iş yeri çıkışımı istifa göstermesi

'Konu Dışı' bölümünde Özen tarafından 18 Haziran 2018 tarihinde başlatılan konu.

 1. Özen

  Özen WAV

  Katılım:
  12 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  919
  Beğenileri:
  1.724
  Merhaba arkadaşlar.

  Bir ara buna benzer bir konu açmıştım. ama bu sefer sorun yine ve maalesef aynı şirket sadece konu biraz farklı :D

  1 sene önce girdiğim bir firma İller bankası ile çalıştığı için noterden müh. taahütnamesi istediler. gittik yaptık.

  her neyse. 3 4 ay önce buraya da taahüt vs gibi konu açmıştım.

  Şimdi ki mevzu işe. Şubat ayında işten ayrılmak istemiştim ama taahhüdüm olduğundan izin vermediler ve taahütünü mayıs sonuna kadar işletelim maaş vs vermeyiz haliyle ama diplomanı işleteceğimiz için mayısta da kıdem ve ihbar tazminatını veririz hallederiz bu işi dediler. Birazda mecburiyetten tamam dedim.

  Ve ondan sonra Ben 7 martta başka bir işe girdim. yani hem bu şirket hemde yeni girdiğim şirketten 2 taraftan sigortam yatıyordu bu süre zarfında. Maaş ise sadece mart ayında girdiğim yeni şirketten alıyordum.

  Bugün 2 3 günde bir baktığım gibi sigortama baktım ve bir de ne göreyim. Bana çıkış vermişler.. :eek: Hem de İstifa dilekçe vs. olmadan istifa etmişim ben !! öyle göstermişler. Aradım 170 i aynısını dedi istifa göstermişler. Arabulucu daha iyi bilgi verir ama siz şuan ki görüntüde haklısınız dedi.

  Şimdi ben bu konuda Arabulucuya başvuracağım ama . size bir kaç sorum var.Başvurmadan önce ve meraktan.

  Öncelikle;

  1) Bunun bir süresi var mı? Benim çıkışımı 17,05,2018 de vermişler. bunu da bugün girmişler galiba sisteme.

  2) Ben mart ayından itibaren olan sigorta paralarımı yani toplam mart, nisan, mayıs, haziran 4 ayı maaş olarak alabilme ihtimalim var mıdır acaba?

  3) kıdem ve ihbar tazminatı mı alma olasılığım ne kadardır? Veya alamama gibi bir durumum olur mu.

  Adamlar 4 ay boyunca hem diplomamı bedavadan işletti hemde beni salak yerine koyup istifa gsterip kıdem ihbar vs den yırtmaya çalıştılar.. Biraz da cezalarını bulsunlar diye şu tazminat vs harici Şu diplomamı işlettikleri mart - haziran arasını da alma ihtimalim varsa eğer ne gibi yollar izleyebileceğimi yazarlar ise arkadaşlar sevinirim..

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
   
  #1
 2. florence

  florence FLAC

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesajlar:
  537
  Beğenileri:
  845
  Diploma kiralama işine benziyor durumunuz. Muhtemelen, istifa gerekçesiyle tazminat ödemekten kaçıp, aynı zamanda çalışıyor veya çalışıyor gibi göründüğünüz o dönemde diplomanızı lehte kullanıp (örn. ihalelere girmek) üstüne de maaştan feragat etmişler. Anlattıklarınızdan yaptığım çıkarım bu, aksi halde taahhüt süreniz dolmadığı için istifa etmenize müsaade etmeyip, diplomanızı işletelim, ucu açık şekilde söz üzerine tazminatını da x tarihte veririz demezlerdi.

  Geçelim haklara... O dönemde zaten sigortalı iken başka bir işe girdiğiniz için örneğin işe iade davası hakkınızdan feragat ettiğinizi düşünüyorum(bu arada fesih tarihi itibariyle işe iade davası açma süresi 30 gündü diye hatırlıyorum), ayrıca bunların dışında (normal şartlarda) kıdem ve ihbar tazminatı alabilmeniz için örneğin 4 nolu fesih nedeni ile işten çıkarılmanız kafi (sözleşme süresinin yeterli uzunlukta olduğunu varsayıyorum). Geçerli fesihle mi, haklı fesihle mi iş akdinizin feshi bildirilmiş onu bir öğrenin. En nihayetinde ihtimaller üzerinden konuşuyorum, sizin de dediğiniz gibi işin ehline sorun siz yine de. Geçmiş olsun.
   
  #2
  tsn141 ve Özen bunu beğendi.
 3. Özen

  Özen WAV

  Katılım:
  12 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  919
  Beğenileri:
  1.724
  Fesih olarak 170 i aradığım da telefon da ki eleman . Çıkışınızı İstifa olarak verdiklerini yani siz çıkmış siniz gibi gosterdiklrrini söyledi .

  Birazdan adliyeye arabulucu ya gideceğim.

  Ben zaten çalışmadığım süre boyunca ki hakları mi alma durumumun zor olduguju biliyorum ama belki ihtimal vardır diye de konu açtım.

  Ben tazminat ihbar vs yi alabilirsem eğer zaten bana yeter . Ki anlaşmamız (sözde) öyleydi .
   
  #3
  furkan kocyigit bunu beğendi.
 4. Italoman

  Italoman WAV

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenileri:
  1.032
  Facebook'ta Bana Muhasebe Öğret Grubu var. Moderatörü Nihal hanım, gruba katılıp oraya yazarsan en doğru cevapları alabilirsin.
   
  #4
  Özen bunu beğendi.
 5. Özen

  Özen WAV

  Katılım:
  12 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  919
  Beğenileri:
  1.724
  Teşekkür ederim onu da bir deneyeyim
   
  #5

Sayfayı Paylaş