mediamarkt kulaklık standı

'Kulaklık Genel' bölümünde ferhatt tarafından 28 Haziran 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. ferhatt

ferhatt MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    4
    şimdi mediamarkt'tan geliyorum.

hd600
    hd650
    k701
    k181 dj

gibi kulaklıkları dinledim 2 saate yakın.

ilk önce fiyatlar inanılmaz pahalı. PEŞİN 900 civarındaydı k701 ile hd650.
    k181 dj 450 idi sanırım.
    hd600 de 800 lira civarıydı.

kesinlikle alınmaz.

dinlemeye gelince amfiler çok ucuz çin malı şeyler. 10 kanallı falan sanırım hepsi. yani sq tamamen yalan. yine de karakteristikleri konforları hakkında biraz fikir sahibi olabiliyorsunuz kıyas yaparak. izlenimlerimi ona göre yazacağım. KESİNLİKLE GÜVENMEYİN BU İZLENİMLERE.

k701 pek ilgimi çekemedi benim. düz bir kulaklık. midleri iyiydi. basslar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. konfor açısından bana bir sorunu yok gibi geldi. dinlediklerim arasında ikinci en konforluydu. kulak kepçesine dokunmuyor bile. uzun süre dinlemedim kaynak çok kötü olduğu için.

hd650'i çok daha fazla beğendim. konfor açısından en konforlusuydu. hiç bir sorunu yoktu diyebilirim. mid bas tiz dengesi yerindeydi. sennheiser standında kaynak ipod olduğu için hemen bağlantıyı söküp vibezi taktım. eq'yu evden çıkarken ayarlamıştım. hd650 direk cevap verdi buna. eq cevabı yerinde. bass yoğun parçalar dinledim hiç birinde bozulma yaşamadım. mid tiz dengesi yerindeydi. sahne konusunda yorum yapmayacağım tamamen elektronik çalıyordu bütün kulaklıklarda.

k171 dj tam benim kalemimdi. konfor açısından sonuncu sırada yer alıyor. pedleri çok ilginç yapmışlar. kulağa basıyor padlar. yani içine almıyor kulağı tamamen. ama bassları en "punchy" olan da k171 dj idi. 450 ytl fiyat koymamış olsalar alabilirdim.

hd600 tasarım açısından hepsinden öndeydi. kullandıkları plastiğin aynısını tom ford gözlüklerde kullanıyor. =) ama o daha çok k701'e yakın bir kulaklık. hd650'in bassları kesinlikle daha belirgin.

beyerdynamic modelleri yok. bir sürü rf kulaklık çalışmıyor. gideyim mi değer mi diye soruyorsanız, gitmeyin derim. kesinlikle sağlıklı bir dinleme yapmanız mümkün değil. benim zaten ikeada işim vardı yanyanalar o yüzden gittim.
  2. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    1
    İnceleme:
    4
    Ahaha şansa bak yalnız; biz de bugün Metin'le gittik denedik k701 ile hd650'yi ;D

Metin de gelince görüşlerini yazacaktır; benim izlenimlerim ise şöyle;

Uzun süredir merak ediyordum şu k701'i ve HD650'yi... Merakımı giderdiğim için epey rahatladım tabii... Öncelikle komfor konusunda k701'in o tepesindeki şeyi sert plastik zannediyordum ve kafamı ağrıtacak zannettim ama öyle değilmiş... Komfor konusunda k701'in bir sıkıntısı yok... Ha tabii ki o tepedeki şey iyi değil ama abartılacak birşey yok... Ancak hd650 kafayı fazla sıkıyor maalesef.. Sanki kapalı kulaklık kullanıyormuşsunuz gibi...

Orda çalan müzikler maalesef ki test edilebilecek tarzda olmaktan çok çok uzaktı; bu nedenle oradaki görevliden rica ettik ve kendi player'larımızı bağladık (zen vision:m ve pod)... Ancak maalesef ki her iki kulaklık da doyamadığı için yanımızda getirdiğimiz Headsix'e bağlamak zorunda kaldık...

Testlerimizi tabii ki klasik müzikte (en çok neyin ne olduğu anlaşılan tarz; en azından bizim için) ve metalde yaptık... k701'in basları maalesef az.. Bu da metaldeki performansını batırdı... k701 metal ve rock kulaklığı olamaz; düşünmeyin... Klasik müzikte ise midler 880'e oranla önde evet; ama 880 kadar güzel tiz göremedim pek... Sahnesi geniş ve ziprar'ın dediği gibi ses arkadan değil önden tepeden geliyor.. Klasik müzik bas istemez ama azcık daha bas olabilirmiş... Ha tabii ki tamamen sağlıklı bir test yapamadık; sadece biraz fikir sahibi olabildik... Daha çok denemek lazım... Hatta desktop amfi ile birebir testler yapmak lazım ama elimizden geldiğince anlamaya çalıştık...

HD650 ise midler tamam hoş ama hiç tiz yok kardeşim, ya 880'in tizlerine çok alıştık ya da gerçekten denildiği gibi karanlık kelimesini hakediyor. Baslar ise bana gereğinden fazla geldi.. Klasik müzik için hüsran olabilir... Bu 3 kulaklığın anlayışları farklı; kötü değiller, sadece hepsi farklı yorumcu diyebilirim ve kişiden kişiye zevkler değişeceği için kararı yine sizin deneyip vermeniz en sağlıklısı olacaktır...

Durum bundan ibaret; fiyatları k701=749 ytl, hd650=849 ytl... Bu kadar para dökecek bir artıları yok; tabii ki elindekini satıp almayı düşünenler için... Ha ama bu 3 kulaklıktan birini kriterleriniz doğrultusunda alın tabii ki... Benim tercihim değişmedi yine; 880 favorim halen.. Ama hala içimde k701'i desktop amfiyle uzun süre test etmek var... k701 aklımın köşesinde kalacak ancak hd650 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim...

Hadi Metin sıra sende ;D
  3. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12
    Ben de izlenimlerimi yazayım:

K701'de söylendiği gibi Dt880'de zaman zaman olan midbass coşması yok. Sahnesi daha geniş değil, ama öne doğru da biraz genişleyebiliyor. Dt880'de daha yatay ve arkaya doğruydu sahne. Bassları bariz şekilde, metalin dinlenemeyeceği kadar az olmuş. Herhangi bir metal parçasıyla oldukça cılız geldi kulağıma. Vurgularda da yine Dt880'in subwoofer tarzı vurgusu yok, vurguyu hissetmek yerine ses dinleniyor. Beklediğimden daha rahattı ayrıca. Kulaklık kısmı gayet iyi, kafa bandı da çok sert ve eğimli olunca başta ağrıtmasa da 5-10dakikada bile dikkatimi çekti. Yine de K701 iyi bir kulaklık o konularda da. Belki de ben alıştığımdan bana böyle geldi, ama için rahatladı diyebilirim Dt880'den daha memnun olacağım konusunda. Klasik müzikte ve daha sakin müziklerde çok doğal oldu K701. Hiçbir dengesizliğine rastlamadım. Ama şöyle vurgulu bir Star Wars, The Lord Of The Rings soundtrack'i açılacaksa tercihim Dt880 olur. Yine de art arda denemek lazım, çok yanılma payı olabilir oradaki gürültüyle bile. Ama ilk takıldığı anda öyle "vay be, Dt880'in midleri de cidden çok gerideymiş" diye kesinlikle demedim, ekstra bir ayrıntı da yoktu. Tizler daha keskin Dt880'de. Sesleri bass dışında benziyor bence, biraz da sahne yorumu dışında.

HD650'ye gelince. Beklediğim gibi hiç uygun değil benim beğenilerime. HD555 gibi midleri var, yine örtülü tizleri var. Ve de sahnesi hem Dt880 hem de K701'den daha dar. Diğer ikisinde olan şeffaflık da yok sesinde. Karanlık tabir edilecek ses yani tamamen. Tabi bu dolu midlerle klasik müzikte onun da yorumu çok dinlenesi oluyor, güzeldi. Ayrıca konforu bende en büyük hayal kırıklığıydı. K701'den daha düşük konforu var bence. Aklımızda HD555 ile gidince çok rahat, kulağın boş kalacağı bir şey bekliyordum ama aksine çok sıkıştırıyor kulağı. Ve çok sıcak tutuyor, hararet yaptı hemen.

Hevesimizi aldık böylece, merakım da azaldı oldukça. 2si de iyi kulaklıklar. Ama biz alışmışız Dt880'e. İkisi de hantal geldi bana. Ama hepsinin birbirinden iyi olacağı müzikler bulmak zor değil.

Yol konusunda çektiğimiz işkence dışında başka bir sorun olmadı. Kendi kaynağımızla denememiz de iyi oldu Octavart olmasa da. Bu yorumları daha açabilmek için artık bir buluşma bekleriz. Siz de Dt880'i deneyip, muhtemelen onların birine alıştıktan sonra da siz de Dt880'i beğenmeyebilirsiniz. :)
  4. sserkogss

sserkogss MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    1
    keşke bende ankarada olsaydım da gelseydim.
    tiz konusunda dt880 ayrı bir alem galiba ya bende de ms1 de olmuştu.
    yakında geleceğim okulu bitirip de müsait olursanız beraber gidelim ya olur demi :)
  5. deaddy

deaddy MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    2
    Yorumları çok güzel, o kısa dinlemede de ancak bu kadar bilgi verilebilirdi. Elinize sağlık
  6. golimpo

golimpo Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Herkesin ilgili görüşleri böyle konularda ufuk açmak ve görgü kazanmak için çok yararlı oluyor. K701 konfor  konusunda  istanbul mediamarkt standındaki dinleme girişimimde sizlerle aynı şekilde hiç rahatsızlık hissetmemiştim. Müzik olarak techno - house gibi bir şey çalıyordu, pek anlamam. Ama müziğin elektronik yapay karakteri ve ortamdaki dış gürültü eklenince çok sağlıklı bir değerlendirme yapılamayacağı görüşlerinize de katılıyorum. İstanbul'daki çocuklar istersem içerideki kaliteli cd çalarlarda kendi getirebileceğim Cd lerde deneme yapabileceğimizi söylediler, ama ben hazırlıksız gitmiştim. Sonra da bütçemi sarsmayacak başka seçeneklerde karar kıldım, o ayrı konu.

AKG K701 benim favorimdi. Metal sevmeme karşın nadir dinlerim, o nedenle sadece klasik ve jazz/akustik müzik performansı benim için önemli. Hem rahat, hem ses çok doğal geldi. İşte bu, lanet olası diye aklımdan geçirmeme neden oldu test dinlemesi. Lanet olsun, çünkü AKG'ler içinde en pahallısını beğenmiştim :)

İstanbulda Beyer DT880 yoktu, ya da ben görmedim. Merak ediyorum sesini ve konforunu.

Senn'ler içinde hiç birinde rahat edemedim, ve yine dinlediklerimden bazıları kaynağın da etkisiyle ucuz süprüntü gibi geldi. Ama HD650, hiç rahat edemesem de hoş bir sese sahipti. Çalan iğrenç müziklerde bas tiz mid değerlendirmesi yapmam mümkün değildi, dikkat de etmedim doğrusu.

Bir dahaki gidişimde AKG K240'ı denedim. Studio olanı. Çok rahat bulduğumu (kulağa hiç basmayan, başa yumuşak oturan, derimsi padleri güzeldi) söyleyebilirim. Sanırım 299 ytl ye indirilmişti fiyatı. Orada fiyat performans olarak midrange aralıkta ciddi düşünülebilir bence. Abisi K271 Studio de vardı ama dinleme fırsatım olmadı. :(
  7. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12
    Evet orada kendi açtıkları müzikler cidden bana da hiç uygun değil. Zen Vision:M, ipod Touch ve Headsix'i içeri sokmamız o yüzden iyi oldu. Gürültüye rağmen kendi müziğimizi açabildik, fikir sahibi olabildik.

Beyer Türkiye'de yok şu an. Mediamarkt'ta da görevlilerle bayağı konuştuk. İnternete falan da girip baktırdım hatta Beyerdynamic sitesine, ama sonuçta çalışmıyoruz Beyerle dediler. Ankara'ya yolunuz düşerse her türlü imkanı sağlamaya çalışırız denemeniz için. Klasik/jazz/akustik'te Dt880 çok iyi denebilir, ama Klasik ve akustikte bence K701 önünde olur Beyer'in, sadece öngörüde bulunuyorum tabii. Zaman zaman Dt880'in 250-400 frekans aralığında ani parlaması olmasa tam kusursuz bir kulaklık olacakmış malzemesi, konforu, aynı zamanda metal ve senfoni gibi zıt ihtiyaçlı türlerdeki performansıyla. Yine de dengeler konusunda K701 için HD650 ve Dt880'in ortasında derdim ben. Ama yanılmışım. Genele bakınca Dt880, K701 ve HD650'nin ortasındaymış benim şu anki görüşüme göre.
  8. ferhatt

ferhatt MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    4
    ben hd650'nin o kulaklara basmasını sevdim ya =) işte dedikleri doğru yoruma bakmamak gerçekten denemek lazım.

benim için hayal kırıklığı dt770 deneyememek oldu. ben beyerdynamic de var sanıyordum. =/

ses hakkında hiç yorum yapamayacağım. bass için bass var yok diye yorum yapabilirim o kadar.

creative'in dj headphone'u da hiç fena değildi yalnız. şimdi düşünüyorum birisi 150 diğeri 800 milyon. harbiden yiyorlar bizi. çok para yahu ! 300 bile çok para ! 300 milyonla bir hafta tatile çıkılıyor. =)
  9. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12
    Cidden öyle, 800ytl ne demek yahu.

Bu arada adama açıkça sordum, "Geldiğinden beri bunlardan 1 tane satabildiniz mi?" diye. Açık yüreklilikle cevap verdi: "Yok geldiği günkü gibi duruyor böyle" :)

Bu arada Dj ruhu da varmış adamda biraz, özellikle bana fazla basslı kulaklıkları dinletti bakayım diye. Yanlış hatırlamıyorsam K181 ve K141 en yüksek olanlardı. Bangır bangır bass var maşallah. Ama başka pek bir şey yok gibiydi, gerçi müzik de anlaşılmasına elverişli değildi tabi.

Ekleme: Bu arada değinmeyi unutmuşuz. HD650'nin yanında güzel bir çanta veriliyormuş. Onu da gördük de, gayet iyi yapmışlar. Gerçi kutusu da oydu aynı zamanda galiba.
  10. ferhatt

ferhatt MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    4
    bu arada adam eğer gerçekten ilgilenenlere denon amfilerde de dinlenebileceğini söylemişti bana ? siz baya konuşmuşsunuz teklif etmedi mi =)
  11. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12
    Yok söylemedi öyle bir şey, tüh bak onu kaçırmışız ???
  12. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    1
    İnceleme:
    4
    Bu 3 kulaklık arasındaki gerçek ciddi farkları artık buluşma sayesinde yapabiliriz... Kısmet olursa 3. bir buluşma güzel olur :)
  13. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12
    Kabataslak bir şey yaptım, ama ses dünkü K701 ile yakın geldi. Yani şu EQ'ı Dt880 üzerinde uygulayınca, K701 tarzına yaklaştığını düşünüyorum aklımda kaldığı kadarıyla. Metaldeki vurgu azlığı da, midlerdeki öne çıkış da çok benzer. Belki biraz da abartı şekilde az oldu burada midbasslar, yarım saatlik denemeyle bu kadar aklımda kaldı. ::) Tamamen yorum farkı olarak değerlendiriyorum. Ziprar olsa anlık yorum yapabilirdi sanırım burada ???

14. ziprar

ziprar FLAC

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    2
    Be Creative,

K701'in ses rengi bence k271 ile epey yakın. O açıdan k271 için verdiğim eq olasılıkla geçerli. İstersen daha ayrıntılı bakayım ne kadar yakınmışlar.

Şunu da yapabiliyorsun, örneğin değerleri -1 ile çarpıp k271 üzerinden dt880 in ses rengini de dinledim.
  15. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12
    Sanırım "EQsal dönüşümler" topicinde yazdıklarını diyorsun. Tamam ben onlara bakayım bir benzeyecek mi. Ben çok benzer buldum aslında midbass yorumu dışında iki kulaklığı, sen de doğrularsan daha emin olacağım tabii.
  16. ziprar

ziprar FLAC

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    2
    Evet o konu başlığında. Şimdi yaklaşık olarak d880->k701 dönüşümünü çıkartmaya çalıştım. O başlığa koydum.

Eq olarak x-fi'ninkini öneririm.
  17. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12
    Ben malesef Fatality kullanamıyorum şu anda. Her şey SB olan pcye bağlı, müzik falan da koymam lazım bir ara diğerine. Ne kadar oldu bilmiyorum ama söylediğin EQ'u WMP'de yapıp, foobar'da değerleri yaklaşık değiştirip yaptığımla kıyasladım, yakın bir şeyler çıktı gibi. Ama benzedi cidden orada duyduğum sese bayağı. Biraz daha az parlak, daha iyi mid dokusu ve daha cılız bir ses oldu, mid bass da oldukça geride.
  18. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    5
    İnceleme:
    12

Sayfayı Paylaş