İkinci el arabalar.

'Konu Dışı' forumunda Varsayılan ismail tarafından 19 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    2012 model dacia sedan araba var. 1.2 motor, fabrikada takılmış lpgli, 55000 de. Kapısının birinde motosikletin çizmesinden dolayı boya varmış sadece.
    60000 lira istiyor satıcı. Tanıdık biri. Trigeri ve baskı balatası(debriyaj) hiç değişmemiş daha.
    Sizce alınır mı ? Triger ve baskı balataya da 3000 daha gider herhalde.
    Yorumlarınız ve tecrübeleriniz önemli. cevap verirseniz sevinirim.

2. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,807
    Triger seti 100.000 km de değişir. Ancak marka model seçimimi ben olsam farklı yapardım. Diyeyim kafalar karışsın

3. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Triger 4 yıl yada 60000km sonrası değişmesi gerekmiyor mu? Bu araba tanıdık birinden ve çok temiz. Yakıt tüketimi iyi. Arabanın kendisi zaten pek birşeye benzemiyor. İşe gidip gelirken kullanmak için düşünüyorum. Çoğunlukla düz yolda kullanılacak. Öyle güç-görüntü hiç önemli değil.
    Piyasa bir acayip ve çok yalan söyleniyor arabalarla ilgili. Bildiğim birinden olunca heves ettim. Honda Civic alma hayalleri kuruyordum iki sene önce. Kısmet Dacia :)

4. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    389
    Pandemi döneminde üretime ara veren otomotiv fabrikaları ve buna bağlı olarak aksayan tedarik zinciri sebebiyle 2. el otomobil piyasasında fiyat balonu oluşmuş durumda.

Sektörde çalışan arkadaşların söylediğine göre Eylül-Ekim ayı gibi sıfır otomobil teslimatları yeniden başlayacakmış. 2. el otomobil fiyatlarında da normalleşme bekliyorlar. Yani acil ihtiyaç değilse satın alma kararını 2-3 ay erteleyin derim.

5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,389
    Sami tarcan tek geçerim :)

Collapse Signature Expand Signature
    mc_technosoft, onurdogan4 ve fortress34 bunu beğendi.
  6. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Benim acelem yok. Fakat satan kişi her an elden çıkarabilir. Bu araca 60000tl verilir mi ? En Fazla kaç lira verilir ? Çünkü istediğim şeyleri karşılıyor araç.
    Evet bir kaç hafta önce gördüm youtube ta. Onu izledikçe komple araç almaktan vazgeçesim geliyor. Bir videoda sıfır olarak alınan arabanın kaputunun ve bir kapısının değiştiğini söylüyordu. Kırmızı honda civic. Büyük ihtimalle bayi taşıma sırasında hasar alan parçaları değiştirmiş.

7. Psikon

Psikon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Aracımız serdar beye ispiyonlanmıştır(!)

Varsayılan ismail bunu beğendi.
  8. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Piyasa hep Serdar bey yüzünden bu halde.

mc_technosoft ve Psikon bunu beğendi.
  9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,622
    Baskı balatanın 60.000 de degistigini pek görmedim.Ayak sürekli debriyajda basılı gıdıyorsa belki olabilir...En son gordugum toyota corolla 280 binde ,ve fabrika cıkısı baskı balatası durmaktaydı.Tamamen kullanım ile alakalı.Triger'e bence daha cok var.Ama ic rahatlıgı icin degistirilebilir.Bızım renault'un 91.000 de daha baskı balatası degismedi ve kavraması gayet güzel.Yani kontrol ettirmek lazım ,burada ne desek yalan olur gibi.Hatta en iyisi acelesi yok ise ekim ayını falan beklemek.

10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    872
    2.el 52 'ye aldığım clio , şimdilerde kaç para olmuş :D:D:D saçmalık ya , teneke arabanın , şimdiki fiyatları çoşmuş durumda , aman diyim , acil ihtiyaç yoksa satın almayın ...

110'a 120.bin km'de aldığımız 2015 audi 150'lik a4 , oda bi çoşmuş :D ne hallere geldik ya rebbi

11. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Fiyatların 2-3 seneye düşeceğine pek inanmıyorum. Belki biraz gevşeme olur ama 200 binlik araba 100 bin olmaz. Benim sıfır araba hayallerim bitti. 60000 bin istedi 55000 dedim. 55000 e tamam derse alacağım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Temmuz 2020 ---
    Alırsam trigeri 60000km değiştiririm. Çokta sağlam kayış kullanandıklarını sanmıyorum.

elektronik müzik bunu beğendi.
  12. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    389
    Otomobillere, daha doğrusu içten yanmalı motor taşıyan kara taşıtlarına ilgim sıfır. Ancak olağanüstü bir alavere-dalavere döndüğü için otomobil piyasasını takip ediyorum (eğlenceli oluyor). Benim piyasaya dair gözlemlerim şu şekilde:

1. İkinci el piyasası tamamen simsarların, al-satçıların eline geçmiş durumda. Gerçek anlamıyla "sahibinden" bir araca denk gelmek çok zor. Geçmişi temiz, km'si uygun bir araç piyasaya çıktığı anda simsarların eline geçiyor ve X fiyatla satılan bu aracı 2-3 gün sonra X + 10.000 TL fiyatla yeniden satışa çıktığını görebiliyorsunuz.

2. Bu bahsettiğim simsarların hemen tamamı sahtekar ve dolandırıcı. Sattıkları araçtaki kusurları gizlemek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Eksper firmasıyla anlaşma yapan mı dersiniz, sigorta firmasını ayarlayıp pert kaydını satış günü sicile işleterek (bu sayede tramer sorgusunda bu bilgi çıkmıyor) pert arabayı müşteriye çakan mı dersiniz, ilana fotoşoplu resim koyup aldıkları kaporanın üzerine yatan mı dersiniz, ne ararsanız var.

3. Bir diğer fırsatçılık/karaborsacılık da oto galericiler ekseninde dönüyor. Ellerinde büyük sermaye olan bu firmalar, bayilerle anlaşma yapıp sıfır araçları topluca satın alıyorlar ve kendi galerilerinde sıfır fiyatından bile yüksek fiyatla satışa koyuyorlar. Bayilerin sıfır araç teslimatı için 3-6 ay sonrasına gün verdiği dönemlerde bu karaborsacılara gün doğuyor tabii.

Kıssadan hisse, şu 3 meslek grubundaki insanlara kesinlikle ama kesinlikle güvenmeyin. Amiyane tabirle bu insanlar "analarını boyayıp babalarına kız diye satarlar"

a. Emlakçılar
    b. Oto Galericiler
    c. Cep Telefoncular

Bir de yukarıdaki unsurlardan bağımsız olarak, Türkiye'de otomobil sahibi olmanın ultra-mantıksız olduğunu düşünüyorum. Her yıl zorunlu olarak ödenen MTV, trafik sigortası, kasko gibi harcamaların yanı sıra 2 yılda bir araç muayenesi, periyodik bakımlar, yaz/kış lastikleri, trafik cezaları, yakıt üzerindeki olağanüstü vergi yükü gibi harcama kalemlerini alt alta yazıp topladığınızda, otomobilin toplam sahip olma maliyeti saçma sapan noktalara varıyor.

Sonuç: Bisikletimle mutluyum :)

zekai, mc_technosoft, cemq ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    Debriyaj benim bildiğim bitince değişir, belli bir km'si yok. Triger kayışı ise kitapçıkta yazan vakti gelince değişmek lazım. Markadan markaya, yıldan yıla değişebiliyor. 25 yıl önce Hondalar 100 bin km'de değişim istiyordu. Son 15 yıldır 4 silindirler değişim istemiyor, çünkü zincire geçtiler. 6 silindirler de 150 bin km'de bir değişim istiyorlar...
    İkinci el simsarlığına çözüm:
    %7 ikinci el alım satım vergisi. :eek:

14. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Bu sahtekarlıktan uzak durmak için tanıdık birinden almak istiyorum zaten. Bekar olsam motosiklet alır geçerim.Motosikletin verdiği sürüş keyfini-heyecanını veren bir araba kullanmadım. Ama çocuk da olunca otomobil olmadan olmuyor. Şuan kayın babamın opel astrasını kullanıyorum. 4 yaşında ve vergileri çok. Bu arabanın vergileri ve masrafı az. Bu nedenle istiyorum. Araba bildiğin kütük yoksa. Kendisi 60000tl istiyor. Satamaz ama. En fazla 55000tl eder.
    Debriyaj değişimini olası masraf olarak düşündüm. Ama alır ve 60000km gelirsem trigeri değiştiririm. Araç sekiz yaşında.

15. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    389
    O tanıdık biri aracın ilk sahibi mi? İlk sahibi değilse, o da 2. el aldıysa zamanında o da benzer yöntemlerle aldatılmış olabilir. Araçta kendisinin de bilmediği, geçmişten gelen kusurlar olabilir. O yüzden tanıdık vs. diyerek gözü kapalı araç almayın, mutlaka iyi bir ekspertiz firmasına gösterin aracı.

16. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    İlk sahibi. İki arabası var. Diğeri polo. Son dönemdeki ekonomik durumlardan dolayı Dacia yı elden çıkartmak istiyor. Gerçi tok satıcı 60000tl de ısrar ediyor.

17. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    872
    Bekar mıyız? Özel oldu ama , en son cümlenden anladım zaten , evlenince bu yazdıklarının aslında bir rüya olduğunu hissedip uyanınca güzel bir soğuk duş alıcaksın... ✓

Otomobil lüks değil , zorunlu ihtiyaçtır , ne yazık ki , bizim ülkemizde ticaret emtiası olarak kullanılıyor , başımızdaki takım elbiseli arkadaşlarda , dayadikça dayadıgından , avrupada , pazarda satılan arabalar bizde kıymete biniyor , Amerikada , yollarda görmediğimiz renault marka araçlar ( oranın standartlarına uymadığı için kimse almıyor ) bizim topraklarda peynir ekmek gibi satılıp , ekstrası ; çöp arabalar (renault) uçuk fiyatlara pazarlanıyor ........

Ama ins. ilerleyen zamanlarda , Henry , Enzo gibi insanlar bizden de çıkıp , dünyaya heyt be şu arabalara bak dedirtecek kişiler gelecek , ama kısa vadede biz değil , çocuklarımız değil , belki torunlarımız yapar ....

#17 elektronik müzik, 20 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 20 Temmuz 2020
  18. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    244
    Dünyanın her yerinde araç sahibi olmak bir “ihtiyaç” iken
    Ülkemizde malesef “yatırım” aracı olarak görülüyor.
    Hal böyle olunca fiyatlar şiştikçe şişiyor.

elektronik müzik bunu beğendi.
  19. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    808
    Araç sahibi olmak ve aracı yürütme masrafı konusunda bu kadar vergi alan ve işi bu kadar zorlaştıran başka bir dünya ülkesi varmı cidden bilmiyorum,olduğunuda sanmıyorum.

Biz burada Avrupalının 15 sene önce hurdaya çıkardığı aracı adam edip ,çoluğumuzun çocuğumuzun hayatını riske atarak yolculuk yapmaya çalışıyoruz.bizim suçumuz bu ülkenin öz evladı olmakmı?bizim hayatımız neden bu kadar değersiz?

Her geçen gün zorlaşan ve artık zaruri ihtiyaçları gidermeyi bile imkansız hale getiren bir anlayış var resmen.

İnsanların halini anlamaktan uzak ve ülkenin realitesinden bi haber,vatandaşına dokunmayan,halini anlatmaya çalışanı azarlayan ve fişleyen,kendini ve düşüncesini desteklemeyene mobbing uygulayan ve işsiz bırakmakla tehdit eden,insanların kendi hayat tercihlerini ve haysiyetli yaşama hakkını sürekli taciz eden bir yönetim anlayışı var.

Ben cidden bu ülkeden artık umudumu yitirdim.

Herhangi bir siyasetçiyi görmeye tahammülüm kalmadı.bu yaratıklardan herhangi birinin,birbirine öfke kustuğu ve suçladığı düşüncenin bir parçası olmak istemiyorum.heryerde karşıma çıkmalarını istemiyorum.

İnsan gibi yaşamak istiyorum.düşüncesini ve yaşantısını sorgulamadan insanlara dokunmak istiyorum.onlarla sohbet etmek istiyorum.

Çok şeymi istiyorum?

Collapse Signature Expand Signature
    #19 BatmaN19, 22 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 22 Temmuz 2021
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    Sorun bence bu noktada. Ciddi bir kismimiz, hatta belki cogumuz bunu istemiyoruz. Kendimizden farkli tercihlere sahip insanlarimiz hakkinda ciddi on yargilara sahibiz. Siyasetciler bunu oldum olasi acik acik kullanip istismar etmekteler.

Insanlarin kendilerinden farkli olanlara, tanimadiklarina, hakkinda bilgi sahibi olmadiklarina karsi dogal egilimi suphe ve temkindir, bu da cok kolay ayrimcilik ve baski dogurur. Onun icin egitim sistemleri aktif olarak farkliliklari ve ozgurlukleri destekler, mumkun oldugunca farkli dusunce, tercih, inanc ve akimlari tanimaya, hakkinda bilgi edinmeye yogunlasir. Malesef bizde oyle degil. En azindan benim yetistigim egitim sistemi oyle degildi. Kultur zaten oyle degil.

Velhasil cogumuz acaip ayrimciyiz, ama farkimnda degiliz. Adalet ve ozgurluk nedir bildigimizi zannediyoruz, cunku sadece kendi bakis acimizdan degerlendiriyoruz. Kendimizle zit hayat cizgisine sahip insanlarin ozgurlugunun ve adalet beklentilerinin yanlis oldugunu dusunuyoruz. Tamamen suni, ama bir turlu bitmeyen soguk bir ic savas almis basini gidiyor...

Nazım bunu beğendi.