Film İncelemeleri Ve En Son İzlediğiniz Filmler

'Konu Dışı' bölümünde KontG tarafından 11 Eylül 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Arkadaşlar çok fazla film izleyen biriyim ve bu filmler hakkında da tartışmaları çok severim... Diğer topiği konudan çok saptırmamak için bu topiği açmak istedim... En son izlediğimiz filmleri burada tartışabilir ve yorumlarımızı ekleyebiliriz... Böylelikle "Bugün hangi filmi izlesem?" sorusunu daha az sorabiliriz (en azından benim için) ;D

İlk atağı ben yapayım :)

Halloween 2007

Bilgi İçin = http://www.imdb.com/title/tt0373883/

Şunu söylemeliyim ki bu bir devam filmi değil... Yani en son kaldığı yerden devam etmiyor... Rob Zombie ilk filmi alıp yeniden çekmiş... Kendisi en baştan yeniden yazarak... Yani hapisteki olaylar da ayrıntılı olarak anlatılmış...

Bir Halloween fanı olarak beğendiğimi söyleyebilirim... Ancak ilk filmdeki olaylardan daha farklı işliyor olaylar. Özü aynı ama işleyişi farklı... Bu filmden sonra devamının gelmesi epey zorlaştı... Hatta bence artık yeni bir Halloween filminin gelmesi artık çok zor...

Dr.Loomis ve Jimmy Lee Curtis'ın olmaması tabii ki can sıkıcı ama yeni oyuncular o kadar da rahatsız edici değiller... Yani Halloween hayranlarının kesin izlemesi gereken bir film... Tabii ki John Carpenter'ın o ilk filmi unutulmaz sahnelerle dolu... Ama o filmdeki mantık hataları bu filmde düzeltilmiş...

John Carpenter çok sevdiğim biri; gerçekten filmlerini hep zevkle izledim...

Bu filmde Michael'ın çocukluğunu iyice anlatmış ve neden kızkardeşini öldürdüğü de artık ortaya çıktı; bizi de rahatlattı...

Ama göreceksiniz ki sonu artık seriye son noktayı koyar nitelikte... Bitmesini asla istemezdik ama devamı gelecekse de nasıl toparlayacaklar bilemiyorum...

Sonuç olarak gerçekten beğendim ama John Carpenter ile kıyaslamak istemiyorum :)

Serinin en kötü filmi 3.süydü ama bu en iyiler arasına girer ;)

2. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    2
    Rob Zombie? Helal olsun amcaya müzik sektörü bitti, şimdi de sinemaya mı yardırmaya başlamış? ;D

3. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Evet ;D Ama fena değil... Kötü bekliyordum yine iyi yapmış işini :)

4. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    2
    Helal olsun severim amcayı, industrial mindustrial; ama hem işini güzel yapıyor hem de yetenekli baba. :)

5. tsk

tsk Guest

Biri inceleme mi dedi :D

Leon:The Professional

Tür:Drama
    Yönetmen:Luc Besson

http://www.imdb.com/title/tt0110413/ (bence eksik imdb puanı için)

En sevdiğim yabancı filmdir kendisi.Kahramanımız Leon'un,komşusu Mathilda'nın hayatını bir şekilde kurtarması(ki o sahne bambaşkadır) ve himayesine almasından sonraki gelişmeler ile devam ediyor.

Önemli oyuncular;

Leon(Jean Reno);
    Soğukkanlı,hayatında çiçeğinden başka bir şeye(kişiye-nesneye) bağlanmamış,sadece işini yapan ve işini de profesyonelce yapan insanımtrak(başka tabir bulamadım)

Mathilda(Natalie Portman);
    Leon'la tanışmadan önce hayatta değer verdiği tek şey küçük kardeşi.Leon'la tanıştıktan sonra intikam tek amacı.Yaşından büyük düşünmesi ve hareketleri Leon'a kendini sevdiriyor.

Stansfield(Gary Oldman)
    Psikopat polisimiz.Hem kendi mesleğini yapıyor hem de illegal işlerle bağlantıları var(bizi ilgilendiren uyuşturucu ticareti).Kendisinin de bağımlısı olduğu hapı içerken ki sahneler yine filmin akılda kalan kısımları.

Hiç gözüme batan,şu rolü daha iyi birisi oynasaymış dediğim kişi-karakter yok.Olabildiğine güzel bir senaryo.Tam sahnesine uygun olarak giren müzikler...
    Filmin son sahnesindeki müzik ile(acaba nedir? nedir?) bir tuhaf oluyorsunuz ve film sizi kendinizle yalnız başınıza bırakıyor :p

İzlemeyenlere kesinlikle öneriyorum.Belki fanatikçe olacak ama 10 üzerinde 10'u hiç utanmadan veriyorum.Mükemmel bir film,hatta benim gibi 10 seneden sonra çıkan ekstrasıyla birlikte dvd'sini alın bakalım bunca sene sonra oyuncular neler söylemiş...

6. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Ooo; Leon çok güzel filmlerden biridir... Çok severek izlemiştim ;) Ekstra dvd'sini de gördüm... Metal bir kapağı vardı sanırım :) Ben de öneririm arkadaşlar ;)

7. cyberghost

cyberghost MP3

Beğenileri:
    1
    Ben en son Türk yapımı "Kader" i izledim. Oldukça iyiydi. Çok yalın bir dil, oyunculuk muhteşem..

8. tsk

tsk Guest

Selvi boylum, al yazmalım

Tür:Drama,aşk
    Yönetmen:Atıf Yılmaz

http://www.imdb.com/title/tt0263975/

20 yaşımda tam olarak ancak izleyebildiğim başyapıt.Bir aşk hikayesi ancak bu kadar güzel anlatılabilir...
    Bilindiği gibi kitaptan uyarlama bir film,filmdeki karakterlerin sesli düşünme sahneleri ile sanki kitabı okuyormuş gibi izletiyor kendini.
    "Kamyon şoförü İlyas Asya'nın bulunduğu köydeki bir baraja kum taşımaktadır,bu sırada kamyonu(aldırma gönül) çamura saplanır ve Asya'ya yolda rastlar ve gelişmeler...

Unutulmaz bir replik;
    İlyas:
    -Benim adım İlyas,kamyonumun adı aldırma gönül.Senin adın ne alyazmalım?

Cahit Berkay'ın bestesiyle daha da bir izlenir oluyor,izlemeyenlere öneririm.

9. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    11
    Bu filmde Cahit Berkay'ın Kadir İnanır ya da Türkan Şoray kadar büyük payı var bence. Çok farklı filmleri de incelemeniz güzel olmuş :ok

10. tsk

tsk Guest

Teşekkürler.
    Cahit Berkay'ın Grup Zan ile ortak yapımı olan son albümde de gayet güzel bir şekilde yeniden çalmış.Aklıma gelmişken bir ara da onu inceleyim :D

11. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    11
    Sen de herhalde Anadolurock'çısın benim gibi, şimdi dikkatimi çekti de imza :) msn'de bir ara konuşabiliriz bu konuyu :wink

12. tsk

tsk Guest

Konuşalım tabi,çok sevinirim...
    İmzamdakilere ek olarak birde Erkan Oğur(türkü için denemeyenlere önereyim) var,yoğun olarak dinlerim hepsini.Bu arada konser haberi aldım dün,açılmamışsa bir konu açayım hemen

13. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Biraz önce izlediğim film;

Before Sunrise (1995)

http://www.imdb.com/title/tt0112471/

Arkadaşlar uzun süredir hiç bu kadar güzel bir film izlememiştim... O kadar etkiledi ki anlatamam... Resmen vuruldum... Diyaloglar, olaylar muhteşem... Sonu da olması gerektiği gibi... Şiddetle tavsiye ediyorum; 10 puan verdim filme ;)

Not: Bir de "Before Sunset" var... Sanırım bu filmin devamı olarak düşünülmüş... Onu da izleyeceğim artık :)

14. wolderon

wolderon MP3

Beğenileri:
    0
    Devamını da şiddetle tavsiye ederim. Müthiş. Zaten Avrupada geçiyor olması bile başlı başına yeterli bir sebep. :ok

15. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Evet dayanamadım ve devamını da izledim;

Before Sunset (2004)

http://www.imdb.com/title/tt0381681/

Devamını çok güzel getirmişler... Valla bu iki çok beğendim... Kesinlikle tavsiye ediyorum

16. kontendoo

kontendoo Guest

Once Upon Time In The West

Film yanılmıyorsam 1967 yapımı , bana göre ve birçok insana göre en iyi film girişine sahip (yani filmin başı) insanın ağzı bir açılıyor ki sormayın :laugh: Adamlar nasıl kasmışlar anlatamam , aslında bana göre sadece başı değil , ilk yarı tamamen çok iyi. İkinci yarı da çok iyi elbette , yani "olmamış" demiyorsunuz fakat ilk yarı o kadar mukemmel ki ikinci yarı biraz daha zayıf kalıyor. Tabi ki bu durgunluk filmin sonuna yaklaştıkça ortadan kalkıyor. Kısacası bu filmi ne yapıp edip izleyin. Bu konuya yazacak o kadar çok film var ki aklımda , ahh birde zaman olsa :uzgun

17. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Çok merak ettiğim filmlerden birisidir "Once Upon A Time in the West"... Aynı şekilde "Once Upon A Time in America" ve "Once Upon A Time in Mexico" ;D Hangisi iyi hangisi kötü bilmiyorum ama sürekli karşıma çıkıyorlar ;D

Eskilerden "Casablanca", "West Side Story" "Gone With The Wind" kült filmlerden birkaçı... Özellikle Rüzgar Gibi Geçti gerçekten 4 saatlik bitmek bilmeyen özelliğiyle çok etkileyici :)

18. kontendoo

kontendoo Guest

Zaten üçü de aynı adamın eseri , yani Sergio Leone. Filmlerden en iyisi "İyi Kötü Çirkin" , yani the good the bad and the ugly'dir fakat genel bir kesime hitap ettiği için öyle , yani tempoyu hiç düşürmüyor ve gerçekten de espirileriyle olsun Clint Easwood'la olsun askiyon ve konusuyla tam bir baş yapıt. Fakat bu demek değildir ki in the west kötü , aksine bana göre gerilim , drama , kamera teknikleri ve seslerle iyi kötü çirkinden çok daha iyidir. İyi kötü çirkin ise ; senaryo , oyunculuk , atmosfer gibi alanlarda çok iyidir. Yani ikisi karıştırılmamalı bence. once upon lar içinde de elbette en iyisi west , america da çok çok iyi bir film fakat senaryo gerçekten de çok ağır işliyor , bu büyük bir dezavantaj. Film muhabbeti yapmayı çok severim , açtırmayın şimdi bayramlık ağzımı ;D :b
    Bu arada da , Casablanca hayatımda izlediğim en romantik bir iki filmden biridir , aslında en romantiği fakat şimdi aklıma gelmeyen bir film olabilir , o yüzden kesin konuşmayayım. :)

19. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Konu westernlerden açılmışken tüm o filmlerin müziklerini yapan, hatta bizim türk filmlerinin de zaman zaman onun müziklerini arakladığı bir ismi de söylemeden geçersek ayıp olur; Ennio Morricone ;) Müzikleri çok güzeldir ve tüm o meşhur melodiler ona aittir; örneğin iyi, kötü, çirkin'deki meşhur kovboy müziği ;D Kendisi hiç oscar kazanmamıştır maalesef ancak bu sene ona onur ödülü oscar'ı verildi :)

İt, kötü, çirkin'i ben de izledim :) O kategori filmler gerçekten güzeller :)

20. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    11
    Evet çok güzel hatırlatma olmuş buraya. Ennio Morricone'nin müzik dünyasında tamamen kendine özgü, başka bir yeri var :)

Sayfayı Paylaş