Dünyanın Sesleri projem desteğinizi bekliyor!

'Konu Dışı' bölümünde TheMasterThief tarafından 15 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. TheMasterThief

TheMasterThief Yeni Üye

Beğenileri:
    109
    Selam herkese,

Techno-Fi bana kulaklık ve hoparlör seçimi gibi pek çok konuda yardımcı oldu. Bugün burada başka bir konuda desteğinizi isteyeceğim arkadaşlar. Uzun süredir hayalini kurduğum bir projem var: doğada uzun süreli ortam sesi kayıtları gerçekleştirmek ve sosyal medyada bunları kâr amacı gütmeden paylaşmak. Benim için ideal olan şey, filmler için bu işi yapmak ancak her zaman bir film projesi olmuyor. Bu arada ben bir dijital medya ajansında ses kayıt operatörüyüm.

Bunu doğa üzerine yapmak istedim. Dağ bisikletimin çantalarına ekipmanlarımı, çadırımı, tulumumu doluşturup uzak bir yerlere kaçıp orada sesler kaydedeyim dedim. Birkaç ay önce İstanbul çevresinde kayıtlar yaparak bu işe hafiften başladım. Ormanlar, göller, nehirler vs... Tabi 3-5 dakikada bir geçen uçaklar pek rahat vermese de...

Amaç: Ben de dahil, uyku problemi yaşayanlar, meditasyon yapmak isteyenler, ders çalışırken ya da kitap okurken konstantre olmak isteyenlerin internette bu tür içerikleri aradığını farkettim. Yatmadan önce cep telefonundan o 10 saatlik yağmur ormanı sesini açmayanımız var mı?

Bu kadar popüler talep olmasına karşın güzel ülkemizdeki lokasyonlardan kayıtlar hemen hiç yok. Olsa bile en fazla cep telefonuyla kaydedilmiş düşük kaliteli videolar var YouTube'da. Geriye kalanlar ise yabancı kanalların içeriklerini aşırıp Türkçe başlık ekleyerek yeniden yükleyen çakallar. 2 kere web sıkıştırmasına maruz kalan sesten de hayır gelmeyeceğini hepimiz biliyoruz.

Bu işe profesyonel ekipmanla ve biraz emek harcayarak atılmak istedim. Ses kayıtçım Tascam DR-100 MK3, 24bit 192Khz wav kayıt yapıyorum. Çıktı olarak YouTube'a 16 bit, 48Khz, 320Kbps AAC yükleme yapıyorum. SoundCloud'a 24bit, 96Khz FLAC.

Mikrofon olarak kayıtçımın dahili uni-directional mikrofonları kullandım uzun bir süre. Bu kayıtçının preamp'leri gerçekten çok sessiz ama dahili mikrofonları gain'i açtığınız zaman çok dipses yapıyor malesef. O yüzden birkaç gün önce sipariş ettiğim Audio Technica BP4025 X&Y stereo mikrofonum geldi. Dahili mikrofona göre çok daha temiz ve dipsessiz kayıtlar gerçekleştirebiliyorum artık. Keşke tüm kayıtlarımı en baştan bu mikrofonla yapsaydım diye üzülmedim değil ama bundan sonra yapacağım sayısız kayıtlar olacak bu mikrofon ile.

Mikrofonu Rode Blimp'e yerleştiriyorum ve onu da bir tripoda oturtup çadırımın 20 metre uzağına koyuyorum ve öyle kayıt alıyorum. Böylece rüzgar gürültüsü, -eğer geceyse- benim horlamalarım ya da çadır hışırtısı duyulmuyor. ^^

Siz Odyofil arkadaşlardan destek bekliyorum sosyal medyada.Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın, şimdiden teşekkürler. :)

Freesound: https://freesound.org/people/DunyaninSesleri/
    Soundcloud: https://soundcloud.com/user-273072756

Ekli Dosyalar:

• sesler.jpg
      sesler.jpg
      Dosya Boyutu:
      160,1 KB
      Görüntüleme:
      137
    Son düzenleme: 2 Aralık 2017
    moonstar, florence, Zatche ve diğer 27 kişi bunu beğendi.
  2. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    715
    Tebrik ederim hocam. Ülkemizde bu tür şeylerle profesyonel olarak uğraşan birileri olduğunu bilmek güzel.

DefinitioN, TheMasterThief, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. TheMasterThief

TheMasterThief Yeni Üye

Beğenileri:
    109
    Arkadaşlar, bugün SoundCloud'un sadece 128Kbps stream yaptığını öğrendiğim için oradaki hesabı kapatıp FreeSound'da açmaya karar verdim.

Ekrem ve refuserQ bunu beğendi.
  4. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.816
    Guzel bir proje. Tesekkurler paylastiginiz icin.

TheMasterThief ve refuserQ bunu beğendi.
  5. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.885
    Harika proje, devamını bekliyoruz..

TheMasterThief ve refuserQ bunu beğendi.
  6. KaraSinek

KaraSinek WAV

Beğenileri:
    1.125
    SoundCloud da bence olmalısınız... elinize sağlık.

TheMasterThief bunu beğendi.
  7. s4vaş

s4vaş Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Hocam oncelikle tebrik ederim, kimimizin aklina gelse bile cesaret edemeyecegi bir projeye bas koymussunuz. Ozellikle benim gibi, ogrencilerin ders calisirken veya soru cozerken dinledigi doga seslerinin ne yazik ki yuksek cozunurluklu kayitlari yoktu ve cogu zaten sizin de belirttiginiz gibi birbirinin aynisiydi. 20 dakikalik ses kayitlari loopa atilarak 4-5 saatlik ses kayitlari elde edilip youtube gibi platformlarda paylasiliyordu. Insallah calismaniz hakettigi yeri bulur hocam. Nacizane istegim ise favorilerim olan okyanus ve ya deniz sesleri de kaydetmeniz olur :))

TheMasterThief bunu beğendi.
  8. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    104
    Benimde meraklı olduğum bir konu bu. Kısa zaman da olsa müdahil olamayacağım ama benimde katkılarım olur zamanla :) Hatta geçen bir mikrofonda satın aldım cep telefonu ile kullanmayı düşünüyordum belki siz bana bir kayıt cihazı tavsiye edersiniz.

9. TheMasterThief

TheMasterThief Yeni Üye

Beğenileri:
    109
    Arkadaşlar, projenin adını daha tam başlamadan değiştirmeye karar verdim, sonradan zorluk çıkmasın. :)
    Sebep ise kaydettiğim sesler sadece doğada değil bazen şehirlerde insan ürünü sesler de olabiliyor. Egzotik bir sokağın kendine has sesleri gibi... Mesela bu haftasonu Büyükada'daydım ve bir sokağa kurulup, gelen geçen faytonların, bisikletlerin ve insanların seslerinin harmanlandığı harika bir ortamı kaydettim. Bu pek doğa sesleri olarak sınıflandırılamayacağı için kanalı "Dünyanın Sesleri" yapmaya karar verdim.

İlk yazımdaki linkleri de güncelledim. Oradan ulaşabilirsiniz sosyal medya sayfalarına.

19577473_1435669283207502_3838860495818816225_o.jpg

Ekipman:

Mic: Audio Technica BP4025 X&Y stereo
    Shockmount ve windshield çözümü: Rode Blimp
    Kayıtçı: Tascam DR-100 MK3
    Monitör kulaklık: Sennheiser HD 380 Pro

Son düzenleme: 10 Eylül 2017
    s4vaş, Mikrobiyolog, DrWhite ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  10. Esmolol

Esmolol Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Ben hep stok fotoğrafcılıktaki gibi stok ses kayıtları olduğunu düşünmüştüm filmlerde kullanılanları :) harika bir proje bence bu işe gönül veren insanları tebrik ediyorum :)

11. Ekrem

Ekrem Yeni Üye

Beğenileri:
    19
    Tebrikler... Gerçekten Harika... Büyükada'daki ortam sesini merakla bekliyorum...

12. Picasso16

Picasso16 MP3

Beğenileri:
    265
    Asmr , en sevdiğim. :) Yağmur, duş başlığından çıkan su sesi, elektrik süpürgesi uyumama yardım eder. Sadece doğa değil bu tarz sevilen aletlerin de kayıtları çok tıklanıyor. Henüz incelemedim projelerinizi. Bakarsınız isim yaptığınızda, yerli sinemalardaki seslerde sizi ararlar. :)

refuserQ bunu beğendi.
  13. TheMasterThief

TheMasterThief Yeni Üye

Beğenileri:
    109
    Teşekkürler. Yakın zamanda ASMR düşünmüyorum. Belki ilerde yemek pişirme ve mutfak sesleri olabilir. Çünkü Türkiye'nin en büyük yemek YouTube kanallarının birinin yapımında çalışıyorum. Ses kaydı için rica edip salça olabilirim onlara :)

Yavaştan Freesound sayfasına sesleri yüklemeye başladım arkadaşlar: https://freesound.org/people/DunyaninSesleri/

YouTube sonradan gelecek.

emrecinar1979, refuserQ, DrWhite ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. TheMasterThief

TheMasterThief Yeni Üye

Beğenileri:
    109
    Kadıköy balıkçı çarşısında bir kayıt yaptım. 01:10'da çok harika muhabbet dönmüş sonradan farkettim:

-Esnaf 1: Ne oldu bize be, ne oldu bize be?
    -Esnaf 2: Abi ne oluyor be abi?
    -Esnaf 1: Ali abi ne oldu bize Ali abi?
    (üst üste binen diyaloglar, anlaşılmıyor)
    -Esnaf 3: Bamya, bamya, bamya, barbunya ayşe.
    -Esnaf 3: Ayşeler, ayşeleeeeer.
    -Esnaf 1: Ayşe ne oldu bize, ayşeeee?

1. numaralı esnaf abiyle tanışmak isterim, kafa adama benziyor :D

https://freesound.org/people/DunyaninSesleri/sounds/401957/

01:10'dan sonra.

fosther, endia, fortress34 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. gronyar

gronyar MP3

Beğenileri:
    2
    Türkiye"den bu tip kayıtlar sanıyorum yoktu. Daha önce kamp ateşi, tropik yağnur, akan dere, yıldırım tonlamalarının çeşitli versiyonlarını cep telefonu üzerinden değişik uygulamalar ile dinlemişliğim oldu zaman zaman.

Çok güzel bir çalışma tebrik ederim. Birde istek yapalım yağmurlu havada kayıt yapabilirseniz uygun bir vakitte harika olacağına hiç şüphem yok.

16. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    742
    Tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş. Ben bu tarz şeyleri genelde evde yalnızlığımı unutmak için dinlerim. İnsan bazen sessiz ortamlarda çok kalınca iç sesine fazla kulak veriyor. Bastırmak için etkili oluyor. Yerli yapım olması muhteşem ve yöremizde görmek gurur verici. Duyurma şeklinde destek vermenin yanında kayıtlar için de gönüllü destekçi olmak isterim. En azından aradığınız bir ortam olursa ya da dikkatimi çeken bir yerde küçük bir kayıtla iletişime geçebiliriz.
    Yolunuz açık olsun...

17. s4vaş

s4vaş Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Hocam uzun zamandir aklimda calismalariniz icin bi' kac yorum yapma fikri vardi, kismet simdiyeymis. Oncelikle kayitlar FLAC formatinda ve yuksek bit rate'e sahip. Sadece bu bile yaptiginiz ise nasil profesyonel yaklastiginizi gosteriyor. Freesound sitesine kaydolup 4 tane kaydinizi indirebildim. Aralarindan favori kaydim Karga Sesleriydi, balik pazarindaki kaydinizi da cok sevdim ozellikle insanlarin kayit yaptiginizi konusmalari falan, gercekten cok hos detaylar yakalamissiniz. Kayitlari dinlerken bi yandan da insan dusunuyor; gun icerisinde neleri kaciriyoruz ya da nelere yetisemiyoruz diye... Son olarak calismalarinizi SoundCloud ve YouTube'a yuklemenizi gercekten cok isterim cunku yanilmiyor isem Freesound'un serverleri indirme konusunda cok yavas kaliyor(veya benim internet baglantim cok yavas ). Simdiden gelecek calismalariniz icin kolayliklar diliyorum.

18. NightOwl

NightOwl MP3

Beğenileri:
    25
    Harika çalışma.. Elinize ayağınıza sağlık. Yıllardır rainymood'a esir kalmıştık :hug

19. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    516
    Bu nasıl güzel bir projeymiş böyle. Paylaşmak bir yana Logic pro x kullanıyorum. Logic ile ilgili yapabileceğim bir şey olursa bir mesajınız yeter. Ayrıca böyle proje bazlı işlerde bazen grafik tasarım desteği de gerekebiliyor. O konuda da yardımcı olabilirim. @TheMasterThief

Ayrıca pro'ya geçerseniz Soundcloud'a wav yükleyebiliyorsunuz.

Son düzenleme: 20 Aralık 2017
    Mikrobiyolog ve refuserQ bunu beğendi.
  20. TheMasterThief

TheMasterThief Yeni Üye

Beğenileri:
    109
    Selam herkese,

Uzun zamandır projeyi boşlamıştım. Şimdi bir güncelleme paylaşayım sizinle. İş değiştirdim daha geçen, artık haftasonları hep boş olacağım. Bazen Cuma günleri öğleden sonra izin isteyip direk bisikletlete atlayıp tüm haftasonunu kampta geçirip ses kaydı alacağım. Ama önce yeni aldığım bisiklet ve ses ekipmanlarımın yurt dışından gelmesi gerek. İş değiştirince malum ordan faydalandığım bazı ekipmanlardan mahrum kaldım(shockmount ve windscreen). Bisiklet ekipmanı olarak da kış geldiği için rüzgar geçirmez ceket, eldiven, kışlık uyku tulumu falan lazım oldu.

Yazlıklarla bu kasım başında Kocaeli taraflarında bir yaylaya gitmeye kalktım. Geceleyin bir vadide kamp kurdum, sıcaklık 3-4 dereceye kadar düştü az kalsın soğuktan donuyordum. Gecenin köründe kalkıp kendime ocakta kahve yapıp kahveyi içmeden tuluma sokup bardağa sarıldım sabaha kadar ısıtsın diye :D

Bu arada aklımda ses kaydı için yeni lokasyonlar var. Yalova'nın dağları, Melen gölü, Kıyıköy, Kaz dağı buralar hep 1-2 günde ulaşılabilecek destinasyonlar benim için. Marmara bölgesinde güzel köy atmosferi kaydedebileceğim otantik köyler biliyorsanız lütfen söyleyin.

Malesef şimdilik 150-200km'den fazla uzaklaşamıyorum İstanbul'dan. Bu ilkbaharda 1-2 haftalık bir izin alabilirsem belki doğu ve iç anadolu turu yapabilirim.

Geçen İstanbul'da yağmur yağdı ben de pencereyi açık bırakıp ses kaydı yaptım. 2 saat kadar kullanılabilir materyal çıktı. Kayıtçı tam 2-3 apartmanın arasındaki boşluğa bakıyordu, o yüzden değişik bir akustik yakaladım. Dosya şimdi Freesound'a yükleniyor.

Bunlar da geçenki Manyas kuş gölünden resimler:
    20170916_120337.jpg 20170917_075906.jpg

Bu gördüğünüz yollarda arka arkaya 2 kere lastik patlattım. Çok feci bir diken belası var göl çevresinin.

ve Soundcloud'a tekrar dönmeye karar verdim. :) Şimdilik profil boş, Freesound'dakileri yavaş yavaş buraya da yüklüyorum.
    https://soundcloud.com/user-273072756

Son düzenleme: 2 Aralık 2017
    Cassibelanus, no one, mavi ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş