RHAPSODIO SOLAR KULAKİÇİKULAKLIK İNCELEMESİ

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde karanehir35 tarafından 13 Temmuz 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.384
    PicsArt_07-13-12.28.58.jpg

Öncelikle Solar'ı dinlemem için bana gönderen @fortress34 Sertuğ dostuma çok çok teşekkür ederim.

Rhapsodio; Hongkong merkezli bir firma. Sahibi Sammy.
    Solar, 10 dengeli armaturden olusan bir kulakici kulaklik
    4 pasif gecisli (crossover ) sistem ile 3 ana akustik yollu bir sistem kullanilmis Solar'da. Solar'i cozunurluk ve ozellikle mid anlaminda ileriye goturen 2.98G/ 8 Braid örgü kablo ve K10'un stok kablosu ile test ettim.
    Solar alacak olanlara bu 2.98Gli 8 örgülü Braid kabloyu siddetle tavsiye ederim.

MALZEME KALİTESİ

PicsArt_07-13-12.33.23.jpg
    Solar, kasa olarak K10'dan büyük, rosie'den ise ufak. Custom benzeri sekli yuzunden kulagima tam oturdu. Fitini begendim. Kucuk kulaklara sahip kisilerde belki tam oturmama problemi olabilir.
    Yine kasa ve nozzle olarak epey saglam. Yere dusse ne olur bilmem ama haliya dusse hicbisey olmaz Solara.
    PicsArt_07-13-12.48.57.jpg
    2 pin soket yerleri ne k10 kadar sıkı ne de bazi iemlerdeki gibi gevsek.
    Kablo takip cikarmak bu acidan epey kolay oldu.
    PicsArt_07-13-12.28.58.jpg
    8 örgülü Braid kablo ise oldukca siki ve bosluksuz örülmüs olup cok cok saglam. Bu saglamlik, camasir iplerinde bile yoktur.
    PicsArt_07-13-12.31.04.jpg PicsArt_07-13-12.31.34.jpg
    Kisaca malzeme kalitesi, fiyatina yarasir duzeyde diyebiliriz Solar icin. Kaba olduguna bakmayin gayet estetik bir kulaklik Solar.Ya da kabanin estetigi diyelim.

SES KALİTESİ

Solar, hafif ve genis acili V shape karakterli olup sicak tarafa yakin calan bir kulakici kulaklik. Sicak fakat heir 5 vari koyulugu da yok Solar'in. Tiz bolgesinin hafif parlak yapida calmasi Solar'a detay ve canlilik katan faktorlerden.

Solar, oldukca güclü ve derine iyi inebilen alt frekanslara sahip. Bu bolge solar'in cozunurlugu fiyatini asan bolgesi. Bu acidan diger totl iemlerden (k10/Adel U12 v.s.) önde diyebilirim. Yine basslar, tek noktadan gelen dipbass seklinde degil. Solar basslari birbirinden iyi ayirarak kulaga ileten bir iem.Alt frekanslarin tonunu dogala ve gercekcilige yakin buldum ben solarda.
    Midbasslar ise yumusak,gövdeli geliyor kulaga. Yine cok enstrumanli kayitlar haricinde midbasslarin sahneyi sikistirma gibi durumlarina denk gelmedim. Solar, K10 gibi midbass odakli bass vuruslari yapmiyor, subbas tarafindan da belirgin vuruslar yaptigi icin bu anlamda dinlemesi epey keyifli bir kulaklik. Basslarin metal gibi turlerdeki hizina gelirsek, Solar basslari normalinden biraz fazla uzattigindan, ortalamanin ustunde bir hiza sahip olsa da, bu kritik dinlemeler harici pek hissedilmiyor diyebilirim.

Kisaca Solar, guclu,siki,cozunurlugu yuksek basslara sahip bir iem.

Solar, V shape karakterli bir iem oldugundan midler az geride. Stok kablo ile midler az geride fakat 8 Braid kablo ile midler sasilacak derece de öne geldi. Yine K10'a göre geride sayilsalar da, stok kabloya göre bu öne gelme durumu keyifli dinleme icin gayet yeterli ve de isabetli olmus.
    Solarin mid bölgesinde vokal önde enstrumanlar az geride bir sunum var. Vokaller yine sicak, govdeli ve muzikal. Vokal dinlemeyi sevenler bu sunumu seveceklerdir. Enstruman ayrimina deginirsek, genis ve derin sahnesini iyi kullanan Solar, enstruman ayrimini da gayet iyi yapiyor. Sadece cok enstrumanli kayitlarda midbasslardan dolayi enstruman ayriminda ufak puruzler olsa da , genele bakarsak, ayrim gayet iyi ve basarili. Mid bölgesinde elestirilecek tek sey hafif perdeli bir sunumla seffaflik denilebilir. 8 braid kablo perdeyi kritik dinlemeler harici hissedilir derece de kaldirsa da, az da olsa seffaflik ve transparanlik artisi da katabilseymis, mid bolgesi kusursuz denilebilirdi. Kisaca mid bolgesinin az daha seffaf/net olmasi disinda bu bolgede pek de eksik yok. Bu bölge tiz bölgesindeki gibi hafif bir parlaklik katilarak tune edilseydi sanirim fitear tg334'ün bile önüne gecebilirdi. Yine bu bölgede fiyat seviyesine uygun bir cozunurluk var.
    Solar enstrumanlarin alt tinilarini iyi derecede verdigi icin, halk muziginden jazza ve Koncertolara degin begenimi kazandi diyebilirim. Erdal Erzincan'in keskin ve cogunlukla kara duzende ( Sol-Re-La notali) calinan hizli baglamasini yapayliga/metaliklige dusmeden dogala yakin bi tonda vermesi ve arkada calinan defleri parmak dokunuslarina degin iletmesi keyifli anlar yasatti bana. Yine Solar, enstrumanlar arasina boslugu iyi koyan ve vokal ile enstrumanlari birbirinden iyi ayiran bir iem. Genel de sicaga yakin mid bolgesinde ise sicak calsa da sanildigi kadar enstrumanlar arasinda sicak hava yok. Enstrumanlar arasini sicak degil de nötr bir havayla doldurdugu icin, enstruman ayriminda basarili bir iem diyebilirim.

Bass ve mid bolgesine göre tizlerin hafif parlak olmasi solari, koyu ve karanlik calan iemler sinifindan alip detayi ve canliligi iyi ve yuksek iemler sinifina sokuyor. Tizler hafif parlak tonda ve belirgin. Tizlerdeki tek eksik ileriye dogru fazla uzayamalari. Metal muzigin zillerini tam verse de, zil vuruslarinin normalinden erken kesilmesine engel olamiyor. Yine ust mid gecislerinde karisikliga dusmemesi,gecislerin yumusak ve kontrollu olmasi begenimi kazandi diyebilirim.
    Tiz enstrumanlarindan piyanoda kulak delici nota vuruslari yerine yumusak vuruslar yapmasi, Yan Flutde honkinese/kornamsi bir sunuma dusmemesi noktalarinda begenimi kazandi Solar. Ozellikle Klasigin koncerto ve Quartetlerinde sahip oldugu yuksek enstruman ayrimi ve muzikallikle bana keyifli saatler yasatti. Solar gozumde hem jazz/klasik hem de pop/elektronik.gibi zit turlerde basarili olabilen ender iemlerden oldu. Metal sunumuna gelirsek sahip oldugu hiz heavy ve trash metalde yeterli olsa da, hizli extrem metal turlerinde bu hiz zaman zaman yeterli olmayabiliyor.

Kisaca, Solar sahip oldugu alt frekans gucu, genis/derin sahnesi/enstruman ayrimi/sessiz ve siyah arka plani/gövdeli ve muzikal midleri/canli tizleriyle bircok kisinin severek dinleyebilecegi bir kulakici kulaklik olmus.

K10 ile kıyaslaması
    PicsArt_07-13-12.34.09.jpg

Alt frekans olarak Solar ve K10'da hem midbasslarda hem de subbaslarda derine inmede basarililar. K10 Solar'a oranla vuruslarini daha cok midbass odakli yaparken, Solar ise iki taraftan da belirgin ve guclu vuruslar yapabilme becerisine sahip oldugundan ve ayrica alt frekans cozunurlugu de cok üstlerde oldugundan dolayi bu bolgede Solar'i daha basarili buldum.

K10, yakin ve cozunurlugu yuksek midlerini iyi kullanarak bu bölgede Solar'in önünde. Vokallere gelirsek K10 daha iyi olsa da subjektif bir yorumda bulunacagim: Kadin vokallerde K10'u Solar'dan daha basarili bulsam da erkek vokallerde Solar'i daha basarili buldum. Bunda Solar'in erkek vokalleri daha gövdeli ve tini olarak daha dogal vermesi de etkin rol oynamis olabilir.
    Solarin midlerine az seffaflik ya da parlak bir ton eklenebilseydi, K10'u cok rahat gecebilirdi diye de dusunuyorum.

K10'un üst midleri Solar'a göre daha belirgin. Tizlerde ise iki iemde belirgin ve kaliteli tizlere sahip.Solar ve K10'un tizleri ileriye dogru fazla uzamiyor, zil vuruslarinda ikisi de erken kesiliyor. Genele bakarsak K10'un coklu enstruman kayitlarinda, enstruman konumlandirmasini tam ayarlayamamasi yuzunden ve arada sezdirmeden yan flütü yemesini de tespit ettigimden, Solar'in ise en azindan genis sahnesiyle enstruman konumlandirmasini dogru yapip yan flütü de yememesinden hareketle Solar'i K10'a oranla bu bolgede az daha basarili buldum.
    Yine genel metal muzik hizina gelirsek iki iemde metalde oyle cok hizli olmasa da genel metal muzik hizinda K10'u daha basarili buldugumu belirtmek isterim.

Solar, sahne genisliginde sahnesi cok da genis olmayan K10'un önünde. Derinlik olarak iki iemi de tatmin edici seviyelerde buldum. Genele bakarsak enstruman ayriminda Solari, enstruman netliginde K10'u daha basarili buldum. Tiz enstrumanlari ile mid enstrumanlarinin birarada kullanildigi senfonik muzik kayitlarinda Solar midbass siskinliginden, K10 ise üst mid karisikligi ve kontrolsuzlugunden eksiyi yediler benden. Bu kayitlarda Solar, genis sahnesi ve K10'a oranla coklu enstrumanlardaki dogru enstruman konumlandirmasiyla K10'dan daha basarili denilebilir.
    K10 mu iyi Solar mi sorusuna net bir cevabim olmasa da en iyi iemin henuz uretilmedigi gorusundeyim.

Elimden geldigince eksi ve artilariyla objektife yakin bir inceleme yazmaya calistim.Bu eksikler abartilacak eksikler degiller tabii ve gerek Solar gerekse de K10 alanlari uzmeyecek iemlerdir. Ilk defa yuksek seviyeli ürünlere degerlendirme yazisi yazmaya calistigimdan, umarim sorumlulugumu yerine getirmisimdir.

Okuyan bütün arkadaslarima tesekkur ediyorum.

Son düzenleme: 18 Temmuz 2016
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    3.139
    Teşekkürler Ahmet Abi durduramıyoruz seni :) Solar yine meraklandıran IEM'lerden bir tanesi. K10 ile kapıştığına göre takdir etmek lazım.

Sent from my F5121 using Tapatalk

3. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.384
    Tesekkurler Ogulcan hocam.
    Yarin da Aurender Flow izlenimlerimi yayinlayacagim.
    K10'da Solar'da jazz ve koncerto basarilari ile sevdigim iemler arasina girdiler.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 13 Temmuz 2016
    Submariner2, zekixx, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.084
    Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş.

Ben mid bölgesi çözünürlük kısmına biraz katılamıyorum. Belki bir ''amiral gemisi'' için yeterli çözünürlük var. Ancak fiyatına bakılacak olursa daha yüksek bir çözünürlüğe sahip olmalıydı. Bir de ben Soları metal müziklerde yeterince hızlı bulduğumu, ancak alt frekansların çözünürlüğünü o kadar iyi bulmadığımı da eklemek isterim. Tabii custom ve universal farkını ve stok kabloyu da ortaya koymak gerek. Gördüğüm kadarı ile incelenen kulaklık neredeyse 2000 doların üstüne kablo ile beraber.

Sevgiler.

Submariner2, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.384
    Izlenimler ve guzel sozleriniz icin ben tesekkur ederim Ateş hocam.
    Aynen kablo ile beraber fiyati 2000 dolarin ustune cikabiliyor.
    8 braid kablo harici evet amiral sinifina gore mid bolgesinde cozunurluk biraz dusuk de olsa, 8 braid kablo seffaflik ve netlik harici bu acigi onemli olcude kapatabildi. Yine de cozunurluk amiral gemisinde daha fazla olabilirdi evet.
    Katiliyorum heavy ve trash metalde iyi fakat speed metal gibi cok hizli ve karisik turlerde zaman zaman yavaslamalar/karismalar olabiliyor.

Selamlar,sevgiler.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

refuserQ bunu beğendi.
  6. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    3.145
    Merhaba Ahmet hocam, her foruma girdiğimde yeni bir incelemeniz ile karşılaşıyorum. Forum siz ve Oğulcan (@VirtuFortuna) gibi arkadaşlar sayesinde son Zaman'larda incelemeye doyamıyor. Keyifle okudum. Teşekkürler...

7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.384
    Guzel sozlerine tesekkur ederim Gokhan hocam. Sertug hocanin da yardimlariyla forum, totl urunlere doymus oldu boylece.;):popcorn

fortress34, refuserQ, Aras ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    3.145
    Evet, Sertuğ Bey'in bu incelemelerdeki katkısı gereçten taktir edilecek cinsten. Kendisini bir süredir takip ediyordum fakat bu kadar güzel ve niş ekipmanlara sahip olduğunu bilmiyordum :)

Submariner2, fortress34, Synthyss ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.069
    fortress34 ve karanehir35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş