Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Yulong D18 Dac İncelemesi

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda Yulong D18’le ilgili fikirlerimi sunacağım. Yazımda ayrıca Head-fi dünyasında oldukça övülen D-100 modeli ile de karşılaştırmalarım olacak…

Yulong firmasını biraz anlatacak olursam, Çin menşeili bir firma. Dac ve amfi üretimleri var. Head-fi’de daha önceleri A100, A800 gibi amfileri ile oldukça sevilen bir markaydı fiyat/performans olarak. Daha da popüler olmasını sağlayan ürün ise D100 dac/amp ürünü oldu. Esasen dac olan bu cihaz, içinde amfi de barındırıyor; Benchmark Dac1 gibi diyebiliriz yani. Firma oldukça beğenilen, sevilen D100’den sonra D18’i piyasaya sürdü.

D18 Sabre Ess9018 çipini kullanıyor. Piyasayı takip edenler bilir, bu çip son zamanlarda pahalı ve iddialı ürünlerde kullanılıyor genelde. Örnek olarak Weiss Dac202’de bu çipi kullanıyor. Tabiki çip sadece belirli etken değildir fakat ürünlerinde bu çipi kullanmaları iddialarını ortaya koyuyor firmanın.

Gelelim ürünle ilgili bilgilere..

Malzeme Kalitesi ve Özellikleri:

Fiyat olarak 700$’lık bir etikete sahip.

Kasa olarak oldukça sağlam bir yapıya sahip. Verilen paranın karşılığını alıyorsunuz. Üzerinde kullanılan tuş, giriş-çıkışlarında oldukça kaliteli malzeme kullanılmış.

Cihazı bilgisayara bağlayabilmek için maalesef USB girişi konulmamış. Bu durum ürünün kullanılabilirliği açısından bence bir dezavantaj yaratıyor. Benim dizüstü bilgisayarımda optik çıkış olduğu için çok sorun yaşamadım ama kullanıcılar alırken USB olmamasına dikkat edip ona göre hareket etmeli diye düşünüyorum.

Optik ile COAX girişleri arasındaki karşılaştırmalarımda COAX girişinin bir adım önde olduğunu ve kaliteli ses verdiğini düşünsem de M2tech Hiface’i kırabileceğimi düşündüm ve optik çıkışı tercih ettim. Tabi bu kararımda optik kablo deneme merakım da etkili oldu. Ayrıca o anda Hasan’ın olan M2tech’i alacak param kalmamıştı   (Gümrük masrafı…)

Cihazda optik ve COAX girişlerinin yanında AES/EBU girişi de mevcut. D18, mevcut olan üç girişinden de 32bit desteği sunuyor. USB konulmamasının bir sebebinin de 32bit çalamayacak olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Piyasada 32bit çalabilen çok fazla DAC yok; kayıt da bulmak zor ama birçok kişi “bir gün…” mantığıyla tercih edebilir 

Gelelim en önemli kısma…

Ses:

Tiz:

İlk kullanımda rca çıkışını kullanıyorsanız biraz sivri ve karışabilen tizlerle karşılabilirsiniz. Cihaz yanma süresini geçirdikten sonra oldukça müzikal, sivrilmeyen tizlere sahip. Dinlerken detayları rahatlıkla takip ediyorsunuz fakat bunu yaparken yorulma gibi bir durum söz konusu değil. Bazı DAC’larda detay arttıkça üst taraflar sivrilip ve rahatsız edici olabiliyor. Bu DAC’ta öyle bir durum söz konusu değil. Her türlü tonu yumuşak bir biçimde kulağınıza iletmeyi başarıyor. Eğer tizleri kötü olmayan bir kulaklık ile dinliyor ve sivrilmeyen, yormayan bir sunumu seviyorsanız D18 sizi mutlu edecektir diye düşünüyorum.
 
D100 ile karşılaştırmaya gelince; bu konuda belirgin şekilde ayrılıyorlar çünkü D100 tizleri parlak bir şekilde kulağınıza iletiyor ve zaman zaman sivriliği rahatsız edici düzeylere çıkabiliyor. D18’de bu rahatsız etme durumu yok. Üst taraflardan sivrilmeden geçmeyi başarıyor. Bu başarıyı sağlarken de herhangi bir detay kaçırmıyor. Bazı kişiler ‘’roll off’’ oluyor mu diye düşünebilir fakat böyle bir durum söz konusu değil. İki DAC bu konuda farklı oldukları için hitap ettiği kullanıcı kitlesi de biraz farklı. D100, Benchmark Dac1 ile sık sık karşılaştırılıyor ve alanlar da genelde analitik yapıyı seven kişiler.

Mid:

Tizlerdeki yumuşak sunumunu burada da devam ettiriyor. Oldukça detaylı mid sunumuna sahip. Dinlerken bu enstrümanın sesi böyle değil diyebileceğiniz bir durumu yok. Oldukça doğru bir tını ile iletiyor enstrüman seslerini. Herhangi bir parlamaya sebebiyet vermiyor. Tabi bu durum kayıt kalitesi ile ilgili. Daha sonra değineceğim bu konuya.

Vokalleri oldukça pürüzsüz ve temiz. Enstrümanlar ile arasında bir boşluk var ve bu durum hoşuma gidiyor.

Gövdeli ve duygusal bir biçimde veriyor mid frekansları. Bu durum bazı DAC’lar karşısında nadiren de olsa yavaş bırakabiliyor ürünü. Bu da analitik DAC’lar karşısında oluyor fakat arada çok ufak fark var diyebilirim.

D18 ile D100 arasında gövde farkı var. D18 daha gövdeli bir şekilde sunuyor orta frekansları. Daha sıcak, daha müzikal… Bu durum hız konusunda az da olsa hanesine eksi puan getiriyor. D100 açık bir tını ile veriyor enstrümanları. D18 de tabiki perdesiz fakat d100 karakter olarak açık olmasının avantajını kullanıyor buralarda.

Ben kesinlikle d18’i seçerim. Enstrümanların önünde perde olmadan, yumuşak bir tınıyla temiz ve parlamayan vokalleriyle tercihim d18 olur. D100 de görevini gerçekten iyi yapıyor fakat bana d18den sonra orta frekansları biraz cılız geldi…

Bas:

Alt taraflar yeterince güçlü ve tok. Gereksiz şekilde uzamıyor. Kayıtta uzama varsa bu konuda da oldukça başarılı şekilde görevini yerine getiriyor. Tını olarak oldukça başarılı ve gerçekçi. Birbirine geçme durumu yok ve oldukça seri şekilde geçişleri var vuruşlar arasında. Detay oldukça iyi seviyelerde. Sert/soğuk baslara sahip değil. Bu türlü bas sunumunu sevenler için ideal olmayacaktır fakat müzikal bir sunum altında hızlı, detaylı ve yormayan bas vuruşları isteyenler memnun olacaklardır.

D100’ün basları D18’in yanında soğuk kalıyor. Hız olarak benzerler.  Miktar olarak D18 daha ön planda. D100 bazı kişileri miktar konusunda mutlu etmeyebilir fakat kalite konusunda üzmez. D18 çözünürlük konusunda bir adım daha önde. Aralarındaki farkı “dinamik-armatür sürücü” şeklinde açıklayabilirim sanırım. D18 daha çok dinamikler gibi vururken basları(çözünürlük ve hız açısından armatür gibi), d100 armatürün soğukluğunu içeriyor 


D100 ile karşılaştırmada genel anlamda gözüme çarpan noktaları yazacak olursam:

-İlk belirteceğim şey sunum farkı olurdu. Her ikisi de karakterini oldukça kaliteli bir şekilde sunuyor fakat D18 daha sıcak bir DAC. D100 daha çok analitik ses imzasını sevenlerin tercih etmesi gereken bir cihaz. D18 daha gövdeli, daha müzikal çalıyor.
-D18’de tizler konum olarak D100’deki kadar ön planda değil. Yulong, D100’de zaman zaman gerçekleşen tizlerin sivriliği eleştirisini dikkate almış gözüküyor. Kullanıcı yorumlarını dikkate almak firmaya duyulan sempati açısından iyi olmakla beraber bence ses karakteri açısından da güzel olmuş.
-Sahne konusuna değinecek olursam: D18’i sisteme takıp dinlediğim ilk anda sahnenin genişliği dikkatimi çekmişti. Derinlik ve genişlik açısından oldukça iyi iş çıkartıyor ve D100’e üstünlük kuruyor.
-Her ikisi de kötü kayda karşı acımasız fakat D100 bu konuda çok daha acımasız konumda. Kötü kaydı açık sunumundan dolayı direk yüzünüze çarpıyor. Bu DAC’ı alanların arşivlerini sadece FLAC olarak değil, kaliteli FLAC - kalitesiz FLAC şeklinde oluşturması gerekebilir.
-D18 daha çok kişisel zevkler için üretilmiş gibi. D100 ise daha çok sahne, stüdyo tarzı yerler için… D18 için nasıl desem bilemedim fakat hi-fi’cı abilerin organiklik dediği tanım doğru olacaktır kanımca…
-Fiyat konusuna gelince şunu belirtmem lazım ki D18 ses kalitesi açısından bana göre D100’e göre üstünlük kuruyor. Ama her iki ürün de fiyatını rahatlıkla hak ediyor.

İncelemem daha çok D18 üzerine olduğu için D100’e ekstra bir parantez açmak isterim. Yurtdışında sürekli Benchmark Dac1 ile karşılaştırılan bir cihaz. Fiyatı düşünüldüğünde gerçekten oldukça üst düzey performansı var. Dahili amfisi ile bir çok kişinin son noktası olabilecek bir ürün. Ayrıca üründe kullanılan giriş-çıkışlar sayesinde birçok kombinasyona gitmek de mümkün.

Tekrar D18’e dönecek olursam cihazı araştırırken RCA ve “Balanced” çıkışlarının farklılığı üzerine birkaç bir şey okumuştum. Bu konudaki merakımı gidermek için deneme yaptım ve ses çıkışlarının gerçekten farklı olduğunu gördüm.

RCA çıkışları Balanced’a göre biraz daha soğuk bir karakterde. Kullanıcıların bazıları zaman zaman RCA çıkışlarında kayda göre tizlerde biraz dağılma yaşandığını Balanced çıkışta yaşanmadığını söylüyorlar. Bu yüzden daha çok Balanced çıkış kullanılıyor.

Firmanın açıklamasına göre bu farklılık kasıtlı yapılan bir uygulama. Balanced amfi olan A18 modelinde de aynı uygulamaya gidilmiş ve böylelikle müşterilerin tercihine göre ses alabilmesi sağlanmış. Sistemden farklı sesler alabilmek kullanıcılar açısından avantaj yaratan bir durum olsa gerek diye düşünüyorum.

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi