Phonak Audeo Perfect Fit Earphone 111 aka PFE Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Phonak' bölümünde ulyses tarafından 30 Ocak 2009 tarihinde başlatılan konu.

1. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5
    Phonak Audeo Perfect fit Earphone

İsviçreli işitme cihazları üreticisi Phonak'ın ilk kulaklığı. Bu kulaklıkla tanışmam Anything But Ipod forumundaki incelemeyle başladı. Ardından Head-fi de arka sayfalara kaymış başlığını buldum. Bu günlerde deyim yerindeyse Phonak başlıkları patladı ama o sıralarda pek ilgi yoktu. Peki benim ilgimi çeken neydi bu kulaklıkta?

Öncelikle fiyatı tabiki. 250-3ooYTL aralığında iyi bir kulaklık arıyordum. Daha alt seviyelerde bazı seçenekler vardı Nuforce'lar gibi. Ama tam içime sinmeyen kulaklıklardı bunlar. Çünkü malzeme kalitesi konusunda şüphelerim vardı. Üstelik daha önce kablo problemi yüzünden Vibe kulaklığımdan olmuştum. Bu yüzden sağlam yada değişebilir kablolu bir kulaklık almak istiyordum. Aradığım fiyat seviyesinde bu ihtiyacı karşılayacaktek kulaklık Super fi 5 Pro idi. Ancak yorumlardan öğrendiğim kadarıyla eğlenceli ses'e sahip bu kulaklık karakteristik olarak pek benim dinlediğim müzik türlerine uymuyordu (Daha çok klasik, new age, soundtrack tarzışeyler diriliyorum). Mutlaka balanslı, sahnesi geniş bir kulaklık gerekiyordu bana. Superfi alanında çok iyi fiyat performansa sahip bir kulaklık olmasına rağmen onu eledim. Ve Abi de incelemesi yayınlanan bu kulaklığa odaklandım. Şimdi beni bu kulaklığa çeken şeylere bir gözatalım;

Gövde-Kablo kalitesi: Kulaklık oldukça kaliteli bir kabloyla geliyor. Biraz kalın ama yumuşak bir kablo bu. Kesinlikle dolaşma, kıvrılma sorunu yaşanmıyor. Driver gövdesi plastik. Elinize aldığınızda güven veren bir hissi var. Metal görünümlü kapak şık bir görüntü sağlıyor ve altta iki adet yıldız vidayı saklıyor. Bu önemli bir detay, çünkü birçok kulaklık yapıştırma ile birleştirilmiş driverlar kullanıyor. Açmak çok riskli yada imkansız olabiliyor. Phonak da basitçe bir tornavidayla açabiliyorsunuz. Bu kablo değişimi konusunda insanın çaresiz kalmayacağını bilmesi açısından güzel bir detay. Yeni bir kabloyu driver'a lehimlemek benim gibi bu işlere yatkınsanız çok kolay. Değilseniz de bir elektrorlikçiye çok ucuza yaptırabilirsiniz. Eklemem gereken bir diğer şeyse kabloda hiç mikrofonik etki olmaması. Yani giysinize Ya da başka birşeye sürtündüğünde ses üretmiyor. Bu da Phonak için bir artı puan.

Konfor-Görünüm : Kulaklık için Phonak'ın iddiası Perfect fit olduğu yönünde. Abi deki inceleme de bunun doğru olmadığı, kulaklığın zaman zaman çok rahatsız edici olabildiği söylenmişti. Benim için de biraz endişe konusuydu bu. Çünkü yatarken müzik dinlemeyi çok severim. Ama kulaklık gelince endişelerimin yersiz olduğunu anladım. Gerçekten çok rahat, hatta varlığı hissedilmeyecek kadar rahat bir kulaklık. Sanırım kulak ölçülerim Phonak standartlarıyla birebir uyuşmuş. Çünkü yatarken yan dönüp üzerine başımı koysan bile hiçbir rahatsızlık duymuyorum. Sabah kulaklık hala kulağımda oluyor, ki deli yatan biriyimdir. Phonak öyle güzel bir ayar tutturmuş ki kulağınıza çok yüzeysel yerleşmiş gibi bir his veren uçlar tam anlamıyla oturuyor. İlk defa bir kulaklığı kulağımdan çıkarmak için hissedilir şekilde çekiyorum. Görünüm de şık sayılır bence. Zarif, Bang&Olufsen tarzı çizgileri var kulaklığın. Tek başına elinize aldığınızda pek birşeye benzemiyor, köşeli hatları ve inceliğiyle bundan düzgün ses çıkmaz diyorsunuz. Ama kulakta oldukça şık bir duruşu var.

Kutu İçeriği : Bir iem için büyük sayılabilecek bir kutuda geliyor. Kutu güzel tasarlanmış. Kaliteli bir havası var. Kulaklık siyah kadifemsi bir kaideye yerleşmiş şekilde sunuluyor. Kaideyi kaldırınca alttaki gözlerde ek uçları, taşıma çantasını, filtre kutusunu, filtre değiştirme aparatını, uç temizleme aparatını ve kullanım kılavuzunu buluyorsunuz. Kulaklığın üzerinde Comply tarafından Phonak için özel üretilmiş ölçülerde bir çift foam tip bulunuyor. Kutudaysa large, medium ve small ölçülerde silikon tiplerden birer çift var. Kutu içeriği yeterli sayılır bence. Taşıma çantasını özellikle Clip kullanıcıları çok beğeneceklerdir. Çünkü iki gözlü bu çantanın bir gözüne Clip rahatlıkla sığabilir. Zen x-fi bu göze girebiliyor fakat fermuar kapatılamıyor. Bir diğer şeyse silikon memory wire ekleri. Bildiğimiz memory wire formunda silikon parçalar yapmışlar. İsterseniz takıp o şekilde kullanabiliyorsunuz. İyi bir sabitleme sağlamasına rağmen ben kullanma ihtiyacı duymuyorum. Çünkü kulaklık zaten oldukça sağlam duruyor.

Filtre Mevzusu:
    Phonak bizlere kulaklığın ses karakterini customize etme imkanı sunmuş. filtre kutusundan çıkan 2 çift siyah ve bir çift gri filtreye ek olarak, kulaklığın üzerinde bir çift gri filtre takılı geliyor. Siyah filtrelerin bas ve tiz ağırlıklı, gri filtrelerin ise balanslı, mid-tiz detayı yüksek ses sunduğu belirtilmiş. Açıkcası Gri filtre dışında bir seçeneği ben bu kulaklık için gereksiz buluyorum. Siyah filtrelerle yaptığım denemelerde sesi boğduğunun, basları vurgulamak için tizleri kırptığını farkettim. Detay oldukça düşüyor bu filtrelerde. Ama nasılsa Head-fi'de seveni çok bu filtrelerin. Belki dinleme alışkanlıklarından, belki kullandıkları tiplerden yada kulak yapılarından olabilir. Yine de gri filtrelerim kaybolsa oturup ağlamam, siyahlarla da kullanılabilir bu kulaklıklığı (tabi grílerle sesin nasıl olduğunu kendinize unutturabilirseniz). Filtreleri değiştirmek, beraberinde verilen aparat sayesinde çok kolay. Ama dikkat etmek lazım yine de, çünkü filtreler çok narin ve aparatı biraz fazla vidalamak zarar verebilir.

Ses Kalitesi: En önemli konu bu tabi. Hani bazı kulaklıklardan bahsedilirken ilk dinlediğinizde pek birşeye benzetemezsiniz ama sonra ne kadar mükemmel oldulğunu anlarsınız derler ya, bu kulaklık onlardan değil. Daha kutudan çıkarıp taktığınız anda güzelim tizleri duymaya, detaylara hayret etmeye başlıyorsunuz. Uygun uç, yerleşim kombinasyonunu bulup biraz alışınca enfes derinlikte basları da fark edebiliyorsunuz. Ben en çok medium silikonla rahat ettim. Ama complyler de oldukça iyi. Belki biraz daha kalın olsalar daha iyi olacak. Shure Black olivesler le çok iyi sonuç verdiği söyleniyor İzolasyon ve ses bakımından. Ben custom uç düşündüğüm için şimdilik erteledim siparişi. Kutudan çıkan uçlarla da çok üstün olmasa da yeterli izolasyon sağlıyor. Comply uçlar biraz daha başarılı. Ses kesinlikle high-definition. Bu terimi olur olmaz herşeye kullanmaya başladılar ama bence Phonak fazlasıyla hakediyor. Her ikisini de kullananlar, güçlü basları olan, daha geniş bir sahne ve sıcaklık sunan er4p diyorlar bul kulaklığa. Ben er4p kullanmadım ama ses karakterini tahmin edebiliyordum. Phonak da analitik bir kulaklık aslında. Sıcaklık konusunda er4p ye göre iyi olabilir ama dynamic driverlılarla yarışamaz bence. Vibe çok daha sıcak, renkli bir kulaklıktı. Diğer yandan gerçekten sahnesi çok iyi. Ep 830 dan sonra derin bir soluk almış gibi oldum. Ve detaylar tam anlamıyla çıldırtıcı. O kadar çok detayı o kadar ayrı ve karışmadan duyuyorsunuz ki müziğe konsantre olamıyorsunuz.Müziği bir bütün olarak algılayabilmeniz için zaman gerekiyor bu kulaklıkla.

Baslar çok sıkı, çok derin. Ama kesinlikle midbas omp'ları yok. O tip baslardan hoşlananların bu kulaklıktan uzak durması lazım. Müzikte ilk defa bas sesin kontrabas dan geldiğini, telinin titreşimlerine kadar hissederek anlayabiliyorum. Gerçek bas'ı duyurabiliyor bu kulaklık. Ama müzikte öyle bir ses yoksa kesinlikle beklemeyin. Bazı şarkıların aslında neredeyse hiç bas'a sahip olmadığını anladım bu kulaklıkla. Oysa Vibe ve EP830'da her şarkıya eşlik eden bir güp-güp mutlaka vardır. Phonakta varsa en derininden, yoksa hiçbas duymuyorsunuz. Hiçbirşey eklemiyor müziğe. Tizler için diyecek çok şey var aslında ama iyice fanboy durumuna düşmek istemem. Gayet detaylı, hoş tizleri var. Zillerin ve elektro gitarın sesi mükemmel duyuluyor.. Midler de olağanüstü. Vokallerde en ufak ayrıntıyı kaçırmıyorsunuz, inanılmaz bir sahne hissi var. Kulaklığın dynamic range'i çok geniş. Yani düşük seslerle yüksek sesler arasındaki fark çok belirgin. Her ses standart bir yükseklikte gelmiyor asla.

Kulaklığın en başarılı olduğu müzik türleri bence klasik, caz, soundtrack, new age tarzı müzikler. Klasik rock da da bir hayli başarılı. Bunun sebebi hiçbir zaman birbirine girmeyen, karışmayan enstrumanlar. Ne kadar çok enstruman, partisyon olursa olsun Phonak hepsini ayrı detay seviyesinde sunmayı başarıyor. Gerçekten tek bir drivera sahip bir kulaklık için hayret verici bir durum. Sadece çok zor bazı yerlerde tizler öne çıkınca basların geriye kaydığını ve sönükleştiğini hissettim. Ama çamurlaşma gibi bir durum kesinlikle olmuyor. Yine de insan, bunu iki driver yapsalar neler olurdu diye merak etmiyor değil. Pop müzik dinlemek de ayrıntıları irdelemek açısından zevkli. Ama renkli bir kulaklığın verdiği sıcak duyguları vermiyor. Hatta sesin temizliğinden, detayından sinir oluyorsunuz bazen. Bu biraz ruh haline bağlı-bir durum. Phonak bazen çok yorucu bir kulaklık olabiliyor, sakinken dinlemek lazım. Siyah filtrenin bu sorunu çözdüğünü iddia ediyor head-fi dekiler ama ya onların kulaklarında bir gariplik var, yada benim siyah filtreler arızalı. Ne zaman taksam detaylardaki inanılmaz düşüş ve sıradanlaşan sesle karşılaşıyorum.

Sonuç olarak bu kulaklığın sesi gerçekten çok iyi. Ben çok üst seviye iemler deneyemedim. Bir westone 3 yada triple fi 10 deneme imkanım olmadı. Ama westone 3 den sonra en iyi, hatta westone 3 den de iyi olduğunu iddia edenler var. Açıkcası o kadar olduğunu sanmıyorum. Sonuçta 150 dolarlık bir kulaklık bu. Ama alan hiç kimseden, ben beğenmedim diye mesaj gelmedi daha. Yüzlerce mesaj içinde tek bir olumsuz yorum olmaması sanırım biraz fikir verir. Kulaklığın tek olumsuz yönü, bulmanın, satın almanın çok zor olması. Phonak`ın bu kulaklık için yaptığı iste rezalet. Düzgün çalışmıyor. Üstelik Amerika ve Kanada dışına satış yapmıyorlar. Diğer online satıcılarda da bulamıyorsunuz. Phonak işitme cihazı satan yerlere sorulmasını salık veriyor. Bizdekilere getirin desek, herhalde astronomik fiyatlara çıkar kulaklık. Ben bir Alman sitesinden google translator la çeviri yaparak sipariş verdim. E-mail lede yardımcı oldular ve almayı başardım. Bir haftada geldi kulaklık. Almak isteyen olursa o siteyi tavsiye ederim. Shipping ile beraber 120 euro tutuyor. Bence bu kalitede bir kulaklık için fazla değil.

Son: Acımasız bir inceleme yapacağımı söylemiş ve uzun bir süreye yaymıştım ama gördüğünüz gibi pek fazla eleştiremedim kulaklığı. Sebebi fiyatına göre çok tatmin edici bir ürün olması. Daha iyisini görmediğim bir ses kalitesi var. Ki Vibe, PX100, EP830 dışında mediamarkt standında dinlediğim Sennheiserlar dahil. Bilgisayarla daha iyi bir ses alabildiğimiide belirteyim. Daha temiz değil, ama frekansları daha doymuş bir ses. Zaten head-fi de anfiyle iyice coştuğu söyleniyor bu kulaklığın. 32ohm olduğu için nazlı Vibez'ımla sorun yaşamadan kullanabiliyorum. Ama bazı kullanıcılar son sesini yetersiz bulabilir, uyarayım.
    Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. oldcurse

oldcurse Guest

inceleme görünmüyor bende :(
  3. evrm80

evrm80 MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    3
    deaddy en kısa zamanda incelemeyi siteye koyacaktır, merak etmeyin... :wink
  4. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5
    İnceleme hazır arkadaşlar, umarım beğenirsiniz :)
  5. noXious

noXious FLAC

Beğenileri:
    1
    İnceleme:
    5
    Eline sağlık gerçekten ayrıntısı muazzam bir inceleme olmuş :) farklı müzik türleri ile deneyebilirsen ayrıca görüşlerini duymak isterim.
  6. evrm80

evrm80 MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    3
    Elinize sağlık, düşündüğümden çok daha detaylı ve güzel bir inceleme olmuş.
    Yazınızla, bundan birkaç yıl önceki (hemen hemen aynı ses karakterine sahip olan) ER4P ile ilk deneyimimi neredeyse bana tekrar yaşattığınız için ayrıca teşekkürler...
  7. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5
    Sağolun arkadaşlar. Farklı müzik türleriyle denemeler yapıp izlenimlerimi paylaşacağım.
  8. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    1
    İnceleme:
    4
    İnceleme için teşekkürler @ulyses :ok

Mersin'de olsam dinlemeyi çok isterdim.. Anlattıkların benim de alacağım kulaklık karakteristiğiyle aynı...
  9. compicat

compicat WAV Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    16
    İnceleme:
    18
    İsim:
    Boğaç
    eline sağlık, güzel ve ayrıntılı bir inceleme:)
  10. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5
    Sağol compicat.
    @Kont keşke imkan olsa da görüşebilsek. Ben de DT880 le deneme sürüşü yapmayı çok isterdim. Bakalım bir Ankaraya yolum düşerse haberleşiriz. Ama büyük ihtimalle beğenirsin bu kulaklığı, çünkü müzik zevkimizin benzediğini biliyorum.
    Bu arada head-fi de top-tier gurubunda Westone3, ie8 le birlikte anılmaya başlandı bu kulaklık. Head-fi üyelerinin yeni bir kulaklık alınca 'kral öldü, yaşasın yeni kral' mantığını bildiğim için çok sallamamakla beraber bu görüşü mantıksız bulmuyorum. Diğerlerini dinlemesem de duyduğum ses iem standartlarına göre çok üst seviye ondan eminim.

Düzeltme: 'Phonak'ın bu kulaklık için yaptığı işte rezalet' Cümlesi 'Yaptığı site rezalet' olacaktı, yanlış yazmışım.
  11. sserkogss

sserkogss MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    1
    kemal abi öncelikle hayırlı olsun güle güle kullan. inceleme gayet ayrıntılı ve güzel olmuş fotoğraflarda ayrı bir güzel. iyice iştaha geldim desem yeridir valla :D. keşke yaz öncesi alsa idin yazın mersine gelmiştim hemde denemiş olurdum.
  12. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    3
    Sevgili Uly,

İnceleme için ellerine sağlık. ER4p dışında ayrıntı seviyesin de bu seviyeye yaklaşabilen fazla bir kulaklık olmamıştı, Phonak'ın bunu başarması takdire şayan.

Tizler de ER4'lere göre nasıl kapışırlar merak etmedim değil. Konfor sorunu yaşamaman ise sevindirici.

Phonak aslında gayet başarılı bir paket içeriği hazırlamış. JAYS paketleri kadar ıvır zıvır ile dolu olmasa da yine de güzel.

Bu inceleme bir kez daha tek sürücü ile de çok şey başarılacağının kanıtı. Bu aynı tek bıçak ile tıraş ya da beş bıçak ile tıraş mevzularına benzedi. En iyi tıraşı tek bıçak ya da ustura sağlasa da, çok sürücülü modeller aşırı yüksek fiyatları ile piyasayı götürüyorlar. Bence zor olan tek sürücü ile çok şey başarmak. On yüz milyon sürücü ile değil.
  13. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5
    Teşekkürler Soundchaser. Haklısın aslında bu driver savaşları biraz traş bıçaklarının olayına döndü. Tek sürücü ile bu kadar detay elde edilebiliyorsa, insan iki driverla bu iş biter diye düşünüyor ama o zaman da başka zorluklar çıkıyor sanırım. Aslında ben de merak etmiyor değilim o üç driverlı kulaklıklar nasıl bir detay sunuyor diye. Sanırım fark detayda değil ama vurguda ve sıcaklıkta oluşuyor. Başlangıçta ben de ne yalan söyleyim bu fiyata bir dual driver alınabiliyor diye tereddüt etmiştim. Ama sonra düşündüm ortada bir er4p gerçeği var. Üstelik Phonak'ın o 2-3 bin dolarlık işitme cihazları da tek driverlı. Bir bildikleri vardır herhalde dedim ve çok şükür pişman olmadım.

Ekleme : Head-fi de er4p ve Phonak sahibi olanlar var. Bazıları her ikisini de elinde tuttuğunu, bazıları Phonak'ı tercih ettiğini söylüyor. Bir kişi de er4p ye geri döndüğünü söylemiş. Sanırım bu noktada ikisinin en azından eşit sayılabileceğini söyleyebiliriz detay bakımından. Seçimi kişisel zevk belirliyor herhalde.
  14. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    1
    İnceleme:
    4
    @ulyses

Ben şu anda Ankara'da değilim.. İzmir'deyim... Hazirana kadar da burada kalıcam.. Eğer buraya yolun düşerse mutlaka beklerim :)
  15. fred78

fred78 MP3

Beğenileri:
    0
    @Ulyses ile buluşup Phonak Audeo'yu yakından görüp dinleme şansım oldu.Ama net bir yorum yapamayacağım çünkü silikon uç kulağıma tam oturmadı.Ebatı bana büyük geldi.Buna rağmen ses rengini çok beğendim.Mid ve tizler son seste bile kulağı tırmalamıyor.Enstrümanların seslerini karışmadan alabiliyorum.Baslar zayıf geldi ama bunuda silikon uçların kulağıma tam oturmamasına bağlıyorum.Bunun dışında en çok kablosunun değiştirilebilir olmasını sevdim.En azından kablo bozulsa bile kulaklık çöpe gitmez.Hocam seçimin isabetli olmuş.Hayırlı olsun, güle güle kullan.Kulaklığımı değiştirirsem muhtemelen benim tercihimde Phonak Audeo olur.Fiyatına göre iyi bir kulaklık.Bu arada kulağına göre özel yaptırdığın uç ile ilgili yorumlarınıda bekliyorum...
  16. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5
    Fred uçların tam oturmaması sesi çok etkiliyor. İlk aldığımda büyük uçlarla ben de aynı şeyi yaşamıştım. Sonra orta boy uçları takınca değişti herşey. İnsanı yanıltan tarafı uçlar tam oturmasa bile güzel ses alabiliyorsun. Bu yüzden izolasyonun doğru olmadığını farketmek zaman alabiliyor. Custom uçlar için bugün görüşücem yine. Şu Ankaraya gönderme, fiyat ve bekleme kısmı canımı sıktı biraz. Ama büyük ihtimalle yaptırıcam yinede.
  17. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5

Nihayet uçlar yapıldı. Ses eskisinden daha yüksek ve alabildiğine zengin. Baslar resmen uçmuş. Bana fazla geldi hatta. Bambaşka bir deneyimmiş custom uç. Ama rahatlık konusunda düşündüğüm gibi değiller. Silikon uçlardaki gibi varlık, yokluk hissi yerine ciddi bir basınç oluyor kulak içinde. Yumuşak olmasına rağmen başlarda biraz ağrı yapıyor. Verdiği his çok güzel değil açıkcası. Ama bakalım alışacakmıyız. :)
  18. nurix

nurix MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    1
    Ağrı yapması normal alışma evresi geçmesi gerek henüz çok erken alışmak için.Ben custom dan sonra complyleri taktım gerçekten customun verdiği rahatlığı veremiyor..

Hatta başlarda kulak içinde şişmelere yok açabilir.zamanla buda geçiyor....
  19. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    0
    İnceleme:
    3
    Hayırlı olsun Uly,

Sana ne kadara mal oldu bu süreç? En sonunda ben de şeytana uyup yaptıracağım.

G15 klavye ile Phonak'lar da ilginç şekilde uyum sağlamışlar.

Nuri, özel yapım uçlar bir süre kullandıktan sonra esneme vs. yapıyor mu? Yaptırdıktan bir kaç ay sonra yavşamalarını istemem. Gerçi silikon uçların yaklaşık 2-3 senelik ömürleri vardı.
  20. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    12
    İnceleme:
    5
    Benimki biraz pahalıya geldi. Buradan Ankaraya yolladılar kalıbı, orada yapıldı. 90YTL tuttu. Sanırım kendi karlarını da eklediler. Aslında sesinden çok memnun kalmadım. Silikon uçlara göre fazla bas ağırlıklı geldi. Ama kullanımı rahat alışınca. Bu arada klavye de gözünden kaçmamış. :)

Sayfayı Paylaş