Sony XBA-Z5, Sony XBA-A3, Sennheiser IE800, JVC FX850, T-Peos H300 basshead IEM karşılaştırması

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde zxc tarafından 11 Temmuz 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593

Son zamanlarda IEM olarak T-Peos H300, ve sonrasında uzun süre JVC FX850 kullandım. Ancak özellikle kafaüstülerle (Fostex TH900, Sennheiser HD600) karşılaştırınca fazla yetersiz bulup değiştirmek istedim. Tavsiyeler üzerine Sony XBA-A3 ve XBA-Z5, ve merakım üzerine IE800 denedim. Açıkçası JVC FX1100 de olmalıydı bu incelemede, ancak olamadi malesef. İzlenimlerimi kısaca özetleyecek olursam:

Sony XBA-Z5 - en kaliteli ses
    Sony XBA-A3 - en dusuk fiyata en yuksek performans
    Sennheiser IE800 - hayal kirikligi
    JVC FX850 - problem basslar
    T-Peos H300 - problem tizler

Bu kulakliklari şahsi tercihlerime göre siralayacak olursam: Z5 > A3 > FX850 > IE800 > H300

Tabii ki mesele hiç bu kadar basit değil. Bu sıralama dinledigim süre içerisinde birkaç kez değişti. Tam olarak mümkün olmasa da elimden geldiğince şahsi tercihlerimi dışarıda tutup izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım. Zaten ne gariptir ki ses rengini sevmedigim Z5'i tercih etmek durumunda kaldım.

Kulaklıkları Yulong D100 mkII, kendi amfim (PPA), ve Nexus 6 telefon ile ayri ayri denedim. Sıralama değişmedi. Arada bir referans olarak TH900 ile birlikte dinledim. Bu beş IEM'in hepsinin bass'i TH900'dan bariz daha fazla.

Kulaklıklar piyasaya yeni çıkmadığı, çoğu daha önce yeterince incelendiği için, ayrıntılı ses karakteri, kutu içeriği, ergonomi gibi konuları es geçip, özellikle kulaklıklar karşılaştırıldığında, önceki yazılanlara ne eklenebilir şeklinde düşünüp yazdım. Dolayısıyla yazdıklarımı mutlak olarak algılamayın.

Sony XBA-Z5 ve A3

Karşılaştırmayı kazanan IEM Z5 olsa da zor bir tercih oldu benim için. Koyu bir ses rengine sahip. Bass'lar aşırı fazla, buna karşın tizler çekinik, ki ben seviyorum tizleri. Hatta ilk başlarda A3'u buna tercih etmiştim, tizleri daha canlı olduğu için. Ancak dinledikce Z5'in ses kalitesi olarak üstünlüğü belirginlesti.

Güçlü bass ve dizginlenmiş tizleri ile özellikle Kuzey Amerika pazari icin potansiyeli yüksek ve güvenli bir ses rengi tercih etmiş Sony Z5'te. Bayan vokaller, yayli enstrumanlar, tizi abartılı ancak kaydı düzgün eski parçalar, hiç rahatsız etmeden, detaydan da kesinlikle ödün vermeden, yumuşak bir sunuma bürünüyor. Buna karşın erkek sesinin hakim olduğu dengeli kayıtlar, çekinik tizlerden ötürü nispeten donuk ve heyecansiz geldi bana. O parçalarda A3 daha zevkli bir sunum ortaya çıkarıyor. Açıkçası şahsi tercihlerim için A3 bile yeterince parlak değil ama yine de Z5'e kıyasla daha güçlü. Ancak ilk başta değindiğim gibi, genelin ses tercihlerine bakacak olursak, başarılı olma ihtimali oldukça yüksek bir ürün Z5. Herşey bir yana ses kalitesi ve teknik yönden üstün bir ürün.

Bass ve üst tiz frekanslar dışında hiç bir sivri tarafi yok. Onun icin de "excitement" faktörü biraz eksik. "Ses karakteri olarak saygı duyulacak bir konservatizme sahip" de diyemiyorum, aşırı vurgulu bass frekanslarindan ötürü.

Hem Z3, hem de A3, bu beş IEM arasinda, bariz farkla kafa üstü kulaklığa en çok yaklaşan ürünler. Enstruman ayrımı çok çok iyi. Peki Z5 hangi noktada üstün A3'ten?

Z5 ve A3 arasindaki fark, ilk başta zannettiğim gibi sadece daha güzel görünümlü ve pahalı magnezyum kasa ve biraz farklı ses rengi değilmiş. Ses kalitesi olarak daha başarılı, daha bütüncül, daha iyi çalışılmış bir ürün Z5. İlk dinleyişte ses rengi dışında çok bir fark göze çarpmıyor. Ancak çok fazla enstrümanın veya farklı seslerin bir arada olduğu karışık parcalarda (mesela Euphrates - Govi) her enstrümanın, her sesin daha iyi tanımlı olduğu çıkıyor ortaya. Z5'in tizleri daha çekinik olabilir ama kalite olarak daha iyi. Aynı zamanda Z5'in bass'ı da A3'ten daha kontrollu (Fleetwood Mac - Chain, 1:00'dan itibaren davullara dikkat). Gerektiğinde daha sert vurabiliyor Z5.

Ancak bu farklar inanılmaz büyük değil. Çünkü A3 kötü bir başlangıç değil. Z5, A3'ün daha rafine bir şekli. Fark her parçada dinler dinlemez hemen göze batmasa da kritik noktalarda kendini belli ediyor. Aradaki fark, fiyat farkına rağmen, hatta A3'ün ses rengini tercih etmeme rağmen, Z5'i tercih etmeme yetti. Herkes için aynı karar geçerli olmayabilir.

Aşırı bass, hem A3, hem de Z5 için sorun olarak kalmaya devam ediyor, ancak FX850 kadar ciddi bir problem degil. FX850'de bass'ın alt mid'lere müdahalesi söz konusu. Bass çok dağınık. Z5 ve A3'te bass evet fazla ama FX850'deki gibi alt midleri zorla kolundan tutup beraberinde sürüklemiyor. Nispeten bağımsız hareket ediyorlar. TH900 kadar sert vuramaslarda oldukça derine inebiliyorlar. Tek tip bass sesi değil, alt, orta ve üst seklinde kolaylıkla ayirdedilebilecek kalitede bağımsız olarak verebiliyorlar düşük frekanslari. Ancak TH900'un bass ayrıntısı ve dokusu tabii ki yok.

Bu arada A3 ve özellikle Z5'in tizleri yumuşak olsa da üst tizler icin aynısı geçerli değil. Sony, supertweeter sürücüyü tüm gücüyle kullanmış. Ancak sürücünün etkili olduğu frekans aralığı çok yukarida olduğu için çoğu zaman şiddetiyle kendini belli etmese de, detaya, ve enstruman tanımlamaya katkisi belli. Özellikle Sony'nin Z5 için özel ürettiği daha ince aluminyum diyaframli supertweeter'i, ve yine Z5 için özel ürettiği metal film kapasitorlu, bir IEM için oldukça büyük olan crossover devresi, bu noktada A3'ün bir adım daha önüne geçmesinde rol oynamıştır muhakkak.

Her ne kadar tizlerde yumuşak bir sunumu olsa da Z5'in yakaladigi detay seviyesinde onemli rol oynayan supertweeter, belli durumlarda hiç affetmiyor. Düşük müzik kalitesine rağmen geçmişimin bir parçası olduğu için sıklıkla dinlediğim 80'li yillarin Avrupasi'nin hafif muziklerinin zaten kötü olan kayıtlarındaki abartılı tizler (mesela Dolly Dots - Trick of the eye) neredeyse çekilmez oluyor. Tizler çekinik, ancak parçadan zevk almak mümkün değil, çünkü taaa yukarilardan bir supertweeter tecavüz ediyor kulak zarına. Ancak bu kulaklık değil, kaydın sorunu. Aynı parça, IE800 ile çok daha çekilmez oluyor. Ama FX850 ile o kadar da kötü değil. Çünkü JVC, üst tizleri o kadar şiddetli üretemiyor muhtemelen. Ancak o sayede diğerlerinden çok daha dinlenebilir ve eğlenceli bir sunum ortaya koyuyor.

Ayni sekilde düşük kaliteli MP3'lerdeki yüksek frekansli dijital "artifact"ler de en cok Z5'te belli oluyor. Yine ender durumlarda synthesizer ile üretilmiş çok yüksek frekanslı sesler (Ellie Goulding - Burn, 1:55, "burn" nakarati esnasinda) Sony'ler ile çekilmez olabiliyor. Yine aynı kısım IE800 ile çok daha çekilmez, FX850 ile çok daha dinlenebilir bir hal alıyor.

Sennheiser IE800

Ses kalitesi benim icin ciddi hayal kırıklığı oldu. Boyutundan beklenmeyecek şekilde, duyulabilir frekans spektrumunu bir ucundan diğer ucuna kadar üretebiliyor adeta. Bass seviye olarak çok başarılı, gayet yerinde, ve güçlü. Ayrica çok derine inebiliyor. Hatta alt bass biraz fazla vurgulu belki. Orta ve üst tiz civarinda (10KHz+) da benzeri bir vurgu soz konusu. V degil de U tipi bir frekans eğrisine sahip sanki.

Hayal kırıklığı oluşturan nokta, orta ve üst tizlerin agresifliği ve sertliği. Supertweeter'i arızalı olmasına rağmen vurgulu bir şekilde çalışan hoparlör gibi. Ya da kağıt tweeter kullanan eski hoparlörler gibi. Daha önce Sony kısmında degindigim gibi, bu üst frekans aralığı bir çok parçada çok gövdeli şekilde ortaya çıkmasa da, bir çok ses ve enstrumanın tanimlanmasinda etkili. Ela gözlü birinin yağlı boya portresini düşünün. Gözün ela kısmı ile beyazı arasında kullanılan incecik koyu renkli boya gibi. Boya miktar olarak çok az kullaniliyor, ancak gözün tanimlanmasindaki etkisi büyük. Ve malesef bu kısım, Sony'de ne kadar ince ve pürüzsüz ise, IE800'de de bir o kadar titrek ve kalın. FX850 bu yüksek frekanslari IE800 ve Sony'ler kadar güçlü verebilen bir kulaklik değil. Ancak öyle olması, onu çok daha zevkli ve dinlenebilir bir kulaklik yapıyor tiz frekanslarda.

Belli ki o küçücük 7mm'lik sürücü, çok geniş bir frekans aralığını üretmeyi becerirken, 10KHz üzerinde kaliteyi tutturmakta zorlaniyor. Mid ve özellikle bass frekanslarda, hem seviye, hem kalite, hem derinlik olarak IE800 bariz üstün olsa da, tiz frekanslarda FX850, yine tek sürücüyle, biraz vurgulu olsa da, çok yukari frekanslara tırmanmasa da, çok daha yumusak, pürüzsüz, "armatur vari" bir sunuma sahip, kaliteli ve bence zevkli. Açıkçası bass ve bass'in midlere bulaşan kısmındaki sorunlari halletse, IE800'un etrafinda dört dönen bir IEM olur FX850.

JVC FX850

Bass, FX850'nin, fiziksel anlamda en güçlü olduğu frekans aralığı olduğu kadar, en büyük problemi aynı zamanda. Bass sadece abarti fazla değil, alt mid'lere de bulaşıyor. Her ne kadar bass, kocaman bir tower speaker'dan geliyor hissi uyandırsa da, bass sesi biraz tekdüze. Bass frekans aralığı içerisindeki farklılaşma, IE800 ve Sony'lerde daha iyi.

Rahatsiz edici alt frekanslar bir yana, geri kalan spektrum da bir o kadar iyi. Vurgulu tizleri seven biri olarak seviye bence tam yerinde, ancak birçok kişiye bir miktar önde gelebilir. Malum, yuksek ve problemli tizler rahatsiz edici olabiliyor, ehm (IE800). FX850, sadece bir dinamik sürücüyle, mükemmel bir iş çıkarmış bence. Sanki kaliteli hibrit kulakliklar gibi detayli ve net bir tiz sunumuna sahip. Keşke bass az daha kontrollü olsaymış.

Kule hoparlorler genel olarak iki farkli dizayna sahip oluyor: "port"lu veya "sealed." Port'lu dizayn edilmiş yüksek hacimli kule hoparlörlerin kendine has, port'tan içeri dışarı hareket eden havayı sezebildiginiz bir bass sunumu oluyor (Dynaudio Audience 80 mesela.) FX850'nin bass'ının sevdiğim yanlarinda biri, bu sunumu yansıtması. Şöyle bir modifikasyon denedim: Eger FX850'nin arkasindaki metal halka seklindeki port'u, küçük bir bant parcasiyla sağlam bir şekilde kapatirsaniz, FX850'nin bass ve tiz miktari, Sony XBA-A3'e bayağı yaklaşıyor. Ama kalite ve ayrıntı A3'te daha önde, ve tabii ki A3'un bass'i çok daha kontrollü. Ve malesef FX850'nin kule hoparlörvari bass sunumu da tamamen yok oluyor port kapatilinca.

Karşılaştırmalı dinleme esnasında, ilk başlarda aldığım bu not hoşuma gittiği için buraya ekliyorum:

"Simdilik kazanan A3 gibi. Portu kapali FX-850 üstüne değer mi değmez mi tartışması sürmekte... FX850'in tizleri az daha zengin. Pek hoşuma gitmekte. Bass cevresinde A3 çok daha başarılı. FX850 tizleri tek sürücüyle nasil o kadar güzel tune etmis yaw? IE800 can çekişiyor resmen. Yanlış anlamayın, birçok insan sever kullanir, hatta kullaniyor da, ama teknik olarak diğerlerine göre bariz eksiklikleri var. IE80'de unuttuklari orta ve üst tizleri faiziyle buna eklemişler, sırıtmış. Ama harbi derine iniyor. Kulaklik boş değil. Ama yeterli de değil. Boşuna %35 indirimle edinmemişim. Az bile o indirim."

T-Peos H300

Eski bir kulaklik olduğu icin tekrar ayrıntılı değinmeyeceğim. Dinleme esnasinda aldığım birkaç not şöyle:

"Bass seviyesi hiç fena değil. Sony'ler kadar fazla degil sanki. Detayi da iyi. Ama midler geride. Çok daha açık. IE800'de sadece 10KHz+ civari olan abartı bunda belki 6KHz'den başlıyor."

"Ah bu tizler. Az dizginleseler. Bass iyi. Miktar olarak değil JVC, Sony'lerden bile iyi. Ama tizler çekilir değil. Tiz kalitesi IE800'den iyi ama bu sivrilik daha kötü."

Rastgele düşünceler:

Karşılaştırmalı dinleme esnasında aldığım, ancak incelemenin herhangi bir kısmına yerleştiremediğim, belki faydalı veya eğlenceli bulabileceğiniz bir kaç küçük not:

"Juliana Vera- Slap: JVC'de çok boğuk. A3 daha açık. Abi Sony crossover mıdır artık her ne halt çalıştıysa Z5'te becermis o işi. Daha fazla bass ile daha fazla boğukluk olmasi gerekirken yok iyi mi. Bi de bass bu kadar abartı olmasa."

"Misket: Z5'te tizler eksik. A3 çok daha iyi. FX850 fena degil. Z5 te bass gereksiz fazla, bozuyor zevki. IE800 iğrenç, sivri tizler çekilmez kılıyor. Panasonic dinlenmiyor bile. TH900'un tizler de fazla geliyor açıkçası. Ama tını, doku, ayrıntı iyi."

"Sony tahmin ettiğimden rahat çıktı. Kolay çıkmaması, sağa sola hareketle kolay gevşememesi de avantaj."

"JVC'nin bas portunu geri açtım. Meğer o JVC'ye has, sanki kocaman kule hoparlor'lerden gelirmişçesine olan bas kalitesi de gidiyormuş portu kapatınca... Nefes aldı resmen IEM, kendine geldi."

"A3 fiyatina göre kesinlikle mükemmel bir kulaklik."

Son düzenleme: 11 Temmuz 2016
  2. Tuncay_D

Tuncay_D FLAC

Beğenileri:
    287
    Elinize, kulağınıza sağlık. Üst seviye iem kullanmadım, kullandığım en iyi kulaklıklar ATH CKR9 ve ETY. Hf3, buna rağmen incelediğiniz 4 kulaklığında verebildiklerini kafamda canlandırabildim, teşekkürler..

zxc bunu beğendi.
  3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593
    Submariner2, cgtyguner, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    3.206
    Sony ürünlerini seven biri olarak keyifle okudum.Emeğine sağlık.

moonstar ve zxc bunu beğendi.
  5. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593
    @DefinitioN, marka olarak politikalarından dolayı Sony'ye mesafeli biri olarak ben de şaşırdım doğrusu. Hatta karşılaştırmaya "muhtemelen kazanan IE800 olur" düşüncesiyle başlamıştım. Dinleyince değişti işler.

DefinitioN bunu beğendi.
  6. complete

complete WAV

Beğenileri:
    1.058
    inceleme için teşekkürler,a3 modeli fiyat performans ürünü olmuş.kulağınıza sağlık.

zxc bunu beğendi.
  7. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    470
    Forum için çok faydalı bir karşılaştırma olmuş, emeğinize sağlık..

Z5 ve A3 cidden keyifli ve fiyatının hakkını veren kulaklıklar..
    FX1100'de bu karşılaştırmada olabilseymiş harika olurmuş..

Bu arada siz bir basshead değilsiniz.. ;D

zxc, fosther ve refuserQ bunu beğendi.
  8. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.016
    İnceleme için teşekkürler sony xba z5'i dinleme fırsatına erişmiştim zamanında gerçi takar takmaz deprem oluyo sandım :D Benim kulaklar eskisi kadar bass sevmez oldu :D Gerçi yanlış hatırlamıyorsam xba z5 de ki bas miktarı cks77'den fazla idi ya da en az onun kadar fazla idi,gerçi cks77 gibi
    müdahale etmiyordu diğer frekanslara ya neyse :)

Submariner2, sserkogss, zxc ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.830
    Sunu da ilave edersem, Z5'in basslarinin yumusak olmasi begenimi kazandi. Basshead olmamama ragmen Z5'in basslarindan miktar ve siddet olarak dinledigim sure icinde sikayet ettigimi hatirlamiyorum. Hatta dinlerken basslar az daha fazla olsaydi hayir demezdim dedigimi de hatirliyorum.:D Cunku Z5'in basslari cok kaliteli ve de ayrimi iyi basslar.Uzun zamandir boyle Rihter ölcekli saglam, vurdu mu kafa/göz yaran basslara hasret kalmis, baska iemlerde de her zaman denk gelmemistim.

Submariner2 ve cgtyguner bunu beğendi.
  10. esTFyz

esTFyz MP3

Beğenileri:
    96
    İnceleme için teşekkürler emeğinize sağlık, Sony gibi bir markadan böyle performanslar bende beklemiyordum ama bende gayet memnunum (A3)

Anlaşılan o ki net olarak bir sonraki durak Z5.

zxc ve fortress34 bunu beğendi.
  11. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593
    Bence denemeden almayin. Farkli olmaktan cok yakin kulakliklar aslinda.

Belki de alışık olduğumdan çekinik tizler bass'larin gücünü arttirdi benim icin. Tabii ki adil bir karşılaştırma değil ama Fostex TH900'in bass'i hâlâ apayri bir yerde benim icin. Dinlerken rastgele aldığım notlardan biri:

"TH900: Tizler biraz fazla. Bass mükkkemmmmmmel. Zerre haddini aşma yok. Ama kayıtta varsa tokat atar gibi, kapı çarpar gibi, deprem gibi.
    ----------- daha nötr kaynakla -----------
    Ayrıntı, midler, sahne, herşey iyi yaw. Tizlerde fazlalik mevcut ama sadece fazlalik. Hâlâ herşey ferah, hâlâ hersey ayrıntılı. Sevmeyeni rahatsiz edecektir, ama ayrıntıya ve kaliteye laf yok. En az bass bunda var bu arada. Neyse, fazla dinlemeyeyim, yoksa çöpe atacam IEM'lerin hepsini."

Submariner2, refuserQ, esTFyz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.755
    İncelemeler çok güzel,güzel anlatıyorsunuz..

Son zamanlarda(virtufortuna'ın fitear incelemesi dahil)okumaktan en keyif aldığım inceleme oldu diyebilirim.

Ancak 1000 dolarlık full size bir kulaklıkla karşılaştırmak biraz garip hatta yanlış diye düşünuyorum :)

Th900 gibi bir kulaklığınız yokmus gibi düsünün,bunu bu arkadaşlara dahil etmeyin derim.Nacizane tavsiyem.

Cunku iem olarak ne dinlerseniz dinleyin ; illa biraz klostorofobik gelecek,özellikle hd600,he500 gibi bir dünyadan sonra.

zxc ve refuserQ bunu beğendi.
  13. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593
    @fosther, teşekkürler. Beğendiğinize sevindim. Bu arada kulaklık tavsiyeleri için tekrar teşekkürler.

Yeni nesil IEM'lerin kalitesi ve sunumu bazen insanda kulaküstülerle boy ölçüşecekmiş hissi veriyor. @karanehir35'in Z5'in basını bazı yönleriyle TH900 ile karşılaştırmasını anlıyorum.

Referans olması için TH900'ü de dahil ettim karşılaştırmaya. Ancak yazdığınız sebepten dolayı TH900 ile ilgili notlarımı dahil etmedim incelemenin orijinaline. Yine de inceleme dışında paylaşmak istedim farkı. Z5 gerçekten iyi bir ürün olmuş IEM'ler arasında.

Başka bir nokta da IEM'lerin fiyatı. Z5, HD600'den pahalı. Portatiflik avantajı mevcut, ancak portatif olması şart değilse kulaküstülerin avantajı unutulmamalı.

14. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Elinize sağlık.
    Zxc ye katılıyorum.
    Eğer bilgisayar başı veya oturarak dinliyorsanız. Kulak üstü çok daha rahat.

zxc bunu beğendi.
  15. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Şimdi Z5 yerine HD600 alsam ve bilgisayara taksam, masaüstü bi amfi ihtiyacım olduğuna ilişkin yorumlar gelecek.Bu da hem maliyeti hem de kullanım kolaylığını etkileyecek.

Daha "düz" dinleyiciler için belki de iyi bir seçenektir, tercihe bağlı tabi.

16. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593
    HD600 amfiye çok tepki veren bir kulaklık. Yine de telefonla dahi dinlenince, fiyatına yakın, hatta fiyatını geçen IEM'lerden güzel ses veriyor bence.

Submariner2 bunu beğendi.
  17. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    2.038
    Elinize sağlık. Oldukça güzel bir çalışma olmuş. Bende uzun süre önce z5 a3 fx1100 fx850 incemesi yazmaya başladım ama yoğrunluktan hala tamamlayamadım. Z5 benimde favorim, tizlerini geride de bulmadım aslında sizden farklı olarak. FX850'nin gereksiz parlak ve çözünürlüğü kötü tizleri var bana göre:)

IE800'ü hiçbir zaman beğenmedim. Gereksiz parlak, yanlış tonlu çalan bir kulaklık bence. Benden çok hakaret işitmiştir bu kulaklık:)

18. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593
    @baran88, fotoğrafi görünce aramıştım incelemeyi. :)

IEM tecrübeniz benden fazla. Dolayısıyla yazacaklarım sadece kendi sınırlı deneyimimi yansıtıyor.

Tek dinamik sürücü kullanıp hem güçlü bass, hem dinlenebilir ve ayrıntılı tiz sunan bir IEM görmedim daha. Fiyatı FX850 civarında dinlediğim hibrit veya çok armatürlü IEM'lerde de bir şekilde tek sürücünün verdiği o doğal sesi alamadım bir türlü. Detay ve çözünürlük çok iyi, ama yolunda gitmeyen başka faktörler müzikten aldığım zevki engelledi hep. Tam uymasa da kısmen HD800 deneyimim gibi, muhtemelen dinlediğim en detaylı ve sahnesi geniş kulaklık olmasına rağmen tercih etmiyorum müzik dinlemek için. Ama daha pahalı IEM'ler mutlaka çok daha iyi iş çıkarıyorlardır diye umuyorum.

FX850 yüksek tiz detayına sahip değil, ancak denediğim dinamik sürücülü IEM'ler arasında en temiz ve dinlenebilir tizlere sahip. Bu açıdan biraz da HD600'e benzetiyorum. Detay olarak belki geride kaldı artık ama hâlâ büyük bir zevkle dinliyorum.

Tiz seviyesine gelince, şahsi tercihler işin içine giriyor. On küsür sene boyunca sürekli dinleyince HD600 bir nevi standardım haline geldi. HD600'den az tizlere sahip kulaklıklarda birşeyler eksik geliyor bana. HE-500 de öyleydi, Z5'te öyle. Ama ikisini de zevkle dinlenebilir buluyorum yine de, 10KHz civarından eksilen tizlere destek olup detay sağlayan parıltı sayesinde belki de. Tizlerin biraz fazla olması da, agresif olmadığı müddetçe, çok rahatsız etmiyor. TH900'ın aşırı tizleri bazen sınırları zorluyor bu noktada. Ama FX850'in tizleri o kadar fazla değil.

Bir de Z5'in diğer hibrit IEM'lerden ayrıldığı önemli bir nokta: Crossover sadece iki armatür arasında var. Dinamik sürücü full range. Ancak tuning'i gereği çok yüksek frekansları üretemiyor. Yani belli bir frekansa kadar dinamik ve armatür sürücü birlikte çalışıyor. Supertweeter çok üstten destek veriyor. Belki de bu yüzden diğer hibrit kulaklıklarda bulamadığım doğallık Z5'te mevcut.

Son düzenleme: 13 Temmuz 2016
    Submariner2, refuserQ, Sechtdamon ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. Philleno35

Philleno35 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ben ie 80 ile xba a3 arasinda kalmistim fakat secimimi sony xba a3 ten yana yaptim z5 ile a3 arasinda cok fark varmidir acaba ben bir basshead im

20. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.593
    Fark var, ama fiyatı da göz önünde bulundurmak lazım tabi.

Submariner2 ve refuserQ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş