JVC HA-SZ1000 incelemesi

'Jvc' bölümünde grkankot2 tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. grkankot2

grkankot2 MP3

Beğenileri:
    15
    Merhaba arkadaşlar, ilk incelemem olacak bu. Ses konusunda çoğu terimi bilmediğimden baya amatör bir inceleme olacak diyebiliriz.Şimdiden özür dilerim :)

Ön Bilgiler
    Kulaklığı teamo4042 nickli forum üyemizden uzun bir süre önce aldım.Araştırmalarım sonucu bu fiyata alınabilecek en iyi f/p bass kulaklığı sonucuna varmıştım.Head-fi'deki bass bölümlerinde 4.sıraya konumlandırılmış bir kulaklık.Yurtdışı fiyatı 130-150 dolar arasında değişmektedir.

ŞEKİL VE TASARIMSAL DETAYLAR
    Kutuyu açtığımızda bizi şöyle bir manzara karşılıyor: [​IMG]

Kulağı kaplayan padler fazlasıyla büyük.Çapsal olarak değil de genişlik olarak bu kısım fotoğraflardan da anlaşılıyor. Bu yüzden de mobilitesi her over-ear kulaklık gibi düşük.

Her iki tarafı da 2ye katlayabiliyoruz ve her iki kısım da yaklaşık 30'ar derece sağa sola dönebiliyor.

Live Beat yazısını gören " bu ne oğlum çakma beats mi aldın" gibi tepkiler verse de kulaklarına takıp müziği açınca suratlarındaki ifade değişiyor :)

Kablo jak bağlantısını korumak için takılan yay da güzel düşünülmüş.Bazı kulaklıklarda gördüğüm çıkarılabilir tasarım bu kulaklıkta yok. Sanırım daha çok kulakiçi kulaklıklarda oluyor o.

Kutunun içinden bir de deri şık bir kılıf çıkmakta.

KONFOR ve İZOLASYON
    Kafanın üzerine gelen kısım gayet rahat , yumuşak sünger hissinde ve kolay kolay kopacak gibi durmuyor.
    Boyut olarak da yeteri kadar uzatıp kısaltabiliyoruz.
    Kafa yapım ufak olduğundan 1 saat ve üzeri kullanımlarda yanağımda ağrı hissettim.Tabi bu bassın yanakları titretmesinden de kaynaklı olabilir.Fazla kullanılmadığından da olabilir ama yanakları biraz fazla sıkmakta.
    İzolasyon konusunda ise gayet başarılı buldum.Padlerin büyüklüğü sanırım burada işe yarıyor :)

SES ve Teknik Özellikler

• Output sound pressure level: 107dB / 1mW
      • Reproduction frequency band: 5Hz ~ 33
      • Impedance: 16Ω
      • Code: 1.2mOFC line φ3.5mm24 gold-plated with a stereo mini plug
      • Weight: about 450g
    Fio x3 1.jenerasyonu bilgisayarıma bağlayarak, spotify üzerinden müzik dinliyorum. Kulaklık 16 ohm olduğundan her ne kadar amfiye ihtiyaç duymasa da söz konusu bass olunca gerekiyorMUŞ. Daha önce kullanan arkadaşlardan bu yönde tavsiyeler aldım.

Ses üzerine bahsi geçen sitede yeteri kadar inceleme var. Ben gibi birisinin yorumlaması pek hoş olmaz diye düşünüyorum.Nacizane fikirlerim:
    Basshead kişiler genellikle sadece bass duymak ister.Diğer frekansları pek önemsemez ve bilmez.Ben de bilmiyorum ve sadece bass yönünden konuşabilirim.Deep basslar gerçekten muhteşem. Hip-hop rap r&b house dinleyicilerine yönelik bir kulaklık. Basshead'lerin mutlaka denemesi gerekir diye düşünüyorum.

x3 kullanırken treble-2 bass+10, clip+ kullanırken bass+24 yapmayan, bunu çok absürd bulan bir kişiyseniz bu kulaklık kesinlikle size göre değil.

+lar ve -ler

+Bass performansı
    +izolasyon
    +kutulama,tasarım,mukavemet
    +Fiyat/Performans
    +Besleme ihtiyacı

-Ülkemizde bulmak zor
    -Herhangi bir sorunda ülkemizde tamir ettirebileceğimi sanmıyorum
    -Yanakları sıkması,uzun süreli dinlemelerde hafif ağrı

İzmirde olup denemek/yorumlamak isteyen forumdaşlar olursa seve seve misafir edebilirim:)

Her ne kadar şöyle bir test yapmak saçma gibi dursa da kulaklığın yapısı hakkında fikir verebilir:

Son düzenleme: 30 Nisan 2016
    chelaureux, Picasso16, rastafarian355 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Teamo42

Teamo42 MP3

Beğenileri:
    39
    İnceleme için teşekkürler. Kulaklığın ilk sahibiyim. Bende hakkında birşeyler yazmak isterim.
    Öncelikle kulaklık tasarımı ile benim ilgimi çekiyordu. Bu tasarım evime gelip de bu kulaklığı gören misafirlerim çok şaşırıyordu görünce.
    Konfor olarak bende herhangi bi rahatsızlık yoktu aksine yok rahattı. Ama ben basstan dolayı uzun süre dinleyemiyordum.

Kulaklık öncelikle bu fiyatta ki en iyi bass ürünüdür. Diğer sesler olarak tizler ve midler sıradan şekilde kötü de değil iyi de değil fiyatının olması gerektiği gibi.
    Ama bass olunca söz konusu uzama konusunda olsun sert vurma açısından olsun denediğim en iyisi.
    Bass vururken yanaklar titriyor ve dalgalanıyor resmen kulaklık yanakta bulduğu boşluklardan dışarıya hava bırakıyor resmen hissettim.
    Basshead bir kişinin mutlaka denemesi gereken bir ürün.
    İkinci bir konu olarak bende o zaman fiio x3 kullanıyordum. Ve birde fiio ee1 amfi vardi. Basslarda çok fark ettiren değişim yaşanıyor idi amfi ile. Kulaklık gücü seviyor. Ne kadar güç verirsen alıyor. Basslar da o kadar gövdeli oluyor bir o kadar uzun oluyor ve derine iniyor.

3. Semih34

Semih34 MP3

Beğenileri:
    7
    rock ve metal müzik için önerirmisiniz hocam ve sahnesi nasıl

4. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    519
    Forumda pek detay bulamadım. Kullananların tiz ve mid hakkındaki yorumlarını daha detaylı olarak aktarması mümkün mü acaba?

Basshead kulaklık tecrübem hiç yok, bu tür kulaklıklarda amaç subwoofer'e kulak dayamak gibi mi yoksa normal bir müzikte sadece basların aşırı derecede fazla tepki verip öne çıkması mı aranıyor?

Uluslararası sıralamada iyi bir konuma sahip olduğunu biliyorum ama sizce basshead değil de "bas sever"ler için de mantıklı bir kulaklık mı?
    Özellikle MDR1A ile kıyaslayabilecek varsa çok makbule geçer çünkü kafa üstü olarak karakterine hakim olduğum tek kulaklık 1A :)

5. grkankot2

grkankot2 MP3

Beğenileri:
    15
    Konuda incelenen kulaklığın yeni sahibi @mfya hocam olmuştur. İncelemeye desteğinizi bekliyoruz :) Bende amfi olmadığından tam hakkını veremedim. Bakalım siz nasıl yorumlayacaksınız.

mfya bunu beğendi.
  6. NightOwl

NightOwl MP3

Beğenileri:
    25
    Tasarımı pendulumic stance s1+'ı andırıyor..

7. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    519
    Şunu söyleyeyim, fotoğraflarda orta halli büyüklükte gibi görünüyor fakat alakası yok. Taç kısmı bile çok kalın ve dolgulu olduğundan fotoğraflara bakıp yanılmışım. Aslında KOCAMAN bir kulaklık. DT770 bile bunun yanında kibarcık kalır :)

Edit: Bu arada karakterini iyice tanıdıktan sonra kendi sorularıma cevap verecek nitelikte bir inceleme yazmayı istiyorum.

refuserQ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş