TRİNİTY ATLAS HYBRID İEM İNCELEMESİ

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde karanehir35 tarafından 16 Şubat 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.275
    PicsArt_02-16-05.48.14.jpg

Merhabalar;
    Trinity'nin spor odaklı gelistirdigi yeni hybrid iemi Atlas incelemesi icin karsınızdayım.

Trinity Atlas, bir adet dengeli 8mm ve yine bir adet dinamik sürücülerden oluşmakta.
    Atlas, degiştirilebilir 5 adet filtreye sahip.Bunlarla ses üzerinde oynanabilir.
    Filtreler sırasıyla; siyah,kırmızı, mor,turuncu ve sarı renklerden oluşmakta.

PicsArt_02-16-05.18.43.jpg

Kırmızı
    ; V sekilli bass filtresi

Mor:Nötr ve dengeli filtre

Sarı: Mid/üst mid ve tiz odaklı bir filtre.

Turuncu: Hafif azaltılmış basslarıyla yine V sekilli bir filtre.

Siyah: Tizlerin öne çıktıgı Tiz odaklı bir filtre.

Teknik degerler ile yazımıza devam edelim:

Dengeli Armatür + 8mm neodimyum dinamik sürücüler

5 adet Değiştirilebilir ayar filtre sistemi

empedans 16 Ohm

Hassasiyet 110 +/- 3DB

Frekans tepkisi 19 - 21000HZ

24ct Altın 3.5mm Jack kaplama

Malzeme Kalitesi

Trinity Atlas, siyah ve saglam bir kutu içinde geliyor.Kutudan trinity atlas, çok sayıda silikon ve bir adet köpüç uç, filtreler, tasıma cantası, bir adet L tipi Jack çıkıyor.Ayrıca istenirse kutuya özellestirilmis kablolar da çıkabiliyor. Bana gelen kutudan 1 adet iphone kablosu ve 1 adet balanced iki uclu 3.5mm kablo çıktı.
    PicsArt_02-16-05.12.32.jpg (( en sol üstteki balanced kablo, altındaki iphone mikrofon kablosu))
    Kısaca kutu içerigini ben gayet zengin ve de yeterli buldum.

PicsArt_02-16-04.57.24.jpg PicsArt_02-16-04.57.40.jpg
    PicsArt_02-16-05.17.09.jpg
    Atlas, mmcx konnektöre ve degisebilen kablo yapısına sahip.
    PicsArt_02-16-05.58.20.jpg

3.5 mm jackın ucunda kablo bükülmesini önleyen bir tel yapı var.Bu gayet iyi düşünülmüş.
    Kablo örgü tarzda olup saglam bir yapıda. Kulaklık kasaları plastikten ve baglantı yerleri saglam gözüküyor.Spor odaklı oldugu icin epey hafif bir kulaklık olmuş Atlas.
    Kablo, Y ayrımına kadar iki parça halinde ilerlerken, Y ayrımından sonra tek parça halinde 3.5mm jackla son buluyor.
    Atlas, kücük ve hafif oldugundan pek fit/konfor sorunu yaşatacak bir iem degil.Kulak arkasından baglandıgı icin pek kulaktan düşmüyor öyle.Kısaca spor ve extrem icin ideal bir iem olmuş Atlas.
    Yalıtımda gayet iyi düzeyde.Dışardan fazla ses almıyor ve dışarıya fazla ses vermiyor/sızdırmıyor.
    PicsArt_02-16-05.10.28.jpg

Ses Kalitesi

Trinity Atlas, ince, dengeli ve açık karaktere yakın bir ses rengine sahip.Filtrelerin frekans dizilimi üstünde ciddi etkileri var.Spor yaparken gayet hafif ve kullanılışlı bir iem olmus Atlas.
    16 ohm empedans değeri ile amfiye ihtiyac duymadan kolay surülen bir kulaklık Atlas. LG G4'ün shure se846, Flc 8s ile birlikte son sese çıkmadan kolayca sürdügü ender iemlerden biri oldu Atlas.
    PicsArt_02-16-05.43.59.jpg
    Şimdi mor ve kırmızı filtre üstünden gidelim. Bu iki filtre baskın karakterli filtreler olduklarından dinlemelerimi genelde bu iki filtre ile yaptım.

Kırmızı filtre ile basslar metal ve edm odaklı müziklerde hız ve miktar olarak gayet yeterli gelirken, alt bass düzeyi/derinligi ortalamanın üstüne çıkamadıgından dolayı güclü bass vurusları dışında kalan vuruşlar kulagı tam doldurmuyor.Kısaca bass duzeyi yeterliyken, alt bass vurgusu biraz eksik gelecektir kulaklara.Kırmızı filtrede yeterli alt bass derinligine kadar inemeyen basslar, V karakterden dolayı zaman zaman yayilan bass seklinde midleri örtebiliyorlar.
    Mor nötr filtrede ise basslar daha kontrollü ve özellikle metal gibi turler icin gayet hızlı. Alt bass derinligi kırmızı filtreye göre daha düsük.Denge isteyen muziklerde mor filtre kendini güzel gösteriyor.Yine mor filtre dinlenilen kaynagın sesini tam yansıttığından, dap testlerinde faydalı olabilir.
    PicsArt_02-16-05.45.04.jpg
    (( Atlas; Qls qa350v2, Sony zx1, Fiio X7, ipod touch 1 ile birlikteyken))

Kırmızı filtre de midler geride, bass yogun muzikler haricinde ayrım ve cözünürlük gayet iyi.İnce, seffaf vokal performansi gercekten etkileyici bir düzeyde Atlas'ın.
    Mor filtrede kırmızıya göre önde ve daha iyi bir düzeyde atlasın midleri.Özellikle dogru enstrüman yerlestirme ve de ayırma konularında mor filtreli Atlasa tam puan verdim.Mid bölgesi gayet yumusak,kibar ve dinlendirici. Özellikle kadın vokaller Melody Gardot,Noraj Jones, Lana Del Rey, Birsen Tezer, Jehan Barbur v.s. kulaklara pürüzsüz ve tınısı yumusak bir sekilde geldiginden, dinlerken epey keyif aldıgımı belirtmek isterim.

Kırmızı filtre basslarda oldugu kadar tizlerde de iyi olan bir filtre.Tizler az geriden ve yumusak bir bicimde geliyor.Tiz hassasiyeti olanlara Atlası dinlemelerini öneririm.
    Alt ziller kulaga tek tek gelirken,tiz yapışması gibi durumlar yok.Tizler uzama ve siddet olarak gayet yeterli duzeydeler.Davul-bateri ve zil performansını begendim Atlasın.
    Mor filtre ise kırmızı filtreye göre daha dengeli,daha kontrollü ve de iyi uzayan bir tiz sunumuna sahip.

Trinity Atlas, enstrümanları enlemesine/genislemesine yayarak çaldıgından sahne genisligi ortalamanın üzerinde ve yeterli, sahne derinligi ise sahne genisligine göre daha az denebilir.
    Yine enstrumanları dogru yere yerleştirme ve ayırma konularında Atlası fiyatının cok üzerinde buldugumu belirtmek isterim.

Trinity Atlas'ı dinlemem ve incelemem icin bana gönderen sevgili albayımız @Submariner2 Mustafa Kaptan'a çok tesekkur ediyorum.

İncelemeyi okuyan bütün hobidaş arkadaslara tesekkur ediyorum simdiden.

Son düzenleme: 17 Şubat 2016
    refuserQ, kivanc, Arizona Dream ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. CapoNx

CapoNx MP3

Beğenileri:
    116
    Elinize sağlık Ahmet hocam. Acaba delta ile aralarında fark var mıdır? Birde Delta benim kulağıma girmiyor. Atlasında uçları aynı boyutta mı?

Submariner2 ve karanehir35 bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.275
    Tesekkurler Furkan hocam.
    Delta,düz sekilde kulaga baglandigi icin zaman zaman dusebiliyordu.
    Ama Atlas, kulak arkasından baglanıyor.O yüzden kulaktan pek düşmüyor.Filtre boyutlarını sorarsanız, delta ile aynı filtre (nozzle) boyutuna sahip. Eger delta olmuyorsa, arkadan baglanmasına ragmen Atlasda kulagınıza olmayabilir.Ama yine de bir denemek lazım.

refuserQ, Submariner2 ve CapoNx bunu beğendi.
  4. Submariner2

Submariner2 FLAC

Beğenileri:
    280
    @karanehir35 , sevglili Ahmet Hocam , zengin ve high end audiophile donanımlarınla yapmış olduğun oldukça detaylı açıklayıcı incelemen için hem kulaklarına sağlık hem de yazan ellerine sağlık arkadaşım , böyle detaylı , akıcı anlaşılır başarılı yorumlarının devamını diler , teşekkürler ederim dostum .

refuserQ, CapoNx, Engin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.275
    Güzel sözlerin icin çok tesekkur ederim Mustafa Kaptanım.
    Gönderdigin ürünlerle hem bana hem de foruma katkıların çok oldu Kaptanım.
    Sagol, varol degerli dost ve de agabeyim.:)

refuserQ, Submariner2 ve cgtyguner bunu beğendi.
  6. Submariner2

Submariner2 FLAC

Beğenileri:
    280
    @karanehir35 Ahmet hocam , hep birlikte tüm odyofil dostlarımızla birlikte sağ olalım , asıl senin zaman ayırıp , tecrübelerini katıp bizlerle paylaşıp , odyofil donanımlarının fonksiyon içeriklerini odyofil kulağı ile dinleyip bizlere bir fikir verecek şekilde incelemen ve paylaşman önemli , sağ olasın kıymetli dostum , iyi ki varsın :)

karanehir35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş