Murekkepli kalem!

'Konu Dışı' bölümünde zxc tarafından 25 Mayıs 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Babam eskiden kullanirdi, o yuzden ben de kullanmistim bir sure. Ama akitmasi, murekkeple ugrastirmasi, ve duzgun olanlarin fiyati yuzunden hic ugrasmamistim. Hele hele sonradan cikan jel kalemler direk anlamsiz yaptı murekkepli kalemi gozumde...

Bir kac zaman onceye kadar Pilot G2 kullaniyordum hep. Sonradan Parker kalem icinde Visconti jel uclarini kullanmaya basladim. Bayagi iyi yaziyor. du. Ne zaman bir şeyi sevsem olan şey yine oldu. Visconti jel uclarin üretimini durdurdu...

Gecenlerde bir kalemcide merakimdan "Var mi deneyecegim bir murekkepli kalem?" diye sordum. Adam ucuz bir kalem gosterdi. Süper yaziyor. "Deneyebilecegim pahali bir model var mi?" deyince verdigi kalem resmen uçuyor kağıt uzerinde. Eve gidince "Acep pratik olanlari var midir?" diye arayinca Pilot'un "capless" modellerini gordum, "vanishing point" diye de geciyor. Tukenmez kalem gibi tepesine basinca ucu cikiyor. Magazada denediklerimin hepsinden daha iyi. Akıyor resmen kagitta.

Hele hele "Decimo" modeli bildiginiz tukenmez kalemden daha ince ve hafif. Gösterişi sevmedigim için o modelden edindim. "Ben pahali ve luks bir kalemim" diye bagirmayan, ancak ne kaliteden, ne de pratiklikten ödün veren mukemmel bir kalem bence.

Gel gelelim Pilot Cappless Decimo kismen tuzlu bir kalem. Her zaman oldugu gibi Çinli kardeslere yonelince opsiyonlar cogaldi. Onlardan da bu kalemi önermek istiyorum: Wing Sung 618

Parker çakması gibi gözükse de toplamda özgün bir model aslında. Yine "ben mürekkepli kalemim" diye bagirmayan bir model. Ancak pistonlu oldugu icin çok miktarda mürekkep alıyor içine. Haftalarca ellemesiniz de kurumuyor, kağıda ilk dokunuşta yaziyor. Bir cok murekkepli kalemin aksine, ucakta basinc farkindan dolayi akıtmıyor.

Valhasil düşündüğümün aksine murekkepli kalemlerin aslında pratik olduğunun farkına varmış oldum. Bu noktada bir mekanik saat gibi degiller yani. Bir başka deyişle, tükenmez kaleme islevsel olarak ustunlukleri mevcut. Kisaca avantaj/dezavantaj listeleyecek olursam:

Avantajlar:
    Fiyat: Çok kaliteli murekkepler bile tükenmez kalem veya uçlarına göre çok ucuz. Kalemler de hesapli.
    Çöp: Surekli uç veya kalem degistirmiyorsunuz.
    Renk: Acaip farklı ve ilginc renklerde murekkepler mevcut. Elli çeşit kirmizi, yüz cesit mavi-siyah mevcut. Gercekten sevdiginiz bir renk bulmaniz mümkün. Hatta bir markanin sekiz çeşit siyah mürekkebi var :)

Dezavantajlar:

Fiyat: Orta veya kalın iyi yazan kalemler ucuz, ancak ince ve iyi yazan kalemler her zaman ucuz degil.
    Pratiklik: Kartuş kullanmiyorsaniz mürekkep doldurmak gerekiyor.
    Seyehat: Çoğu murekkepli kalem uçakta basınç farkından dolayı akitiyormus.

Ek olarak, sanirim gunumuzde murekkepli kalemlerin bu kadar iyi yazmasinda yeni nesil murekkeplerin de etkisi buyuk. 30 sene önce denedigim kalemler böyle degildi, ki o zaman da babamin Pelikan ve Schaeffer kalemleri kalite olarak iyiydi. Hatta aynı modeller kalemler hâlâ üretimde. Ama şimdiki kaliteli murekkepler yağ gibi kayıyor kagitta.

Aramızda mürekkepli kalem kullanan veya düşünen var mı?

Son düzenleme: 25 Mayıs 2018
  2. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    96
    Her gün sağda-solda kalem unutan benim gibiler için uygun değil.

Mesleğin başında merak edip satın almıştım mürekkepli kalem. İlk günde elim, gömleğim, pantolonum mürekkep olmuştu. Şimdi sadece görüntülerine bakıp bununla imza atmak ne havalıdır diye hayal kuruyorum .

Son düzenleme: 25 Mayıs 2018
    zxc bunu beğendi.
  3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Marka model neydi?

4. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    96
    Sickris diye bir markaydı. Gerçi adında da hayır yokmuş.

5. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.549
    Yazım olarak, pentel tradio vardı iyiydi, ıslak ıslak kaydıra kaydıra yazıyordu namussuz. Zaten pentel dolmalar aslen waterman uç kullanıyorlardı. Onun dışında, denediğim pilotlar iyiydi, sizdekiler de muhtemelen iyidir. çinli kardeşlerin TWSB markası kalemlerini burda sevmeleri vardı, bulursanız bi deneyin derim.

Bende de rapido manyaklığı hasıl oldu, roting ile başladım, sonra faber castell'e döndüm. Yazımı biraz rahatsız, dik tutmak gerekiyor, pek kağıttan kaymıyor, her yere güzel yazmıyor, aslına bakarsanız pek tercih edilecek sebebi yok ama nedense benim hoşuma gidiyor. mürekkebinden ötürü olsa gerek koyu koyu yazıyor, benim yazımı bile güzel gösteriyor. ondan ötürü severim herhalde kendini.

yazı da benzer koyulukta, en kısa zamanda bir fotoğraf atacağım.

mattiadestro, zxc ve Synchronicity bunu beğendi.
  6. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    TWSBI aslinda Tayvan markasiymis, ama yeni Eco modeli Cinde uretiliyormus galiba. Wing-Sung 618'de ucuzundan bir TWSBI sayilabilir aslinda.

Denedigim en guzel yazan jel kalem Visconti'ydi. Sonrasinda denedigim Cross Edge te en az Visconti kadar iyiydi. Ve uclari Pilot G2 kalemler ile de uyumlu.

Mekanizma biraz acaip ama tek elle acilabiliyor. Uzun surede murekkepli kalemden daha pahali, renk secenekleri daha kisitli, ama ugrasmak istemeyip mukemmel yazi isteyenler icin guzel bir tercih olabilir.

Synchronicity bunu beğendi.
  7. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Scrikss eski bir Turk markasi. Dediginiz gibi problemliydi taa 30 sene once denedigim modelleri.

Ilk yazimda ornegini verdigim Wing-Sung 618, posta dahil $11. Kalemi nasil tasirsaniz tasiyin, yahut nasil birakirsaniz birakin, akitma yahut kuruma gibi bir problem yasatmiyor. Kapagi tam tur cevirmeden kolayca aciliyor. Kapagi kapattiginizda kalemin ucunu hava gecirmeyecek sekilde vakumluyor. Bayagi iyi dizayn edilmis. Cok kullanisli buldugum icin 3 renginden de edindim birer tane...

Synchronicity bunu beğendi.
  8. KaraSinek

KaraSinek WAV

Beğenileri:
    1.126
    Tahsin az çok biliyor dolmakaleme olan sevgimin ne boyutta olduğunu... 400 adeti geçti. bunun aşağı yukarı yarısı Pelikan kalemlerden oluşuyor. özellikle alman kalemlerden oluşan bir koleksiyona sahibim. Montblanc,Kaweco,Osmia vb.
    ara ara şuraya foto ekliyorum...
    https://www.flickr.com/photos/karasinek666/sets/72157647722490440/

fastfalcon, tsn141 ve Synchronicity bunu beğendi.
  9. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Tahmin ediyordum boyle cevherler oldugunu. :) Yine de kapsami normalimi sasirtti ne yalan soyleyeyim.

Pelikan'la ilk ve son temasim 30 sene once denedigim 120 modeliyle oldu. Akitiyordu namussuz. Gerci abim becerdi muhtemelen o kalemi de.

Tecrube arasindaki ucuruma bak... Ne yazdigimin farkindaymis gibi salliyorum ben de...

10. akaelos

akaelos FLAC

Beğenileri:
    135
    Vaktim olsa türkiyede bende mekanik (versatil) kalem için bir sayfa açmak istiyorum. Bugüne kadar piyasada ucuzuyla pahalısıyla bir çok mekanik kurşun kalemi denedim ama pek ilgilisi yok gibi geliyor. (Var ama bilen kendi biliyor genelde)

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zxc ve tsn141 bunu beğendi.
  11. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Mürekkepli kalem deyince, kalem kadar mürekkep te aslında hobinin zevkli ve önemli bir parçası.

Kırk küsür tane mürekkebi bizzat denedikten sonra aşağıdaki mürekkepleri edindim:

Malum, bir şişe mürekkep yıllarca yazı demek... Onun için doğru karar vermek önemli. Bir kaç online mağaza hemen hemen her mürekkebin 2 veya 3 ml'lik örneklerini uygun fiyata satıyorlar. Oralardan ısmarlayıp, deneyip, sonra da beğendiğiniz mürekkebin şişesini almak mantıklı.

Soldan sağa:
    1. Akkerman Dutch Masters 09 Steenrood van Vermeer. Kiremit rengi diyebileceğim bir renk. Ancak yeterince koyu. Çok hoşuma gitti. Limitli sayıda üretilmiş bir seriye ait malesef. Ancak şişe 120 ml olduğu için bitireceğimi düşünmüyorum şahsen. Şişenin dizaynı ise süper. Ters çevirip düzelttiğinizde şişenin tepesindeki küçük yer mürekkep doluyor. Böylelikle az miktarda mürekkep kalsa bile kalemi doldurmak kısmen kolay. Hollanda malı.
    2. Montblanc Corn Poppy Red. Tam kırmızı. Malesef çoğu mürekkep kırmızısı tam bildigimiz tipik parlak kırmızı değil. Ama bu öyle. Benzer kırmızılar var. Ancak en iyisi buydu. Avusturya malı.
    3. Diamine midnight. Çok koyu mavi. Şahsen mavi rengi sevmiyorum kalemlerde. Ancak mavi-siyah renk çok hoşuma gidiyor. Siyah bir imza, fotokopi mi yoksa gerçek mi belli olmuyor. Mavi ise biraz tipik ve zayıf kaçabiliyor. Mavi siyah ise hem neredeyse siyah kadar belli, ancak aynı zamanda da çok benzeri olmayan karakterli bir renk. Bu mürekkep, diğerleri arasında en rahat akan ve kaygan olan. Yazımı çok zevkli. İngiliz malı. Fiyatı da uygun.
    4. Aurora Black. En çok sevilen ve koyu siyahlardan biri. Şahsen Kaweco siyahı tercih ederdim ancak aldığımda yoktu, yerine bunu aldım. Ancak yazımı çok rahat. Kağıtta dağılmıyor. Nispeten çabuk kuruyor. Ama Kaweco az daha koyu yazıyor tipik orta kalite dosya kağıdında. İtalyan malı.
    5. Noodler's Cayenne. Koyu turuncu diyebileceğim bir renk. Mark up ve düzeltme için aldım. Çoğu turuncu aşırı açık, bu ise gayet koyu. Noodler's mürekkep şirketinin sahibi Nathan Tardiff çok ilginç bir adam. Mürekkepleri kendi üretiyor. Yok satıyor. Fiyatını çok uygun tutuyor. Ve şişeleri ağzına kadar, ama ağzına kadar dolduruyor. Değişik bir karakter. Amerikan malı.
    6. Noodler's Midnight blue. Tam bir mavi siyah. Diamine midnight ne kadar maviyse, bu da o kadar siyah. Çok iyi akıyor. Mavi siyah sevdiğim bir renk olduğu için siyaha kaçan bir örneğini de edindim. Bir çok mavi siyah aksine hiç silik bir renk değil. Zaten Noodler's mürekkeplerinin çoğu aşırı canlı ve koyu oluyor genelde. Amerikan malı.
    7. Noodler's Baystate Concord Grape. Mor. Ama nasıl mor. Mosmor. Sayfadan fışkırıyor renk. Sayfadan sıyrılıp görene iki tokat atıp yerine oturuyor :) Normalde mavi ve mor sevmiyorum ama dayanamadım. Yok böyle bir renk. Tipik mürekkeplerden farklı bir formulasyona sahip. Koyduğunuz kalemin içini boyuyor. Kalıcı bir renk. Yani kağıdı yıkayınca kağıttan çıkmıyor. Onun için tek kalemi bu mürekkebe adamak gerekli. Belki de o yüzden ücretsiz bir mürekkepli kalemle geliyor. :) Ona rağmen her Noodler's mürekkebi gibi çok hesaplı. Amerikan malı.
    Bunlar dışında Pilot İroshizuku Asa Gao ilgimi çekmişti ama çok popüler olduğu için örneği kalmamıştı aldığımda.

30 sene önce kullandığım ve merakımdan şimdi yine denediğim Schaeffer mavi siyah bana eski mürekkepleri hatırlattı... Silik, kaygan değil, ve yazımı zor. Güncel modern kaliteli mürekkepler resmen yağ gibi akıyorlar, ve yazımları çok zevkli.

Sizin severek kullandığınız mürekkepler var mı?

Son düzenleme: 28 Mayıs 2018
  12. fastfalcon

fastfalcon MP3

Beğenileri:
    127
    Çok güzel.. Hem tüplü hem de pompalı olarak kullanılabilecek bir fiyat / performans ürünü önerebilir misin?

13. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.549
    Abi, farklı farklı mecralarda karşılaşıyoruz zaten malum. fiilen olmasa da adın geçiyor hep, kulağını çınlatıyoruz. malum dünya küçük :)

bu kalem olayı benim baya geri bir merakım, hobi demeye dilim varmıyor o derece, hele senin gibi erbapları görünce.

14. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    109
    Rahmetli babamda bu dolmakalemler hastalık derecesindeydi. Kullanmayacağı zaman komple söker,ılık suyla yıkar,kutusuna kaldırırdı. Bazen akıtırdı bu keratalar gömleği masmavi gelirdi. Velhasıl ben anlamam hatırladığım favorisi parkerdi. Bana hediye ettiği pelikanlar hala duruyordu bir çekmecede...

15. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    367
    Bendede güzel kalem gördümmü aşırma huyu vardı lisedeyken.çok fenaydım Allah affetsin. Çok mağdurum olmuştur bu konuda. Sınıfta bir kızın türkuaz rengi rotringini sene sonuna yakın aşırmıştım. Ertesi sene kız kalemi görünce tanıdı . Çingar çıkardı haliyle.

Yine lisedeyken bizim okulun tayfasının sürekli oturduğu parkta bir bankın altında metal mikro kalem buldum, okula gidince şu an bacanağım olan arkadaşa gösterdim kalemi buldum diye. Kalem onun çıktı, o düşürmüş. Fena koymuştu geri vermek .

Konuyu kirlettiysem kusura bakmayın, anılarım depreşti. Hırhızım ben

zxc bunu beğendi.
  16. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.857
    Itiraflar itiraflar... Konu nereye geldi arkadas. Kalem olayi bayagi ciddi mesele anlasilan... :)

Bu arada, sevimli bir kus resminin arkasina saklanan o serefsiz kac tane tertemiz gomlegin irzini kirletti acaba? Aynisi benim babamin basina da geldi @stakanar ...

17. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    109
    Bir değil iki değil bilirim rahmetli çok gömlek attı. Ben herzaman temkinli oldum bu hayırsızlara,iş hariç kalem taşımam.

Sayfayı Paylaş