Puro..

'Konu Dışı' bölümünde Mustafa ALKAN tarafından 1 Mayıs 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    Gerçek kaliteli purolar hakkında bilgisi deneyimi olanlardan tavsiye almayı umduğum başlık,tüm forumumuza hayırlı olsun..
    Başlangıç için ulaşması nispeten kolay puro markaları nelerdir?
    Puro içme adabı nedir :)
    ilk sorularım bunlar.

refuserQ, bahirtaha ve mattiadestro bunu beğendi.
  2. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Öncelikle Küba purolarını genel olarak Dominik Republik purolarından daha iyi bulduğumu söyleyerek başlayayım. Mümkünse Küba purosu tercih edin. Tat konusunda zaman içinde kendi doğrularınızı bulursunuz ama aroma yoğun bir içim için dış yaprağı Maduro olan yağlı ve koyu renkte purolar ilginç olabilir, yine de başlangıç için bunu tavsiye etmem. Biraz tat duyunuz gelişsin, ondan sonra alırsınız.

Partagas benim fiyattan bağımsız favorilerim içindedir. Havaalanından temin edebilirsiniz. Seri D No 4, Seri P veya E No 2 tercih edilebilir. Hangisini bulursanız... Hepsi iyidir.

Ayrıca iyi bir kesici puronun arka tarafını düzgün kesmek için şarttır. Puroyu bozmazsınız böylece. Torch tipi çakmak da iyi olur. Puroyu döndüre döndüre, nefes çekmeden yakın çakmakla, hatta kimisi ilk nefes dışarı verilir der, öyle yapılabilir. İyice yanmadan puro, çekmeyin nefes. Ayrıca içinize de çekmeyin, hem çarpar, hem de öksürtür çok. Yanınızda eşlik için su veya sade soda bulundurun. Aromalı içecekler, viski vs. puronun tadını biraz baskılıyor, ben su tercih ediyorum. Bir de eğer yanma düzgün devam etmeyecek olursa az yanan tarafı tekrar çakmakla yakıp düzeltici yakma yapabilirsiniz. Kimisi önce az yanan tarafı yukarı alıp kendi kendine düzelmesini bekliyor, ama bazen bu da yeterli olmayabilir... Unutmadan, bir de sık sık ve körükleyerek çekmeyin puroyu, tadı bozarsınız. Sabit hızla, düzgün çekimler yapın...

Sanırım şimdilik bu kadar ;)

Sent from my fridge using Tapatalk

moonstar, jamesdean0701, seiim ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Canım çekti... Aşamaları da çekeyim dedim...

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

moonstar, zoso86, prostheticwhim ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  4. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    İlk fırsatta deneyeceğim sanırım havaalanına gitmem gerekiyor. Avm lerdeki tobacco shoplarda bulunmaz mi

5. bald63

bald63 Yeni Üye

Beğenileri:
    33
    @artears üstat güzel bilgiler vermiş. Şimdilerde içmesem de tercih ettiğim boy genellikle half corona olmuştu. Partagas, Romeo y Julieta ve Montecristo tercih ettiğim markalardı. Yazıyı okuduktan sonra rastlantı olarak bu linke denk geldim. Genelde aynı bilgiler ama bir kenarda bulunsun.

6. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.535
    Puronun nemine dikkat edin. Fazla kuru yada nemli olmasın. mümkünse boveda tarzı bir aparatla 15 gün dinlenmiş olsun. nem anormallikleri puronun patlamasına/yırtılmasına yada içim esnasında tünelleme denen közün sadece içte kalmış olmasına yol açabilir.
    Partagas benim sevdiğin bir marka ancak ilk içim için ağır gelebilir. başlangıç için romeo juillietta nın churchill vardı yanlış hatırlamıyorsam ince uzun onu önerebilirim. hafif içimi uzun ancak ağır değil. üstelik ince olduğu için yakımı daha kolay olur.

Yakım için-ki puroyu yakmak basit bir detay değildir- ben tahta kahve çubuklarını tercih ediyorum. önce bir tanesi ile çevire çevire tostlama diye tabir edilen eşit kömür tabakası oluşturuyorum. daha sonra yanan yüzeye hafif hafif üfleyip soğuk bölgeleri bulutyorum. daha sonra yine bir tane daha çubukla tekrar çevire çevire yakıyorum. bu süreç boyunca asla çekmiyorum. ve ilk nefesi çekmek yerine içine üflüyorum. amaç, közdeki ilk sıcak gazın tütünü kavurmasına izin vermemek. daha sonra da içerken arada dışarı üflemeyi tavsiye ederim. hatta yine içim için 30 saniyede bir iki nefes çekmeyi tavsiye ediyorlardı. ayrıca içim esnasında 1-2 cm kül bırakmak çekilen havayı koşullandırdığından ötürü faydalı olabilir.

Kesim için de iyi bir makas kullanmak yada punch ile delmek iyidir. makas kullanıyorsanız da boru gibi değil, bir miktar konik bırakacak şekilde kesmek iyidir. ağzınıza keskin kısım gelmez. kaldı ki o konik bölgenin bir kısmı boş. boş bölümü alsanız yeterlidir.

İçim esnasında puronun dengesiz yanması iki sebepten olur. birincisi ilk yakım düzgün değildir ki bu en sık sebep oluyor. ikincisi de özellikle partagaslarda olan düzgün olmayan işçilikten ötürü biraz daha tıkalı kısım olması. ancak düzgün yakılmış purolarda çok nadir dengesiz yanma oldu bende. bir de içim esnasında fazla körükleyio körüklemediğinizi şöyle anlayabilirsiniz. yanan bölgeden yaklaşık yarım cm gerisini ellediğinizde soğuk olmalı. tütünü kavurmayın. kolay bir şey değil ama kavurmayın.

özetle; puro yapımından yakımına kadar her noktasında ince bilgi ister.

fosther, moonstar, zoso86 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  7. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Tahsin ile buluşup bir puro içmemiz gerekiyor. @tsn141 duydun mu huuuuu ;)

Tahsin'in dediklerine katılıyorum, yakmak kolay görünür ama o kadar da kolay değil gerçekten de. Bu arada Partagas'ların işçiliği kötüdür, o yüzden kötü yananları çok çıkıyor, genelde düzeliyorlar kendi kendilerine ama bazen müdahale gerekiyor. İçim sırasında da ben genelde külünü üzerinde bırakırım, kültablasında düşecekse kendisi düşsün diye bir yaklaşımım var, puronun külünü öyle sigara gibi sürekli silkmek iyi değildir, tadı bozduğunu ve yanmayı gereksiz hızlandırdığını gördüm.

Bu arada bir nokta daha, ben kişisel olarak Partagas'ı Romeo y Julieta'ya; kalın puroları da ince purolara tercih ediyorum. Puronun bir güzelliği de şudur, puronun şu veya bu sebepten (ağır gelmesi, bir yere gitmeniz gerekmesi vs) tamamını içemeyecek olursanız, satın aldığınız o iyi kesici ile yanan tarafın 1-1.5cm altından kesip daha sonra tekrar yakıp içmek üzere saklayabilirsiniz. Bundaki anahtar da kestiğiniz kısma acımayacak ve yanmış tarafın tamamını kesmeye özen göstereceksiniz, yani geride yine başlangıçtaki gibi saf tütün gözükecek siz kesimi yaptıktan sonra. Aksi takdirde bir sonraki içiminizin en azından ilk kısımları hiç keyifli olmaz, bozuk tat alırsınız. Ben genelde yakınca bitiriyorum, zira öbür türlü biraz puro ziyan oluyor ve tek içim kadar lezzetli olamayabiliyor, ama böyle bir opsiyon da var, yani geçmişinizde tütün kullanmışlığınız varsa, içimi nisbeten daha ağır olan Partagas'ı direkt tercih etmenize de bir engel yok.

Boveda işine gelince, bunu yazmayı unutmuştum, yazayım. Öncelikle purolarınızı biraz nemlendirmeniz lazım, alır almaz içmenizi tavsiye etmiyorum, biliyorum bu zor, yani yeni almışsınız puroları, öyle size bakıyorlar, siz de onlara bakacak ve dokunmayacaksınız bir süre, öyle daha lezzetli olacak emin olun. Bunu bir flört aşaması gibi düşünmek lazım belki de :)... Nemlendirme işinin de en ucuz yolu ise öyle janjanlı bir ahşap humidor almak değil. Büyük boy mutfak tipi plastik kapaklı saklama kabı olur, ama onun içine en az 2 tane Boveda koymanız gerekiyor. En ucuz yollu humidoru bu şekilde yapabilirsiniz.

Mustafa ALKAN ve refuserQ bunu beğendi.
  8. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    Ankara puro buluşması yapalım:)

zoso86 ve refuserQ bunu beğendi.
  9. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    548
    ne puroymuş arkadaş şimdi vericem siparişini.. ömründe sigara kullanmamış adamı puro ile başlatacaksınız :):)

zxc ve refuserQ bunu beğendi.
  10. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    Öyle deme puro işi ciddi iş

refuserQ ve zoso86 bunu beğendi.
  11. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    İlk deneme IMG_20180503_220127.jpg IMG_20180503_220020.jpg

refuserQ, zoso86 ve karanehir35 bunu beğendi.
  12. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Yakma iyi duruyor, kesim kötü olmuş ama, iyi bir kesici lazım demiştim ;)

Keyifli içimler :)

13. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    Yavaş yavaş ekipmanı toplarim:)

14. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Cohiba Siglo IV... [​IMG]

refuserQ ve mattiadestro bunu beğendi.
  15. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    Maalesef temin edemedim kaliteli bir puro.

16. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    548
    Ankara ya geldim tedavi için. Ankara puro buluşması olursa gelirim ve puro içebilirim :)

Synchronicity bunu beğendi.
  17. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    Ben varım. Başka kimse yoksa mini buluşma yaparız:)

18. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.763
    Özenmeyin, boşverin. Bi ara araştırmıştım da, bayağı zararlı bişey aslında. Nefesin içeri çekilmemesi güvenli gibi geliyor ama hiç öyle değilmiş.

Severek pro tüketen arkadaşların keyfini bozmak değil amacım. Sonuçta her olgun insan gibi belli riskler alarak hayattan keyif alma tercihine sahibiz. Şahsen arabadan 35 kat daha fazla ölüm riskine rağmen fırsat buldukça motosiklet kullanıyorum. Ancak riskin farkında olarak bilinçli tercih yapmak bence önemli.

Daha önce araştırmıştım, ama yazdığım Türkçe özeti bulamadım. Uzun lafın kısası:

- Nefesi içinize çekmediğiniz halde sigaradan çok daha fazla nikotin kanınıza karışıyor. Bağımlılık yapıyor.

- Sigara gibi rafine tütün olmadığı için acaip pis ve zararlı bileşikler içeriyor duman (sigarayla karşılaştırıldığında)

- Ağız ve boğaz kanseri riski 53 kat artıyor. İnsanlar dişlerini daha erken kaybediyorlar. (istatistik tutulmuş)

Şöyle bir de İngilizce kaynak buldum:

1. One cigar may contain as much tobacco as an entire pack of cigarettes.
    A single cigarette typically has less than a gram of tobacco, while a single cigar may contain as much as 5 to 17 grams of tobacco.

2. Cigars are addictive.
    Cigar smoke breaks down in saliva, allowing the smoker to easily absorb nicotine through the lining of the mouth in quantities sufficient to cause addiction, even if the smoke is not inhaled. And, the amount of nicotine in a single cigar is many times greater than what is found in a cigarette.
    A typical cigarette contains one to two milligrams of nicotine, while the nicotine content of a cigar is 100 to 200 milligrams. Some cigars contain as much as 400 milligrams of nicotine.

3. Cigar smoke is more concentrated and toxic than cigarette smoke.
    Secondhand smoke from cigars varies from that of cigarettes for a couple of reasons.

First, the manufacturing process for cigars requires a fermentation period. During this time, high concentrations of tobacco-specific nitrosamines (TSNAs) are produced. TSNAs are some of the most carcinogenic compounds known to man.

Secondly, cigar wrappers are not as porous as cigarette wrappers, making the combustion of a cigar less complete.

These two factors result in higher concentrations of some of the toxic chemicals in cigars than in cigarettes.

4. Smoking as little as one cigar a day increases the risk for cancer.
    Cigar smoking has been linked to several different cancers, most notably those of the oral cavity, which include lip, tongue, mouth, throat and larynx. Cigar smokers who inhale are also at an increased risk for lung cancer, cancers of the pancreas and bladder, as well as heart and lung disease.

5. Cigar and pipe smokers are at risk for early tooth loss.
    In a study published in the January 1999 issue of the Journal of the American Dental Association, it was discovered that cigar and pipe smokers are at an increased risk for early tooth loss, compared to that of their nonsmoking counterparts. Cigar and pipe smokers are also at an increased risk for alveolar bone(the bone that holds the tooth in place) loss.

6. Cigar smoking has been linked to erectile dysfunction in men.
    Smokers are twice as likely to be impotent as nonsmokers due to the adverse effects smoking has on circulation, hormones and the nervous system. Cigar smoking and exposure to secondhand smoke in particular have been shown to be significant risk factors for erectile dysfunction.

akaelos, refuserQ, zoso86 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  19. seiim

seiim MP3

Beğenileri:
    78
    “Gentlemen, there are times when a cigar is only a cigar!” Dr. Sigmund Freud

20. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Öncelikle puro içmeyi övmek gibi bir düşüncem yok ve puroların içinde nikotin var, nikotin de bağımlılık yapar. Ayrıca tütün içmek kanser riskini doğurur bu da tamam.

Buna mukabil,

1. Sigara tütününe puro tütününe göre daha rafine demek abestir. Bu tamamen yanlıştır.
    2. Puro içe çekilmediği için akciğer kanseri riski doğal olarak daha düşüktür.
    3. Ağız içi tipi kanser riski pipoda da vardır, korelasyon olarak bunda sıcak dumanın etkisi de vardır. Yani bununla ilgili bir çalışma görmek isterim, sebebi sıcak dumana veya içeriğe bağlayan çalışmaları tercih ederim.
    4. Ortalama günde birden az puro içenlerde kanser riskini gösteren bir çalışma şu ana kadar bulamadım, zaten konu hakkındaki yazılar da bu oranda içmenin kötü etkisini gösterir bir çalışma olmadığını söylüyorlar.
    5. Sigaradan sonra puroya başlamak riskli olur, zira içe çekme alışkanlığının devam etmesi sağlık açısından çok kötü olacaktır.
    6. Sırf merakımdan sigara tütününü analiz edeceğim ve puro ile pipo tütününü karşılaştıracağım... içlerinde ne var, ne yok ortaya çıksın.
    7. Sigara tütününe eklemeler yapılıyor, bir dolu kimyasal giriyor içine. Puro tütününe değil. Aynı zamanda sigarada kağıt da içiyorsunuz...

Neticede başlamamış olan başlamasın, ama sigara ile puroyu karşılaştırırken de konu ile ilgili bilimsel çalışmalar, içerik analizi vs. gibi şeyler görmeyi isterdim, özellikle çift kör testlere ve bilimselliğe önem verdiğini söyleyen birinden gelen bu yaklaşım bence enteresan oldu.

Bazı noktalar tartışılmaz, nikotin bağımlılığı mesela, pasif içiciliğe olan etkisi mesela, bazı kanser tiplerini görme oranının yükselmesi mesela. Ama bu iş ilaç gibi, aslında çok miktarı zehir olan bir şey az miktarda bir şey yapmıyor, kararında ise tedavi ediyor. Tabii ki tütün bir şeyi tedavi etmez ama tükettiğiniz miktar önemli ve günde ortalama bir purodan azının zararı henüz gösterilebilmiş değil. Sigara ile mantıklı bir karşılaştırması da yapılmış değil...

fosther, akaelos, tsn141 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş