Tidal'dan bir yenilik; "Master-Kalite" kayıtlar.

'Haberler' bölümünde Daywalker tarafından 6 Ocak 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Daywalker

Daywalker MP3

Beğenileri:
    62
    Tidal bazı "master-quality" albümleri kullanıma sundu. Bu özellik sadece masaüstü uygulamasında kullanılabiliyor ve yalnızca HİFİ üyeleri faydalanabiliyor,

Buna göre masaüstü uygulamasında ana sayfada yer alan "What's New" bölümündeki "Albums" kısmında "Master" albümleri görebilirsiniz.

Selamlar.

myloo, refuserQ, okty_k ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. SoundMeister

SoundMeister MP3

Beğenileri:
    59
    Daha önce duyurmuşlardı, uzun zamandır bekliyorduk ve nihayet bugün kullanıma sunuldu. Müzikleri kayıpsız formatta sunması zaten yetiyorken bir de yanına şimdi Master Quality kayıtları da ekledi, aylık 20 TL bu hizmet için hiçbir şey. Tidal, her geçen gün gelişiyor ve kullanıcılarını asla pişman etmiyor.

3. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    741
    Hangi albümleri koymuşlar? Üç ay bedava deyip 1. ay sonunda k.kartımdan ücret kesince gıcık olup kapatmıştım üyeliği...

Ramayhan52 bunu beğendi.
  4. SoundMeister

SoundMeister MP3

Beğenileri:
    59
    3 aylık bedava kampanyasından hem ben hem onlarca arkadaşım yararlandı ama kimseden birinci ayın sonunda para alınmadı. Siz bir şeyleri yanlış yapmış olabilir misiniz acaba? Sistem herkes için aynı sistem. Belki aynı e-mail ya da Facebook hesabıyla üyelik yapmış olabilirsiniz, o şekilde yararlanamamış olabilirsiniz.

5. ahmetcan44

ahmetcan44 MP3

Beğenileri:
    80
    Tidal bir ara sahibinin bile varlığını ciddi ciddi unuttuğu bir oluşumdu. Güzel şeyler duymaya başladım. Almayı düşünüyorum.

Ek: Hifi deneme üyeliğimi başlattım.

Son düzenleme: 6 Ocak 2017
  6. koraygundogdu

koraygundogdu MP3

Beğenileri:
    27
    Tidal candır gerisi heyecan.) size bir tüyo vereyim belki de biliyorsunuzdur. örnek bir albümünüz var ve başka bir hesap aldınız 3 aylık deneme o hesaba tekrar şarkı ekle aynı şarkıları bul bir sürü iş... bunun tek çözümü albümü facebook da paylaşmanız ve tidal hesabına giriş yapıp indirmeniz :)

Ramayhan52 ve coolblue bunu beğendi.
  7. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    370
    Tidal 3 aylık deneme veriyor mu ki?

8. SoundMeister

SoundMeister MP3

Beğenileri:
    59
    Evet ilk 3 ay ücretsiz hizmet sunuyor Sennheiser'ın Captune isimli mobil uygulaması ile.

9. radyo

radyo FLAC

Beğenileri:
    318
    Selamunaleykum arkadaşlar

"What's New" bölümündeki "Albums" kısmına giriyorum . Albümler görünüyor ama "Master" albümler bölümünü goremedim.

10. SoundMeister

SoundMeister MP3

Beğenileri:
    59
    Masters bölümü şu an için sadece masaüstü Tidal sürümünde kullanılabilmekte ve uygulamada tam olarak şurada yer almakta;

okty_k bunu beğendi.
  11. radyo

radyo FLAC

Beğenileri:
    318
    @SoundMeister Teşekkürler. Ama ben başaramadım. Şu eksik bu eksik diyor.İndirdim . Uyumlu değil diyor. Yapamadım vesselam. Ben yine arama motoruna yazıp dinleyelim. Sesini beğendim bu arada .:ok

12. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    370
    Ben de tam anlamıyla çözemedim

Son düzenleme: 19 Ocak 2017
  13. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    579
    Belki de defalarca sorulmuş olan bir soruyu sormak istiyorum, Tidal'ın arşivi spotify'a kıyasla nasıl?

14. SoundMeister

SoundMeister MP3

Beğenileri:
    59
    Kısa ve net bir cevap vereyim; Spotify %100 ise, Tidal %75 diyebiliriz. Ancak Tidal'ın arşivi her geçen gün genişlemekte ve Rap/HipHop türlerinde Spotify'dan çok daha geniş bir arşivi bulunmakta. Tek eksi yanı; Türkçe, Rusça ve Asya ülkelerinin müziklerinin Spotify'a oranla daha az oluşudur.

refuserQ ve Nazım bunu beğendi.
  15. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    262
    Bu söylediğiniz konu teorik açıdan bildiğim kadarıyla şu şekildedir :
    Albümün ( veya şarkının ) master kayıtı ; albümün mix ve mastering aşamalarından geçtikten sonra , çoğaltılma işlemine esas olan en "pure ve kayıpsız " hali demektir. Eğer bahse konu albüm analog olarak kayıt edilmiş bir albüm ise ; master kayıt , makara tape ( manyetik tape ) halindedir. Dijital ortamda kayıt edildi ise de ; DAW'dan en son çıktısı alınan wav dosyası halindedir. Her iki halde de ; albüm bahsedilen elemanlar baz alınarak plak, cd vbg. materyale kayıt edilerek çoğaltılır. Tabii bu çoğaltma esnasında şarkı değişen miktarlarda kayba uğrar. Dolayısıyla albümlerin master kayıtları her zaman en iyi "edition" olarak kabul edilir.

Ben Tidal kullanmıyorum. Dolayısıyla bu konuda nasıl sistem kurdular bilmiyorum. Ancak bu master kayıt dedikleri ; eğer yukarıda belirttiğim gibi albümün orijinal stüdyo kayıtları ise ( ki ben özellikle 80'ler ve öncesindeki analog dönem için pek ihtimal vermiyorum ) ve bu hizmeti ayda 20.-TL'ye veriyorsa , bence süper bir olay.

Bir de tabii şöyle bir mesele var : Tidal sonuç olarak dijital bir platform. Analog kayıtları dijitale çevirmeden yayınlayamaz. Acaba bu çevrim ne kadar başarılı ? Bunu aynı parçanın hem eski analog kayıtını hem de Tidal versiyonunu yan yana ( mümkünse aynı sistemde ) dinleyerek test etmek lazım.

Son düzenleme: 7 Ocak 2017
    Ramayhan52, DrWhite, endia ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. ahmetcan44

ahmetcan44 MP3

Beğenileri:
    80
    Screenshot_1.jpg Screenshot_2.jpg Screenshot_3.jpg Screenshot_4.jpg Screenshot_5.jpg Screenshot_6.jpg Screenshot_7.jpg Screenshot_8.jpg Screenshot_9.jpg Screenshot_10.jpg

myloo bunu beğendi.
  17. ahmetcan44

ahmetcan44 MP3

Beğenileri:
    80
    Screenshot_11.jpg Screenshot_12.jpg Screenshot_13.jpg Screenshot_14.jpg Screenshot_15.jpg Screenshot_16.jpg Screenshot_17.jpg Screenshot_18.jpg Screenshot_19.jpg Screenshot_20.jpg

myloo bunu beğendi.
  18. ahmetcan44

ahmetcan44 MP3

Beğenileri:
    80
    Screenshot_29.jpg Screenshot_21.jpg Screenshot_22.jpg Screenshot_23.jpg Screenshot_24.jpg Screenshot_25.jpg Screenshot_26.jpg Screenshot_27.jpg Screenshot_28.jpg Screenshot_29.jpg Screenshot_30.jpg

Son düzenleme: 8 Ocak 2017
    myloo bunu beğendi.
  19. ahmetcan44

ahmetcan44 MP3

Beğenileri:
    80
    Screenshot_31.jpg

myloo ve okty_k bunu beğendi.
  20. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    741