İfi Micro İDSD+HD 650 İzlenimlerim [Sürülme Melesesi]

'Sennheiser' forumunda DefinitioN tarafından 1 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    HD 650 uzun yıllara ve hobimize damga vurmuş efsane bir kulaklık.Hatta popülerlik bakımından 1 numaraya koyabiliriz.

Bu başlıkta HD 650 hakkında sık sık tartıştığımız bir konu olan sürülme-beslenme meselesini İfi Micro İDSD Silver penceresinden yazmaya çalışacağım.Farklı ve bazen alakasız konu başlıkları altında yazmaktansa konuya da yazabiliriz ilerleyen zamanlarda.

Sıcağı sıcağına yaptığım ilk yorumda sürüyor ve besliyor fakat tam olarak değil.Daha iyi sistemlerle dinleyenler eksiklikleri hissedecektir yazmıştım.Ayrıntılı dinlemelerimde ve Fidelio X1+Fostex th-x00 karşılaştırmalarımda sonuç benim açımdan netleşti:

Micro İdsd HD 650'yi sürüyor sürmesine ama yeterince besleyemiyor.Başta alt frekanslar olmak üzere sesin geneli beslenemediğini ortaya koyuyor.Gain ayarı turbo modda ve Xbass açık.Yani İdsd maksimum gücünde ama HD 650 değil. :)

6782 eklentisini görüntüle

Detaylandırayım:

Tizler
    Bu kısım fazla sırıtmıyor.Duyduğunuz düzensizlik içinde göze bat(a)mıyor diyeyim.

Midler
    Kulağımın aşina olduğu dolu dolu ve organik HD 650 midlerinden daha farklı bir şey duyduğum.Yeterince gövdelenemeyen,sarıp sarmalayamayan,çözünürlüğü düşük,sahneyi doldurup yayılamayan midler.Bu durumun sebeplerinden biri aslında İDSD'nin HD 650 için biraz yetersiz DAC katından başka birşey değil.Evet bence bu eşleşmede DAC/AMP'tan yana büyük bir orantısızlık var.HD 650 daha kaliteli çünkü.

Baslar
    Kısaca vasat.
    HD 650 benim gözümde hiçbir zaman mükemmel baslara sahip olmadı.DT 990 baslarını tercih ettim mesela.Ama bu keyif almadığım anlamına gelmiyor.Mükemmel olmasa da müziğe keyif katan etkili ve yeterli basları vardır HD 650'nin.
    İDSD ile değil.Derinleşemeyen,gücü toplayıp yeterince güçlü vuramayan,etkisiz baslar sunabiliyor size bu ikili.Derin baslardan çok mid-bas vuruşları hakim.

Daha önce bu seviyede ekipman dinlememiş birisi keyif alabilir belki,bilemiyorum.X1 ve ondan daha iyi baslara sahip Fostex'i dinledikten sonra sıra HD 650'ye geldiğinde şiddetle kaçma isteği uyanıyor bünyede.Fark bariz ve trajik.

Not:Baslarla ilgili ekleme ve düzeltmeler aşağıdadır.

Sahne+Detay+Çözünürlük+Enstrüman Ayrımı+Gövde+Doğallık v.s.

Hiç ayırmaya ve ayrı ayrı yazmaya gerek yok arkadaşlar.Micro İDSD ile HD 650 hiçbirini hakkıyla sunamıyor.HD 650 başka bir kulaklık gibi çalıyor.Sesin karakteri yok.İçi biraz boş gibi.

Sahne genişleyemiyor,enstrümanlar sahneyi dolduramıyor,yayılamıyor yeterince.

Benzetmek ne kadar doğru olacak bilemem ama hani eskiden ucuzluk pazarlarından kulakiçi alırdık ya.Öylesine kötü değil tabiki yanlış anlaşılmasın ama verdiği ses o zamanlara götürdü beni.O günlerde dinlediğim ekipmanlar canlandı zihnimde.

Sonlandırmam gerekirse,eğer illa HD 650 alacağım ve İDSD benzeri taşınabilir+masaüstü portatif DAC/AMP ile kullanacağım diyorsanız siz bilirsiniz.Elbette dinlenemeyecek kadar kötü bir durum yok ortada.Dinlenir...

Ama bilin ki o dinlediğiniz şey gerçek HD 650 değil!

SONUÇ:

Micro İDSD HD 650'yi sürüyor ama besleyemiyor.Amp katı yetersiz.Bunun yanında DAC kalitesi de yetersiz.

Yanisi HD 650'yi besleyebilmek için koca koca amfileri boşuna almıyoruz. :))

İlave Yorumlar+Düzeltmeler:

1-Bas yoğunluklu Pop parçalar ve Remixler açtım ve sıralı denedim X1,Fostex,HD 650 3'lüsünü yanılıyor muyum diye?

Bu tür parçalarda yeteri kadar vuruyor baslar,Zaman zaman kulak memesini titretecek kadar.Bas vuruşlarında büyük bir sorun görünmüyor dijital kayıtlarda.Ancak ses oldukça yapışık.X1 ve Fostex sesi yayarak verebilirken ve baslar sağdan soldan vururken HD 650 basları merkezden kulağın hemen yanından vuruyor.Bu da güç anlamında sorun olmasa da derinlik ve hacim anlamında sıkıntıya yol açıyor.

2-Baslardan emin olmak için David Guetta,Akon,İnna,Michael Jackson,Lady Gaga,T-Pain gibi arşivimde ne kadar bas ağırlıklı parça varsa kıyaslıyorum.1 saati aşkındır sürekli bu tür şarkılar dinliyorum.Evet basların gücüne haksızlık etmişim.Yeteri kadar vuruyorlar ancak çok yapışık.Sahnenin içinden değil(sahne oluşmuyor) kafaya yapışık vuruyorlar.Mid-bas gibi hissettirmesi bundan.

Dinledikçe ve değişiklik oldukça konuya ekleyeceğim.

6783 eklentisini görüntüle

Not:Bu ikiliyi dinlemem ve sürülme meselesine yorum yapmam için gönderen @Pascalci Hasan'a sonsuz teşekkürler.

Edit:Tamamen kişisel görüşlerimdir.Kişiden kişiye değişebilir.

Özetle HD 650 geçmişim:
    HM-801
    DX100
    Little Dot MK3
    Darkwoice 3322
    HRT Music Streamer 2 ve hatırlayamadığım birkaç DAP,DAC.....

#1 DefinitioN, 1 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Şubat 2018
    13 kişi bunu beğendi.
  2. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    671
    Kristof KOLOMB gibi hissetim kendimi (Hindistan a gidip burasi Amerika der gibi). Kafamda deli sorular 650 nin gerçek sesi nasıl acaba

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Fidelio X1 le peşpeşe kıyaslamaya devam ediyorum acaba abartıp yanlış şeyler yazdım mı diye?320 lik pop parçalarında baslar derin iyi gibi ama ses hala çok baskılanmış gibi(sağdan soldan içe yapışık) çıkıyor.Yayılamıyor bir türlü.

#3 DefinitioN, 1 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Şubat 2018
    4 kişi bunu beğendi.