Musicmaker MrZ Tomahawk Earbud İncelemesi

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde karanehir35 tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.376
    Herkese merhabalar;
    Musicmaker Mrz Tomahawk incelemesi ile karsinizdayim. Earbudlar son donemde kendilerini epey gelistirdiler ve bazi alanlarda iemlere kafa tutmaya basladilar.
    Bende sirayla Tomahawk, Auglamour Rx1 ve K'S earphone 500 earbud incelemeleri ile bu fenomen earbudlari yazmaya calisacagim sizlere.

Malzeme Kalitesi-Fit
    PicsArt_05-03-02.18.15.jpg
    Tomahawk metal ile plastik karisimi bir kasaya sahip. Metal malzeme hafif.Kablo da az da olsa mikrofonik etki mevcut. Jack ve kablosu gayet saglam ve estetik.
    PicsArt_05-03-02.20.37.jpg
    Fiti, ve monktan daha iyi olsa da kasanin az buyuk olmasi bazi kisilerde fit sorunu yasatabilir. Kutusundan bolca donut ve köpük uc cikmakta. Ufak bir de tasima cantasi var. 35 dolar icin kutu icerigi yeterli geldi bana.
    Tomahawk kolay surulen bir earbud.

Ohm: 32Ω - Hassasiyet: 113dB / mW - Frekans aralığı: 15-28000Hz - insa: Demir Metal Alaşım (? Alüminyum) - Kablo Uzunluğu: 1.2m - jack: Düz 3.5mm - Ağırlık:25gram

Ses Kalitesi

Tomahawk, notr ses karakterine ve parlak tonlamaya sahip bir earbud.
    PicsArt_05-03-02.22.26.jpg
    Bass: Tomahawk cok belirgin olmayan bir subbas derinligine ve midbasslara sahip bir earbud. Midbass ve subbas miktari cogu dinleyiciye yetmeyecek bir seviyede. Bass yogun turler acisindan fazla sey vadetmiyor. Fakat basslarin en onemli ozelligi detayli ve asiri hizli olmasi. Metal muzikde kick davullarin altindan rahatca kalkiyor, hatta Tomahawk o kadar hizli calan bir earbud ki, nerdeyse bagetleri bateristin elinden alip kendi calacak.
    Bu acidan metalde ve klasik muzikde yuzumu gulduren bir earbud oldu Tomahawk.

Midler: Tomahawk detayli, seffaf ve perdesiz/net bir mid sunumuna sahip. Ozellikle cogu kulaklik da sorun olan erkek vokalleri tomahawkla dinlemek ayri bir keyif. Fakat cogu kulaklikla iyi olan kadin vokaller de tomahawkla bazen soruna donusebiliyor. Tomahawk'in ust midleri önde ve yukselen bir grafikle tizlere baglanirken; kadin vokaller sibilansa ve parlamaya dusebiliyorlar bazi kayitlar acisindan.
    Ozellikle Turkce kadin vokalli kayitlari hic affetmiyor Tomahawk. Turkcede en cok jazz vokallerden jehan barbur'un sesini sevdi, julide ozcelik'de julide'nin kayit esnasinda nefes nefese kaldigini iyi yakaladi, bunu goze sokmaktan da cekinmedi,
    Alboran Trio'da piyanoya fazla mudahele edilmediginden piyanonun sikca sibilansa-parlamaya dusmesini, kaydin amator yapildigini, Gogo Penguin'de ise kayit esnasinda yere sise dusup kirildigini da tespit ederek, ortada keyif adina bisey de birakmadi. Tomahawk ile kayitlarinizin sorunlarini kolayca bulabiliyorsunuz. Kayit ölcer cihazi niyetine de kullanilabilir.

Etnik muzik kayitlarinda da iyi isler cikariyor Tomahawk, burda hakkini yemek olmaz. Baglamayi, tellerin gerilisine-o metalsi ve ince sesine kadar veriyor. Yine burada Kalan Muzik'in halk muzigi kayitlarina sapka cikariyorum. Kayitlar erkek vokaller ve enstrumanlar bazinda cok iyi.
    Kadin vokaller acisindan ise kadin vokallerin cogu sibilansa dusuyor. Rekor 32 s,ş,ç harf sibilansi seslerinde Zeynep Baksi Karadag'da. Sanirim kadin vokallere pek mudahale etmemisler. Baska iemlerde de sibilansa dusuyorlar Cunku. Erkek vokaller acisindan pek sorun goremedim.

Ust midler:
    Tomahawk'a aslinda detayi,hizi ve kayit affetmemeyi veren bolge burasi. Tizler aslinda az geride, önde olan ust midler.
    Ust midlerin hem önde olmasi hem de hizli kayitlarda karisikliga dusmemesi benim pek denk geldigim durumlar degil.
    Tomahawk bu sorunu, ust midlerin frekans araligini iyice acarak halletmis. Yine o devasa sahnesiyle( ona earbudlarin hd800'u diyebiliriz) ust mid karisikligina dusmemesine de sasirmamali.
    Ozellikle en hizli metal kayitlarinda bile tomahawk, herseyin buyuk bir gurultuyle calindigi( gitarlar-vokaller-davullar,ziller v.s) o anlarda karisikliga dusmedigi gibi daha hizli calan metal parcalari da var mi kanka der gibiydi.
    Iemlerin metal hizindan umidi kestigim bir donemde Tomahawkin elime dusmesi, bana ilac gibi geldi. Metal muzik anlaminda tomahawk'dan davullarinin az daha bassli olmasi disinda pek sikayetim olmadi.

Tomahawk, az geride bir tiz sunumuna sahip olsa da, tizler sasirtici bir uzama-siddet ve detaya sahipler. Dagilma, kontrolden cikma gibi problemlere pek denk gelmedim.

Sahne-Dogallik Ve Enstruman Ayrimi

Tomahawk, iemlerin ustunde kafaustulere yaklasan sekilde devasa genis bir sahneye sahip. Enstrumanlarin birbirinden ayrilmasi konusunda tam puani hakediyor.
    Fakat Enstruman gercekciliginde, butun enstrumanlar dogal caliyor diyemeyecegim. Mid bolgesinde az da olsa metalik bir sunum oldugundan, dogallik konusunda Tomahawk'a tam puan veremeyiz.

Tomahawk
    özellikle klasik ve metal muzik dinleyicilerinin yuzunu guldurecek f'psi yuksek bir earbud olmus.
    35 dolara boylesi bir metal sunumu, sahne ve hiz; yuzlerce dolarlik cogu iemde bile yok diyebilirim.

İncelemeyi okuyan herkese teşekkürler.

Son düzenleme: 3 Mayıs 2017
    akaelos, legolas340, stakanar ve diğer 22 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    Hocam elinize sağlık :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 3 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 3 Mayıs 2017 ---
    Aslında kulak içi olmayanları pek kullanamıyorum ama alasım geldi yorumlarınızdan sonra fiyatı görünce.

3. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.376
    Tesekkurler Hayri hocam.

Ben Auglamour Rx-1i tavsiye edecegim sana, onun fiti daha iyi, kasasi da daha ufak. Asil bomba Rx1, ki ben boyle dogal calan pek az kulaklik gordum.
    Takipte kal diyorum hocam.

moonstar, Mikrobiyolog, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.506
    Süper hocam bekleyelim o zaman onlarla ilgili yorumlarınızı da.

refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  5. complete

complete WAV

Beğenileri:
    1.173
    Ahmet hocam incelemen her zaman ki gibi şahane forumu farklı seviyeye çıkarıyorsun tebrikler...

karanehir35 bunu beğendi.
  6. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    420
    Tesekkurler elinize, kulaginiza saglik.

Ozellikle baglama kismina bayildim, bu kulaklik ta bana gore :)

Once rx1 daha sonra tomahawk sirasi gelecek.

Tekrardan tesekkurler.

refuserQ bunu beğendi.
  7. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.030
    Eline, kulağına sağlık Ahmet hocam, earbud sevdalılarının önde gideni geride durmayanı olarak incelemeleri merakla bekliyorum, butik firmaların yaptığı işleri saymazsak halen fiyat/performansın kralı bence earbudda, kendi limitleri var bu formun(bass, izolasyon vs.) ama ev için çok iyi bir alternatif.

sserkogss, karanehir35 ve refuserQ bunu beğendi.
  8. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.069
    Son dönemde baya bir earbud model çıktı ve fiyatları da genellikle uygun performansları da fiyatlarının üstünde. Bu incelemede ki kulaklıkta kendi şahsına münhasır bir karaktere sahip incelemeden anladığım kadarıyla. İnceleme için teşekkürler devamı için takipteyiz :)

karanehir35 ve sserkogss bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.376
    Tesekkurler Murat hocam
    Dolarin yukselmesiyle bende earbudlara yöneldim. Bayagi da sasirtici sonuclar elde ettim.

Ben tesekkur ederim hocam. Tomahawk'da kullanilan driver kasaya sabit, kendi icinde bir planar hiziyla hareket eden bir yapida, bu sayede detaylari kacirmiyor, fakat arada dogalligi iskaladigi da oluyor, sebebi asiri hizli calmasi.
    Rx1 ise daha dogal,daha dingin calarken, teknik olarak da hiz ve sahne haric cogu alanda Tomahawk'in ustune cikabiliyor.
    Rx1, son yillarin insan ve enstruman dogalligina yaklasan en siradisi kulakliklarindan. Herkese siddetle tavsiye ediyorum.

Tesekkurler @DrWhite Mustafa hoca. Aynen dedigin gibi earbudlarin f-p olayi, iemlerin epey ustunde. Yakinda bass konusunda da iddiali hale gelebilirler. Zen V2'de bunu gormustuk cunku.

Tesekkurler @refuserQ Gurkan.
    Bakalim dinleyince nasil bulacaksin bugun Tomahawk'i.

Son düzenleme: 3 Mayıs 2017
    refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  10. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    420
    Hemen gaza geldim ve paraya kiyip rx1 siparis veriyorum :)

Yabguz, refuserQ, DrWhite ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.376
    Oncelikle hayirli olsun diyorum hocam.
    Begenmezseniz ben talibim.
    Bir tane de yedek almayi dusunuyordum cunku ondan.

sserkogss, KaraSinek, Yabguz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.030
    sendekini de ben alayım yedek dursun hem burn in de olmuş mis :D

sserkogss, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  13. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.695
    Eline sağlık Ahmet
    Heyecan verici şekilde buluyorum senin sayende earbud ları.
    Auglamour Rx-1 den buldum 1 tane Tr den bakalım . Çok övdün bana bunu . Sana güvenik sonsuz bilirsin :)

14. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.376
    Tesekkurler sevgili Özen. Rx1 gelince senden de izlenim bekleriz. Simdiden hayirli olsun.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özen bunu beğendi.
  15. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    420
    Ahmet hocam mesajimi aldinizmi? :)

16. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    228
    Ahmet abi kulağına sağlık yine müthiş bir inceleme olmuş. Hobi adına mutluluk verici sizlerin varlığı. Kulaklığı ise aşırı merak ettim okuduktan sonra. Alternatif olarak farklı bir kulaklık izlenimi edindim.

17. yolgezer

yolgezer MP3

Beğenileri:
    100
    Ben de merakla takip ediyorum, bu gün sipariş etmemek için kendimi zor tuttum Auglamour Rx-1 incelemesini bekliyoruz ;)

sserkogss, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  18. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    420
    Dayanamayip tomahawk ile dzat df-10 una aliverdim, sadece tomahawk i almak icin girmistim daha once dzat i da sepete eklemisim, bir baktim ikiside ayni saticidan, aliverdim gitti :)

Ahmet hocam sebep oldugun icin tesekkurler.

yolgezer, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  19. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.069
    Kulaklık çok hızlı ve metal için biçilmiş kaftan diyebilirim kesinlikle.

20. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.376
    Begenmene sevindim Gurkan.
    Rx1 hakkinda da gorus alalim senden.

@erenn @yolgezer @sserkogss
    Guzel sozlerinize tesekkur ederim arkadaslar.
    Tomahawk izlenimlerinizi de bekleriz hocam. Umarim begenirsiniz.

sserkogss, refuserQ ve yolgezer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş