April Music Eximus DP1 Dac İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman ݝncelemeleri' bölümünde baran88 tarafından 23 Haziran 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    April Music firması Uzakdoğu’da kurulmuş Kore menşeili bir şirket. Ürün çeşitliliklerinde dac, cd player, all in one olarak sundukları cihazlar, coax çeviriciler mevcut. Yaptığı ürünler genelde pek ucuz olmasa da kullanıcıları tarafından fiyatını hak ettiği düşüncesi hâkim.

Malzeme Kalitesi ve Teknik Özellikler:

Malzeme kalitesinden başlayacak olursam kasası alaşımmış(cahilliğimi bağışlayın) Oldukça sağlam olduğu hissiyatını veriyor. Kasanın biraz büyük olmasından dolayı elinize aldığınızda çok ağır bir cihaz hissi oluşmuyor. Örneğin Matrix X-Sabre daha küçük bir cihaz olduğu için taşıması daha zordu.

Cihazın arka yüzünde RCA ve XLR çıkışlar ve USB, optik, coax, I’S, AES/EBU girişlerine yer verilmiş. Bu birimlerinin konumlandırması RCA ve XLR çıkışları dışında oldukça iyi yerleştirilmiş ve kullanırken herhangi bir sıkıntı çıkartmıyor. RCA ve XLR çıkışlarına ayrı bir parantez açmak gerekiyor çünkü XLR çıkışlarını kullandığınız zaman resimden de göreceğiniz üzere el ister istemez rca ve kablo arasına giriyor ve bu durum tak/çıkar yaparken insanı bir hayli zorluyor. Dac’ı denerken ortamda bulunan birçok kişi daclar arası geçiş yaptığından ve bu geçişlerdeki hamal ben olduğumdan akşam süreç sona geldiğinde Engin ile 3 saat PS3 de Fifa oynamış gibi oldum. En azından yenmenin verdiği haklı gururu yaşadığım için bir tesellim vardı fakat Eximus DP1’de maalesef bu şekilde bir durum söz konusu olmadı. Bu bölümü çok uzattığımın farkındayım fakat sıkıntılı bir mevzu.

Eximus’un ön yüzeyinde bana göre şık bir açma kapama potu, giriş kaynağınızı seçmenizi sağlayan ‘’source’’ tuşu, 6.3mm kulaklık girişi, ses potu ve ‘’filter’, ‘’upsample’’ tuşları yer almakta. Tuşların kalitesi iyi diyebilirim. Sıkıntı çıkartacak cinsten değil, ses potu ise fiyatı düşünüldüğünde daha kaliteli olabilirdi.

Eximus DP1 Burr Brown 1794A chipini kullanıyor. Forumumuzda ve başka forumlarda bu chip meselesi üzerine yorum yapma, fikir belirtme oldukça fazla fakat ben bu chiplere çok takılan biri değilim. Sonuçta en revaçta olan Sabre ess9018 kullanan daclardan biri 200 dolar olabiliyorken biri 2000 dolar olabiliyor.

Bu çipin sıkıntısı yeni nesil kayıtları ‘’DSD’’ oynatmaya izin vermemesi. Tabi bu durum gelecek için sıkıntı çıkartabilir. Bu kayıtlar şuanda çok yaygın olmasa da gelecekte yaygınlaşacağı düşünülmekte.

Kullanılan giriş/çıkışlar başarısına gelince;

Ben en çok usb birimini beğendim diyebilirim. Daha temiz daha dinamik bir sunum sağlıyor. Kullanacak olanlara iyi bir usb kablosu ile dinlemeyi tavsiye edebilirim. Coax birimi de oldukça başarılı. Bir transport aracılığı ile iyi bir coax kullandığınızda da sizi oldukça mutlu edecektir. Hatta transport’un başarısına göre daha iyi bir performansta alınabilir.

I’S girişi yurtdışı forumlarında her zaman övülüyor fakat bunu maalesef deneme şansım olmadı. Cihaz benim olsa mutlaka bu girişi deneyebilmek için çabalardım.

Rca ve Xlr arasında güç farkı mevcut. Xlr daha güçlü bir çıkış sağlıyor. Bunun dışında DA8’de ki gibi Rca/Xlr arasında farklı bir ses sunumu mevcut değil.

Ses:

Eximus DP1’i dinlediğiniz zaman neden bu fiyatlara satıldığını anlıyorsunuz diyebilirim. Firma verdiği sesin karşılığını istiyor. Öyle ahım şahım bir sahnesi yok, baslarında eksiklikler var, biraz öne yaslayarak çalıyor fakat bunarın yanında tonlaması tınıları gerçekten doğal ve başarılı. Çaldığı en dip sesten en üst frekansa kadar bir uyum içerisinde sunuyor Eximus.

Baslardan başlayacak olursam miktar olarak eksik hissiyatı oluşmuyor. Yeteri miktarda midlerin arkasından tizlerle benzer bir miktarda sunumunu gerçekleştiriyor. Yapı olarak derin basları oldukça iyi bir şekilde veriyor. Alt detaylarda sisteminizde iyi ise oldukça farklı bir seviyeye çıkartıyor gerek detay gerek çözünürlük olarak. Bas bölümünün ortası da belki birilerine doygunluk olarak az gelebilir fakat kalitesiyle kimseye sorgulatmaz kendini diye düşünüyorum. Bas departmanının eksik kaldığı yer mid-bas bölümü. Belli ki bazı ayarları tutturmak adına buradan vazgeçilmiş. Miktar olarak az ve bunu sunumda hissettiriyor. Bu eksikliği yapan ürünler genelde sahneyi boğmuyor ve rahat bir sunum gerçekleştiriyor. Eximus da alt frekanslarda herhangi bir stres yaşatmadan, enstrüman arası boşlukları mid-bas bölümünün sıcaklığı ile doldurmadan veriyor.

Dac oldukça da hızlı, test ettiğim parçalarda kendini toplayamama gibi bir sıkıntısı olmadı hiç.

Genel olarak toplayacak olursam hızlı, derin ve doğal bas tonlaması var derim. Eksikliklerini yaptığı iyi işlerle kapatıyor bence ama mid-bas seven insanlar bu dacı kullanıyor ise kablo vs ayar çekmek zorunda kalıyordurlar.

Midleri şuana kadar kullandığım daclar arasında en doğalı diyebilirim rahatlıkla. Yulong DA8 bu doğallığa en yaklaşabilen cihazdı fakat Eximus DP1 neden o fiyata satıldığını en çok bu frekanslarda gösteriyor bana göre.

Sahnede öne yaslı bir biçimde veriyor. Normalde bu durum beni rahatsız eder fakat araya kalite girince etmediğini fark ettim, aksine önde fakat iyi bir oranda bırakılmış yumuşaklıkla beraber müziğe iyi odaklanmanızı sağlıyor ve içine çekiyor.

Öndelik, rahatsız etmemesinin yanında iyi bir detayı da yanında getiriyor. Bir yandan müziği zevk ile dinlerken bir yandan ufak detayları duyabilmek ve bunların yanında oldukça duru/soft olarak tanımlayabileceğim tonlamasıyla benim çok hoşuma gitti.

Genel olarak en beğendiğim frekans bu bölüm oldu. Hızı, çözünürlüğü yüksek olması, mikro detayları sunum içerisinde yormadan vermesi, doğal olması gibi birçok beğendiğim yanını sayabilirim. Eksikliği-hatası yok mu derseniz elbette var. Örneğin yukarıda da bahsettiğim gibi mid-bas eksikliği var, sunumu mid bandında öne yaslı gibi durumları söyleyebilirim.

Tiz bölümüne geldiğimizde doğallık başarısı devam ediyor. Çok fazla alanda öne çıkan bir konumda değiller fakat geride de değiller. Zaten mid frekanslarının bir miktar öne yaslı olması dışında dengeli bir dac Eximus DP1.

Tizlerde hiçbir detayı kaçırmıyor ve rafine bir biçimde sunumunu gerçekleştiriyor. Herhangi bir sertlik, parlama sıkıntısı söz konusu değil, oldukça transparan. Müziği dinlerken kaliteli kayıt ile dinliyorsanız sizi rahatsız etmeden, uzaması gerektiği yerde, oldukça başarılı bir biçimde kontrolünü kaybetmeden sunumunu gerçekleştiriyor. En büyük avantajı parlamadan detayı iyi bir biçimde sunması diyebilirim.

Sahnesi çok geniş değil. Hatta elimdeki kendisinden daha düşük fiyatlı daclar daha geniş sahneliler fakat burada Eximus DP1’in onlardan daha iyi yaptığı işler var ki benim oldukça hoşuma gitti. Bunların en önemlisi doğal bir sunum sağlamışken sahnenin genişliğine çok önem vermemişler ancak enstrüman ayrımına, enstrümanlar arası boşluklardaki dijital havaya ayrıca özen gösterdikleri belli. Kendi sahnesi içinde başarılı bir şekilde enstrüman ayrımını sağlıyor DP1. Hiçbir enstrüman birbirinin alanına müdahale etmiyor. İnsan dinlerken enstrümanları anlamak için odaklanmak zorunda kalmıyor ve bu durumda dacın dinlenebilirliğine ciddi bir katkı sağlıyor. Bu enstrüman ayrımını sağlarken daclar bir miktar dijitalleşiyor ve bu durum birçok kişiyi rahatsız ediyor. Bu dac bu konuda gerçekten başarılı. Zaten elimdeki diğer daclardan bazılarının daha geniş sahneli olmasına rağmen DP1’i daha çok beğenmem buradan kaynaklı. Enstrümanlar arasındaki hava/boşluk hissiyatı dijital değil doğal. Dinleyenlerin memnun kalacağını düşünüyorum bu yönlerinden.

Konumlandırma konusuna gelince yukarıda da bahsettiğim gibi enstrümanlar birbirlerinin alanına pek girmiyorlar. Bu durumla beraber iyi bir konumlanırma başarısı sağlanıyor ancak sahnesi enine genişlik olarak çok geniş değil. Bu durum mesela V800 karşısında yenilgi almasına sebebiyet veriyor. Eğerki enstrümanlar kendi alanlarının ihlal ediyor olsalardı ciddi bir sıkıntı çıkartacağını düşünüyorum fakat böyle bir durum söz konusu olmadığı için sahnesi ve konumlandırması kendini yadırgatmıyor.

Toparlayacak olursam genel anlamda oldukça beğendim cihazı. Mid-bas eksikliği, fiyatını düşündüğünüzde geniş olmayan sahnesi, midlerin bir miktar önde olması kimilerini rahatsız edebilir ancak tüm bu olumsuzlukların karşılığında size doğal bir tonlama iyi bir enstrüman ayrımı ve dijitallikten uzak bir sunum sağlamış oluyor. Ben bu fiyat seviyesinde pek cihaz denemediğim için çok net yorumlar yapmak istemem fakat elimdeki cihazların verdiklerine ve fiyatlarına bakınca Eximus DP1 yurtdışı fiyatını hak ettiğini düşünüyorum.

Gelelim amfi konusuna:

İdare eder mi? Evet eder fakat bu başarıda bir dac kullanıp bu amfi ile kullanmaya çalışmak dacın başarısına gölge düşürecektir diye düşünüyorum. Parlamaya yatkın bir yapısı var. Alt frekansları çok iyi besleyemiyor. Enstrümanları bir miktar dağıtıyor. Bu alanda çok fazla yorum yapmayacağım.

Örneğin bu bütçede bir ürün almak istiyorsunuz ve amfi bir süre idare eder mi diye düşünüyorsanız eder ve tavsiye ederim fakat ben bu cihazı alayım yanına da bir hd800-lcd3 vs alayım uzun süre kullanırım diyorsanız kulaklıklara da dac katına da ayıp etmiş olursunuz.

Preamp mevzusu:

Preampı kullanabileceğim bir sistemim olmadığı için maalesef yorumda bulunamıyorum.

Eximus DP1 denemelerini yaparken denemelerimizde kullandığımız birkaç dac ile karşılaştırma yapacak olursam;

Violectric V800:

Ses karakterleri farklı biraz. V800 rahatsız etmeyen ancak biraz daha analitik tarafta sunuma sahipken Eximus DP1 daha mid odaklı bir sunum gerekleştiriyor. Her ikisi de karakterlerinde gerçekten başarılı cihazlar. İyi kayıtlarda V800 Eximus DP1’e çözünürlük konusunda kafa tutabilecek zaman zaman üstün gelebilecek bir yapıda fakat Eximus DP1’in tonlaması, enstrüman tınıları bence kesinlikle daha başarılı. Sahneye yayılma sahne genişliği gibi konularda V800 daha başarılı fakat enstrümanların birbirlerinin alanlarına müdahale etmemesi konusunda Eximus daha üstün bana göre. Tiz kalitesinde V800 daha üstündür fakat yoruculuk anlamında Eximus daha dinlenilebilir.

Teknik olarak her ikiside başarılı fakat totalde Eximus bana göre daha üst sınıfta yer alan bir cihaz.

Yulong DA8:

Doğallık konusunda o anda masada bulunup Eximus DP1’e en fazla yaklaşan cihaz DA8’di. Benzer bir yapıları var diyebilirim. Her ikisinin de mid-bas bölümü kırpılmış kimisine göre basları az gelebilir, sunumu içerisinde midler bir miktar öne yaslı, tizleri ne önde ne geri de ve ikisi de doğal. Tabi kendileri arasında kıyaslamaya gelince doğallık konusunda Eximus’a en fazla yaklaşan cihaz DA8’di masada ancak Eximus’un bana göre en büyük artısı enstrümanlar arasındaki doğal havası DA8’e de üstünlük kuruyor. Midleri Eximus un biraz daha öne yaslı fakat bu çok büyük bir fark yok. Mikro detaylarda Eximus daha başarılı.

Altlar konusunda DA8 miktar olarak daha fazla fakat Eximus daha kaliteli çalıyor bence. Mid-bas konusunda Eximus’un gerçekten bir eksiği var, bu eksiklik zaman zaman bas miktarının az gelmesine sebebiyet verebiliyor.

Tizler konusunda da benzer miktarda veriyorlar. DA8 Eximusun yanında biraz daha canlı, renkli kalabiliyor. Eximus daha rafine daha duru bir şekilde veriyor.

Genel anlamda birbirlerine yapı olarak benziyorlar. Miktarlar konusunda DA8’in daha başarılı olduğu yönlerde olsa Eximus sınıf farkını ortaya koyuyor.

Hegel HD20:

Bu cihaz hakkında birçok şey duydum/okudum. Çok uzun süreler dinlemedim o yüzden kesin bir yargı ile yazmıyorum fakat dinlediğim süre içerisinde Eximusa göre renkli, eğlenceli bir dac. Ses karakterleri olarak benzemiyorlar pek fazla. Hegel midleri konum olarak geride verirken Eximus önde sunuyor. Eximus daha perdesiz ve çözünürlük olarak başarılı iken HD20 renkliliğin getirdiği bir perde ile veriyor enstrümanları. Eximus daha doğal çalıyor. HD20 Eximus’un yanında yavaş kalabiliyor.

Genel anlamda yurtdışı fiyatlarına bakıldığında benim tercihim tartışmasız Eximus DP1 olacaktır. Zaten HD20’nin sahibi olan arkadaş Yulong DA8’i dinlediğinde takas yapmaya çalışması durumu daha iyi özetleyecektir diye düşünüyorum.

Mikrobiyolog, Sechtdamon, UmutecH ve diğer 18 kişi bunu beğendi.
  2. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    Eline sağlık, bu öne yaslama ilginç olmuş cidden :)

Bir de yanlış bilmiyorsam I'S yazarken shift basılı mı kalmış? I2S ise, o data aktarımı için biraz kritik bir aşama DAC ın dijital kısmından fazla fazla yeri bypass etmiş olabilir. İlginç olur ama denemesi.

3. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    I2S olacaktı :) Genel anlamda başarılı bulunuyor ama denemek kısmet olmadı.

refuserQ ve tsn141 bunu beğendi.
  4. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Eline sağlık hacı. Net olmuş. Karşılaştırmalı incelemeler çok daha iyi fikirler veriyor.

baran88 bunu beğendi.
  5. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Çok güzel bir inceleme olmuş ellerinize saglik. :) Extreme Audioda çalışırken tad reference oneın olduğu odadaydı ve type o negative christian woman gibi ambiyansı olan parçaları dinlemesi çok keyfli oluyordu. :)

baran88 bunu beğendi.
  6. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    4 Gözle beklediğim bir kıyaslamaydı, tüm cihazlar benim de aşina olduğum cihazlar olduğu için, katılmadığım noktalar var tabii ki, bilahare uzun uzun anlatırım.

İyi günler.

tsn141 ve baran88 bunu beğendi.
  7. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Niyeyse dediklerinin hiçbirine inanasim gelmedi

8. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    Teşekkürler arkadaşlar.

@AxiAziz Aziz abi 4 gözle beklediğin başka ürünlerde bana gelecek biliyorsun değil mi:)

AxiAziz bunu beğendi.
  9. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    Aziz abi senin aşina olmadığın cihaz mı kaldı ki, bir de üstüne maalesef sen ve baranın ses zevkleri tezatlık içerisinde bunu sağır sultan bile duydu hatta bu satırları da okudu bu sebeple katılmadığın yer olması bana çok aykırı gelmiyor ancak mümkünse bu konuyu bilahare ve özellikle tenhada konuşun, ankaranın sıcağı da yağmuru da kötü ne yazık ki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

AxiAziz bunu beğendi.
  10. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960
    Baran eline sağlık.İlgiyle okumuyorum artık [incelemeleri] ama hakkını da vermek lazım.İyi anlatmışsın.

baran88 bunu beğendi.
  11. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Eline saglik Baran, keyifle okudum.

baran88 bunu beğendi.
  12. silver

silver MP3

Beğenileri:
    44
    elinize, kulağınıza sağlık. benim de 2 yıldır kullandığım dp1'i çok güzel anlatmışsınız. dp1'in midleri ve tizleri gerçekten detaylı ve müzikal. pre çıkışını 300B lambalı amfiyle kullandığımda genel olarak başarılı bulduğumu ancak şeffaflık yönünden daha iyi olabileceğini ifade etmek isterim. yalın dac+ silverfi pasif pre ile kullandığımda dac'ın daha şeffaf olduğu anlaşılıyor. kulaklık amfisi daha iyi olabilirmiş, ancak akg701 ile iyi kaynaştığını söyleyebilirim. hd800 ile dinleyebilmek için epey kablo çalışması yapmam gerekti. bu arada hd800'ün lambalı amfilerle çok iyi uyuştuğunu söyleyebilirim.

dp1 dac, daha önce kullandığım electrocompaniet ecd1 dac'a göre daha ayrıntılı mid ve tizlere sahip. ecd1 ise midbas ve bas yönlerinden daha başarılıydı. dp1'i bir kaç aydır kullandığım reimyo dap-777 ile karşılaştırdığımda reimyo'nun özellikle baskın bir dengede sunulan baslarının dağınıklığı hemen farkediliyor. müzikalite sağlamak amacıyla tizlerin epey ehlileştirildiği reimyo şeffaflıkta dp1'e liderliği veriyor. dp1, reimyo'nun muhteşem midlerine epey yaklaşarak bu konudaki yeterliliğini ortaya koyuyor. yeni versiyon usb+24bit reimyo dap-999'u da dinlemek gerekiyor imkan bulunabilirse.

prostheticwhim, dulty, tsn141 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    Teşekkürler Fatih abi

Yorumun için teşekkürler Sezai abi:) Dediğin dacı duydum ama hiç denemedim. Eximustan iyi bir mid başarısı varsa dikkate almak gerekir.

silver bunu beğendi.
  14. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Yeni okuyabildim eline sağlık Baran. İnceleme çok dengeli ve anlaşılabilir olmuş. Tebrikler.

baran88 bunu beğendi.
  15. silver

silver MP3

Beğenileri:
    44
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 29 Haziran 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    reimyo dap777 , hakikaten muhteşem bir mid ve tonlama özelliği var. k2 digital mastering teknolojisini jvc'nin ve diğer plak firmalarının uyguladığı örneklerde çok başarılı buluyorum. cd müzik kalitesini adeta yeniden referans kalitesinde yeniliyorlar.

Son düzenleme: 29 Haziran 2015
    refuserQ ve baran88 bunu beğendi.
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Güzel inceleme/karşılaştırma eline sağlık Baran hocam. Artık böylesini yapmıyorlar.. :(

baran88 bunu beğendi.
  17. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    Teşekkürler abi, heralde üretimden kalkmış durumda cihaz ama ses kalitesi olarak gerçekten başarılı bir ürün. Adı sanı çok duyulan bir çok marka/modelden daha başarılı sese sahipti.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş