Kablo Korumasinin Sese Etkisi

'Kendin Yap (DIY)' bölümünde prostheticwhim tarafından 9 Eylül 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    287
    Merhabalar,

Asagida linkini paylastigim makalede kablolarin disina kaplananan parazite karsi koruyucu orgu tellerin 10Khz ustu frekanslari engelledigi yazilmis. Boyle bir sey mumkun mudur? Bana cok alakasiz geldi.

Daha once bu tarz bir mikrofon kablosuyla kulaklik kablosu yapmistim ve cok tiz kaybi olmustu ama bunu artan dirence baglamistim, zaten kulakliga takilacak kablo degildi maksat deneme olsun diye yapmistim.

Shielding kisminda bahsediyor:
    http://www.laventure.net/tourist/cables.htm

Bahsettigim kablo kalkani:

2. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    822
    O makalede yazanlar epey bir ar-ge sonucu çıkmış şeyler. Bazı noktalar benim de kişisel olarak deneyimleyip aynı çıkarımlara ulaştığım noktalar.

Shield konusuna gelirsek: bu kısım denediğim bir şey değil, zira ben shield kullanmıyorum. Kablo yapacağım zaman genelde kısa oluyorlar ve sarmal halinde gidiyorlar. Ben dışarıdan helen bir ses bozukluğu yaşamadım bu şekilde. Shielding'in sesi bozduğu düşüncesi bana mantıklı geliyor ama. Bir kere kablonun bir tarafında dönüş hattına veya ground tarafına lehim yapıyorsunuz. Ama bu çok kalitesiz malzeme. Ayrıca dönüş veya ground tarafının da sese net etkisi var...

Sonuç olarak bence adamın bulguları doğrudur. Ben çok gerekli olmadıkça shielding kullanmam. Bizim kısa kablolar için gerek de yok zaten...

Sent from my fridge using Tapatalk

Sechtdamon, refuserQ, coolblue ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Kendi deneyimlerimden (guc, ara ve hoparlor kablosu olarak) genelde dijital cihazlar icin ekranli kablolar ise yariyor. Ampli ve analog cihazlarda ekransiz kablolarin bazilari daha iyi sonuc verirken, denediginiz ekranli bir kablodan sasirtici derecede iyi bir performans da alabiliyorsunuz. Tabii burada bahsettigim hifi grubu fiyatli kablolar.

Yani EM - RF kirliligi cok olan bir yerde kullaniliyorsa ekran ise yariyor.

Kabloda sistem uyumu cok onemlidir. Sizin sistemde begenmediginiz bir kablo baska bir sistemde cok daha iyi sonuc verebilir yada tam tersi.

refuserQ, coolblue ve prostheticwhim bunu beğendi.
  4. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    822
    Ben 1-2 metreye kadar olan kablolarda shielding ihtiyacı hiç hissetmedim. Shield etkisi karşılaştırılacaksa bu ancak aynı kablo ile, aynı kablonun bir shield ile, bir shielding olmadan 2 versiyonu üzerinde yapılmalı, yoksa "x kabloda shield var, o y kabloya göre daha iyi ses veriyor" çok makul bir yaklaşım değil.

Benim kişisel deneyimim kısa kablolar için shield gereksinimi olmadığı yönünde. Bu arada bu bahsettiğim kablolar için ayağı 40 dolara varan teller de kullandım. Çok "hi-fi" diye geçen kabloda daha ucuz teller kullanılıyor. Deneyip görmek lazım, ama bu makalenin yazarına güveniyorum. Kısa mesafede shielding hiç gerekli değil... Yazarın söylediği başka şeyler de kendi yaptığım bazı deneylerle paralellik gösteriyor. Kişisel olarak adamın shielding konusunda yazdıklarına güveniyorum.

Bunlar, hep ifade ettiğim gibi kişisel düşüncelerim ve tecrübelerim. Ama isteyen dilediğine inanıp ona göre davranabilir tabii...

Sent from my fridge using Tapatalk

prostheticwhim ve TheMadcap bunu beğendi.
  5. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Herkes kendi tecrubelerine gore yaziyor elbette. Asagidakiler de sahip oldugum ve kullandigim kablolar, denediklerimi kayit altina almiyorum gecmise donuk olarak. Benim tecrubelerim bunlarla sinirli.

Edit: Liste mesajı uzattığı için sildim.

Son düzenleme: 11 Eylül 2017
    prostheticwhim ve coolblue bunu beğendi.
  6. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    822
    Liste uzun, ama aynı kablonun hem shield içeren, hem de içermeyen 2 versiyonu var mı? Varsa, bu konuda alalım yorumunuzu, yoksa karşılaştırma için olması gereken parametreleri fikslemiyorsunuz demektir.

Ben şunu demişim: "Shield etkisi karşılaştırılacaksa bu ancak aynı kablo ile, aynı kablonun bir shield ile, bir shielding olmadan 2 versiyonu üzerinde yapılmalı, yoksa "x kabloda shield var, o y kabloya göre daha iyi ses veriyor" çok makul bir yaklaşım değil."

Ben sizin bazen shield'in faydalı olabileceğine dair yorumunuza karşı değilim, ama verdiğiniz uzun liste, eğer elinizde aynı kablonun 2 versiyonu yoksa, bunu da desteklemiyor. Benim dediğim ise özetle şu: kısa mesafelerde shielding gerekli olmuyor, ayrıca sinyal kablolarında makalenin önerdiği gibi frekans kaybı OLABİLİR...

Kablolara, audio ekipmanlarına vs. ye küçük bir servet yatırmış olabilirsiniz. Bunu kinaye ile karışık yazmak da hoşunuza gidiyor olabilir. Bu, sizi, bu kabloları birbiri ile kıyaslamak için uzman yapar belki, ama shield etkisi konusunda, diğer parametreleri fikslemediyseniz, söyleyeceğiniz şeyin bilimsel bir dayanağı da olmaz.

Bu arada üzüldüm, Nordost kablolara hiç bulaşmamışsınız. O da olsaydı listenizde iyiydi. Bir Valhalla interconnect yakışırdı size...

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

7. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Ilk mesajimda konuyla ilgili dusuncemi aktardim. Ikincisinde de kullanmis oldugum ekranli ve ekransiz kablolari belirterek dusuncemin bu denemelere dayandigini bildirdim.

Siz hic uzulmeyin, Nordost da denedim ama sahip olmadigim icin kaydini tutmadim. :):popcorn

8. raven

raven MP3

Beğenileri:
    84
    Ben ekranlı kabloları bilhassa değişken ve yüksek akım tüketen analog ekipmanlarda hiç başarılı bulamadım. Çok fazla şey denedim, yaptım gördüğüm pek bir istisna yok. Ekranın belli frekanslarda, belli boyutlarda, gürültü engelleme özelliği var yalnız herşey gürültü değil. Muhtemelen bir kapasitif etki yaratıyor, hız ve dinamizmi kötü etkiliyor. Sadece dijital devre barındıran ekipmanlarda bu etki pek hissedilmiyor. Yüksek frekans gürültüler de kendini gösterdiğinden dijital kaynaklara ekranlı kablo, üzerinde analog da barındıran (dac dahil) cihazlara ise hafif ekranlı (folyo) veya ekransız kablo öneririm ben.

prostheticwhim ve Sechtdamon bunu beğendi.
  9. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.339
    Tam olarak oyle yazmamis aslinda:

"a true shield is a tubular copper braid which covers the entire length of the cable bundle and is attached to a separate wire. Ideally, this wire is connected to the earth ground either directly at the wall socket or somewhere in the audio system, usually via a component's metal chassis. However, if placed too close to the conductors, the shield can also truncate the high frequencies, dulling the overall sound. This can be mitigated by creating a small air space between the copper shield and the conductors."

Simdiye kadar hic sesi ileten kablolara yakin bakir orgu shield'li ses kablosu gormedim. Genelde arada belli kalinlikta bir dolgu malzemesi oluyor.

Kisa kabloda shielding'e ne derece ihtiyac var meselesine gelice: Kablo meselelerine cok kafa yoran biri degilim. Cogu zaman da skeptik yaklasiyorum. Gel gelelim bir keresinde power kablolarina yakin bir interconnect'te ciddi ses bozulmasina sahit olmustum. Daha usturuplu ve korumali bir kabloya gecince duzelmisti. Interconnect'in uzunlugu tas catlasin 1 metre. Tabi kimileri kablolari duzenlerken araya kopuk "spacer'lar yerlestiriyor, mumkun oldugunce kablolari dik aciyla kesistirmeye calisiyor, manyetik etkiyi azaltmak icin. Bunlarla ugrasmayip direk kablo degisimine gitmistim (ingilizcede "probleme para firlatmak" diye bir tabir var :) ) Belki bu cozumler de ise yarayabilirdi.

prostheticwhim ve TheMadcap bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş