Warbler Prelude İncelemesi

'Kulaklık İncelemeleri' bölümünde artears tarafından 27 Nisan 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Herkese Merhabalar,

Öncelikle fırsat buldukça konuyu geliştireceğim, ama herhalde sitede ilk alanlardan biri olduğum için de biraz bir şeyler yazmak gerekiyor diye klavyeyi çektim önüme.

İnceleme ile ilgili olarak bir şeyler karalamadan önce, bazı ifade etmem gereken noktalar var: Daha önceki mesajlarda belki fark etmişsinizdir, @tsn141 Tahsin'i şahsen tanıyorum, ama bu bana sadece kulaklığı test ederken avantaj sağlayan bir durum oldu, zira almadan deneme şansı bulabildim kulaklığı, biraz da custom model yaparken kaprislerimi çekti sağolsun, şimdi resimleri koyarım, bakarsınız, standart bir model olmadı benim custom işi. Tahsin'e burada tekrar teşekkür ederim. Buna mukabil, kulaklık bana ücreti karşılığında geldi, bu yazıyı yazmam için de herhangi bir motivasyon, baskı vs. gibi şeyler görmedim. Bunu yazıya başlamadan açıkça ifade etmek isterim.

Neyse, sözü fazla uzatmadan bir foto koyayım da bendeki custom nasıl onu göstermiş olayım:

20180312_164300.jpg

Gördüğünüz gibi içine epey bir ıvır-zıvır döşedik :) ...

Şimdi de biraz standart gelenlerden bahsedeyim, kutu, temizleme aparatı falan gibi şeyleri geçiyorum, bu aksesuarlar zaten çok önemli değil ama kablo seçimi olarak linum kabloyu seçebiliyorsunuz ki bu kablo aslında Prelude kulaklığın tune edildiği kablo. O yüzden kulaklık ile çok uyumlu. Upgrade olarak başka kablo isteyebilirsiniz, ama fayda görebilmek için kesenin ağzını epey açmanız gerekecek. Yani, kutudan çıktığı hali olan linum kablo ile Prelude çok başarılı. Upgrade kabloya çok ihtiyaç hissetmezsiniz diyebilirim.

İşçilik konusuna gelecek olursak, bendeki ciem gayet iyi, ama şunu söyleyebilirim, @tsn141 'i tanımamdan ötürü, zaman içinde işçilik konusunda kendisini ne kadar daha geliştirdiğini gördüm. Şu an hazırladığı siparişler gerçekten mücevher gibi çıkıyor. Bu gelişim için kendisini tebrik ediyorum tekrardan.

Kablo dedik, işçilik dedik, kutu içinden çıkanların yüzeysel olarak da olsa geçtik üzerinden, sipariş konusunu da yazmış olalım, siz forumdaşlar, sizin için sipariş gerçekten kolay, Baran Bey ve/veya Tahsin Bey ile iletişime geçip sipariş verebilirsiniz. Ben de bu şekilde yaptım, web sitelerini kullanmadım açıkçası.

Evet, bu girişten sonra esas beklenen nokta olan ses kısmına değineyim:

Yine bir girizgah yapayım bu noktada: Kişisel olarak elimden bir dolu kulaklık geçti, kimisi test için geldi, kimisini ben satın aldım, kimisini de buluşmalarda falan test ettim. Head-fi meeting'ine katıldığım da oldu geçmişte. Yani neyi kişisel olarak sevdiğimi biliyorum, hangi ekipmanın diğerinden daha iyi olabildiğini de yeterince ayırt edecek kadar tecrübem var. Ayrıca satın aldığım ekipmanların büyük çoğunluğunu deneyerek aldım ve denediğim bir şeyi satın aldığımda bu onun bir veya birkaç özelliğinin a. bana çok hitap etmesi ve b. muadillerinden üstün olduğunu düşünmem nedeni ile oldu. Warbler Prelude'ü de bu bağlamda dener denemez almaya karar verdiğimi buraya yazmam gerekiyor, zira kulaklık beni bu kadar etkiledi. Ayrıca kulaklık bende epey bir zamandır var, yani huyunu suyunu biliyorum, farklı müzik türleri ile de yeterince test ettiğimi düşünüyorum. Bu şartlar altında haydi buyurun, izlenimlere geçelim:

Bunu bir liste halinde yazmak istiyorum açıkçası, kulaklığın artıları ve eksilerini bir özet gibi yazacağım, bu konuyu da daha sonra devam ettireceğim, başka alanlar da oldu, onlar da devam ettirirlerse sevinirim.

Öncelikle Prelude'ün artılarını yazayım:

1. Çözünürlük tüm frekanslarda çok iyi, karışık pasajların altından başarı ile kalkıyor. Enstrüman ayırımı yine çok iyi. Aralarda korkunç mesafe yok ama ayrı ayrı tüm enstrümanları ve lokasyonlarını ayırt ediyorsunuz. Bu çözünürlük ve ayırım başarısı Rammstein'ın Mann gegen Mann parçasında mesela özellikle kendini gösteriyor.

2. Mid tonlaması müthiş. Bu noktada dinlediğim en iyi midlerden birine sahip diyebilirim.

3. Tizler parlama yapmıyor ve tiz çözünürlüğü çok iyi. Çözünürlüğü bu kadar iyi tutup, aynı zamanda parlama yapmamayı sağlamak da ayrı bir başarı, o yüzden bu konuda yaptıkları tuning'i çok yerinde bulduğumu söylemeliyim.

4. Frekanslar birbirine müdahale etmiyor ve herhangi bir frekansın diğerini gölgelemesi gibi bir durum asla yok.

5. Transient response çok iyi, enstrümanların sönümlenmesi çok başarılı.

6. Sahnenin genişlik/derinlik oranı bence olması gerektiği gibi. Yeni trend olmaya başlamış tren kompartmanı gibi ince ve geriye doğru uzun sahne bence doğal değil, ama HD800 sahnesi de çok geniş olduğu için bana doğal gelmiyor. Bende epey bir süre HD800 vardı, bir süre sonra ondaki sahne genişliğinden haz almadığımı gördüm, müzikten fazlaca kopuyorsunuz, ara bağlantılar yok, bir bütünlük yok, veya şöyle diyeyim, en azından bana öyle hissettiriyor HD800... Bunda ise makul bir genişlik ve derinlik var.

7. Fiyatı çok başarılı. $2500-3000 mertebesinde ciem'leri bununla karşılaştırma şansı buldum. Totalde Prelude'ün fiyatının çok üstünde çaldığını söyleyebilirim, zira fiyattan bağımsız olarak kendinin 2-3 katı fiyata sahip kulaklıkları ses kalitesi olarak geçtiğini belirtmeliyim.

8. Genel olarak nötr bir tonlamaya ve herhangi bir frekansı öne almayan bir yapıya sahip.

9. Standart kablo linum ve yukarıda da belirttiğim gibi bu kablo ile uyumu çok başarılı. Ek kablo fiyatında uçmazsanız (DIY olmadan $1000 civarına cıkmazsanız) kablo yükseltmeye pek de gerek yok.

10. Yerli üretici olması nedeni ile, aman bu fit olmadı, tekrar kalıbı ve kulaklığı yurtdışına göndereyim falan yok, gelen kulaklık gümrüğe takılır mı derdi yok, yerli üreticiyi destekliyor olmak da ayrıca bir bonus bence. Yerli Ar-Ge'nin her zaman desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Eksileri, ki kişiye göre değişebilir bunlar, zevk meselesi zira:

1. Bas frekansları çözünürlüğü gayet iyi, ekstra slam bekleyen bass-head için slam, yani kuvvetli vurma, biraz az olabilir. Bu slam yok demek değil, ama burada tabii ki tek driver olması nedeni ile ayrı bas driver'ı olan rakiplerine karşı biraz daha geride kalıyor denebilir.

2. Sahnenin genişlik/derinlik oranı bozulmadan çok az daha genişletilebilir belki, ama burada kendimi zorluyorum eksi yazmak için. Bunun sahnesi için stadyumvari diyemem, ama küçük bir oda gibi de diyemem. Odadan büyük biraz. Orta bir konser salonu gibi sanki. Oran bozulmadan bir tık daha geniş olabilirdi belki. Buradaki anahtar ise genişlik / derinlik oranının bozulmaması kanımca. Bunu yapmak ne kadar zor onu tam bilemiyorum işte. Bu kulaklığın geliştirilmesine ve optimizasyonuna ne kadar vakit harcandığını bildiğim için bu tuning'in optimum bir çözüm olarak sunulduğunu düşünüyorum.

Eksilerin 1. için ek bas sürücüsü lazım, bu da crossover demek. Prelude'ün başarısının arkasında yatan önemli dinamiklerden birinin tek sürücüden gelen bütünlük hissi olduğunu düşünüyorum ve kanımca bunu kaybetmemek çok önemli (bunu kaybetmeden yapabilecekleri zamanın da geleceğini düşünüyorum ama o da uzun bir süre Ar-Ge gerektiriyor). Ayrıca bas çözünürlüğü zaten yüksek. Slam de var da işte yine de ek bas driver'lı rakiplerin olduğunu da bilmek gerekiyor. Bu arada şunu söylemeliyim, tek driver ile de yine bu kadar bas çıkacağını ben dinlemeden tahmin edemezdim. Hoş bir sürpriz var yani, ama mucize de yok.

Eksilerin 2. ise olsa da olur, olmasa da olur zaten, zira dediğim gibi, eksi yazmak için zorladım kendimi.

Totalde kendi yaptığım test ve karşılaştırmalar neticesinde söyleyebilirim ki, fiyatının çok üzerinde çalan, fiyattan bağımsız en iyi ciem'lerden olmasına rağmen, yine aynı sebepten tam bir f/p canavarı bir ürün. $1100'e f/p ürünü olur mu? Evet olur, kendi fiyatından bağımsız olarak daha pahalıya satılan rakiplerden iyiyse niye olmasın? Sonuç olarak gözüm kapalı tavsiye ederim.

Bu arada 2 foto ile bitireyim, kulaklığı çok seviyorum, her yere götürüyorum o yüzden :). Aşağıdaki fotolar, Prelude İzlanda'da konulu ;):

DSC03317.jpg

DSC03334.jpg

netknight, çaylak, prostheticwhim ve diğer 30 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.526
    Elinize sağlık.Forumda merak eden birçok arkadaş vardı.Bu açıdan düşünceleriniz faydalı olacaktır.

artears bunu beğendi.
  3. darkainu

darkainu FLAC

Beğenileri:
    738
    Ben merak ettiklerimi öğrendim, tiz konusunda biraz endişeliydim, teşekkürler inceleme için :ok

4. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.633
    Elinize sağlık güzel ve akıllarda ki soruları büyük ölçüde alan bir inceleme olmuş .
    Çok merak ettiğim bir kulaklık ama hiç bir zaman da galiba alamayacağım bir ürün. :D Meraktan öteye gitmiyor .

Benim en sevindiğim notka tamamen yerli üretim bizlerden birilerinden böyle ürünler çıkması..

5. florence

florence FLAC

Beğenileri:
    661
    "bence" endişe edilebilecek son konu tiz olur Prelude'da. :)

6. Black

Black Yeni Üye

Beğenileri:
    43
    Sonunda ya :) o kadar bekledik, inceleme inceleme diye. Kafamdaki çoğu soru işareti kalktı. Kulaklarınıza sağlık. :)

Ben de tam aksine tizlere çok güveniyordum. Yabancı forumlardaki tonlama gibi yorumlardan yola çıkarak.

@VirtuFortuna sizin de inceleme listenize bu kulaklıklığı eklerseniz tam olur. Sizin incelemeleriniz bir ayrı oluyor açıkçası.

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.926
    Teşekkürler. Kulaklığa bir bütçe ayırmam lazım. Daha yeni kafaüstü kulaklık aldığım için maalesef şu anda mümkün değil. Lojistik kolaylık vs. sebebiyle bütçe oluşması durumunda almayı cidden düşünebilirim tabi ilerde.

8. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    419
    Emek veren eller kardeşlerim olduğundan, böyle üretimleri görünce burnu sızlatan/gözleri hafiften yaşartan bir gurura kapılıyorum. Öte yandan böyle incelemeleri gördüğümde de aklımda hiç bir soru, kalbimde hiç bir şüphe bırakmaması sebebiyle güven duygusunun zirvesini yaşıyorum.

Hepinizin ellerine sağlık, gözlerinizden öpüyorum.

artears, Synchronicity, fosther ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    Gayret merak ediyorum artık..

10. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    429
    Emeğinize sağlık Arsun abi.
    Yalnız sizin Prelude'ü ilk gördüğümde özel tuning yapılmış sanmıştım.
    Çok güzel gözüküyor, darısı bizim başımıza :)

11. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    1.093
    Teşekkür ederim. Ama bir yanlışlık olmasın, ses açısından bir tuning yok, benimki özel değil yani, sadece shell konusunda biraz daha fazla özenme var. Onda da ben biraz koşturdum ama Tahsin de eksik olmasın ne verdiysem koydu shell'e... Şöyle ki:

Bizim işyerinde atılacak bir board vardı, onun üzerinden kapasitör, resistor, chip vs. söktüm, ayrıca bir saatçiye gidip o çarkları satın aldım. Sonra çarkları japon ile yapıştırdık Tahsin ile beraber. Araya board'dan söktüğüm diğer ıvır zıvır parçaları koyduk falan. Sonra da Tahsin bunları kulaklığa yerleştirdi. Biraz uğraştık ama sonuç güzel oldu. Ses ise standart Warbler Prelude, onda bir oynama yok.

Bir yanlış anlama olmasın diye açıklığa kavuşturmak istedim. Darısı başınıza gerçekten de ;) :)

refuserQ ve Synchronicity bunu beğendi.
  12. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    869
    İki gündür o çarklar sesi nasıl döndürüyor diye düşünüyorum;D

mfya, refuserQ ve Synchronicity bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş