Elektronik sigara

'Konu Dışı' bölümünde Nyanna tarafından 5 Şubat 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    Biliyorum sigarayı bırakmak beyinde biten bir olay. Ben genede şu elektronik sigaraları merak ediyorum. Arkadaşlar var mı kullanan ? tavsiye eder misiniz ? Bırakmada yararı olur mu ?

2. pastnova

pastnova FLAC

Beğenileri:
    1
    Abi bence sigara bırakılırken sigarayı bu kadar hatırlatan birşey mantıklı değil :) 3-5 başarısız sigara bırakma girişimim oldu.Kafaya tam koyduktan sonra akupunktur tedavisi aldım.4 yıldır ağzıma koymadım.

Bu kadar hafife almayın sigarayı bırakmayı.Tamam beyinde bitiyorda bu da insan iradesi çelikten değil ya.

Herşey gelişiyor neden acı çeke çeke bırakasınız :) ille akupunktur yaptırın demiyorum ama bir doktordan yardım alın.

Ha kimse size rağmen sigarayı bıraktıramaz.Doktorlarda sihirbaz değil :)

tenniscoach57 bunu beğendi.
  3. Priest

Priest FLAC

Beğenileri:
    189
    elektronik sigaranın nikotin bağımlılığı arttırdığını duymuştum ve sonrada yasaklandığını :)

4. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    Tabiki tıbbi bir yardım çok daha mantıklı bir doğru yol olacaktır. Doğru sölüyosunuz irade meselesi. Yada insanoğlunun başına bişey gelecek bırakması için korkacak ancak o zaman bırakıyoruz alışkanlıklarımızı maalesef. Bırakmak istiyorum. En azından buda bir başlangıçtır.

5. gronyar

gronyar MP3

Beğenileri:
    2
    Bir tanıdığım kullanıyor ne kadar faydalı olur yorum bilmiyorum ama içtiği sigara miktarını azalttı henüz yeni başladı kullanmaya günde 1.5 paket içiyordu şimdi 4-5 dala düşürmüş ilerleyen zamanlar da ne olur bilmiyorum.

6. Priest

Priest FLAC

Beğenileri:
    189
    [quote author=George Szell link=topic=6031.msg81911#msg81911 date=1360097947]
    Ben de bir buçuk aydır kullanıyorum. Elektronik sigaraya başladığımdan beri ağzıma sigara koymadim. :)
    [/quote]
    hocam işe yarıyor mu gerçekten ?

7. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    Hadi Hocam,

Biraz bahsedermisiniz durumdan ? Ne sıklıkla kullanıyorsunuz ? Nikotin ihtiyacınızı karşılıyor mu ?

8. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    53
    Ben elektronik sigaradaki nikotin yoğunluğu fazla diye biliyorum.
    Fena tiryakiyseniz aşırı kullanımda mide bulandırıyor tansiyon düşürüyor diyenler var.

9. expander

expander FLAC

Beğenileri:
    78
    Tam adamına sordunuz :) 4 aydır kullanıyorum, sigarayı ağzıma sürmedim bu sürede.

Bunda kullanılan likitin (VG+PG oranı, tadı, aroması vs.) ve elektronik sigaranın (akıtmaması, yakmaması, dumanı iyi vermesi vs.) çok önemi var. Ben şuanda Biansi imist 2 kullanıyorum memnunum dumanı çok iyi akma yanık tadı yok. Kafamda bir model daha var onuda alabilirim bu ay, ekranlı yazılım güncellemesi filan atıyorsun :)

Sağlığa zararlı diyen arkadaş, kulakdan dolma yada sigara kartellerinin uydurduğu şeyler birçoğu, elbette bünyeye nikotin alıyosun bi zararı vardır, ama ciğere katran basan sigaranın yanında esamesi okunmaz.
    Sigarayı bırakmak en iyisi, ama beceremiyorsak elektronik sigara tüketmek hem bütçeye onu geç rakibi sigara olduğundan sağlığa bence yarar sağlar.

Bu arada nikotin ayarı yapılıyor likit siparişi verilirken ( 6, 12, 18, 24 mg gibi)

10. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    Ya bir kerede birşey almadan araştırmak zorunda kalmayayım. Haydi bakalım bir uykusuz gece daha.. :kafa:

Inlovewithmusic ve Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  11. expander

expander FLAC

Beğenileri:
    78
  12. wakinyan

wakinyan Guest

Arkadaşlar burada görünce bir bakayım dedim ama ayrı bir dünyaymış bu e-sigara. İyonizerler, piller, likitler, f/p ürünleri falan derken motor yandı, çıktım bi sigara yaktım :)

Şimdi benim kullanan arkadaşlardan ricam, örnek olarak günde bir buçuk pakete yakın Camel içen "bir arkadaş", bu e-sigara denen mereti kullanmaya başladığında, normal sigaradan aldığı tatmini alıp normal sigarayı aramayabilecek mi? Ya da ne bileyim, 80 dolarlık bir e-sigara ile 300 dolarlık(var mı bilmiyorum ama) olan arasındaki fark ne tam olarak?

13. Oronra

Oronra FLAC

Beğenileri:
    24
    Sİgarayı bırakma aşamasında banada yardımcı olması adına bende düşünüyorum aslında, alırken nelere dikkat etmek lazım neye göre seçim yapmalı bilenler yardımcı olursa güzel olur. Değilse google da ara ara bitmez :)

Benim ağırlıklı nikotin bağımlılığım yerine biraz duman ve ağız tiryakiliğim var, elektronik sigaranın bana faydalı olacağını düşünüyorum.

14. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    İnanın bununda başlangıç seviyesi ürünleri olacağı hiç aklıma gelmezdi. Hakkaten araştırma yaparken sigara yakası geliyor insanın..

15. sertac

sertac FLAC

Beğenileri:
    222
    günde 1.5 -2 paket sigara içerdim .bakkala giderken almayacagım len dedim ve 6 aydır ağzıma sigara koymadım .

cevremdekiler nikotin bantları kullandılar çekirdek mekirdek tutmadı..yani kafada bitiyor arkadaslar.
    Kafada bitiyor diye de kendini zorlarsanda olmuyor bu iş.

Sana benden tavsiye şu anda bırakma ama vakti gelince bırakacağım de ve kendini yavas yavas bırakmaya hazırla.
    Sakın azaltmaya kalkma bir anda bitirmen gerekiyor.

Çok zor kabul ediyorum ama bıraktıktan sonra dünyanın en huzurlu insanı senmişin gibi geliyor :ok

16. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    512
    Bu konu çok iyi oldu gerçekten, e-sigara kullanmak benimde planlarım arasındaydı..

Bu ürünler suistimale son derece açık olduğundan iyice araştırmadan, çok yönlü düşünmeden alınmaması gerekiyor diye uyarmak isterim, hele ki Çin malı olanlardan aman uzak durun arkadaşlar, iş yapalım derken sağlığımızdan olmayalım..

Kullanan/araştıran arkadaşlar güvenilir firmalardan ve mümkünse sertifikasyonu yapılmış ürünlerden tavsiye verebilirlerse çok makbule geçer, yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler..

17. sertac

sertac FLAC

Beğenileri:
    222
    İlerde nefes darlığı çektiğiniz zaman elektronik olarak şu cihazları arastırmayın arkadaslar :sad

Bırakın ve sağlıklı şekilde yaşayın :ok

18. Oronra

Oronra FLAC

Beğenileri:
    24
    Birkaç defa sigara bırakma girişiminde bulunmuş, başarılıda olmuş biri olarak bir sonraki her denemenizde işlerin dahada zor gittiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bıraktım/başladım, bıraktım/başladım vs.
    Kafada bittiği gerçeğini muhtemelen herkez biliyordur ama herkez sizin kadar iradeli olamayabilir. Bu durumda bırakma arzusu içinde olanlara da e-sigara yardımcı olabilir.

19. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    Valla zamanında nikotin bandı, sakızı ne varsa denedim. Ama içmek istedikten sonra içiyor insan. tütün bile sardım 5 ay askerde. Kesinlikle kafada bitiyor. Birde bizim insanımız bu işe maliyet olarak bakıyor malesef. Ulan bırakayımda ayda 500 lira kara geçim mantığı var.
    Evet başlığı ben açtım ama yazılanları okudukça, tıbbi bir yardım eşliğinde bu işi başarmak bence mümkün. İşallah ben dahil sigara içen bütün arkadaşlarım sigarayı bırakır başlamadan önceki sağlıklı hayatımıza geri döneriz. Aslında tamamen elimizde olan bir irade meselesi.

20. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    Yakın bir arkadaşım doktor yardımı alarak sigarayı bıraktı, doktor tarafından kendisine yardımcı olması için verilen bir liste sizlerle paylaşmak istedim,

1.Kendinize inanın ve güvenin. Sigarayı bırakabileceğinize inanın. Hayatınızda daha önce başardığınız zor işleri düşünün. Sigarayı da bırakabileceğiniz düşünün.

2.Bu listeyi okuduktan sonra, önerileri kendinize uyarlayın ve sigarayı bırakmak için kendi planınızı yapın.

3.Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın:
    Örnek: daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak. Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.

4.Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sigarayı bırakma kararınızı desteklemelerini isteyin. Size yardımcı olmalarını ama kesinlikle sizi suçlamamaları gerektiğini söyleyin. Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde zorlanacağınızı ve size anlayış göstermelerini rica edin.

5.Sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin. Bugünün yeni hayatınız için bir başlangıç olduğunu düşünün.

6.Sigarayı bırakmak için bir doktora danışabilirsiniz ve onun yardım ve önerileriniz alabilirisiniz.

7.Kendinize bir egzersiz programı belirleyin. Spor yaparken sigara içmek aklına gelmeyecektir, üstelik sigara verimli egzersiz yapmanızı engelleyecektir. Spor yapmak stresinizi azaltacak ve sigaranın vücudunuz yıllarca yaptığı zararı tamir etmesine yardımcı olacaktır. Haftada 3-4 kere, 30-40 dakika spor yapın.

8.Hergün 3-5 dakika nefes egzersizi yapın. Gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan derin nefes alın, nefesinizi birkaç saniye tutun ve çok yavaş bir şekilde ağzınızdan verin. Nefes egzersizini yaparken, her seferinde daha temiz ve daha rahat nefes aldığınızı göreceksiniz.

9.Birisi size sigara ikram ederse reddedin, kullanmıyorum diyin. Bu sizin kendinize olan güveninizi artıracaktır.

10.Sigarayı tamamen bırakacağınız güne yaklaştıkça, sigara miktarını azaltın. Her gün kaç adet sigara içeceğinizi planlayın, bu rakamı her gün bir tane azaltın. Her gün başka bir marka sigara alın, bir önceki günden kalan paketi çöpe atın. Sigara paketinizi bir başkasına verin, böylece her sigara içmek istediğinizden ondan istemek zorunda kalacaksınız.

11.Pek çok sigara tiryakisi, sigarayı yavaş yavaş bırakamayacağını ancak bir seferde bırakabileceğini düşünür. Hangi metodun size daha uygun olduğuna karar verin.

12.Sigarayı bırakmayan isteyen bir arkadaşınız daha varsa bunu yapmak daha kolay olacaktır. Birbirinizi teşvik edici konuşmalar yapın.

13.Dişlerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun.

14.Sigarayı bıraktıktan sonra kendinize bir ödül verin.

15.Çok fazla su için. Su her anlamda vücudunuz için faydalıdır. Ne yazık ki, pek çok kişi yeterince su içmez. Vücudunuzdan nikotinin ve diğer zararlı kimyasal maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır. Sigaranın verdiği zararları düzeltecektir. Ayrıca, yemek yeme isteğinizi de azaltacaktır.

16.Sigarayı en çok ne zaman istediğinizi düşünün, canınız sıkkın olduğunda, yemekten sonra, işten eve gelince, içki içerken vb. Sigara içmek yerine hoşunuza giden başka bir şey yapın.

17.Elinizdeki ve ağzınızdaki boşluk hissini gidermek için bir şey bulun, örneğin: su için, sakız çiğneyin, leblebi yiyin vb.

18.Sigarayı bırakma konusunda düşüncelerinizi yazın. Bunu her gün okuyun.

19.Yanınızda sizin için çok önemli birisinin resmini taşıyın, bir kağıda sigarayı bırakacağıma söz veriyorum diye yazın, canınız her sigara istediğinde bu resme ve nota bakın.

20.Canınız sigara istediğinde, bir sigara yakmak yerine hislerinizi bir günlüğe yazın. Bu günlüğü her zaman yanınızda taşıyın.

Sayfayı Paylaş