Trinity İcarus iii(v3) İzlenimlerim

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde karanehir35 tarafından 23 Şubat 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003

Öncelikle icarus iii'yi dinlemem icin gönderen @trexmilennium Törehan'a çok teşekkür ederim.

Trinity, İngiltere merkezli bir firma. Hatırı sayılır çeşitte iem çıkardılar şimdiye dek. Genelde çıkarmış oldukları bütün iemleri filtreli bir yapıda ve değiştirilebilir filtre başlıklarıyla geliyor.

Malzeme Kalitesi

İcarus'un kutu içeriği gayet zengin.
    Kutudan y ayrımına takılan iki adet kablo-biri 3.5mm diğeri 3.5mm balanced, 12 adet değişik renklerde filtre, kitapçık, taşıma çantası, çok sayıda uç, 6.5mm adaptör, bir adet tornavida ve icarus iii'nin kendisi çıkıyor.
    [​IMG][​IMG]

İcarus iii, metal alaşım bir kasaya sahip, bağlantı noktalarında açıklıklar yok. Kasa gayet saglam, tank gibi.
    Kasa'nın arka yüzeyindeki plakalar değişebiliyor, 3 adet farklı desen çıkıyor arka kasa icin. Bu da guzel düşünülmüş kişiselleştirilebilir bir özellik olmuş.

İcarus biraz büyük bir kasaya sahip, kasanin ufak bir bölümü disarida ya da cok disarida kalabiliyor bu yüzden.

İcarus sabit bir kabloya sahip, kablo'nun y ayriminda ie800'unkine benzer bir 3.5mmlik bir adaptör girisi var. Y ayrimina iki ucu 3.5mm kablo ya da bir ucu 3.5mm digeri 2.5mm kablo takılabiliyor.
    Kutudan 2 adet kablo cikiyor, biri 3.5mm standart cikis digeri de 3.5mm balanced cikis. Kablolardan birinin en azindan yaygin kullanilan 2.5mm balanced olmasi daha iyi olurdu bence.

Y ayrimina takilan kabloyla beraber icarus hem uzun hem de biraz agir bir kabloya sahip oluyor. Bunun yerine degistirilebilir kablo secenegi daha işlevsel olurdu.
    Bunlar haricinde kablolar örgü kablo şeklinde ve gayet saglam gözüküyorlar.

Filtreler

İcarus iii, 12 adet filtreyle geliyor. Bununla frekanslar üzerinde oynamak ve bazi ses değişimleri yakalamak mümkün.
    Kulakligin nozzle/boru tarafina takiliyor bu filtreler. Filtreler elle cevrilip kolay cikan cinsten. Kulakliktaki gibi filtreler de metal alasimdan yapilmalar.

Bu filtrelerden Gold/altin renginde olani icarus icin önerilen dengeli filtre. Bir nevi butun filtrelerin referans noktasi.
    Dinlemelerimi genelde gold ve tiz icin önerilen mor filtreyle yaptim.

Fit

Büyük kasasi ve degisik nozzle yapisi ile icarus iii, fit anlaminda büyük kulaklar istiyor. İcarus'un fiti bu acidan göreceli ve herkese uygun olmayabilir.
    Bende kasanin ufak bir kismi disarida kaldi sadece, bu acidan fiti bana iyi uydu diyebilirim.

İzolasyon konusuna gelirsek, bu biraz da fite bagli. Nozzle ne kadar cok iceri girerse, disariya sizan ses o kadar az oluyor. Tersi durumda disariya sizan ses de fazla olabiliyor. Kisaca bu durum da göreceli denilebilir.

ses kalitesi

icarus iii, sicaga yakin calan, gövdeli, mid odakli, tizlerinin cok geride ve cekinik; basslarinin ise az bir subbas eksigi disinda derin ve sert oldugu bir kulaklik.

Bass:

İcarus iii; hizli, sıkı, kalin tonlu, sert, yeterli bir derinlige kadar inen bir bass yapisina sahip.

İcarus iii, az bir subbas eksigi disinda cogu türe yetecek bir altfrekans derinligine sahip.

Bassheadler disinda icarus iii basslari cogu kullaniciya yetecek miktar, siddet, hiz ve derinlige sahipler.

Bass vuruslari, genelde subbastan ziyade midbass bölgesinde yogunlasiyor.
    Vurus yapisi boomy basstan daha cok punch/yumruksu sert basslara daha yakin. Bass yogun parcalardaki o slam etkisini, o vurguyu icarus, belirgin sekilde verebiliyor.

İcarus iii, vurgulu ama midlere de sızmayan bir midbass vurgu ve yapisina sahip. Bass gitarlar kalin tonlu, vurmali calgilar sicak, davullar hızli,sert ve vurgulu, yapay basslar iyi uzayan ve kontrollu cinsten.
    Burada basslara bakan dinamik sürücü iyi iş cikarmis. Armatur sürücülere yakin bir bass hizinin disinda, icarus iii basslari ayni zamanda da dogal bir yapida.
    İcarus iii'nin ozellikle mid ve bass basarisindan dolayi trance vokal türünde kendisini cok basarili buldum. Trance vokalini örtmeyen ama bassi da katmanli verebilen kulakliklar her zaman ele gecmediginden bolca trance vokal dinledim diyebilirim.

midler:

Midler icarus'un odak noktasi.
    İcarus, önde, yakina kurulu ve diger frekanslara oranla daha detayli bir mid yapisina sahip.
    Özellikle akustik kayitlar dinleyen ve vokali önde isteyenler icarus'u- ornegin @Özen- seveceklerdir.

İcarus iii, dinlemesi keyifli,duygu yogunlugu yuksek, yormayan ve parlamayan o gövdeli midleriyle uzun süreler muzik dinlemeyi sevenler icin ideal bir kulaklik.

İcarus erkek ve kadin vokallerde(kalin tonlu(alto)-mezzasoprano özelinde-basarili bir kulaklik.
    Tiz sesli ve yogun ust mid vurgusu isteyen soprano kadin vokallerde ise, icarus'un ust mid/tiz durumundan dolayi bu vokal turu odaginda icarus'u pek basarili bulamadim.

İcarus, sicaga yakin, duygulu ve tatli vokalleri ile bana keyifli zamanlar gecirdi.
    Vokallerin detaylarini iyi yakaliyor icarus. Nefes alma/yutkunma/mikrofona yakinlasma/uzaklasma, kelimelerdeki vurgular/detone olmalar v.s.icarus özelinde daha bir ayirtedici vokal detaylarindan bazilari.
    Enstrumanlara gelirsek, icarus'a gore ben enstrumanlari bass-mid ve üst mid-tiz seklinde ayiriyorum: Bass-mid tarafindaki enstrumanlarda örnegin bass gitar, akustik gitar,baglama, vurmali calgilar'da icarus daha basarili iken, zillerde,kemanlarda,üflemelilerde(klarnet/yan flüt) cok da basarili bulamadim icarus'u. Bunda icarus'un cok geride,kirpilmis üstmid/tiz bolgesinin de etkisi var tabii. örnegin, vivaldi'nin yüksek perdeden calinan kemanlarina icarus yetisemiyor, üstmidlerde vurgu/netlik ve cözünurluk düsüsüyle beraber kemanlar sertlesmeye ve kulak tirmalamaya basliyor.
    Toparlarsak, üst mid/tiz vurgusu disinda kalan enstrumanlarda icarus gercekci bir tonlama ve basariya sahip. Baglamadan deflere kontrbasstan gitarlara degin dinlemesi keyifli bir enstruman başarimina sahip icarus iii.

Tizler:

İcarus iii, geride konumlandirilmis, cekinik, kırpılmıs, uzamasi az, siddeti,miktari,keskinligi ve vurgusu düsük bir tiz yapisina sahip.

Bateri'nin davullarinda icarus her ne kadar basarili olsa da, zillerde ise bu basariyi pek sürdüremiyor. Özellikle yavas yavas ve hafif hafif vurulan alt ziller , alisik olmadigim ve nadir denk geldigim sekilde cok gerideler. Crash ve thin zillerdeki keskinlik,uzama ve o ince seslilik de yetersiz bir düzeyde. Hi hat'lerdeki o tıs tıs sesi ve uzamasi belirgin gelmiyor kulaklara ve pek de ayirtetmesi kolay olmuyor parca icindeki hi-hat'lari.
    Yine belirtmeli ki, her ne kadar tizlerin uzamasi az da olsa, tizlerde karışma gibi megatif durumlar pek yok.
    Bu tizlerin avantaji ise hic yormaması, uzun saatler muzik dinlemeye imkan vermesi. Özellikle tiz hassasiyeti olanlar icin icarus iii guzel bir alternatif.
    Şunu da belirtmeli, icarus iii'nin bu tiz durumuna karsin karanlik çalmamasi, ferah calabilmesi ise begendigim bir nokta oldu.

Sonuc olarak, midleri önde sevenler, uzun saatler dinlense de yormayan bir kulaklik arayanlar ve tiz hassasiyeti olanlar icin icarus iii iyi bir alternatif.
    V shape ses karakterinden hoşlananlar, şıkır şıkır tizlerle beraber metal basarisi isteyenler icinse icarus iii pek de uygun bir kulaklik degil.

Okuyan bütün forumdaşlara simdiden teşekkürler.

Son düzenleme: 23 Şubat 2018
    ancientbehemoth, mfya, baran88 ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.495
    Yine başladın. ;D [Turbo Mode]

Eline sağlık.Üst düzey bir İEM incelemesi bekliyorum senden.Bunu da söylemek isterim. :wink

Chaturanga, refuserQ, erenn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    213
    Yaklaşık bir saattir head fi de ve bazı yurtdışı sitelerinde fıldır fıldır icarus iii incelemesi arıyordum. Bir tane buldum ondan da hiç bir şey anlamadım. Head fi de falan bulamadım inceleme. Foruma gireyim bir dedim ki Ahmet hocam hissetmiş hemen yayınlamış. :) bir çırpıda okudum nihayet bir fikrim oluştu. Teşekkürler Ahmet hocam. Ben size organik sunum açısından psb ile icarus iii'nin benzer noktalarını soracaktım. Oda subbass konusunda eksikti ama midbass ve midleri gerçekten çok iyiydi. O sesi unutamadım bir türlü. Simgot en 700'de bu tarz da midleri önde özel bir kulaklık. İcarus iii'üde bu tarza sokabiliriz değil mi Ahmet hocam?

mfya, SalihArslann, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Fatih abi.
    Begenmene sevindim.
    Üst düzey iemlerden daha önce Oriolus Mk2 ile Rhapsodio Solar'ı incelemis Solar'ı da Noble K10'la kiyaslamıştım. Devamını getiremedik o serinin pek.
    Simdi ise basarabilirsem-üşenip de vazgecmezsem-fiyatlari 139-249 usd arasi degisen 5 iemi kıyaslamalı inceleme düsüncem var.

mfya, SalihArslann, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    213
    Birde filtreler arasında belirgin farklar var mıdır? Hangi filtre olursa olsun o tizler çekinik biraz sanırım.

6. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Eren.
    Denedigim en tizli mor filtrede bile tizler yine cekinik kaldilar.
    Tizler konum olarak cok gerideler. Davulu bu denli vurgulu verip de zilleri de bu denli nasil uzaga/geriye cekebilmisler ilginc dogrusu.

Psb'ye göre daha saglam ve kontrollü bir bass yapisi var icarus'un. Psb'nin de midleri basariliydi fakat icarus midleri psbye oranla bir adim ileriye götürmüs basarim olarak.
    Tizde ise bariz olarak psb'nin gerisinde icarus iii. Organik/dogal sunum olarak bass/mid'de icarus psb'den daha basarili diyebilirim.

erenn bunu beğendi.
  7. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    213
    Anladım Ahmet hocam her kulaklık gibi bu kulaklığın da bir eksikliği var ve buda tizleri. Bir sonra ki hedefim İcarus iii. :) Hifiman hm603s ile uyumsuz çalacakları belli oldu şimdiden. 603s'in sesini çok seviyorum sıcak analogvari lakin uymayacak anlaşılan.

Son düzenleme: 23 Şubat 2018
  8. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Hatirladigim kadariyla 603s'in de tizleri cekinik bir yapidaydi. Özen'den icarus'u ödünc alip en azindan bir deneyebilirsin. Denemeden bilinmez.
    Mevlana'nin "Kusursuz dost arayan dostsuz kalir"sözünü hobiye uyarlarsak : Kusursuz kulaklık arayan kulaklıksız kalır. Hiend'de olsa mutlaka bir eksik olacaktir Eren. Tavsiyem farkli muzik turlerine göre elinde farkli kulakliklar bulundurmandir.

refuserQ ve erenn bunu beğendi.
  9. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Ahmet kardeş 2 gunde duble duble yaptın eline saglik valla.
    15 gune yakındır kullanıyorum bu aleti her dedigine açıkçası harfi harfine katılıyorum. Tizler baya geride bir alet. Soguk yapida daplar ile uyumunun muhteşem olacağını düşünüyorum. Sicak dapi olanlara bende önermiyorum :)

Ama ciddi anlamda bana gore de bass , midbass ve mid vokal vurgusu bence cok iyi olan bir iem. Fiyatının hakkını bu yönde hak eden bir yapısı var yanlışım varsa duzelt tabi ki . Tizlere değinmiyorum zaten :D .ama bence tizlerin geride olmasından ötürü en azından ustlerde vs karışıklık olmuyor tizlerde :D

10. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    213
    Çekinikten ziyade sıcak bir yapıda hocam. 601le de ki çekiniklik sanırım 603s'teki amfinin değişmesi nedeniyle kalkmış. Haklısınız ama bütçe meselesi devreye girince işler değişiyor. Özen hocamla konuşuyoruz zaten. Olmadı deneyeceğim Özen hocamdan isteyip :)

karanehir35 bunu beğendi.
  11. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Sorun degil hocam her zaman biliyon. Bir tlf kadar yakınım :D

erenn bunu beğendi.
  12. erenn

erenn MP3

Beğenileri:
    213
    Bilmez miyim hocam bu forumun bu güven ortamı hala iyi bir şeyler olduğunu hissettiriyor insana :)

refuserQ, karanehir35 ve Özen bunu beğendi.
  13. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Özen.
    Katiliyorum, oyle bir ust mid/tiz ayarlamasi cekilmis ki Slayer'de bile karisma yok, cünkü uzayan/öne cikan/ sivrilen bir üst mid/tiz durumu yok. :DAmaç tamamen yormayan bir iem yapmak. Evet bunu fazlasiyla basarmislar.

Özen ve refuserQ bunu beğendi.
  14. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.049
    Kulağına sağlık Ahmet abi güzel ve net biçimde olan bu incelemeyi bizlere aktardığın için :)
    Darısı diğer kulaklıkların başına :)

erenn, karanehir35 ve Chaturanga bunu beğendi.
  15. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Ahmet bu arada dün unuttum demeyi. Bu kulaklık da eq tepkisini cok iyi buldum ben a35 le tizleri cok iyi seviyeye alabildim hem de denge sorunj olmadan. Eq ya tepkisi cok guzel aletin. Sen boyle bir seyi deneyimledin mi acaba?
    Yabanci bi forumda da bunu almadan once araştırırken eq tepkisinin iyi seviyelerde olduğu yorumlarına rastlamıştım da inanmamıştım deneyin ce anladım. Tabi her dap da aynı tepkiyi verecek diye bir sey yok kaynaga gore degisir haliyle

refuserQ ve trexmilennium bunu beğendi.
  16. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.974
    @karanehir35 Ahmet yine gaza bastı peş peşe incelemeler geliyor, eline kulağına sağlık :)

refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Gürkan.

Tesekkurler Gökhan.

moonstar bunu beğendi.
  18. Submariner2

Submariner2 FLAC

Beğenileri:
    275
    @
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 27 Şubat 2018 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2018 ---
    @karanehir35 Ahmet Hocam , yine çok güzel ve detaylı bir inceleme daha geldi senden forumumuza . Çok teşekkür ve sevgilerimle başarılı yorumlarının devamını diliyorum . Sevgi ve teşekkürlerimle

Chaturanga ve karanehir35 bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Mustafa Kaptanim.
    Begenmene sevindim.
    Elinde bulunan 4 trinity iem ile bu alanda TR'de rekor sende.
    :D

Son düzenleme: 27 Şubat 2018
    Chaturanga bunu beğendi.
  20. trexmilennium

trexmilennium MP3

Beğenileri:
    93
    Ahmet abi eline sağlık çok detaylı olmuş gerçekten. :)

Bende kısaca şunları eklemek isterim;
    Evet üst tizler çok geride ama buradan karanlık bir kulaklık anlaşılmasın. Kulağa taktığımda parlak hissi verdi hatta üst tizlerin eksiğini hissettirmedi bile çoğu zaman. genelde detaylar tizlerin kalitesi ve çokluğuyla orantılı olurken bu kulaklık bu kadar az tizle inanılmaz seviyede mikrodetaya sahip.
    Son derece şeffaf detaylı, ipeksi yumuşaklıkta bir kulaklık icarus 3.
    Basslarda middbass ağırlıklı olsa da subbassda çok geride kalmıyor, gövdeyi koruyor.
    Mid ağırlıklı kulaklıklarda hani böyle bağıran bir tarz olur, yabancılar shouty diyor. Daha önce deneyimlediğim ckm99,ckm500, shure se535, re400 gibi mid ağırlıklı kulaklıklar bu tarzda iken icarus son derece ipeksi tarafta. Biraz ie80 midlerine benzettim tabi bir iki gömlek üst seviyededir icarus.
    Konfor noktasında nozul biraz uzun kaldı bana. Kasa dışarıda boşta kaldı o da konforu olumsuz etkilemişti.
    Aslında üst tizleri de olsa bu kulaklık oyun sonu olacak seviyede olurdu benim için.
    Hatta mid severler ve bassı da doygun sevenlerin ve saatlerce rahatsız olmadan zevkle dinleyeceği bir Iem.

erenn, karanehir35 ve Özen bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş