Gerçekten Odyofil misiniz?

'Konu Dışı' bölümünde Dr.Ali tarafından 1 Mart 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. EthnicMusic

EthnicMusic MP3

Beğenileri:
    44
    Son düzenleme: 1 Mart 2018
    mumcu716 bunu beğendi.
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    3.109
    Eskiden Philips Golden Ears Challange vardı. Bu yanında çok basit kalır. Maalesef bir sebepten dolayı kaldırdılar daha sonra. Çok sağlam bir testti. Hala olsaydı kendimi kontrol etmek için tekrar denerdim açıkçası.

3. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    96
    Hayır değilim. Dinler geçerim.

wadi bunu beğendi.
  4. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    785
    Telefonun hoparlöründen 4/6 yaptım. Düzgün şekilde dinlesem herhalde 1/6 anca olacak :D

5. EthnicMusic

EthnicMusic MP3

Beğenileri:
    44
    Baktım yokmuş. Olsa bende denerdim kendimi.

6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog WAV

Beğenileri:
    1.816
    Başlığa itirazım var :)

Odyofil yarasa gibi duyan adam demek değildir. Evet kulaklarını eğitmiştir, neyi nasıl dinleyeceğine dair bilgisi vardır ama işitme duyusu sıradan bir insandan daha iyi olacak diye bir koşul yoktur.

Submariner2, dali, fenrir ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  7. kayisikent

kayisikent MP3

Beğenileri:
    42
    ben seçenekleri dinerken indirme yöneticim mp3 ve wav diye belirtiyor çalan parçayı :/

mfya bunu beğendi.
  8. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    Bir tanesiyle başladım yanlış yaptım diğer 5 ini dinlemedim ama hepsini doğru yaptım testin çok bariz bir bug ı var :D

Ekleme: Diyeceksiniz ki amaç bug bulmak değil testi yapmak ama şu anda çok konsantre değilim daha önce Tidal'in sayfasında benzer bir test vardı onda Creative EP630 le 4/5 yapmıştım ama bu tip testlerin gerçekten bir anlam ifade edip etmediği konusunda artık şüpheliyim.

Hiç dinlemediğiniz, duymadığınız parçaların kısa süreli kesitleri size dinletildiğinde tam olarak hangi noktaya yoğunlaşacağınızı anlamak için baya bir deneme yapmak gerekiyor. Mesela Tidal'de ki testte yanlış hatırlamıyorsam 1 dakikalık kesitler vardı (belki de parçaların tamamıydı tam hatırlamıyorum) daha uzun süreli bir aralıkta farkları duyma imkanı sunan kesitler ve genel atmosferi almak daha kolay oluyor yine uğraştırıyor ama bir şekilde birkaç nokta dikkat çekiyor.

AK70 MK2 incelemesinde de belirtmiştim, kısa kesitlerde A-B kıyaslaması yapınca AK70 le yakın sanılabiliyor ama aynı albümü baştan sona biriyle dinlediğimde kulağımda bıraktığı genel tat diğeriyle aynı olmuyordu. Yani parçaya ve sese aşina olacak kadar vakit geçirince biri diğerine göre öne çıkıyor ama hiç duymadığın bir parça için hele hele çok kısa süreli bir aralık için karar vermek o kadar kolay değil.

Son düzenleme: 2 Mart 2018
  9. zagorino

zagorino MP3

Beğenileri:
    60
    Mikrobiyolog'a katiliyorum bu konuda. Bence odyofil demek cok iyi duyan insan demek degildir. Odyofil benim gozumde muzikten ve muzikle ilgili ekipmanlari deneyimlemekten keyif alan insandir. Dunyanin en iyi duyan insanisiniz diyelim. Kulaklariniz full range yani :) Ama muzik ve muzik ekipmanlariyla hic ilginiz yok. Bu mu odyofildir yoksa muzige hem icerik hem de ekipman anlaminda gonul vermis insan mi odyofildir? Falanca testi gecemedik diyelim, nolmus yani, sinav mi yapiyoruz :) Hobinin sinavi mi olur :)

Submariner2 ve Yabguz bunu beğendi.
  10. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    133
    İşin içine ne kadar çok dalarsan o derece tatminsizlik artıyor belli bir noktadan sonra yeni ürün deneyimleme müzik zevkinin önüne geçmeye başlıyor. 10 tl lik kulaklıkla benden daha çok haz alan arkadaşlarımı gördükçe soğudum bu ekipman işlerinden.

11. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Mutlaka öyle ama ben bu amcanın yazdığı incelemeye de güvenemem şahsen, hiç kusura bakmasın. :)

Edit. Gerçi benim oğlanınkine de güvenem... Ki benden iyi duyduğu kesin. Ha kendisi daha güvenilirdir, o ayrı :) Gerçekleri, sonuçlarından bağımsız, ve bütün çıplaklığıyla ifade etmenin hem cesareti hem de lüksüne sahip hâlâ kendisi...

Son düzenleme: 4 Mart 2018
  12. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.695
    Vay beee. Konser salonu hissi verir su sekil insana :D

13. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    228
    Odyofil bence kendi aradığı sesi duymak için uğraşan kişiye denir. Mesela eskiden açık çalan kulaklıklar severdim bu minvalde kulaklık alır bir öncekinin eksiğini kapattığını gördüğüm ekipmanı dinler ondaki eksiği bir güzel hazmeder, yeni analitik çalan kulaklık araştırırdım. Ama sonra müzikte her detayı duymaktan ziyede daha etli bir sunum daha doğal birses arayışım başladı. Bu sefer ona göre ekipman edinmeye başladım. Kafaüstü ve stereo sisteme giriş yapamadım daha yani. Tanım bence çok değişkenlik gösteriyor ama kimi odyofiller var adamlar plak iğnelerinin değişimine binlerce dolar ödüyor, CD alacaksa altın kaplama alıyor farkı gözlemliyor. Hangisi daha gerçek sese ulaştırıyor arayışında sürekli ben onların yanında kendime odyofil dersem kendimi gülünç duruma sokarım. Ama durumum o kadar iyi olsa muhtemelen bende bu yola girerdim. Velhasıl bizim hobide ne kadar pound o kadar sound :)

hyshot, returnity, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    "Gurme'nin kulak versiyonu" desek?

refuserQ ve mfya bunu beğendi.
  15. ancientbehemoth

ancientbehemoth Yeni Üye

Beğenileri:
    31
    ekmek ne kadar büyükse, köfte de o kadar odyofildir ;)

16. barocka

barocka MP3

Beğenileri:
    124
    Hocam bu tarife uyan hangi kulaklığı kullanıyorsunuz acaba merak ettim…

17. NightOwl

NightOwl MP3

Beğenileri:
    25
    Bu kulaklığın(!) bir adı var mı acaba? :D

18. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Jecklin Float

Eski elektrostatik. Yeni bi model de çıkarmışlar ama galiba... Bu düzgün görüneni. Bi de kask gibi olanı var...

19. EthnicMusic

EthnicMusic MP3

Beğenileri:
    44
    Bu kadar kısa müzikle değerlendirmek doğru değil haklısınız. Tüm şarkı dinlendiği zaman kalite farkını hissetmemek mümkün değil.

20. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    785
    Hangi kulaklıkLARI diye sormak daha doğru :D

Kendisi bu aralar midlerin duygusallığında yüzüyor :)

refuserQ, erenn ve barocka bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş