FiiO A1 mi FiiO K1 mi?

'Amfi, DAC ve Ekipman ݝncelemeleri' bölümünde ayigittekdemir tarafından 14 Şubat 2018 11:30 tarihinde başlatılan konu.

1. ayigittekdemir

ayigittekdemir Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Tünaydın forum sakinleri. Burayı kendime kulaklık araştırırken keşfettim ve size de danışırım diye üye olmuştum ama sabırsız davranıp soramadan aldım. Kısmet kulaklık amfisineymiş.

İki ay öncesine kadar telefonumla birlikte Hammerhead kullanıyordum. Ağırlıklı klasik müzik dinleyen biriyim ama kulaklık işlerinden anlamadığım için tasarımına aldanıp, basıyla reklam yapan bir kulaklığı tercih etmiştim. En son nereden esti bilmiyorum kulaklığı değiştirmeye karar verdim ve 1-2 haftalık araştırma sonunda 1More'un Triple Driver'ında karar kıldım. Fiyat olarak Hammerhead'in 2 katı ancak arada gerçekten uçurum kadar fark var.

2 aydır çok memnunum fakat kulaklığı araştırırken DAC olayını da keşfettim. Hem şu an kullandığım telefonda hem de gözüme kestirdiğim telefonda dahili bir DAC yok. İndirdiğim müziklerin çoğu 700kbps, bir kısmı da 2400kbps civarında. Sanırım taşınabilir bir kulaklık amfisine ihtiyacım var. FiiO'nun kendi sitesinde A1 amp diye K1 ise amp/dac olarak geçiyor ve aralarında 100 liranın altında fiyat farkı var. Bu durumda bana 24-bit'leri de dinlemek için K1 daha mantıklı geliyor ama yine de bilemedim. Mesela 1More 24-bit'i kaldırır mı veya seçeceğim bu giriş seviyesi amfiler beni tatmin eder mi? Bu konularda henüz toy olduğum için beni aydınlatırsanız sevinirim. Olur da işe yararsa diye kağıt üstündeki bilgileri de paylaşıyorum.

E1001 Triple Driver
    Frekans Aralığı: 20-40.000 Hz
    Empedans: 32Ω
    Hassasiyet: 99dB

A1
    https://www.hesaudio.com/amfiler/83-fiio-a1-amfi.html

K1
    https://www.hesaudio.com/amfiler/80-fiio-k1-amfi.html

2. XSoldier

XSoldier MP3

Beğenileri:
    23
    Fiio k1 çoğu android ve ios cihazda çalışmıyor. Bende bir heves aldım fakat çalışmadı. USB Audio Player Pro'ya mail atınca k1'in çok güç çektiğini telefonların k1'e yetmediğini söylediler. Bazı sitelerde samsung s3 ve s4'te çalıştığını söyleyenler var.

3. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.013
    Yiğit Bey bu hobiye yeni başladığınıza göre doğru yerdesiniz, tavsiyem forumda temel kavramlarla ilgili başlıkları müsait zamanlarınızda okuyun.

Kısaca yazdıklarınızla ilgili şunu söyleyeyim, DAC dediğimiz şey ses veren tüm elektronik cihazların içinde vardır. Çünkü dijital müzik datasını duyabileceğimiz analog sese dönüştürmedikten sonra hiç bir cihazdan ses alamazsınız. Bir şekilde bu çevrimi yapan bir donanım (DAC) olmak zorunda. Dolayısıyla sizin ve herkesin telefonunda mutlaka bir DAC ve AMP (Basitçe DAC tan çıkan sesi yükselten eleman diyelim) bulunuyor.

Ancak bizler telefonumuzda DAC olmadığından değil, yeteri kadar kaliteli ses alamadığımız için harici DAC/AMP lara yöneliyoruz.

1More Triple 24 bit leri kaldırır mı demişsiniz. Dinlediğiniz müzik formatı ne olursa olsun şu anda alacağınız en ucuzundan en pahalısına kadar her kulaklıkla farklı kayıtlar arasında duruma göre az ya da çok farkı hissedebilirsiniz. Kullandığınız 1More Triple içinde bu aynen geçerli. Tavsiyem bulabilirseniz her zaman kaliteli kayıtlara ve formatlara yönelin. Minimum 16Bit örneğin.

A1 sadece AMP özelliğine sahip yani telefonunuzun ses çıkışına A1 i bağlayarak daha yüksek ses tonuna ulaşabilirsiniz. Bu senaryoda sesi işleyen DAC sizin telefonunuzdaki DAC oluyor.

AMP lar sadece sesi yükseltmekle kalmaz her AMP bu yükseltme işlemini kendi tarzına göre yapar dolayısıyla DAC tan alınan sesi renklendiren, farklı bir şekle sokan (olumsuzda olabilir tabi uyumsuz bir DAC / AMP ikilisi karşılaşırsa) AMP lar yanında DAC tan çıkan sese çok müdahale etmeden kontrollü bir şekilde yükseltmekle yetinen AMP larda var.

K1 ise üzerinde hem DAC hem AMP bulunan bir cihaz. Siz uygun bir kablo ile cihazı destekleyen bir telefona K1 i bağladığınızda (tabi yukarıda K1 i telefonların genelde desteklemediği yazılmış durum buysa denemeden almanız riskli olacak) müzik datası telefonunuzdan K1 e aktarılır ve K1 in üzerindeki DAC sesi işler ve sesi K1 in çıkışından alırsınız. Yani telefonunuzun DAC ı bypass edilmiş olur.

cngnstr, mattiadestro ve AlperÇ bunu beğendi.
  4. ayigittekdemir

ayigittekdemir Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 14 Şubat 2018 13:20 otomatik olarak birleştirildi ---
    Hocam eline sağlık ayaküstü ders aldım :) 1More'un ses seviyesi düşük geliyor ama onu halletmek için de telefondan seviyeyi daha da yükseltiyordum.

Anladığım kadarıyla K1'in 24-bit oynatıyor oluşu çok bir şey fark ettirmeyecek çünkü ben o 24-bit'in kalitesini zaten az çok DAC olmadan da hissedebiliyorum? A1'e mi yönelmeliyim?
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 14 Şubat 2018 13:23 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2018 13:20 ---
    Bunu öğrendiğim iyi oldu o zaman telefonu değiştirene kadar beklemem lazım. Geriye denemek kalıyor teşekkür ederim

5. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.013
    Hocam telefonunuzun kullandığı DAC 24 bit desteklemiyorsa bu durumda K1 daha başarılı olur. K1 i kullanan insanların görüşlerini araştırmanız iyi olur.

6. ayigittekdemir

ayigittekdemir Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Teşekkür ederim araştırmaya başlıyorum ama @XSoldier'ın dediği gibi ise biraz beklemem gerekecek

Düzenleme: Amazon'da yapılan yorumların birinde gördüm, K1 baktığım telefon ile uyumluymuş

Son düzenleme: 14 Şubat 2018 17:06

Sayfayı Paylaş