peki ?

16. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.741
    Hangi modellerde vardır bilmiyorum. Birkaç sene önce Car and Driver prototipi test etmişti. Özellikle yüksek hızda, yolu inceleyip (2 fotoğrafi karşılaştırarak yolun topolojisini çıkarıp) süspansiyonu geç olmadan ayarlayabilmek ciddi bilgisayar gücü istiyormuş. Arabanın bagajında bayagi bi cihaz vardı. :)

Bose o kadar sene önce nasıl yapmış hayret. Muhtemelen düşük hızlarda çalışıyordur sadece. Ciddi processing power istiyor çünkü. O zamanlar Tesla GPU'lar bile yoktu. Ama arabanın tavşan gibi zıplaması ilginçmiş. Gözlerimle görmesem inanmazdım...

Son düzenleme: 28 Ağustos 2017

Sayfayı Paylaş