IBASSO IT03 inceleme

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde seiim tarafından 15 Ekim 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    Merhaba Kbps ailesinin güzide fertleri, bu gün sizinle yine bir vesile ile elime geçmiş olan Ibasso TI03 adlı yeni arkadaşı tanıtmaya/inceleme çalışacağım, bu arada bu inceleme gerçekleşinceye kadar takribi 100’e yakın takıp çıkarmadan dolayı artık nasıl oturtulduğu konusunda ustalaştım merak eden olursa şekil üzerinde de gösterebilirim... :) 50 saat burn in oldu, pişmiştir herhalde diye düşünüyorum.

Kullandığım ekipmanlar:

Colorfly C4
    Ibasso DX80 + Xduoo
    Ipod Classic + Fiiio A3 / GAD Amp.

Ibasso TI03

Fiziksel:
    Ses karakterine geçmeden hemen fiziksel özelliklerine biraz değineyim, henüz tam bir lakap bulamadım (Karafatma, çikolatalı draje, kömür vs. yorumlara açığım…). Kulaklık alışkın olduğumuz “damla” modelinde değil de bir “custom” kasaya sahip ama kulağa rahat oturuyor hiç sıkıntı olmadı. Asıl sıkıntı bu kara kara arkadaşın sağ ve sol ayrımını yapmak oldu, işaretlemeyi düşünmedim değil. Kasası sağlam, parlak plastikten kolay kolay çizilecek gibi de durmuyor.

Kablosu çok hoş, o da “custom” olarak tasarlanmış gibi, bu yalnızca zincir şeklindeki sarımından ve değiştirilebilir olmasından değil ayrıca iki önemli özelliği var, birincisi OFC kablo ve diğeri de alışkın olduğumuz “Y split” değil kablo 4 koldan çıkıyor Y’de kendi yollarına ayrılıyor. En baba kulaklıkların bile fabrikadan böyle bir kabloyla yollamaları pek alışkın olduğumuz bir şey değil. Marka olarak kesinlikle takdir ettiğim bir samimiyet sunumu diyebilirim buna… Shure model kablo soketi kullanıyor, internette yorumları okuduğunuzda başka kablo ile deneyen arkadaşların yine kendi kablosuna geri döndüklerini görebilirsiniz zira OFC kabloda sanırım tam istedikleri tonaliteyi yakalamışlar.

Çok şık bir taşıma çantası ve gerçek deri sanırım ancak ne yazık ki fonksiyonel değil, içinde küçük bir aparat zaten dar olan haznesini doldurmuş anca şunu yapabilirsiniz, kulaklıkları içine tepip kabloyu da dışına sararsanız olur…

Bu sefer incelemeyi karşılaştırmalı yapmayı düşünüyorum, ürün yeni piyasaya girdiği için diğer bildiğiniz bir kulaklık ile kapıştırmak faydalı olur diye düşündüm, bu koşullarda Sony XBA-A3 bence muadil olarak kabul edilebilir. Bu benim şahsi yorumlarımdaki öznelliği de sanırım yenmenize yardımcı olacaktır.

Tekrar hatırlatmakta yarar var doğru tips ve iyi oturtmak şart, bu konuda pek affetmiyor.

Teknik olarak bakacak olursa “3 way crossover” işini hakkıyla yapıyor, şöyle; bas üreten dinamik sürücü sanki gerçekten de başka bir işle uğraşmıyormuş gibi yalnız sıkı basları üretiyor, (tabi burada ‘sıkı’lığı belirleyen crossover hangi frekanslar arasına sıkıştırdılar bilemiyorum) Ayrıca 8ohm çok küçük bir değer kim ne derse desin, amfiyle yüklenmeye pek gelmiyor. Tizler genel olarak agresif denilen türden, önce biraz rahatsız ediyor gibiyse de, aslında nötr bir sunum için tasarlanmış, iyi bir DAP ile bence tatlı bir EQ ayarı daha sıcak tonlara gelmesini sağlayabilir. A3 daha renkli ve dinlemesi kolay bir kulaklık iken IT03 daha analitik. Ama sıkı basları göz önüne alındığında bir baterist olsam hiç düşünmezdim (sebebini ileride paylaşacağım). Ek olarak belirteyim, dinlediğim kayıtlarda herhangi bir sibilansa rastlamadım ama amfide yüklenince daha çok baslarda zorlanıyor.

Aslında kulaklığın en iyi pozisyonu için -bilmeyen arkadaşlar için anlatıyorum- sesin kulak duyularına iletimi yalnızca ses dalgalarının kulak kanalında iletimi ile olmuyor, tam mühürlenme için “bone conduction” şart, Türkçesine kemik iletimi diyebileceğimiz bu olgu sayesinde aslında sesin sadece havada değil insan kafa tasında da iletildiği ortaya çıkıyor, eğer kısa bir araştırma yaparsanız internette sadece böyle kulaklıkların da olduğunu görürsünüz. Hatta çok beğendiğim Sony MDR-Z7’de de bu iletim yönteminden faydalanılmıştı diye hatırlıyorum. Konuya dönelim, kemik yoluyla iletimi bu kulaklıkta önemli gibi geldi çünkü mesele sadece kulaklığı kulak içine itmek değil doğru pozisyonda tutmak da ayrıca… ben şahsen ufak boy tips ile yapabildim bu iletimi.

Ayrıca yersiz bir şekilde şu linki de vereyim, spoiler olsun… Yurdumun güzel insanlarından biri alırsa bende yeşillenirim emekli olunca :)

http://www.sony.com/electronics/headband-headphones/mdr-z1r

Ses:
    Coldplay-Eyes and Mooie Elle…
    IT03 Konser kaydı olmasına rağmen hibrit sürücü farkını belli ediyor. Enstrüman ayrımı gayet başarılı, vokaller biraz önde. Sert bir sunumu var.
    A3 Genel olarak daha yumuşak bir sunumu var, yormayan.

Anouk-I don’t wanna hurt no more
    IT03 Genelde yine sert bir sunumu var, Sony markasının alışkın olduğumuz ifadesinin aksine. Tizler “high pitch”de. Sahneyi genellikle mid ve high’lar dolduruyor.

A3Doğal olarak daha geniş bir diyaframdan dolayı baslar yumuşak. Geniş diyaframın bir diğer avantajı da sahnenin altlığını oluşturuyor.

Klasik müzikte

Gitar sesleri daha dokulu, özellikle enstrümantal parçalar çok keyifli olmalı.

Efterklang-Apples

IT03 Basları tam alabilmek için doğru tips seçimi önemli. Kısa bir geri bakış, Simgot burada daha zengin mid/high sunuyor, parçada biraz karanlık kaldı diyebilirim.

A3 Bas tonları daha uzama eğiliminde, perdeleme olabiliyor IT03’ kıyasla.

Epica-Fools of damnation (oh yea)

IT03 Özellikle böyle karışık ve hızlı parçaların altından iyi kalkıyor, karışma yok, daha dane dane geliyor (3 way crossover) sahneyi dolduran bir etken yok. Dinamik sürücü görece küçük olduğu için baslar kısa ve tok, çabuk reaksiyon veriyor, parçada hız algısı biraz değişiyor.

A3 Baslar sahneyi dolduruyor, bazen diğer frekansların üstüne bindiği de oluyor ne yazık ki.

Evanescence-Broken
    IT03 Ses düğmesi ile oynadığımda ilk tepki veren mid/high frekanslar oldu direk yükseliyorlar.

Ve son olarak;

Morbid Angel-drum check (hell yea)
    Şimdiye kadar ses karakterlerini karşılaştırdığım bu iki kulaklığın en iyi ayrımı bence bu parçada ortaya çıkıyor… Not: 4 kez dinledim, Ibasso kendini ispatladı, mıhını çaktı :)

IT03 Baslar sıkı, enstrüman ayrımı çok iyi, sağ sol stereo geçişleri çok net, Davulları Dane Dane Dağıtıyor J
    A3 Basların uzamasından diğer vuruşların netliği kayboluyor, sağ sol stereo geçişleri daha yumuşak. İşte tam bu noktada eğer baterist olsam kesinlikle IT03 alırdım.

Bir dizi izleme seansı da yaptım,
    Çevresel sesler çok iyi ambiyans gürültüsü dominant, mikro detaylar özellikle mid/high bölgesinde çok net, konuşmalar vs. Özellikle müziklerin stereo dolaşımı epey detaylı hatta üç boyutlu (A3’te o kadar değil) izlenim uyandırıyor. Konuşmalar diğer seslerin üstünde özellikle odaklanmak için çok başarılı.

Telefona sürmek çok kolay hatta Lumia 920 telefonunda dinlemede tüm sertlik kayboldu diyebilirim. Tabi karakterinden dışarı çıktı…

Sonuna kadar okumayı başarabildiyseniz tebrik ederim, umarım kafanızda bir şeyler canlandırabilmişimdir.

2. Yedaself

Yedaself FLAC

Beğenileri:
    288
    Bu güzel inceleme için teşekkürler. iBasso burn-in için 150 saat civarı öneriyor bu yüzden daha fazla kullandıktan sonra güncellerseniz çok daha güzel olur.

apaksercan, refuserQ ve seiim bunu beğendi.
  3. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    Teşekkür ederim, bakalım 150 saati devirirsem, güncelleme eklerim, ama bir yandan da çok değişeceğini sanmam zira bence yapılmak istenen bu analitik ses tonu olmalı, kanımca

4. jamesdean0701

jamesdean0701 MP3

Beğenileri:
    70
    İnceleme için teşekkürler.Çok merak ettiğim bir kulaklık.Bas sever birini tatmin edermi acaba? Şu an Jvc Fx850 kullanıyorum.Bas yönünden benim için mükemmel.Bazı parçalarda diğer sesleri örtüyor ama her güzelin bir kusur vardır diyorum.

5. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.974
    @seiim Selam hocam, elinize kulağınıza sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Ben de IT03 ile ilgili yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Tespitler çok iyi olmuş güzel de ifade edilmiş. Benden hızlı davrandiniz, ben biraz daha beklemeyi düşünüyordum 150 saati belemekte fayda var. Dinamik sürücü burn-in'den en fazla etkilenen sürücü tipi olması sebebiyle yandıktan sonra olgunlaşacak ve bazı ufak tefek kusurlar da kaybolacaktır diye düşünüyorum.

seiim ve refuserQ bunu beğendi.
  6. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.974
    Hocam FX850 de çok tatlı çalıyor, fakat IT03 daha iyi bir iem. Özellikle hızlı parcalarda FX850 gibi karışmaması taktir edilecek bir özellik. Stagediver SD3'den de daha iyi çalıyor bu arada.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    Geç cevap veriyorum, kusura bakmayın arkadaşlar, öncelikle beğenmenize çok sevindim, özellikle aynı kulaklığı kullanan @moonstar hocam eğer aynı fikirdeysek çok iyi demektir benim açımdan. Ayrıca sizin yorumlarınızı da okumak isterim. Açıkçası karakterinin değişmesini istemem zira son parçada bahsettiğim gibi A3'ü açık ara geride bıraktı onunla dinlemek daha keyifliydi, A3'teki sahne kavramı bunda pek yok gibi ama sağlam kayıtlarda ve özellikle bahsettiğim gibi stereo oynamalarda çok daha keyifli. Bassy mi hayır bir A3 kadar fun çalmıyor, ama kısa ve kesin bas cevabı başka imkanlar sağlıyor. Umarım @jamesdean0701 arkadaşıma da yanıt olmuştur. Teşekkürler.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 15 Ekim 2016 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2016 ---
    Şu da var hocam şimdi bu hibrit bir kulaklık evet dinamik sürücü kullanıyor doğru, bir ses uzmanı değilim ama sanıyorum ki içinde ki 3 way crossover'dan dolayı şimdi dinamik sürücü gevşese bile diğer frekansları üstlenemez ama belki bir tık yumuşama olabilir diye düşünüyorum. crossover olmasa frekans eğrisinde daha belirgin bir değişiklik beklemek makul olurdu.

Son düzenleme: 15 Ekim 2016
    TrakyaLee, jamesdean0701 ve moonstar bunu beğendi.
  8. Dirty mind

Dirty mind MP3

Beğenileri:
    4
    incelem için teşekkürler, hafızaya atıyorum bunu

seiim bunu beğendi.
  9. apaksercan

apaksercan MP3

Beğenileri:
    14
    @seiim iyi akşamlar, şuan simgot EN700 kullanıyorum, geçen gün selçuk abiden aldım fakat beni çok tatmin etmedi bu arada iphone 6s plus ile kulalnıyorum, it03 almayı düşünüyorum ibasso dx90 ile beraber bana tavsiyede bulanabilirmisiniz?

10. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    Merhabalar, Ibasso IT03 bende de var çok başarılı bir sunumu var biliyorsunuz, ben DX80 ile kullanıyorum ve diğer ekipmanlarla hatta telefonda bile iyi bir sonuç veriyor. Ibasso markasının en iyi tarafı sürekli FW güncellemesi ve güncelleme ile ses karakterinde de değişmeler olduğudur bu sayede istenilen karakterde kalma şansınız var. Simgot iyi bir kulaklı bence Iphone gibi bir telefonla değilde illaki bir telefon ile kullanacaksınız mesela bir Meizu Pro5 gibi sağlam bir DAC çipine sahip bir telefon ile dinlemeniz ya da cihaza DAC bağlamanızdır.

11. apaksercan

apaksercan MP3

Beğenileri:
    14
    bilgi için teşekkürler ama iphone dışında telefon kullanamıyorum, en iyisi bir dap almak olucak benim için kulaklığımı satışa koyucam eger satılmassa dap ile devam edicem, satılırsa ibasso dx90 ve ibasso it03 ile devam edecegim.

12. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    apaksercan bunu beğendi.
  13. apaksercan

apaksercan MP3

Beğenileri:
    14
    Simgot u fiio x5 ile deneme sansim olmustu iphonedan daha cok verimliydi acik ara farkla Ama ben dac gibi ekstra birsey tasiycaksam dap almayi tercih ederim galiba oyle karar vericem

14. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    Bende sizin gibi düşünüyorum, o yüzden müzik ekipmanımı telefonumdan ayırdım. Tabii kulaklığı beğenip beğenmemek tamamen tercih meselesidir. İyi bir DAP ile memnun olacağınız kombinasyonu yakalayacağınızı umarım.

apaksercan bunu beğendi.
  15. apaksercan

apaksercan MP3

Beğenileri:
    14
    dx90 ve fiiox3ii arasında gidip geliyorum. karar vermek çok zormuş bu konularda.

16. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    Benden daha tecrübeli arkadaşlar vardır forumda onlar sizi daha iyi aydınlatacaklardır, ben kullanım ve ses anlamında Ibasso DX80 ile memnun olduğum için Fiio almadım, deneme şansı da olmadı, sizi yanılmak istemem. O DAP'da fena bir cihaz değil denemek lazımdır belki X5 de olabilir.

apaksercan bunu beğendi.
  17. apaksercan

apaksercan MP3

Beğenileri:
    14
    x5iii de güzel beklemeye deger gibi duruyor. özelliklede online müzik kullanımımı düşününce

18. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    77
    Yanılmıyorsam, X1 II de de online müzik vardı, daha az maliyetle deneyebilirsiniz. Emin değilim yine de.

apaksercan bunu beğendi.
  19. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    762
    @apaksercan online müzik taraftarı iseniz bence dac almak daha kolay olur taşıma açısından :)

apaksercan bunu beğendi.
  20. apaksercan

apaksercan MP3

Beğenileri:
    14
    Bu konuyla ilgili biraz araştırma yapmalıyım galiba, ani karar vermesem iyi olucak gibi

Sayfayı Paylaş