Vision Ears VE6X Control Custom IEM İncelemesi

'Diğer Markalar' bölümünde compicat tarafından 2 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. compicat

compicat DSD Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    1.052
    Herkese Merhabalar,

Vision Ears VE6X control custom-iem piyasasında çokça merak edilen, Ürünle alakalı web üzerinde bulnabilecek birkaç ilgi çeken inceleme mevcut olsa da, görece okuduğumuz belli kaynaklarda çokça bilginin kolay kolay bulunamadığı (tabii ki Türkçe olarak), yüksek fiyatı ve Almanya kökenli üreticisiyle bazılarımızın çokça dikkatini çeken ve merak uyandıran bir ürün.

Elimden geldiğince ilgili ürünü bu konu başlığında incelemeye çalışıp ürün hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

-Ürün Vision Ears tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden tarafıma gönderilmiştir. İleride ürünün herhangi bir şekilde satışı-devri normal şartlar gereği olmayacak olup ürün doğrudan satışı yapılan VE6X Control ile hiçbir bir farklılık içermemektedir-

Vision Ears Hakkında:

Vision Ears aslında çok uzun süredir custom iem yapan bir firma. Kendileri Almanya kökenli olup, 6 yıllık süreç (2007-2013) boyunca "Compact Monitors" adıyla odyofil piyasasından daha çok profesyonel müzisyenlere "stage series" adı altında custom iem üreten bir oluşumdu. Kendi website'lerinde de referans gösterdikleri gibi; gerçekten önemsenecek sayıda müzisyen Vision Ears ürünlerini kullanmakta. Oldukça saygın ve müzisyenler için kaliteleriyle referans gösterilen bir firma. Son yıllarda odyofil piyasasına da girmek isteyen firma; 2013’te Compact Monitors’ün iki farklı firmaya ayrılması ile “Vision Ears” adıyla yola devam etti. Yeni isimleriyle VE1.2'den VE6'ya kadar giden bir custom iem ürün portföyüne sahipler.

Vision Ears'ın en üst seviye modeli VE6'nın 3 adet opsiyonu mevcut. VE6 X1, VE6 X2 ve VE6X Control. VE6X Control VE6 X1 ve X2 ses renkleri arasında geçiş yapılabilecek bir modifikasyon ve switch ile üretilmiş olan versiyonu.

Firmanın şu anki sahipleri Amin ve Marcel:

Yapı Kalitesi, Kutu İçeriği ve Aksesuarlar:

VE6X isme özel hardcase taşıma çantası, stok kablo, soft taşıma ped'i, custom iem temizleyici sprey, temizleyici çubuk, 6.3mm dönüştürücü, nem alıcı kapsülleri içeren oldukça profesyonel bir donanımla geliyor. Şu ana kadar dinlediğim ürünler içinde çokça aksesuar olmasına rağmen, bu kadar kompakt ve göze hitap eden bir sunumla daha önce karşılaşmamıştım. Saydığım aksesuarlar dışında hardcase içinde çokça Vision Ears çıkartması ve bilgi içeren broşürler mevcut. Ek olarak hardcase çanta katlı ve çok gözlü olarak dizayn edildiği için; içerisinde minimal olarak gerekli akseuarlar tutularak, kullanılan dap ile birlikte ciddi kompakt bir şekilde portatif sisteminizi zarar görmeden hardcase ile taşıyabilirsiniz. Yani al-kenara at bir üründen ziyade efektif olarak kullanılabilecek, spesifik, kişiye özel premium bir aksesuar olmuş.

Yukarıda yazdığım tüm aksesuarlar premium bir hava katıyor. Açıkçası fiyatı ciddi anlamda sorgulanmaya müsait olan VE6X Control, ilk kutu açılışında sınıfı geçmiş diyebilirim.

Üretim kalitesine gelirsek, fiyatının yüksek olması sebebiyle ve "hata olmamalı" ön yargısıyla, ciem'leri saatlerce inceledim diyebilirim. İşçilik konusunda kusursuz geldi kulaklıklar. Özellikle bizdeki Alman üretimi ürünlere "Adamlar yapmış" tepkisi verme alışkanlığım bu üründe de artarak devam etti. Kulaklık gerçekten istenen uyarlama seçenekleriyle, sıfır hatalı olarak, bir head-fi betimlemesiyle örneklersek "eye-candy" olarak önüme geldi. Çift bore’a sahip kulaklığın uç kısımları diğer iemlerden farklı olarak geniş bir giriş kısmına sahip olduğu için, çoğu iemde hiçbir işe yaramayan temizleme çubuğu, Vision Ears VE6X control’de bu geniş giriş ciem’in bore kısmını tertemiz yapmaya olanak veriyor.

Custom iem kullanıcılarının korkulu rüyası olan fit konusunda ise hiç sorun yaşamadığımı söyleyebilirim. Hatta gönderdiğim kulak kalıplarının arkasından, aldırdığım kulak kalıplarımın kalitesiyle ilgili ciddi çekincelerim olsa da ürün fit konusunda ilk takıştan şu anki sürece kadar hiçbir şekilde "fit'te problem var" dedirtmedi. Fit konusuyla alakalı sıkıntılı ve bir o kadar heyecanlı olan kulak kalıbı aldırma, kulak kalıbını üreticiye gönderme süreciyle alakalı olarak Vision Ears diğer firmalardan farklı olarak kulak kalıplarının ağız kapalı şekilde aldırılmasını istiyor. Teknik olarak ağız açık ve ağız kapalı aldırılan kulak kalıplarının üreticileri ve üretim aşamasını nasıl etkiliyor bilmiyorum; fakat Vision Ears kalıpların özellikle ağız kapalıyken aldırılması konusunda ısrarlı.

Custom iem piyasasındaki rekabet arttıkça ses rengi, performans gibi öğelere ek olarak artık dış görünüşler de, kullanıcıların tarzlarına uygun ürünleri ve alternatifleri belirlemeleri açısından ciddi anlamda önem kazandı. Vision Ears’ın customization opsiyonlarına özellikle değinmek istedim. Vision Ears sunduğu alternatifler konusunda belki de birçok firmadan önde; fakat ben kendi resmi web siteleri olan www.vision-ears.de ‘de maalesef bu geniş yelpazeyi göremedim. Kendilerinin gönderdiği katalog ilk incelediğimde benim ağzımı gerçekten açık bırakmıştı. Bu konudaki ufak eleştirimi kendilerine de ilettim. Tasarımlar ve firmanın sunduğu customization opsiyonlarıyla alakalı websitelerinden daha çok Facebook üzerindeki Vision Ears grubunu incelemeniz, sundukları birbirinden güzel alternatiflerle ilgili daha iyi fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır:

www.facebook.com/visionears.de

Buna ek olarak, Vision Ears’tan gelen bilgiye göre yeni bir websitesi üzerinde çalışıyorlarmış. Yine yukarıda bahsettiğim detaylı “VE-sample book” Vision Ears’ın şu anki websitesinden downloads tab’ından edinilebilir.

Üstteki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, hardcase’in customize edilmesinden, iem’lerin faceplate kısımları için onlarca “eşsiz” diyebileceğimiz alternatifle, Vision Ears görsellik konusunda kullanıcıya gerçekten çok fazla opsiyon sunuyor.

Ses Konusuna Gelirsek;

Ürünü özellikle ses konusunda iki farklı alanda incelememiz gerekiyor. Vision Ears’ın websitesinde X1 ve X2 versiyonları için yazdığı farklar maalesef çok net, göz önüne getirici, karar vermeye yardımcı açıklamalar olmadığını düşünüyorum. Öncelikle detaylara inmekten ziyade; benim kulaklığı dinlediğim sürede “X1 ve X2 arasındaki farkı nasıl kafalarda en iyi şekilde imgeleyebilirim?” sorusuna takıldığımı belirtmem gerekiyor. Detaylarla daha da açıklayıcı olacak; fakat X1 ve X2 için farklar benim kafamda en belirgin şu şekilde oluştu:

X1 midlerin ve basların biraz daha ön plana çıktığı, yerine göre commercial, elektronik, Hiphop, R&B gibi tarzlara daha uygun bir sunum ortaya çıkarırken; X2 her frekansın daha dengeli olduğu ve genel olarak odyofil kullanıcıların özellikle detay konusunda daha çok beğeneceğini düşündüğüm bir ses rengine sahip. Aralarında gece ve gündüz kadar fark olmasa da ben X1’e çok nadir geçtiğimi söyleyebilirim. Yukarıdaki anlatımla X1 ses rengi “Fun”, “Sıcak” bir kulaklık olarak algılanmasın; fakat X2’den geçiş yapılan ve özellikle yukarıdaki tarzlardaki parçalarda daha çok memnun eden bir sunuma sahip.

Frekans frekans detay vermeye başlamadan önce VE6X ile ilgili belirtmek istediğim ve gerçekten ilk takışta doğrudan öne çıkan 1-2 konu var.

ÇÖZÜNÜRLÜK ve SAHNE:

VE6X control’ü kulağa takar takmaz, sizi alıp oradan götüren ilk konu sahnesi oluyor. Çok lakırdı etmeden konuyu şöyle özetleyebilirim:

Kulaklık dinlediğim iemler içerisindeki HD800!

Çözünürlük de sahneyle doğru orantılı olarak çok yüksek. Açık konuşmak gerekirse kulaklık gerçekten yüksekten çalan, frekansların birbirini ezmediği, her ne kadar (özellikle X2’de) flat değilse de sıcak renklendirmeye de çok yakın olmayan bir sunuma sahip. Konumlandırma bu geniş sahne içerisinde bazen üst sınırları zorlasa da algı sınırları içerisinde. Enstrüman arası boşluklar ciddi şekilde hissediliyor; fakat birbirinden gerçeklikten çıkacak kadar uzak değil. HD800 dinlerken de açıkçası tam çizgide olduğunu düşünürdüm. Bazı pasajlarda ipin ucunun kaçtığını ve sahnenin, konumlandırmanın gerçeküstü bir çizgide seyretmeye başladığını düşünürken, genel olarak takip eden pasajlarda sahnenin gerçeğe yakın bir şekilde olabilecek en geniş, en ferah şekilde sunulduğunu düşünürdüm. VE6X de bu şekilde. Oldukça geniş, ferah ve oval bir sahneye sahip.

Kulaklığın iki ses renginde de çok yumuşak bir sunum yaptığını söyleyemem. Uzun süreli dinlemelerde yorucu olmasa da, yukarıda bahsettiğim, özellikle ciem’ler için büyük bir başarı ve anormal olan sahne genişliğine ek olarak üst frekanslarda çok fazla detay alınan bir ciem VE6X control.

TİZLER:

Sahne ve konumlandırmanın ilk olarak ön plana çıktığı VE6X, girişte de belirttiğim gibi tam anlamıyla flat ya da çok renkli diyebileceğimiz bir kulaklık değil. Açıkçası bir Etymotic ER4S-P değil. Renklendirmenin olmadığını söyleyemeyiz. Tizler kristal berrak diyebileceğimiz, detaylı ve kesinlikle sibilans hissettirmeyen bir yapıya sahip. Dengeli olarak bahsettiğimiz X2’de tizlerin, özellikle X1’den sonra yapılan geçişlere göre daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz; fakat tizler kesinlikle yoruculuk ve sibilanstan uzak yapısını iki ses renginde de koruyor.

Detay konusunda, uzun zamandan beri dinlediğim yine kafaüstülerin HD800’ününü (J) anımsatacak detaylara sahip. Tüm detayların tane tane alındığı, hızlı pasajlarda dahi, yapışmadan tekil olarak alabildiğiniz tizler söz konusu.

MİDLER:

Midler, vurucu-detaylı tizlere ve derin baslara rağmen çekinik kalmıyor. Özellikle X1 ses renginde midlerin basla birlikte bir tık öne geldiğini söyleyebilirim. Genel olarak X1’de de X2’de de “sahne önü” diyebileceğimiz canlı, gerçekçi ve enerjik vokaller söz konusu diyebilirim. X2’de dengeli midler’de genel olarak olumsuz bir yön göremesem de X1’de ön plana gelen midler; özellikle jazz gibi türlerde fazla ön planda gelebiliyor. İlk başta yaptığım açıklamada olduğu gibi X1 ses rengindeki midler, jazz vb. türlere gitmeyen bir yapıya sahip. X2’de middbassların çok gövdeli olduğunu söyleyemem; fakat üst midler; yine head-fi tabiriyle “uncongested” denilen, tizlerle midler arasındaki çizgiyi iki frekansında sınırlarını daraltmadan belirten ve yumuşak bir geçişle uzun dinlemelerde dahi kulaklığı ilk defa takmış gibi keyif veren, tizlerden eksiği olmayan detaylara sahip. Tizlerin özellikle hızlı ve detaylı; midlerin de midbass’tan ziyade üstmidler’de detaylı sunumu devam ettirdiği VE6X, türe özel ürün alternatifi oldukça az olan metal müzik vb. türlerde çok fazla kullanıcıyı memnun edecek bir performans gösteriyor.

BASLAR:

Ön planda olmayan, hatta ve hatta sıcak sesten fazlasıyla hoşlanan; basshead kullanıcıları memnun etmecek bir bas sunumu var VE6X’ın. Çok hızlı, sıkı, kontrollü baslara sahip VE6X. Basları X1, X2 diye mutlaka ayırmamız gerekiyor. İkisinde de çok derine inmeyen sıkı baslar söz konusu olsa da, X1’de baslar daha ön planda. X2 benim için hiçbir zaman başsız olmasa da bazı kullanıcılara yeterli gelmeyebilir. Belki çok fazla örneğini verdim; fakat bas dengesinde de özellikle X2 seçeneğinde, VE6X bana HD800’ü andırıyor. X1’e geri dönersek midbass’la bütünleşik olmayan, frekans ayrımının yine rahatlıkla yapıldığı, kambur hissedilmeyen; fakat daha belirgin baslar mevcut X1’de. Firma X1’i genel olarak “Bass Emphasized” olarak nitelendirip, bas seven kullanıcılar için X1 opsiyonunu ele aldıklarını belirtiyor; bunu da X1 ses renginde hissediyoruz.

SON SÖZ:

Vision Ears VE6X Control gerçekten “unique” bir custom iem. %19 vergisiyle birlikte 1900 Euro fiyatı gerçekten çok yüksek; fakat referance custom iem arayan odyofiller için çift ses rengi ve tüm etkileyici özellikleriyle son nokta olabilecek kapasitede bir kulaklık. Evet, ürün “Alman Yapımı”, bunu işçilikten dizayna ve kalitesine kadar her noktada tekrar hatırlıyorsunuz. Şu anki websitelerinde yeterince görülmese de yukarıda belirttiğim gibi indirebileceğiniz “VE Sample Book” taki kişiselleştirme opsiyonları gerçekten takdire şayan. Çok fazla ve piyasada çoğu firmada varolmayan opsiyonlar sunuyor firma. Birbirinin tam tersi olmasa da, bazı parça ve pasajlarda ciddi anlamda uyumluluk sağlayan iki farklı ses rengi (kendi tabirleriyle iki kulaklığın tek bir ciem altında birleşmesi) ve bu ses renklerini sağlayan teknolojiyi gayet kompakt bir yapıya, bence olabilecek en estetik şekilde sığdırmaları da ayrı bir artı. İşin tekniğini bilen bir kullanıcı olmasam da açıkçası VE6X Control, low profile yapısı, solid kasası ve kusursuz işçiliğiyle mücevher gibi. İncelemeyi tamamlamadan önce sesle alakalı şunu hatırlatmadan geçemiyorum. Özellikle ciem sınıfında anormal diyeceğim sahnesine ek olarak, detaylandırmanın da aynı şekilde çok iyi seviyelerde olması benim alışık olduğum bir durum değil. Detaydan da sahneden de feragat edilmeden, iki farklı ses rengiyle kullanıcı için maksimum konfor ve kaliteyi sunan bir ürün VE6X Control.

Fiyatı en büyük eksisi olsa da, bu ürünün %60 fiyatına satılan sınıfta yer alan çoğu ciemden ilk görünüşte farklılık yaratıyor VE6X.

Piyasanın ilerlediği çizginin ve her ürün tipindeki fiyatların belli olduğu bu sektörde, bu tip profesyonel bir cihaz için 1900 USD istenmesini suçlayamıyorum.

Umarım uzun vadede Noble Kaiser gibi bir ciem’le doğrudan karşılaştırmasının yapılabileceği bir ortam olur, son nokta ciem’lerde kendimize daha uygun olan seçenek sayısını doğrudan azaltarak alım yapma şansımız olur. Yakın zamanda neden olmasın ? :)

Yazımı okuyan herkese çok teşekkür ederim. Umarım bir nebze ürünü anlatabilmişimdir.

Saygılar, Sevgiler

FOTOĞRAFLAR:

Son düzenleme: 3 Temmuz 2015
    Submariner2, DefinitioN, tmert0 ve diğer 18 kişi bunu beğendi.
  2. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    325
    güzel bir inceleme elinize sağlık
    1900 Euro fiyatıyla çok uygun :)

refuserQ ve compicat bunu beğendi.
  3. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.734
    Boğaç abi teşekkür ederiz harika inceleme için. Herhalde kısaca bu adamları piyasanın en iyi ciem-designer'ları olarak varsayabiliriz :evl Head-fi'dada bol bol olumlu yorum var işçilikleri hakkında.

4. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.293
    Elinize sağlık , güzel bir yazıydı.

Bu arada elinizdeki size gönderilen ürüne ait birkaç fotoğraf ekleyebilirsek konu bence daha güzel olacaktır.

Siteye girince almanca açılıyor onu da ingilizce girmek isteyenler için şu şekilde ekleyim;

http://www.vision-ears.de/english/

ek olarak birşey sormak istiyorum :) audiominor kablolarla ürünü denediğinde iem kablolara nasıl tepki verdi?

İçinden çıkan tipsleri denediğinde Double Flange mı yoksa Triple Flange mı? yada başka bir tips mi kullandınız.

5. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.525
    @bakieryigit Custom kulaklik oldugu icin icinden tips cikma gibi bir durumu olamaz. Kulaklik direk arkadasin kulagina gore yapilmis:)

6. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.293
    Haha tamam o zaman :)

http://www.vision-ears.de/english/products/accessories

şuraya bakınca birsürü tips gördüm ondan sorasım geldi. İşin garibi bütün ürünleri costum"müş , şimdi "ve" serilerine tek tek baktım , o zaman niye tips satıyorsun :) nedense bu tarz firmaların sitelerini ilk incelediğimde aksesuar bölümü daha çok ilgimi çekiyor , işe yarar birşey bulabilirmiyim diye bakıyorum sanırım.

Son düzenleme: 2 Temmuz 2015
    baran88 bunu beğendi.
  7. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.525
    Tips bulunmasinin sebebi distribütörlerinde urunlerin universal kulaklik seklinde demolari bulunmasi ve fuarlara bu urunlerle katilmalari:)

Edit: Eline sağlık Boğaç. Oldukça güzel bir inceleme olmuş:)

Son düzenleme: 2 Temmuz 2015
    compicat bunu beğendi.
  8. oguzhan

oguzhan FLAC

Beğenileri:
    269
    Döktürmüşsünüz. Ellerinize sağlık. :)

compicat bunu beğendi.
  9. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.439
    Kulaklığın resmi bile yok. Bence atıyor.

SE_GuRu, tsn141, prostheticwhim ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  10. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    811
    Boğaç abi kulaklarına sağlık.İnceleme için teşekkürler.İlerde almak istediğim bir CIEM.:)

compicat bunu beğendi.
  11. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    386
    Teşekkürler inceleme için :ok
    2000 yürocuk benim için müthiş pahalı keza en düşük ciem bile 600 yüro ...
    Tasarımlar enfes ama dikkat çekeni ise genişçe borular , baksanıza ....

12. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    1.990
    @compicat Kulaklığın ses rengi ve başarısı çok net ve tane tane açıklanmış. Teşekkür ediyoruz Boğaç Abicim :ok Gerçekten muhteşem bir kulaklık gibi görünüyor.

İncelemenin kapanış kısmında birilerine sanki ufaktan bir mesaj gidiyor gibi :evl @dulty

compicat bunu beğendi.
  13. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.357
    Eline sağlık @compicat Boğaç, güzel inceleme olmuş. Sende fotosuz incelemeci çıktın:coolsmiley:

compicat bunu beğendi.
  14. compicat

Beğenileri:
    1.052
    Herkese teşekkürler. Yoğun baskı sonrası ürünün fotoğraflarını ekledim ;)

KaraSinek, Tuncay_D, dulty ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  15. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.439
    Adam utandı tabi. Resimleri senin çektiğini nereden bilelim demiyim diye de önce ilk resime dolma barnaklarını koymuş, sonra da balık/rakı ile resim koymuş. Kapak olsun bana :bu

KaraSinek, refuserQ, MTRMSK ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. Tuncay_D

Tuncay_D FLAC

Beğenileri:
    277
    Mücevher mübarek, ellerinize sağlık.

compicat bunu beğendi.
  17. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.293
    @compicat üstte soruma cevap alamadım , gözden kaçtıysa sorun yok , bilerek cevap yazmadıysanız potansiyel müşteri kaybına uğruyorsunuz.

Şahsen yaptığınız incelemelere bakır , gümüş ve altın-gümüş kablolarınızın nasıl tepki verdiğini tek tek yazmanız hoş olacaktır. Yapı itibariyle hangi kablo nasıl tepki verir iyi biliyorum ama sizin görüşünüzü kablolar açısından duymak isterdim.

18. compicat

Beğenileri:
    1.052
    Selamlar,

Gözden kaçmış; fakat kendi ürettiğim kabloyu doğrudan incelemeye dahil etmek çok da istediğim bir şey değil :)

PM attım size konuyla alakalı.

Saygılar, Sevgiler

okty_k bunu beğendi.
  19. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.419
    @bakieryigit
    Yapısına bakarak tepkisi böyle olur demek fazla iddialı olmuş. Genel olarak bir öngörüş vardır ama özellikle son zamanlarda çok şaşırtıcı sonuçlar duydum bazı ürünlerde. Kendinizden bu kadar emin olmamanızı öneririm. Bu arada üretici veya satıcıya ürün nasıl diye sormak her zaman garibime gitmiştir :)

20. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.293
    @UmutecH tabi ki ürüne göre kablonun verdiği tepkilerde değişim olacaktır , bende aslında onu demek istedim , örnek verecek olursak sahnesi geniş bir kulaklık için saf gümüş bir kablo almanın mantıksızlığı gibi.. yada basları ön planda olan bir kulaklığa bakır kablo almak gibi.. ama dediğin gibi her kulaklık her kabloya aynı tepkiyi vermiyor.

Sayfayı Paylaş