Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' bölümünde Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Eski PC ler hızlımıymış sorusu geliyor akla. Bence güncellemeyi alan yeniler düşünsün :D

2. Feelblue

Feelblue MP3

Beğenileri:
    98
    Burada Microsoft'un yaptığı şey planlı eskitme değil. Intel, AMD ve ARM işlemcilerde çok ciddi bir donanımsal açık tespit edildi, isimleri Spectre ve Meltdown olarak geçiyor. Bu açığı yazılımsal olarak kapatmaya çalışan yamalar ise özellikle Intel işlemcilerde %30'a kadar performans kaybına neden oluyor. Özellikle de 5. nesil ve öncesi işlemciler bu kayıptan daha çok etkilenecek. 7. ve şu andaki en güncel nesil olan 8. nesil işlemcileri kullananlar bu kayıptan daha az etkilenecek. Oyunlarda ise güncelleme öncesi ve güncelleme sonrası arasında önemli bir FPS kaybı gözlenmiyor. Bu kayıp sentetik testlere doğrudan yansıyor. Şu anda hepimizin kullandığı bilgisayar ve akıllı telefonlarda bu açık mevcut ne yazık ki. İlk olarak Haziran 2017'de tespit edilmiş. O tarihten beri belki de tüm kimlik ve banka bilgilerimiz çoktan ele geçirildi. Açıkçası ben donanımsal bir açığın yazılımsal bir müdahaleyle kapatılabileceğine ihtimal vermiyorum. Problem doğrudan işlemcinin çekirdeğindeki önbellek adı verilen, sık kullanılan bilgilerin depolandığı alanda. Berbat bir durum gerçekten. CES 2018'de Yeni tanıtılan AMD işlemcilerin bu sorundan arındırılmış olarak piyasaya sürüleceği iddia ediliyor ama bakalım ne kadar doğru.

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    (Tüm arkadaşlara soruyorum)Bu konuda Türkçe ya da ingilizce, anlaşılır bir kaynak paylaşabilecek olan var mı, okuyayım? Bir de core i7 4790k kullanıyorum, işlemcim kaçıncı nesil oluyor acaba?

4. ludwig bach

ludwig bach Yeni Üye

Beğenileri:
    94
  5. coolblue

coolblue FLAC

Beğenileri:
    431
    Neyse ki telefon olarak nokia kullanıyorum . 15 yıldır aynı hızda çalışıyor, hiç yavaşlama olmadı :)

okty_k, prostheticwhim, DefinitioN ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. felix

felix MP3

Beğenileri:
    23
    Kaynağa gerek yok. Standart bir pazarlama stratejisini arakadaş kabul etmeyip detaylı açıklamış.

-Düzeltme.-

Son düzenleme: 12 Ocak 2018
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Pek anlayamadım, şimdi böyle bir açık gerçekte yok mu? Yeni işlemci satmak için mi uydurdular? Intel için çok kötü bir reklam olmuyor mu bu?

Bir de düzenli işe girecek olan kim??

8. felix

felix MP3

Beğenileri:
    23
    Düzenli iş kısmını şimdi bakınca bende anlamadım başka bir şeye takılmışım muhtemelen o kısmı es geçelim. Sizin işlmencinize gelecek olursak eski nesil kalıyor, yani bir pazarlama stratejisi olarak adam size diyor ki "gardaş senin işlemcin eskidi, bak zaten böylede bi açık var hiç uğraşma gel yenisini al". Günümüz programlarının işlem gücü ihtiyaçlarından bağımsız bahsediyorum. İhtiyaçlarınızı karşılamıyorsa tabi ki değiştirin. Bana biraz apple'ın "evet telefonlarınız yavaşlatıyoruz" açıklamasını anımsattı.

Ekleme:
    Intel® Core™ i7-4790K İşlemci

Ürün Grubu: 4. Nesil Intel® Core™ i7 İşlemciler

Son düzenleme: 12 Ocak 2018
    Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. Pax

Pax FLAC

Beğenileri:
    676
    Ben hala İ5 2500k kullanıyorum. Hâlâ canavar gibi çalışıyor.

mavi ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    6 senedir 7 gun 24 saat calisan Core2 Duo islemciyi yeni upgrade ettim; i5 8400'e... Biraz daha hizli artik.

Aslinda etmezdim de, 4K ekran almis bulundum. Calistirmak icin $100'lik ekran karti alacagima, $100'lik motherboard alip, CPU ve RAM'i de update etmis oldum. Oyun oynamiyom zaten. Entegre sistem yetiyor.

refuserQ ve mfya bunu beğendi.
  11. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    252
    i3-330M kullanıyorum. Laptoptaki tek sıkıntım anakart artık çıkışlara yeterli akımı her zaman veremiyor. Onun haricinde çok da güzel Adobe CC Photoshop kullanıyorum. Sonuna kadar kullananları anlıyorum da Chrome ve torrent için son seri bilgisayar alan insanları anlamıyor. Bu yüzden de Intel açık var dedi ya hemen insanlar bilgisayar değiştirecek. Bu kafayı bir türlü anlayamıyorum.

Benzer durum cep telefonları ve TV için de geçerli. Hayatında hiç 4K video görmemiş arkadaşım, ekranı için LG G4 almıştı. Yazık ki ne yazık...

felix bunu beğendi.
  12. Pax

Pax FLAC

Beğenileri:
    676
    Kullandığım programların ve oyunların aslında işlemcimin ve ekran kartımın işlem gücünün sadece yüzde 30unu kullandığını öğrendiğimde pc mi upgrade etmeyi bıraktım.

Artık bilgisayar alıyorum. Bozulana kadar kullanıyorum. Sonra yenisini alıyorum.

Telefon cephesinde ise o dönem note 4 kullanıyordum. Note 4 e kadar tüm note serisini kullanmıştım. Bir gün motosikletten düştüm ve cebimdeki note 4 paramparça olmuştu. Aksilik bu ya o ay bütçe de sıkışıktı. Geçici süre kullanmak için 800 liraya Huawei telefon aldım. Ne de olsa bir ay kullanıp yeni telefon alacaktım. Ama ne oldu biliyor musunuz? Şuan hâlâ 2 senedir Huawei telefonu kullanıyorum :) Hatta bu mesajı da o telefonla yazdım :)

Chaturanga, mfya, zxc ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    181

İşlemci kısmında aşırı bir tüketim olmayabilir, tabiki çeşide göre değişiklik gösterir.
    Ancak grafik kısmında aynı şey mümkün değil maalesef.
    Oyunlarda ise önemli olan kısım optimizasyondur.
    Eskiden metro last night'a gtx 980 hatta titan bile yetmiyordu örneğin.
    Şimdiki oyunların grafik optimizasyonları iyi sayılır, orta segment kartlarla bile artık 1080p'de 80-90üzeri fps'lere ulaşılıyor.

zxc ve Pax bunu beğendi.
  14. Nutshell

Nutshell MP3

Beğenileri:
    86
    RX-1'in yanina bugun Tomahawk eklendi.Earbud'a yan gozle bakan ben, iemleri birakip earbud almaya basladim.Tukurdugumu yalatiyorlar resmen [​IMG]

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

refuserQ, Yabguz, sserkogss ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    910
    Yeni hastalığınız hayırlı uğurlu olsun hocam :D
    Bir bakmışsınız çekmecenizde 10-15 tane earbud duruyor, benden söylemesi :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DrWhite, Mikrobiyolog, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960
    Fidelio X1-X2--------Mojo-Dacportable--Kafa kafaya .....Hazırlıklar başladı. :ok

mfya, refuserQ ve Nutshell bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş