Magaosi K3 Pro

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde Mustafa ALKAN tarafından 2 Haziran 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    879
    Selamlar.

Anlatmaya çalışacağm kulaklık head-fi’de bir miktar gürültü çıkaran bir iem. Çıkışına kadar beklentinin artttığı ve çıkışının ardından dinleyicilerin hype olmadığı yönündeki açıklamalarıyla kendine fena olmayacak bir yer edindi. Özellikle LZ-A4 ile kıyaslama yapılıp daha başarılı bulunduğu çokca yazıldı. LZ-A4 195 dolara satılırken Magaosi 110 dolar civarında satılıyor. Ben henüz LZ-A4 dinlemediğim için yorum yapamıyorum.

Özellikler

· Brand: Magaosi

· Model: K3 pro

· Driver: 1 Dynamic driver + 2 Balanced Armature Hybrid

· Type: In-ear

· Impedance: 16Ω

· Headphone sensitivity:120dB

· Frequency range: 20-30000Hz

· Interface: 3.5mm

· Cable Length: 1.2m±5cm

· Weight: 30g

· Interface Type: MMCX

Kutudan 1 adet extra tuning nozzles çıkıyor. Siyah ve gri renk. Biri tamamen metal deliklerden oluşurken diğerinde farklı ek bir filtre daha konmuş. Sese etkileri mutlaka var ama gece gündüz denemez. Gri olan tuning nozzle de tizleri bir miktar kesme amaçlı olduğunu düşündüğüm filtre uygulanmış. Siyah nozzle daha açık ve doğal geldi bana ve çoğunlukla siyah filtre kullandım. Ancak dediğim gibi farklar küçük miktarlarda..

Firma 2 adet gümüş&bakır hybrid sarmal kablo ekleyerek cömert davranmış. Kablolar sağlam kaliteli. Malzeme kalitesi olarak begendigimi söyleyebilirim. Kulak arkasından dolanan şekilde yapılmış ve kullanımda herhangi bir zorluk yok. Kulağa iyi bir şekilde girip yerinde kalıyor. Kutuya 2 adet ekstra foam uç eklemiş ki bazılarına ilaç gibi gelecektir. Bunları kullanınca ekstra izolasyonla dış gürültüden neredeyse tamamen kopmak mümkün. Aşırı gürültülü ortamlarda bulunmadım ama gündelik hayatta kesinlikle ses izolesi sorunsuz. 2 adet de silikon tips mevcut. Şık bir taşıma çantasıyla beraber firma benden kutu içeriğinden geçer not aldı..

91O-MgnqI0L._SL1500_.jpg
    Magaosi k3 pro, İki Balanced Armature ve bir Dynamic Driver dan oluşmakta.

Kadın vokallerinin olduğu mid sunumlarına odaklanan armatürleri hakkıyla görevini yerine getirmiş.

Baslar zengin ve kaliteli dip baslarla kendini belli ediyor. Dinamik sürücü burada iyi iş çıkarmış gerçekten. Bas ve dip bas gerektiren tüm müzik türlerinde zevkle kendini dinlettirdi. Dokulu ve algılayabileceğimiz derinliklere kadar inebiliyor. Mid baslar da ölçülü . Baslar sadece güçlü değil aynı zamanda kaliteli.

Vokallerde sibilansa rastlamadım veya çok az olduğundan aklımda kalmadı diyebilirim. Mid bölgesi tatlı ve temiz. Dengeli Armatürler iyi ayarlanmış ve yaptıkları işi iyi yapıyorlar. (Mükemmel değil) Tizler keskin veya delici tipte değiller.Nadir de olsa sibilans olabiliyor. Yumuşak ve dinlenebilir. Ancak çok kez dikkat ettiğim bir durum var; örneğin bir rock parçasının davullarının crashlara çokca vurup coşkuyu verdiği J bölümlerde tizler kalite kaybı mı desem birbirine karışma mı desem garip bir şekilde bozulabiliyor. Ziller arttığı zaman bir kalite tahribi yaşanabiliyor bazen.Ancak tempo normale döndüğü anda yine çok güzel tınılar vermeye başlıyor. Bu durum ara sıra canımı sıktı. Ancak belkide burn in tam olarak olmadığı için olmuş olabilir emin değilim..

IMG-20170328-WA0009.jpg
    Amfi olarak Fiio A5 ile yaptığım dinlemelerde tüm sunuma gelen küçük bir gövde hissettim. Ancak amfisiz rahatlıkla kullanılabilir. Ben amfisiz Low gain ayarında dinledim ve yeterli geldi. High gain ayarında daha güçlü olduğu kesin. Ancak örneğin gece sakin kafayla dinlenecekse low gain fazlasıyla yeterli.

Genel sunum Parlaklıktan karanlığa geçişin başlarında bir yere konumlanmış gibi. Uzun dinlemelerde bazı tiz mid karışıklıkları haricinde zevk verip yormuyor. Sahne genişliğini beğendim. Yeterince geniş. Sağ-sol ayrımı iyi. Sahnede katman oluşturma ve yerleştirme ile tüm boyutlarda geniş ve derin.

Bu kulaklık kaliteli kayıt istiyor. Bu konu çok önemli. Düşük kaliteli kayıtlarda genel performans düşmekte. Bazı dinlemelerde kulaklıktan şüphe ettim ancak kaliteli kayıtlara geçince sorun kalmadı.

IMG-20170529-WA0023.jpg
    CHİ-Fİ dünyasından şimdiye kadar gördüğüm denediğim en iyi iem magaosi oldu. Ben daha iyilerinin olduğuna veya geleceğine inanıyorum. Tek endişem Hifiman gibi şımarıklık yapıp fiyatları yükseltmeleri. Ancak şu haliyle 100 200 dolar civarı fiyatlarla gerçekten iyi şeyler çıkıyor çinli kardeşlerimizden.

Genel olarak baktığımda pek fazla sorun eksik bulamadığımı görüyorum. Burdan mükemmellik anlamı çıkmasın. Ancak Fiyat performans düzeyi çok yüksek k3 pronun. Eğer yeni versiyon çıkacaksa bunda sürücü sayısını artırmak yerine olan tiz ve midlere biraz daha çalışmalarını isterdim. Eğer biraz daha gelişerek ve fiyat olarak 150 doları geçmezlerse kendilerine sağlam bir yer edineceklerdir.

Tiz ve midlerle ilgili magaosi nin kötü şansı ; aynı zamanlarda Shure SRH1440 dinlemiş olmam. E haliyle Shure SRH 1440 daki üst düzey tiz ve mid kalitesinden sonra,hem de açık yapılı olunca Shure den Magaosi ye geçince bir burun kıvırma hadisesi yaşadım genelde. Ama ne zaman uzun süre sadece magaosi dinledim kulaklarım alıştı ve evet fena değilmiş hatta iymiş demeye başladım. Genel anlamda kulakların bir cihaza alışma süresi var. O süre içinde sık değişiklik yapınca her seferinde yadırgama söz konusu oluyor. Fiyatıyla konforuyla sağlamlığıyla bu iem yapması gereken tüm işleri yapıyor. Çinli dostlarımız uygun fiyata güzel iş çıkarmışlar. Negatif olarak yukarıda bahsettiğim tiz karışması &Tahribatı hadisesini verebilirim. Bas kafa tabir edilen dinleyiciler basları bir miktar az bulabilirler. Göreceli olarak dengeli bir ses imza istiyorsanız ve ara sıra yüksek ve öfkeli şeyler dinlemiyorsanız bu IEM'i size güvenle öneririm.
    IMG_20170603_230053.jpg IMG-20170328-WA0008.jpg
    Eklemeler: Gri nozzle extra bas sunuyor siyah nozzle daha ferah sunum ve tizler rahatlar detay artıyor. Biraz da sibilans olarak geri dönüyor eksi olarak.
    İki kablodan kalın olan bas sunumuna, biraz daha ince olan tiz mid sahneye etki ediyor. Nozlle ile ayni anda kablo değişikliği yapinca ince kablo ve siyah nozzle tiz detayi sahne ve airy sunum verirken, kalin kablo gri nozzle extra bas ve dinamizm getirdi.. dolayısıyla dinlenecek müzik türüne göre gereken degisikligi yapmak lazim.

Son düzenleme: 3 Haziran 2017
    Nazım, baran88, Mikrobiyolog ve diğer 25 kişi bunu beğendi.
  2. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    228
    Hocam elinize sağlık beklediğim bir incelemeydi. Bas gitar tonlamasını ve şiddetini çok merak ediyorum. Birde doğal çalma konusunda ne düşünürsünüz magaosi hakkında?

Chaturanga, refuserQ ve Pax bunu beğendi.
  3. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.922
    mustafa hocam elinize sağlık. su gibi gitti aktı gitti valla kocaman yazı.

headfi'da tizler biraz parlak diyorlardı ben ondan a4'e yöneldim. aslında bunun fiti, konforu daha rahat duruyor. neyse bakalım, lz-a4 vs k3 konusuna ahmet abi noktayı koyacak gibi :)

Chaturanga, refuserQ ve Pax bunu beğendi.
  4. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    879
    Teşekkürler. Bas gitar hissedilen cinsten. Yani tum parcada takip ediliyor. Dogallik konusu acik kafaustu kulakliklarin uzmanlik alani zaten. Ama muzikal diyebilirim.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 2 Haziran 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 2 Haziran 2017 ---
    A4 ozelinde ikisini kiyaslayinca tizler parlak denmisse bence a4 cok karanlik ve daha sicak olmali. Ben parlaklik hissetmedim. Ancak kayıtla ilgili bir parlaklik varsa bunu önümüze koymaktan cekinmiyor.
    Arti farkli uclarla testlerde ornegin double flangle uclar tizleri daha arkaya atti. Foam uclar bas ve karanlik sunum katti. Cesitli varyasyonlarla ozel istekler karşılanabiliyor diyeyim.

Chaturanga, erenn, mattiadestro ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    715
    Görünümü fena değil. Filtre seçenekleri de merak uyandırıyor açıkçası. Kablosu da kaliteli belli. O fiyat aralığında yorumlar da göz önüne alınarak denenebilir bence. Kronik sorunlar da yaşatmazsa klasiklerden biri haline gelmemesi için bir neden yok.

baran88, refuserQ, Mustafa ALKAN ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    @Mustafa ALKAN hocam elinize sağlık. Çok güzel anlatmışsınız. Benim bayıla bayıla dinlediğim bir kulaklık kendisi :) Sizin tecrübeli kulaklarınızın da onaylaması mutlu etti beni, çok abartmıyormuşum demekki.

refuserQ, Mustafa ALKAN ve myloo bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    @mattiadestro Baybars hocam hem K3Pro hem LZ A4 e sahip birisi olarak K3 Pro yu daha çok dinliyorum ben şu sıralar ama bunun sebebi K3 Pronun LZ A4 ten iyi olduğunu iddia etmem değil, henüz LZ A4 e yeteri kadar zaman ayıramayıp kendime uygun filtre kombosunu (veya kombolarını) netleştirmemiş olmam ve birde K3 ü Ahmet hocama göndermeden önce biraz daha burn in olmasını istemem. Kulaklıkları Ahmet hocama gönderince LZ kalacak elimde ve kendisiyle aramı daha fazla düzelteceğimi düşünüyorum.

@Mustafa ALKAN Mustafa hocamın belirttiği gibi K3 Pro 110 dolar ama son hafta 101 e falan düşürmüş bazıları, Çin IEM piyasası borsadan daha iniş çıkışlı, geçen haftada 149 Dolar görünüyordu bazı ilanlarda :D 100 de görünse 200 de görünse Wooeasy 80 dolara düşüyor anında, o yüzden K3 Pro 80 Dolar fiyatla değerlendirilince f/p oranı tavan yapıyor bence. LZ A4 ise 180-215 arası liste fiyatı gelip gidiyor ama onuda genelde 150 dolara veriyor aynı mağaza. Nitekim ben ikisini birden 230 a almıştım.

Şimdi 80 dolar ve 150 dolar arada 2 kata yakın fiyat var, peki ses farkı ne durumda? Tabiki ses farkının 2 kat olması lazım denemez o çocuksu bir beklenti olur. Barcelona'ya 3 atan takıma, Beşiktaş 5 atsa, Barcelona'ya 8 atacağı anlamına gelmez :D

LZ A4 ün güzelliği filtreler ciddi manada fark oluşturuyor, midleri öne alıyor, geri alıyor, bası artırıyor azaltıyor, açık karaktere büründürüyor kapalı karaktere bürünüyor, detayı artırıyor azaltıyor vs.. Yani bir IEM içinde 18 IEM gibi düşünebilirsiniz (arka filtresiz kullanımda mümkün olduğundan ve izolasyondan taviz vermek kaydıyla sahneyi genişletip ferahlaştırdığı da hesaba katılırsa aslında 24 farklı kombinasyon var).

Tabi LZ A4 te bu kombinasyonların hepsi arasında devasa farklar yok 18 taneden bazıları birbirine yakın bazıları tamamen farklı ama odyofil arkadaşlar eminim o nüansları benden daha iyi duydukları için bu kadar kişi inanılmaz övgüler yağdırdı, bence de hakkıdır.

Yani LZ A4 insanı bulunduğu ruh haline göre farklı seçeneklerde dinlemesini sağlayacak, bir süre deneme yanılma yapılması gereken bir IEM. Yani üzerinde çalışılması gereken emek verilmesi gereken bir IEM. Android telefonlar ve iPhone farkına benzetiyorum ben. Android'ler kendilerine müdahale ettirebiliyor ve kendi zevkinize göre komple yazılımı değiştirebiliyorsunuz uğraşmak isterseniz ama iPhone tersine hazır paket sunuyor biz sizin için iyisini yaptık diyor :)

K3 Pro (Android - iPhone fiyat tezatlığı hariç) iPhone a benziyor, hazır paket, "olmuş" bir kıvamda sunuluyor, yani armut piş ağzıma düş kıvamında. Sizin için biz yaptık buyrun dinleyin diyor resmen. Ama tabi bu ses karakterinin hitap etmediği kişilerde olabilir, ancak gördüğüm kadarıyla Mustafa hocam gibi deneyimli bir kulağa da benim gibi bir çömezin kulağına da kendini fazlasıyla sevdiriyor.

Mesela LZ A4 bazı kombinasyonlarda daha geniş sahne, daha havadar bir sunum vs sunsa da örneğin mikro detaylar konusunda ben K3 Pro da duyamadığım ama LZ A4 te vayy be dediğim çok bir örnek göremedim. Bazı durumlarda detaylar LZ A4 te daha sahneye yakın daha yüksek perdeden verildiğine şahit oldum ama o detay K3 Pro da da var yani uğraşmadan o detayı onda da duyabiliyorum.

Neticei kelam, @karanehir35 Ahmet hocam K3 Pro ve LZ A4 kıyaslamasında bize enteresan sonuçlar çıkaracak gibime geliyor.

Bir ekleme, Ahmet hocam K3 Pro yu diğer 80-100 dolar arası alternatiflerle kıyaslayacak ilk amacı o ama LZ A4 le arasındaki farklar içinde bir şeyler karalar diye düşünüyorum.

Bekleyip görelim bakalım :)

baran88, Yabguz, Dr. Boom ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  8. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.695
    Mustafa hocam çok iyi bir inceleme eline sağlık k3 i sende beğenmişsin demek ..

Bende k3 pro sahibi olarak 70 80 saat bi burn yaptım ve tizlerde ciddi anlamda açılma düzelme oldu.
    Bende psp m4u2 var eren hocam dan aldığım. Ve haliyle onu dinleyip sonra k3 e geçince insan burun kiviriyor.
    Ama k3 bu fiyat bandında çok iyi bir sese sahip bana gore ve rakipsiz.
    Özellikle bass olarak ben çok fazla tatmin oldum. Benim istediğimi fazlası ile karşıladı .

Mid olarak da daha önce kullandığım iem ler içinde fp olarak Çok yeterli buldum ben hatta fazlası var. Özellikle Sıla dinlerken o parçada ki enstrüman seslerinin verdiği doğallık biraz mayhos yaptı beni diyebilirim . Demlenme sınırına geldim. Gelsin rakı lar kavunlar :)

Sahne algısı da gayet iyi fiyatının üstünde. Çok hızlı müziklerde özellikle metal de karışma var ama o hızlı paşajlar hariç her ture çok iyi gidiyor .

Ben bu fiyat bandında rakibi pek yok diye düşünüyorum. Ahmet tk12 yi deneyecek belki o k3 u geride bırakabilir bende onu bekliyorum .

Ama k3 pro gerek bass mid tiz başarılı gerek sahne algısı olarak bu fiyata çok büyük bir kitlenin beklentisini karşılayacak bir iem..

Son düzenleme: 2 Haziran 2017
    baran88, M3m0ry42, Pax ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    @Mustafa ALKAN Mustafa hocam dikkatimi çekti ilk resimde başka bir kablo kullanmışsın, stok kablolara göre o kullandığın kablo ciddi bir farka sebep oldu mu? Bir de hangi kablo o link vs verebilir misin tavsiye edecek olursan bende düşünebilirim.

refuserQ ve Özen bunu beğendi.
  10. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    839
    Mustafa hocam bir nefeste okudum sanki dünya klasiklerinden bir edebiyat eseri okuyormuş gibi. Bu merakımı yanlış hatırlamıyorsam Hayri hocaya borçluyum. Zira kendileri bana K3 Pro yu ilk öneren kişiydi. Bu yazıyı okuyunca dahada bir gaza geldim şimdi korkum şu kulaklığı gün gelip alınca acaba abartı bi beklenti içinde dinleyip hayal kırıklığı yaşarmıyım korkusu. :D İncelemerelerinizin devamını diler ve beklerim Mustafa hocam.

Chaturanga bunu beğendi.
  11. cembonzakura

cembonzakura Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    elinize sağlık hocam.

12. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    879
    Eklemeler yapmaya basladim yazinin sonuna. Gerektikçe duzenleme & ekleme yaparim..

Chaturanga, Dr. Boom ve refuserQ bunu beğendi.
  13. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    Bendeki kablolardan biri siyah ve mikrofonlu, K3 Pro kutusundan herkese farklı kablo çıkabiliyor :)

14. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.376
    Eline saglik Mustafa.
    Son gunlerin fenomen iemi hakkinda merak giderici bir inceleme olmus.
    Tabii bir iemin ust mid-tiz noktasinda shure 1440 heyvanina yetismesi mumkun degilse de, shure'un da o bolgede pek dengeli caldigi soylenemez.

@Özen "Bende psp m4u2 var eren hocam dan aldığım. Ve haliyle onu dinleyip sonra k3 e geçince insan burun kiviriyor"

Sende mi Zonguldakli Brütüs.

erenn, Yabguz, Mustafa ALKAN ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  15. Dr. Boom

Dr. Boom FLAC

Beğenileri:
    389
    Bakarsın bana linum falan çıkar belki :D

Mustafa ALKAN, refuserQ ve Chaturanga bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    Ne çıkarsa bahtına hocam bozuk çıkmasında. Kutunun bir jelatini falan yok. Muhtemelen sipariş gelince kabloları ve earbudları kutularından derleyip paketliyorlardır :))

17. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.695
    Her türlü :)

erenn, Mustafa ALKAN ve Chaturanga bunu beğendi.
  18. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.692
    Elinize sağlık.F/P seviye incelemeler aldı başını gidiyor. :ok

(İçimden bir his çok yakında üstlerden bir atak gelecek diyor. :)) )

19. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    839
    Üstlerden bir atak derken hocam biraz açar mısınız nasıl bir ön görünüz ve tahmininiz var acaba? Onlarda f/p ürünler mi çıkarır anlamında mı? tam anlayamadım biraz açabilmeniz mümkün mü hocam???

20. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.692
    İnceleme anlamında demiştim.Üst seviye kulakiçi incelemesi göremiyoruz son zamanlarda.

Sizin anladığınız anlamda var.Daha önce yazmıştım.Fiyatlar giderek alım gücünün ötesine evriliyor hi-fi dünyasında.Çoğumuzu zorluyor artık fiyatlar.Dipten gelen bu dalga biraz daha pahalı (100$ civarı) ama kaliteli ürünler çıkarmaya devam ederse büyük markaların buna tepki vermesi kaçınılmaz.

Aliexpress ve diğerlerinin iyice pratikleşen ve globalleşen gelişimi devlerin uykusunu kaçırıyordur eminim.

sserkogss, Miran, Mustafa ALKAN ve diğer 7 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş