Kabloların sese etkisi hakkında Bilgiler

'Kablo' bölümünde Hanamichi tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.588
    Son düzenleme: 15 Aralık 2014
    KaraSinek, coolblue, tsn141 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.511
    Bu yazıyı sanırım forumda daha önceden okumuştum. Bence oldukça bilgilendirici bir yazı. Keşke daha fazla böyle yazı internette olsa.

lucabalo bunu beğendi.
  3. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    361
    Yazıları okudum. Daha önce de merak edip okumuştum konu hakkında. Kendim hiç tecrübe edemediğimden görüş belirtmem doğru olmaz ama nerede bu konuyla ilgili yazı görsem bahsi geçen objektif araştırmalara ait referansların eksiliği dikkatimi çekti. Kral çıplak mı? İpek mi giysi yapmaya daha uygun pamuk mu? Bu konularda bizden ileri uygarlıkların yardımına muhtacız, yardım lütfen. @mustafatopaloglu

4. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Referans/kaynakça bölümü olmayan, ürün satıcısı tarafından hazırlanmış makaleler.
    Bu mal çok iyidir, garantisi benim diyen esnaf.

wadi bunu beğendi.
  5. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.588
    Doğrudur , ben işime yarayan kısmını alırım gerisini umursamam :) Öğrenebileceğim bir şey varsa bana yeter tanımlar,kablo yapıları , kullanılan malzemeler gibi .

6. lucabalo

lucabalo WAV

Beğenileri:
    796
    Torrentten indirme tamamlaninca, torrent dosyasini direk baska yere tasiyor arkadas :D

prostheticwhim ve Tosun Paşa bunu beğendi.
  7. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    618
    Sonucta kablo sesi etkiler. Placebodan ote. Ister kulaklikta ister onyuzbin liralik hoparlorde.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

coolblue bunu beğendi.
  8. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    361
    Etkileyeceği açık bence de, ama optimal üretilmiş, duruma göre korumalı/korumasız bir kablodan sonrasında direnci değiştirmekten başka etkisi olur mu? Lambalı amfilerde benim anladığım kadarıyla sinyalin iletim şeklini etkilemekten başka bir şey yapmıyor ama ses bambaşka oluyor.

9. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.743
    Olcum cihazlariyla yapilan testlerde belli bir seviye uzeri (ucuz ama yeterli kalinlikta ve yalitimli) kablolar arasinda fark yok, varsa da olcum cihazlarinin hassasiyeti altinda. Flac, wav, 24 bit, hatta 320Kbs mp3 dosyalari arasindaki fark ta yeterli sayida insanla yapilan double blind testlerde yok oluyor. Hatta insanlarin ezici cogunlugu 220Kbps sonrasini farkedemiyor. Velhasil audiophile markalari, urunleri ve dergileri ile bilimin arasi pek iyi degil ;) Boyle yapilan bir arastirmaya karsi Stereophine dergisi editorunun yazdigi bir makale okumustum. Ayni yandas medyanin yapilan her haksizligi aklamaya calismalesi paralelinde zirvalarla dolu bir yaziydi. E tabi yoksa amfi altina konunca sese etkisi oldugunu iddia ettiginiz $100'lik tahtadan tutun, $2000'lik guc kablolarina kadar bir suru urunu bilimsel olarak aciklamak zor biraz. Para deyince akan sular tersine donuyor.

wadi ve prostheticwhim bunu beğendi.
  10. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    618
    Bunu baz alırsak fark varsa bile kayda değmeyecek kadar az. Ancak bu qa360 ve Schiit Vali ve Nad Viso hp50 üçlemesinde fark ettiğim DH Labs Silver Sonic ile Chord Chamelon'un farkını açıklamıyor. Beni geçtim, hifi üstüne giden bir arkadaşımın 20 küsür bin liralık sistemindeki son interconnect (hop ile amfi arasında) olarak onun kendi kablosu ile yukarıdaki Chamelon kullanınca duyulan farkı da açıklamıyor :) Chord'unkini kullanınca baslar net şekilde daha dolgundu. Onunkisinde bu yoktu ve farkı bu olaylarla ilgisi olmayan hanımı ile benim nişanlım da fark etti.

Son düzenleme: 15 Aralık 2014
  11. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.743
    Speaker kablosu önemli. Güç ve dijital kablolar gibi değil. Yine de bu tip testlere double blind olmadıkça güvenmek mümkün değil. Çok bariz duyduğum bir sürü fark double blind testte yok olunca hayrete düştüm, kendimden korktum resmen.

Acayip bir şey duyma hissi. Sadece mekanik bir titreşim değil, beyin, algı, ve hisler önemli rol oynuyor. Kablonun renginin bile duyulan sese katkısı olabilir:

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Psychoacoustics

Zenetic ve prostheticwhim bunu beğendi.
  12. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.588
    Hissettigim bir seyin, bilsayarin tam anlamiyla ölçüp sen bunu aslinda hissetmedin demesi beni cokta ilgilendirmiyor . :D

brsdrgn, Mustafa ALKAN, zxc ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. lucabalo

lucabalo WAV

Beğenileri:
    796
    Adam tek cumleyle 3 tane Matrix filmini ozetledi :D

brsdrgn, Mustafa ALKAN, zxc ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.588
    Kablonun sese etkisiyle ilgili tespitim şöyle ki ;
    Link D1 dacı aldığımda seste dragonflya göre bir yükselme oldu ama beni rahatsız eden bilgisayarın içinden gelen hdd v.s. sesler kesilmedi. Dacı aldığım yere danıştığımda stok kablonun bu sesleri kesmek için yeterli olmayacağını , paraziti azaltmak için kullanılacak kablonun en az 75 ohmluk olması gerektiğini söylediler.
    Bende Oyaide d+ USB Class A kabloyu aldım .Pahalı bir kablo olmamasına rağmen sesler kesildi , parazitlenme sorununu çözdü .Kablonun sese etkisi açısından bu bile benim için yeterli bir deneyim oldu :)

prostheticwhim bunu beğendi.
  15. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.743
    Iyi yere denk gelmissiniz, direk Ohmaj vermisler. Helal olsun adamlara. Burdaki elektronik magazalar olsa ellerindeki en pahali USB kablosunu size kakalamaya calisirlardi.

Yazdiklarim kablo onemsiz diye anlasilmasin bu arada. Bizim burada deneysel calisan bazi arkadaslarin ekipmanlari bilek kalinliginda kablolar kullaniyor. Yerinde kablo tabii ki gerekli. Ancak $500+ interconnectler, IEM kablolari, power kablolari biraz suistimal olabiliyor duruma gore. Dusunebiliyor musunuz, STAX, oo9 modeline, sesin hakkini veremeyecek, kotulestirecek kablo koysun?

Acikcasi bu cok dengeli bir bakis acisi. Eger ses, sizin icin farkediyorsa gerisini cok kurcalamamak lazim. Velev ki objektif fark olmasin, bu neyi degistirir ki, siz dinlediginiz muzikten daha cok zevk aldiktan sonra.

Hanamichi bunu beğendi.
  16. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    828
    Bu konu çok önemli güncel kalmalı hakkında konuşulmalı. Sadece dap ve Kulaklık almasıyla bitmiyor iş. GALİBA??

17. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.500
    Galiba değil,kesinlikle.

Benim stereo sistemi örnek vereceğim yine ama yaptığım kablo yükseltmesini çok net ve belirgin şekilde olumlu etkileri oldu sese.

İyi sistem iyi kablo üstünde yükselir.

18. spitzer

spitzer MP3

Beğenileri:
    101
    Her sistem kendi içerisinde dengede olmalı. Kaynak, ampli, kulaklık, hoparlör, kablolar... hepsi birbirine yakın kalitede ürünler olmalı. Sistemde önemsiz denecek bir bileşen yoktur. Kendi tecrübelerim bu yönde.

Mustafa ALKAN ve tsn141 bunu beğendi.
  19. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    364
    Bu iş hastalık.bulaşanıda paronayak yapacak bir hastalık.bu tarz konular maalesef müzik dinlemenin önüne geçiyor ve aldığımız keyfi ters oranda etkiliyor.sektörel bir suistimal var ve kurbanları biziz.:)

20. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.743
    Kablo noktasında olayin suistimal edildiğini ben de düşünüyorum. Bu kablo önemsiz demek değil, ama bir IEM'e $800 kablo saçma bence. Prizden sonrası hesap edilmeden alınan aşırı pahalı güç kablosu da, dijital veri taşıyan kablo da. Bunlarin farkedilebilir fark oluşturabileceği ender durumları da göz ardı etmiyorum, ama kablo olayının bir bütün olarak suistimal edildiği kesin.

Monster nasıl bu hale geldi? Açık söyleyeyim, Best Buy ve Circuit City'de komisyonla çalışan personelin her televizyon ve DVD player alana overpriced kablo kakalamasiyla. Hatta çalışan biri yazdıydi, yanında satilan kablonun kar marjinin TV'den fazla olduğunu.

Son düzenleme: 14 Şubat 2015
    prostheticwhim bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş