Cayin N5ii-Hidiz ap200 Kıyaslamalı İncelemesi

'Müzik LJalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde karanehir35 tarafından 4 Şubat 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Öncelikle Hidizs ap200'ü ve Cayin n5ii'yi dinlemem icin gönderen @Submariner2 Mustafa Kaptan'la, @moonstar Gökhan'a cok tesekkur ederim.
    Sayelerinde son dönemin bu iki fenomen dapini dinleme ve inceleme firsatini buldum.

Malzeme Kalitesi

Cayin N5ii'nin sag yan tarafinda iki adet microsd hafiza karti girisi, parça durdurma/pause,parça degistirme tuşlari: alt tarafta usb type c 2.0 sarj ve otg girisi, sol yan tarafta acma-kapama dügmesi, üst tarafta ise ses/volüm potu ile 3.5mm standart ve 2.5mm balanced/dengeli kulaklik girişleri var.

Cayin n5ii, alüminyum malzemeden yapilma bir dap ve 150gram ile gayet hafif.
    Arka taraf karbonfiberden imal edilmis, Cayin yazisini lazerle yazmislar üstüne.
    Baglanti noktalari düzgün, dügmeler gevsek degil cok sıkı da degil.
    Ses potu korumali, bu acidan yanlislikla bu dügmeye carpma v.s.lerin önüne gecilmis. Ses potu gevsek ya da cok sıkı degil, kolay sekilde döndürülüyor. Dapi salladigimizda ses potunun sallanmamasi guzel. Bu acidan ses potu saglam.

N5ii, tam diktörtgensi bir dap. Hatlari keskin. Ele iyi oturuyor. Tek elle kullanim acisindan pratik bir dap.

Hidizs ap200'un altinda sirasiyla 3.5mm kulaklik girisi, usb 2.0 type c sarj/otg girisi, microsd hafiza karti girisi: Sol yan tarafta ses acma/kisma/parça durdurma /pause/ parca degistirme tuslari var.Ses acma/kisma tuslari ayni zamanda parça durdurma ve degistirme tuslari olarak da işlev görüyor.
    En tepede ise açma/kapama dügmesi yer aliyor. Sag yan taraf ise boş.

32gblik hidizs ap200'ler tek parca aluminyum'dan 64 ve 128gblik ap200'ler ise paslanmaz celikten imal edilmis.Elimdeki hidizs ap200 64gblik sürümden ve paslanmaz celikten. Malzeme kalitesi olarak gayet saglam ap200.
    Tek eksisi biraz ve gevsekçe konumlandirilmis ve dapi sallayinca az biraz sallanan dügmeleri.
    Ap200'un arka yüzeyi ahsap kaplama ve cok hos gözüküyor.
    Ap200'de n5ii'deki gibi cift microsd ve 2.5mm balanced kulaklik girisi gibi özellikler yok.
    Tek elle kullanimi kolay bir dap ap200.
    N5ii'ye göre daha agir bir dap ap200.

Dac:

Cayin n5ii'de Sabre'nin tekli Ess9018K2M daci var.
    Hidizsde ise yine sabre'nin dual/çift daci Ess9118C var.

Cayin muhendislerinin belirttigine göre, tek dac kullanma sebepleri, islemciye düsen yükü azaltmak ve pil ömrünu biraz daha uzatmakmis.
    Hidizsle kiyaslandiginda cayin'in pil ömrü daha uzun.
    Bu acidan Cayin'in tek dac hamlesi bana mantikli geldi.

Yazılım

İki dap da 2014 çıkışlı android 5.1 Lollipop ile geliyorlar.
    Hidizsin yazilimini Hiby firmasi üstlenmiş.
    İki dapda da rockchip islemci ile 1gb ram var.
    Donanimlar biraz eski denebilir.
    Bu yuzden telefonlar kadar hizli bir yazilima ve tepkiye sahip olmasalar da, o kadar yavas da sayilmazlar. Ortalama yazilim hizlari ile streaming servislerini-spotify,tidal,deezer v.s.-kullanmak mümkün ikisinde de.

Cayin'in da Hidizs'in de bazi ufak yazilim optimizasyonlarina ihtiyaci var. Belirtelim.

Hidizs ap200'de ses acma-kisma dügmesine yanlislikla iki kez basarsak, sarki atliyor direk. Tek seferde dugmeye basip sesi oyle ayarlamak lazim.
    Bu sorunu guncelleme ile cözerler umarim.
    Bir diger sorun ise Ap200'de kullanilan player olan Hiby uygulamasi. Bu eski Hiby uygulamasi oldugu icin, donmalar-kasmalar-uygulamadan atma gibi durumlar yasaniyor. Hidizsin Cayin gibi daha guncel bir Hiby müzik oynatma uygulamasi sürümüne gecmesi gerekiyor artik.

Cayin'da ise bence ses potunun seviye artma orani AK daplardaki gibi olmali/artmali. Sesi 65-70 seviyesine getirmek icin potu biraz fazla döndürmek gerekiyor.
    İkinci önerimiz de tidal'de ya da spotify'de şarkı ararken fiziksel klavye hassasiyetinin artirilmasi. Bazen harflere tepkisiz kalabiliyor klavye, iki kere v.s basmak gerekiyor.

Cayin'da Low/düşük-Medium/orta ve High/Yüksek güç ayarlari var, bu ayarlardan birini secip kullanilan iemlere göre sesi ayarlamak mümkün.
    Hidizs'de ise Low ve High ayarlari var ayni sekilde.
    İki dapda pure/saf android'e gecebilme özelliklerine sahip. Bu modda wifi ve diger ayarlar kapali.

Bluetooth

Cayin n5ii Bluetooth 4.0 protokolünü desteklemesine ragmen, aptx desteklememesi bu alanda belki de en buyuk eksigi.
    Ap200 ise hem 4.0'i hem de aptx'i desteklemesiyle bu alanda öne cikiyor.

Wifi

Cayin da Hidizsde wifi b/g/n protokolune sahip iki dap.
    Telefonlar gibi cok uzak wifi cekim mesafelerine sahip degiller ikisi de.
    Cekim mesafesi konusunda n5ii, ap200'e gore daha önde. Ap200 modemin yakinlarinda cekiyor genelde, uzaklastikca sinyal kopuyor. N5ii, belli bir mesafeye kadar sinyali koruyor.

Stream servislerindeki indirme hizini kiyaslarsak n5ii beni bu konuda epey sasirtti. İndirme hizi telefonlara yakin bir seviyede n5ii'nin. Cok hizli sarki indirebiliyor.
    Ap200'un ise indirme hizi ortalama bir duzeyde ve bu alanda n5ii'den geride.

Pil/Batarya Ömrü

Cayin n5ii, wifi kapali parlaklik yüzde 50 duzeyde iken 11-12 saat arasi bir kullanim süresi sunuyor yaptigim testlerde.
    Ayni senaryoyla balanceddan ise 9-10 saati buluyor pil suresi.
    Hidizs ap200 ise ayni kosullarda 8-9
    saat arasi bir kullanim süresi sunuyor.
    Pil süresinde Cayin n5ii bariz ap200'un önünde.

Ekran

Hidizs ap200 3.54 inç buyuklugunde, Cayin n5ii ise 3.65 inc buyuklugunde bir ekrana sahip. Cayin'in ekrani hidizsinkinden az daha büyük. Özellikle n5ii'de sanal ekran tuşlarinin olmamasi, sanal ekran tuslu ap200'e oranla daha genis bir kullanim deneyimi sunuyor.
    Bu yuzden album kapaklarina ayrilan alan da n5ii'de ap200'e kıyasla daha fazla.

Cayin n5ii 854x480 İps cözünürlügünde bir ekrana sahip, ap200'ünse ekrani 960x640 ips cözünürlügünde. İki dap da benzer ekran cozunurluklerine sahipler, hidizsin ekrani cayin'a göre cok az daha net, o kadar.
    İki ekranin parlakligi da iç mekanlarda pek sorun cikartmasa da, günes altindaki okunurluk/görünürlük performanslari o kadar da iyi degil. Yine iki ekranin telefonlardaki amoled ekranlar kadar canli,net ve gercekci renklere sahip olmadigini da belirtelim, fakat muzik dinlemek icin bence gayet yeterli bu iki ekranin cozunurluk ve parlaklik duzeyi.
    Ekranlar hakkinda son olarak sunu da soyleyelim: Hidizsin ekran kalibrasyonu saga yatik bir sekilde ve miktar hatali, bu durum kullanimi engellemese de bilinmesinde fayda var, Cayinda ise boyle bir durum yok. Kalibrasyon basarili.

Dijital Çıkışlar

Hidizs ap200'de kulaklik cikisi harici baska bir cikis yok. Line out/Coax/optik cikislar konmamis ap200'e.
    Line out'un guncelleme ile kulaklik cikisindan verilecegini, headfide gelen sorular üzerine belirtmisti Hidizs.
    Su haliyle ap200 ayri bir amfi cikisi tasimadigindan, ap200'e kulaklik cikisindan baglanacak bir amfi amfileme denen duruma yol acacaktir.

Cayin n5ii'de ise dijital cikis olarak coax ve line out cikislari mevcut, optik cikis ise yok.
    Coax ve line out, 3.5mm kulaklik cikisindan veriliyor. Ses ayarlarindan line out ya da coaxi secip cihazlara öyle bagliyoruz.

Dipses , Arka plan Gürültüsü ve Diger Ayrintilar

Cayin n5ii'nin en sevdigim özelligi dipsessiz/hissiz ve arka plan gurultusuz calabilmesi.
    Stream servisleri dinlerken ya da o servislerden indirilen sarkilari dinlerken, herhangi bir dipsese ve gürültüye denk gelmedim.
    Bu dipses mevzusu en hassas oldugum konulardan. Daha önce kullandigim Onkyo dpx1 ve Fiio X7 daplarinda duydugum dipses beni muzikten sogutmustu.
    Son dönem övülen telefonlardan olan Xiaomi Mi A1'i de 600ohma kadar kulakliklari sürebiliyor diye almis, fakat simdiye kadar duydugum en güclü dipsesle karsilasmistim. Kisaca simdiye degin dinledigim android daplar icerisinde(onkyo dpx1-fiio x7-Hidizs ap200-Acoustik Research Arm-2) dipsesle karsilasmadigim tek dap cayin n5ii oldu diyebilirim.
    Acikcasi streamdan muzik dinlemeyi seven ama dipses yuzunden android daplara yanasamayan benim gibiler icin Cayin n5ii sadece bu özelligiyle bile alinabilir bir dap.

Hidizs ap200 ise hem wifiyle bu servislere baglanip sarki dinlerken, hem de indirilen sarkilari dinlerken cok yüksek bir dipses icermese de, sarki bitislerinde ya da sarki aralarinda bu dipses bariz bicimde duyulabiliyor.
    Kendi playerinde ise dipsese denk gelmedim ap200'un. Dipses özellikle stream servislerinde muzik dinlerken var.

Usb Dac

İki dapi da usb dac olarak bilgisayarlara,tabletlere ve telefonlara takıp kullanmak mumkun.
    İkisini de test ettim, ipad ve telefona sorunsuz sekilde baglandilar.
    Ayarlardan storege/usb dac denen kisimdan usb daci secip cihazlara otg kablo yoluyla bagliyoruz ikisini de.

Güç

Cayin N5ii, 3.5mm çıkışdan 32ohma 150mw: 2.5mm balanced çıkıştan ise 32ohma 250mw değerinde güc veriyor.
    Hidizs ap200 ise 32ohma 130mw güc degerine sahip.
    Cayin n5ii, iki çıkışdan da ap200'den daha güclü çalabilen bir dap.
    İki dapda iemleri zorlanmadan sürseler de, yüksek ohmlu kafaüstüler icin N5ii'nin balanced çıkışı burada yüksek bir avantaj sunuyor kullanicilarina.

Fiyatlandirma

Hidizs ap200'un 32gblik ve deri kilifsiz sürümü indiegogo kampanyasiyla 239 dolardi. 64 ve 128gbliklar 300usd ve üstü bir fiyatlandirmaya sahipti diye kalmis aklimda.
    Kampanya bitimi 32gblik ap200lerin fiyati 299dolara cikti ve şu anda bu fiyatla Penonaudio üstünden satilmaktalar.

Cayin n5ii'nin fiyati ise 369 dolar. Bu Cayin firmasinin n5ii icin tavsiye ettigi perakende satis fiyati fakat bu fiyata aliexpress sitelerinin uydugu söylenemez. Aliexpressde 399 usdye satiliyor genelde n5ii. İndirim isteyince bazilari 379 usdye kadar düsse de, yine de perakende fiyata göre 10 dolar fazla ödeme durumu söz konusu. Bu konuda Çinli yoldaslara eksi veriyoruz.

Ses Kalitesi

Hidizs ap200'de balanced cikis olmadigindan dolayi Cayin n5ii-Hidizs ap200 incelemesini 3.5mm standart kulaklik cikisi üzerine kurdum.
    Incelemenin sonunda Cayin'i kendi icinde 3.5mm cikis ve 2.5mm balanced cikis olarak kiyaslayacagim.

Basslar( Cayin n5ii )

Cayin n5ii: güçlü, derin, dinamik, hızlı, dengeli,punch(yumruksu sert) bir bass yapisina sahip.
    N5ii, gevsek bir bass yapisindan ziyade sıkı basslara daha yakin duran bir dap.
    Basslar hizli bir tepkiye sahipler, midlere tasma gibi olumsuz durumlari yok.
    Cros davullar atak, vurgulu: bass gitarlar hafif kalin tonlu ve yükselis anlarinda üst tellerden ileriye cok sivrilip genel sunumun önüne gecmiyorlar. Bass kontrollulugu iyi seviyelerde.
    Subbasa iyi inebilen iemlerle cayin n5ii subbaslari iyi bir derinlige sahipler. Hafifce kulagi titretebiliyorlar bu noktada.
    Basslar, hafif sicak nötr-warm bir ses imzasina sahip. Vurmali calgilar kendi dogalliklarina yakin calabiliyorlar bu yuzden.

Kontrbaslar, hafif kalin,vurgulu,bazi Gogo Penguin parcalarinda(Murmuration v.b) 3-4 saniye kadar kulak titreten ve de iyi uzayabilen bir yapidalar.

Yapay basslarda ise N5ii, boom/patlayan bir bass yapisindan ziyade punch/yumruksu-sert bass yapisina daha yakin duruyor. Basslar sert, son vuruslar belirgin ve sıkı, vuruslarla beraber kulagi titretebilen, uzamasi iyi, yayilmasi ortalama basslariyla edm ve trance türlerinde eglenceli ve basarili buldum Cayin'i ben.

Şunu da özellikle belirtelim ki: Cayin N5ii basshead bir dap degil, düz/dogrusal bir bass yanitina sahip. Bu dogrusallikta midbasslar hafif vurgulu sadece. Ki bassin fiziksel siddeti ve punch-yumruksu güclü vuruslar da buradan geliyor. Kisaca elinizde bassi düsük/az bir iem varsa, N5ii bu iemin bassini hafif midbass vurgusuyla cok az artirabilir. Fakat elinizde bassi iyi vuran bir iem varsa, istenilen vuruslari n5ii fazlasiyla veriyor. Bu durum, N5ii'nin iemlerin genel karakterine cok da mudahaleci bir dap olmamasindan kaynakli. Bu acidan birbirine zit iemlerle n5ii uyumsuzluk sorunlari yasamiyor.

Cayin basslardan midlere ve tizlere dengeli bir egriye sahip, bu egride midlere biraz daha önde ve diger frekanslara göre daha ayricalikli ve de detayli bir alan saglanmis.

Basslar ( Hidizs ap200 )

Hidizs ap200, Hizli, hafif vurgulu, cok sığ ya da derin olmayan ve az belirgin subbaslarla yine siskin olmayan ama miktari da yetersiz ortalama midbass miktari ve siddetine sahip bir dap.

Bassi iyi ve derin iemlerle (azla-Aaw nebula one-ue900s) yaptigim dinlemelerde ap200'un: iemlerin varolan bass miktarlari ve vurgularinda ciddi düsüslere ve azaltmalara sahit oldum.
    Son bass vuruslari, kulaga punch-yumruksu sert vuruslar yapmaktan yoksun, basslar kulaga yaklasip sert vuruslar yapamadan bitiyor ve cabuk sönüyor.
    Kisaca ap200 istenilen ölcüde güclü bass vuruslari yapamiyor. Cünkü hem subbas hem de midbasstan kaynaklanan derinlik, miktar ve gövde'de eksiklikleri var .
    Daha önce sayisini hatirlamadigim kadar dap dinledim, fakat hicbirisinin bu denli az bass urettigine denk gelmedim.
    Acaba elimdeki ap200'de mi bir sorun var diyerek Headfi ap200 basligina da yazdim bu durumu: baska ap200lerde durum nasil diye. Bazi üyeler ap200'un bassinin linear/dogrusal bir duzeyde oldugunu soylediler, bass miktarindaki eksikligi buna bagladilar. Bazi uyeler de ap200 bassinin sorunsuz oldugunu, elimdeki ap200'de bir problem oldugunu soylediler.
    Elinde ap200 olanlar varsa, özellikle bass konusunda yorumlarini merakla bekliyorum.
    Sahsi kanaatim bir dapin bassli iemlerle bile bu denli az bass uretmesinin normal olmadigi üzerine.
    Dolayisiyla ap200 bassinin hizli ve detayli olusu disinda cok da anlatilacak bir ozelligi yok. Vurmali calgilardan kontrbassa yapay basslardan bass gitara varolan ap200 bassi, bu gucsuzlugu, cilizligi ve vurgu düsüklügü ile cogu kisiyi memnun etmeyecek bir duzeyde.

Bass Kıyaslaması ( Cayin n5ii-Hidizs ap200)
    Hidizsin bass durumunu yukarda kisaca yazmistik.

iki dapda hizli ve siki basslara sahip. Bu alanda birbirlerine yakin olsalarda genel bass siddeti,uzamasi:subbas derinligi, midbass miktari, güclü ve vurgulu basslar noktasinda ap200, n5ii'nin epey bir gerisinde kaldi.

N5ii'nin metalde vurgulu, edmde eglenceli basslari ile ap200'un metalde vurgusu dusuk, edmde tatsiz basslari arasinda tercihim n5ii'den yana oldu bass konusunda.

Yine sunu da ifade etmeliyim ki, en az 7-8 iemle ap200'un bass noktasinda yanlis bisey yazmamak icin 4-5 gun sirf bu noktaya egildim. Ayni sarkilari Cayin ile de dinleyince fark daha net anlasildi.
    Hatta ap200'un: bangolufsen LG G5 modul ve meizu pro7 telefonun bass vurgusuna bile yaklasamadigini gormek benim acimdan sasirtici oldu.

midler( cayin n5ii )
    Cayin n5ii, hafif sicak, temiz,az önde ve genis alanli bir mid sunumuna sahip. Midlerin genel tonu ne kalin ne de ince, ikisinin ortasinda.
    N5ii'nin odak noktasi midlerdir diyebiliriz.
    Bass ve tizlere oranla bu bolgenin detay yapisi daha fazla.
    Cayin'in dapdan amfiye bircok urununu dinledigim icin, midlerin boylesi basarili olmasi beni sasirtti, özellikle midleri fiyatinin uzerinde ve dogal buldugumu soylemek isterim. Cayin'in midlere olan bu yaklasimi ve cömertligi bu acidan kullanicilarini memnun edecektir.

Önce vokallerden baslarsak, kadin vokalleri cok basarili buldum, inisler cikislar cok kontrollu ve düzgün: bunda üst midlerin 4-5k hafif vurgusunun da payi var tabii. Bu vurgu ozellikle soprana kadin vokalleri butun tonlamalariyla önümüze getiriyor.
    Erkek vokaller de basarili, enerjik ve temiz. Fakat bariton erkek vokallerle soprano kadin vokalleri kiyaslarsak, erkek vokallerin biraz kalin ve gövdeli tonlamaya ihtiyaci oldugundan hareketle kadin vokaller bir adim öne cikiyor.
    Kisaca erkek vokallerde az biraz gövde ve kalin tonlama artisina gitseymis cayin: kadin vokallerle erkek vokaller basarida esitlenebilirmis.
    Ben iki vokal turunu de sıkça dinler ve severim.
    Bu yuzden kalin ve ince tonlamali zit iemleri birarada bulundururum.
    N5ii'yi kalin tonlamali aaw nebula ile dinledigimde istedigime yakin bir erkek vokali elde ettigimi de belirteyim.
    Bu acidan bazi alanlarda iemlere de cok is dustugunu tekrar gözlemleme firsati bulabildim.

Enstrümanlara gelirsek, cayin'in hafif sicak, perdesiz, net ve ne kalin ne ince sunumu, coklu enstrümanlar acisindan basarili sonuclar verdi.
    Tınılar gayet dogal.
    En sicak enstrümanlardan olan viyola örnegin N5ii'de kendi sicakligina yakin bir tiniyla geliyor kulaklara, bu sicakligiyla viyola'yi kolayca parlaga yakin calan keman'dan ayirtedebiliriz. Viyola eger N5ii'de keman gibi parlak ya da soguk bir tonlamayla calsaydi o zaman ayrim konusunda isler karisir ve n5ii hepten dogalligi es gecmis olabilirdi. Bu durumlar nryseki yok.

Bass gitardan vurmali calgilara enstrumanlari kisaca ele alirsak:

Vurmali calgilar kendi sicakliklarinin yarim tik altinda bir sicaklik eksikligiyle geliyorlar kulaga:
    Bass gitarlar ince degil cok kalinda degil, varolan hafif kalin tonlama, bass gitari,kendisinden daha ince tonlamali calan electric gitardan ayirtedebilmemizi kolaylastiriyor.
    Kemanlar kendi parlak tonlamalarina yakin ve ust mid ek vurgusuyla beraber kulaga dogal bir bicimde geliyorlar.
    Kontrbass: cok az kalinlik eksikligi disinda gayet dogal.
    Baglama: Kendi ince telli tonlamasina uygun ve kolay ayiredilir bir sekilde..

Midler( Hidizs Ap200 )

Hidizs ap200, nötrün hafif sicaginda calan bir dap.
    Ap200, hafif sicak, temiz, U shapeye yakin( V shape gibi keskin olmayan, genis açılı calan) bir mid sunumuna sahip. Midler az geride. U shapenin bass ayagi da tam olsaymis, ap200 eglenceli calabilecek yapisiyla trance'da hop oturup hop kaldirtabilirdi bizleri.

Vokallerden baslarsak, ap200'un üst mid-tiz ayarlamasi bass ayarlamasindan daha iyi oldugundan, kadin vokaller erkek vokallere göre daha basarili bir yapida.İnişler cikislar uzamalar cok düzgün.
    Erkek vokaller de ayni sekilde net ve temizler fakat bariton sunum noktasinda kalin tonlama ve subbas eksiginden dolayi bazi karakteristik erkek vokal tinilarini (Elvis Presley, Leonard Cohen, Dave Gahan v.b) tam alamiyoruz. Üstmidlere kadin vokaller kadar iyi uzanabilen nispeten ince erkek vokallerde ise ap200'u basarili buldum.

Enstrumanlarda ise bass vurgusu isteyen bass gitar, vurmali calgilar, kontrbass v.b disinda kalan enstrumanlarda (keman,flüt,akustik gitar,baglama vb.) ap200 gayet basarili ve tınılar dogalliga yakin bir bicimde geliyorlar kulaklara.
    Midlerin ferah ve havadar calmasi da ap200'un artilarindan. Kisaca bu bölgeyi begendik.

Mid Kıyaslaması (ap200/n5ii)

Cayin N5ii'nin midleri ap200'e göre daha önde ve de daha yakina kurulu.
    Ap200'de n5ii'ye göre midler az geriye ve uzaga konumlu.

Vokallerden baslarsak, iki dapda kadin vokallerde basarili. Fakat N5ii'de vokallerin ap200'e göre daha yakin calmasi ve ap200'den daha fazla uzamasi, kadin vokallerde ve vokal detayinda n5ii'yi bir adım öne cikariyor. Erkek vokallerde ise subbas ve hafif midbass vurgusuyla n5ii erkek vokalleri, ap200'den daha basarili ve de detayli.

Enstrumanlarda ise bass gitar, vurmali calgilar, kontrbass noktasinda N5ii bariz sekilde ap200'un önünde.
    İnce telli enstrumanlardan Baglama'da ise ikisi de basarili ve sunumlari birbirine yakin.

Cayin n5ii ap200'e göre daha tempolu daha dinamik ve enerjik bir mid sunumuna sahipken, ap200 n5ii'ye göre daha cansiz/mat ve eglencesiz bir mid sunumuna sahip.
    Yine bu bolgede Ap200'un n5ii'ye oranla daha ince ve de gövdesiz calmasi da, gövde ve kalin tonlamaya önem verenler icin N5ii'yi ap200 karsisinda iki adim öne cikartiyor.

Tizler( Cayin N5ii)

Cayin N5ii, cok önde ya da geride olmayan, basslarla ayni hizada calan, acik yapida ama parlak olmayan, cok yumusak da calmayan hafif sicak bir tiz yapisina sahip.

Tizlerin genel tonu ne ince ne kalin, ikisinin ortasinda bir konumda. Tizler cok az kalin olarak ayarlansaymis, kendi segmentinde mükemmele yakin bir sese ulasabilirmis Cayin diye dusunuyorum.

Cayin n5ii, tiz keskinligi olarak ortalamanin üstünde, tiz uzamasi olarak keskinlikten bir tık daha fazla bir tiz uzamasina sahip.
    Bateride hafif hafif vurulan alt zilleri, biraz geride buldum.Crash zillerin kontrol ve dagilma kaybi icermemeleri n5ii'nin sevdigim ozelliklerinden oldu.

N5ii, sert olmayan ve kulak tirmalamayan üstmid gecislerine sahip bir dap. Üst mid gecisleri kontrollu. Burda şu parantezi de acalim: Cayin'in üst mid 4-5k vurgusu var, yogun üst mid vurgusu iceren iemlerle ornegin denedigim Oriolus Forsteni, Musicmaker tk12s gibi iemleri ust midlerde kontrol etmekte zorlanmisti N5ii, zaman zaman da ne halin var gör diyerek Forsteni ve tk12si kendi haline birakmisti.

Tizler (Hidizs ap200)

Hidizs ap200, canli, atak fakat cok parlak ya da sert olmayan bir tiz sunumuna sahip. Tizler keskinlik ve uzama olarak gayet yeterli bir seviyedeler.
    Tizlerin genel tonu kalinliktan cok incelige daha yakin durmakta.
    Baterideki altziller gayet sayilabilir, berrak ve belirgin bir yapidalar.Begendim.
    Crash ziller de gayet kontrollu bir bicimde dagiliyorlar. Bu bolum eski bir ap100sever olarak beni heycanlandirdi, duygulandirdi, mutlu etti. Bu bolgede dinamizm midlerden oldukca yuksek bir seviyede. Kisaca cok canli tizler var karsimizda.

Hidizs ap200,kontrollu ve hafif sert bir üst mid gecisine sahip. Üst midleri cok yukarda iemlerle ortaya cikan ek sertlik, bu frekanslara duyarli kisileri rahatsiz edebilir. Belirtelim.

Tizler(Cayin n5ii-Hidizs ap200)

İki dapda kendilerinden beklenen iyi uzayan ve detayli tizlere sahipler.
    Keskinlik olarak iki dap da birbirine yakinlar, uzama olarak n5ii'yi az farkla ap200'un önünde buldum. Altzil sayilabilirligi ve belirginligi noktalarinda ise ap200'ü N5ii'nin önünde buldum.

2.5mm Balanced ve 3.5mm standart cikis

2.5mm balanced ile 3.5mm standart kulaklik cikislarini test etmek icin ue900s iem ile hifiboy osv3 iemi kullandim. İkisi de mmcx yapida kulakliklar. 2pinli balanced kablo elimde olmadigindan diger 2pinli iemleri balanceddan test edemedim.

Balanced ile 3.5mm arasinda öncelikle bariz bir güç farki var. Bu güc, beraberinde ek bass vurgusu ve gövde de sagladigindan, aciga cikan ses farkinin kacta kaci gücle kacta kaci balanced katla ilgili bunun ayrimina varmak biraz zor.Bunu belirteyim.
    Güc harici balanceddan 3.5mme kiyasla duyduklarim su sekilde ozetlenebilir: Balanced cikis 3.5mme göre daha vurgulu ve hacimli bir midbass sagliyor. Subbbasda ise vurguda ve derine inmede hafif bir artis gözlemledim. 3.5mmde de sahne yatayda genisti, balancedda ise az daha genislemis bir sahne yapisi gözlemledim.
    Sahne derinliginde ise buyuk bir fark gozlemlemedim oyle. İki cikista da yatayda sahne, dikeydeki(derin) sahneye oranla daha genisti. Bu durum aynen devam ediyor.
    Midlerde ve genel sunumdaki az da olsa görülen kalin tonlamali ve gövdeli artis Balanced'i 3.5mm'e göre bir adim öne cikardi gözümde.
    Tizlerde cok radikal farklar duyamadim oyle.
    Kisaca, n5ii alacak olanlara balanceddan dinlemelerini tavsiye ederim.Hem artan güc/gövde hem de ek bass vurgusu sebebiyle. Benim acimdan ise bu ek bass vurgusunun trance, metal ve erkek vokaller acisindan buyuk önemi var. Bu yuzden balanceddan epey keyif aldigimi belirtmek isterim.

Cayin N5ii Line Out Performansi

Cayin n5ii'yi Line out'tan Cayin'in C5 amfisiyle test ettim.
    Line outu sectigimizde n5ii'nin ses potu devre dışı kaliyor, sesi C5 amfi üstunden artirip azaltiyoruz.
    N5ii'nin line out cikisi temiz ve hafif sicak bir yapida. Özellikle C5 gibi bassli bir amfiyle trance'da kulak titreten ve fiziksel siddeti cok yüksek o basslara nihayet kavusmanin sevinciyle kulagim çınlayana kadar keyifle dinledim line out'tan n5ii'yi.
    Metalde de bass gitardan davullara zillere ortaya cikan sunum gayet basariliydi.

Elimde coax cikisi saglayan bir ekipman olmadigindan, Cayin n5ii'yi coaxdan test edemedim.

Sonuç_____

İki dap arasinda yaklasik 69 dolarlik bir fark var.
    Cayin N5ii, ap200'e göre daha bütünlüklü, daha detayli calan bir dap.
    Orta seviyede Cayin n5ii, bu özellikleri ve sesiyle bu alanda su anda cok özel bir konumda. Alanlari da uzmeyecek bir duzeyde.

Hidizs ap200'ün bass sorunu hem midleri hem de genel sunumu cok etkilediginden maalesef ap200'den beklentilerimiz gerceklesemedi. O yuzden her ne kadar iyi özellikleri olsa da, fp anlaminda ap200'ü basarili bulmadim. Ozellikle ap100'un enerjik midleri, iyi uzayan saglam altfrekanslarini severek dinlemis biri icin, ap200 bu acilardan hayalkirikligi yaratti ben de.
    Frekanslardan bagimsiz ele alirsam, en cok tizlerini begendim ap200'un. Bu frekans fiyatinin uzerinde calsa da mid ve basslar maalesef olmamis. Biraz aceleye gelmis izlenimi edindim ben. Az daha ustunde calissalardi keske.

İncelemeyi okuyan butun forumdaslara simdiden tesekkur ederim.

Son düzenleme: 4 Şubat 2018
    baran88, prostheticwhim, ardaaryan ve diğer 26 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    3.206
    Eline sağlık Ahmet.

Dap kullanmayı düşünmediğimden doğrudan ses mevzuuna atladım.Oldukça doyurucu bir inceleme olmuş.Almayı düşünenlere faydası dokunacaktır. :ok

(Son bir bağlama cümlesi istiyor sanki inceleme.)

ardaaryan, Chaturanga ve karanehir35 bunu beğendi.
  3. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    935
    Yine döktürmüşsün Ahmet hacım, eline emeğine sağlık :)
    Yeni nesil daplar "raptiye dap dap" diye diye geliyor, cüzdanların gözü yaşlı :D

4. complete

complete WAV

Beğenileri:
    1.058
    bu aralar referans incelemeler çıkıyor,gün geçtikçe seviye artıyor,teşekkür ederiz ahmet hocam,emek ve tecrübelerin için,ak70 ile cayin n5ii çarpıştırırsa bu günlerin orta seviye cihazını bulmuş oluruz:)

ardaaryan, karanehir35 ve Chaturanga bunu beğendi.
  5. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.013
    @karanehir35 Ahmet hocam henüz okuyamadım ama eline kulağına sağlık sakin bir aralıkta okuyacağım :)

karanehir35 bunu beğendi.
  6. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    352
    @karanehir35 benim en çok beğendiğim tarafı Midrange ve kadın vokalleri olmuştu. Sizden de duyunca şaşırdım :)
    Bass kısmı da memnun etse de, IFI Black ile dinlediğimde , tiz ve bass bölgesinde daha iyi detay ve netlik alıyorum.

@Chaturanga yakında sizin incelemenizin yanına Mojo , IFI Micro Black ve Meridian2 i de ekleyerek incelemeyi genişletecektir :) Balanced çıkışı ise standart stok kablosu ile th900 u kullandığım için deneyememiştim ve zaten yaptırmayı düşündüğüm daha taşınabilir boyutta bir Balanced kablo işini biraz hızlandıracağım :)

Pax, karanehir35, mattiadestro ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Tesekkurler Fatih abi. Final bolumu eklendi, Kafkavari bosluk kapandi.

Tesekkurler Yavuz basgan.
    Hevesini al da shanling m3s'e bir inceleme yazalim.

Tesekkurler Murat hocam.
    Bence de ak70mk2 ile N5ii kiyasi fena da olmazdi hani.

Tesekkurler Hayri hocam.
    Senin de N5ii yorumlarini merak ediyoruz.

Cok tesekkur ederim. İncelemeyi begendiginize sevindim.
    Bazi ekipmanlarin odak noktalari olabiliyor, N5ii'nin de midrange ve kadin vokalleri bu dapin odak noktasini olusturan öğeler. Bu acidan bu bölgeyi begendim.
    Ben balanced'dan N5ii'yi özellikle tavsiye ederim. Gücle beraber gelen ek gövde ve bass vurgusu sizi daha bir memnun edebilir. 3.5mm ile 2.5mm balanced farki oyle minimal de degil, bariz bir fark var.

Hayri hocadan bir destan daha bekliyoruz. Bakalim meridian'a karsi Cayin'i nasil bulacak .

Yabguz bunu beğendi.
  8. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    352
    N5ii ye bu Cuma buyuk firmware update geliyor. Test ettiyseniz, USB out tan cikis aldiginizda olusan gurultu ve agirlikli olarak head-fi da belirtilen bir cok problemi cozmeyi hedefliyorlar ama ben yakindan takip ettigim kadariyla bir sonraki release sonrasi yazilimi sanki istenilen seviyeye daha iyi gelir.

9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Maalesef vakit darligindan dolayi usb outtan detayli test edemedim n5ii'yi, sadece calisip calismadigina baktim, Calisiyordu, bir iki sarki tek dinleyebildim.
    Cayin cephesinden yeni firmware haberlerinin gelmesi güzel, yazilim destegi veren firmalari daha bir önemsiyorum bu acidan.

10. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.013
    Ahmet hocam N5ii için ses olarak baya detaylı anlatmış, benim ekleyebileceğim bişey olacağını sanmıyorum ama olursa buraya iliştiririm.

ME2 ye doğrudan kaynaklık yapabiliyorsa o zaman UAPP üzerinde Tidal ve MQA e bakarım aklıma bir o geliyor ek olarak.

11. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.913
    Eline sağlık Ahmet tek kelime ile 10 numara bir inceleme olmuş. Çok akıcı ve detaylı bir yazı hazırlamışsın. Tebrikler!!! :)

12. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Tesekkurler sevgili Gökhan.
    Senden de Cayin n5ii'yi uzunca kullanan biri olarak, kisa izlenimlerini inceleme altina bekleriz.

13. cemq

cemq Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Merhaba. Bu kadar detaylı ve titiz bir inceleme için teşekkürler öncelikle. Şimdiye kadar hiç DAP kullanmamış biri olarak biraz merakına düştüm bu işin ve Cayin N5ii modelini gözüme kestirdim ve offline Tidal streaming desteğinin de olması fazlasıyla cezbetti. Şu anki müzik dinleme ekipmanım; Iphone 6s telefonuma USB adaptör bağlantı kablosuyla Audioquest Dragonfly Red dac/amp bağlayıp kullanıyorum ve aslında memnunum. Fakat merak ettiğim Cayin n5ii üzerinden dinleyeceğim Tidal Hi-Fi müzikler Iphone'da dinlediğimden gözle görülür (veya kulakla duyulur? :) bariz bir fark oluşturur mu merak etmekteyim. Tecrübeli arkadaşların bilgisine ihtiyacım var ve şimdiden teşekkür ederim.

14. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Telefonlar henuz daplarin detay, güc, ve ses seviyesine/kalitesine ulasmaktan su an icin uzaklar.
    Kendi kullandigim Meizu pro7 ile Cayin'i aralarinda ne fark diye ufaktan kiyasladim: N5ii'nin vurgulu ve detayli basslarindan sonra, Meizu'yu dinleyince ayni detayi, ayni vurguyu ve bass katmanlamasini bulamadim.
    Diger frekanslara bakma geregini bile duymadim sonra.

cemq bunu beğendi.
  15. cemq

cemq Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Cevabınız için teşekkürler fakat sonradan eklediğim Dragonfly Red ile normal Iphone'un analog çıkışına göre ben de bariz bir fark duyuyorum. Ama demek istediğim kullandığım kombinasyonla Cayin N5ii dap arasında bariz bir fark olur mu onu merak etmekteyim :)

16. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    İphone arti red ile n5ii arasinda ne farklar var diye soruyorsunuz, anladim. Red'i bir dönem kullandim fakat hafizadan kiyaslamalar yaniltici olabiliyor, birebir ikisini de denemeden birsey diyemeyiz. Fark cok az da olabilir cok fazla da olabilir.

cemq bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Fiio'dan Cayin n5ii klonu ya da tıpkı basımı
    bir dap geliyor: Fiio M7.

PRO 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yabguz, refuserQ ve mattiadestro bunu beğendi.
  18. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    352
    Çinli çinliyi mi kopyaliyor :)

Yabguz, refuserQ, mattiadestro ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Aynen öyle.
    Bu alanda sınır tanimiyorlar.

20. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.721
    haha çok iyiymiş bu ya.

yalnız donanım özellikleri bayağı iyi. samsung'un exynos işlemcisini ve soc'unu kullanıyor. 2 gb ram var. ekran cayinden ufak, çözünürlük de düşük galiba. arayüz acayip akıcı olur yazılım işini yüzlerine bulaştırmazlarsa. pil süresi de 20 saat deniliyor. süper.

yalnız x serisine göre nasıl konumlandıracaklar merak ediyorum. genel olarak x5iii'e çok yakın duruyor. ses harici donanım x5'den iyi ama ekran ufak. ses x5'den iyi olacak mı? fiyat ne olacak?

edit: kullanılan işlemci exynos 7270 imiş. akıllı saat ve giyilebilir teknolojiler için üretilmiş bir işlemciymiş. beklentim düştü :D

Son düzenleme: 6 Şubat 2018
    Yabguz, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş