İlk müzik player için tavsiye

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda tayfn1907 tarafından 17 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. tayfn1907

tayfn1907
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhaba arkadaşlar forumu daha önceden bilsem'de yeni üye oldum ara ara almak istesemde nasip olmadı player almak bu yüzden hep telefonlarımda müzik dinledim kullandığım kulaklıklar Sony mdr ex300 sl ve cks 77 modelleri ama cks 77 kullanmıyorum çok fazla bass olduğu için diğer sesleri çok eziyor bu yüzden daha dengeli olduğunu düşündüğüm sony kullanıyorum, asıl konuya gelirsek playerdan beklentilerim şu yönde: kolay kullanım ve arayüz şarkılar arası hızlı geçiş ve fiyatına göre iyi özellikler player için bütçem 300-350TL gibi olabilir ilk başta sony kulaklığım ile kullanacağım var ise önerilerinize açığım her yönden.

2. Death-corexX

Death-corexX
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    yok mu öneren bize de lazım :D

3. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    2. El bir fiio x3ii olabilir, dx50 olabilir, Sony A15 olabilir.

Collapse Signature Expand Signature
  4. Miles

Miles
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Naçizane tavsiyem telefondan dinlemeye devam edin. O paraya güzel bir kulaklık alın. Daha mutlu edecektir. Cowon'dan diyMod'a, Fiio'dan Lotoo'ya kadar bir çok DAP kullanmış olmama rağmen iyi kulaklık ve telefon en favori ikilim oldu. Mevcut set-up'ım da o şekilde bu arada.

3 kişi bunu beğendi.
  5. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    @Miles iPhone kullanıcısı mısınız?

6. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Bende disarida ayni sekilde kullaniyorum iyi bir daptansa iyi bir kulakligin muzik dinlerken daha cok keyif verecegini dusunuyorum . Tabi bunu yazarken sadece disarida kullanimdan bahsediyorum (trafik, sehrin gurultusu, konusma sesleri , dikkatimi dagitan gorseller ) cunku ust seviye daplari kullanirken konsantre olmak icin sessiz bir ortam gerektigini dusunuyorum . Ust seviye daplar gereksizdir demiyorum cunku bende aksam eve geldigimde iyi bir daptan muzik dinliyorum . Kullanim ihtiyaca gore degisiyor bence .

4 kişi bunu beğendi.
  7. Miles

Miles
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Evet, iPhone 6. THD oldukça düşük. Ken Rockwell'in 6 Plus ölçümleri vardı. Oldukça etkileyici.

8. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    Son günlerde pek çok karşılaşıyorum bu "iPhone ölçümleri harika, THDsi mükemmel, çıkış empedansı çok düşük" vesaire.
    Ben 6S de kullandım, 6da kullandım. Hatta saymak gerekirse 2014-2015'in aşağı yukarı tüm flagshiplerini kullandım samsunglar dışında.

Bana göre iPhone 6, alt frekansları dolgun veren, midleri çözünürlük olarak düşük, genel olarak dağınık çalan ve rahatsız edici bir şekilde parlak olan bir sese sahip.

Benim şahsi görüşüm dap'ın taşınabilir setuplarda değiştirilemez bir yere sahip olduğudur. Şu anda V10 kullanıyorum, Head-Fi'a oraya buraya göre falan en iyisi deniyor. Bana sorarsanız lotoo'nun %30u etmez. Dinamizm, çözünürlük, konumlandırma, prat vs. arada dağlar var. iPhone'u V10'dan daha da kötü bulduğumu eklemek isterim bu arada. Eğer dediğiniz gibi olsaydı, gider bir k10 siparişi geçer, telefona takar dinlerdik tidal ile mis gibi. Her şey güzel olurdu fakat malesef böyle bir dünya yok :)

Hanamichi'ye katılıyorum, otobus, kamu alanları vsvs. gibi sesli ve bol dikkat dağıtıcı ögelerin olduğu yerlerde dikkat edemediğiniz için aynı geliyor olabilir. Bu bir derece doğru ancak dap almayın demek için yeterli bir sebep değil.

#8 Synthyss, 27 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Şubat 2016
    8 kişi bunu beğendi.
  9. Miles

Miles
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Yok, DAP alınmasın demiyorum. Ama 300 liralık DAP yerine kulaklığa yapılan yatırımın daha iyi olacağını düşünüyorum. Son iki-üç aydır da Paw Gold'u yanıma almadan çıkıyorum. Açıkçası 300 liralık DAP + OP'un mevcut kulaklığı yerine, telefon + 300 lira daha koyup mevcut kulaklığı yükseltmenin daha etkili ve keyifli olacağını düşünüyorum.

Ama mesele DAP değil "taşınabilir" müzik olduğunda, DAP almanın çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Amaç "fidelity" olunca herhangi bir dinamik aralık, çözünürlük, sahne vs kavramlar-duyumlar dışarda dikkat edilebilecek etmenler arasında olamıyor.Hoş amaç "fidelity" olunca K10 da oldukça yanlış bir kulaklık. Taşınabilirde benim aradığım keyifli müzik olması. K10 bu nedenle Hidition NT6'dan daha amacına yönelik. NT6 bu sebepten dışarı bir kez bile çıkardığım bir kulaklık olamadı mesela. Bu nedenle siz yok öyle bir dünya deseniz de benim dünyam en azından böyle.

Konu ile ilgili ne derece etkili bilmem ama ucuz herhangi bir DAP'ın kullanılan ucuz malzeme, düşük mühendislik gibi nedenlerle çok etkili olduğunu düşünmüyorum. İyi DAP, iyi mühendislik ve iyi/kaliteli malzeme demek ki bunlar da ucuza elde edilebilecek şeyler değil.

10. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Bu THD düşük konusunu Head-Fi'ın Facebook grubunda da sürekli açıyorlar, hepsine aynı cevabı veriyorum. Evet, doğru THD değerleri gayet düşük, güzel ama ortada çekilmesi gereken bir çizgi var. Iphone 6, 2015 yılında veya daha önce çıkmış telefonlara göre daha güzel ses vermektedir. Ama telefon telefondur. Yolculuğa gideceğimde alıyorum Z2 telefonumu, dinliyorum ama ben onu Modi-Magni ile karşılaştırmayı hayal bile edemem.
    2 gündür arkadaş okul yurdu sorunları yüzünden bizim evde kalıyordu. Kendisinde Iphone 6 var. Denemek istedim, dün beş milyar saat uğraşıp FLAC'larımı ALAC'a çevirip, Iphone'da müzik dosyasını okutmayı başardım ve Modi-Magni setimle karşılaştırdım. Evet. Bariz biçimde Z2'den iyi sesi var ama Schiit Stack'lerimin yayına yaklaşması için birkaç fırın DAC çipi daha yemesi gerekiyor. ;D

Biliyorum, overkill olacak ama amacım tamamen örnek vermek. Lotoo Paw Gold ile THD değerlerini karşılaştıracak olursak Iphone 6'nın 0,0025% THD+N, Lotoo'nun 0,00036% THD+N gibi değerleri var. Bu Lotoo yaklaşık olarak 9-10 kat daha temiz ve doğru demek oluyor. Bununla beraber Lotoo'nun daha yüksek bir çıkış gücü var. Şimdi Iphone'a bir amp alacak olsanız onun da THD'si üstüne binecek.

Sürekli THD desem de, "Lotoo'nun ne kadar küçük değerleri var, yuh ya!" modunda gezsem de, THD bazı durumlarda kötü değil. Mesela 100$'lık Modi 2'nin THD'si 0,0020% ama Gungnir Multibit'in THD'si 0,0050%. O mantıkla bakacak olursak 1250$'lık Gungnir, 100$'lık Modi 2'den daha kötü.

Bunlarla beraber Iphone'ların 16/48 limiti olduğunu ve DAP'ların genelde DSD çalabildiğini de belirtmek lazım.

11. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    %95 Oranında evde müzik dinleyen biri olarak benim fikrim forumda kabul gören, en iyi ses kulaklığın kadardır anlayışından farklı.
    Tabi tamamen kişisel tercihim her hangi bir iddiam yok, son bir yıldır qa360 ı wav olarak kullanıyorum, daha önceleri farklı dap ve masaüstü dac/amp cihazlar kullandım. Taşınabilirlik ile ilgili bir beklentim olmadığı için şuan 100$' lık bir iem ile dahi kullanır iken sistemime bir yükseltme yapmak istesem önce amfi daha sonrada çözünürlük, tonlama, hız gibi konularda daha başarılı bir dap almak olurdu. . Aslında bu durum biraz da benim hobiye bakış açımla ilgili elektronik bileşenleri daha çok seviyorum. :)

12. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,583
    Head-fi'da da bu konu ile ilgili başlıklar çok popüler bu aralar.Iphone serisi; 4-4S'ten sonra zaten ses olarak çöp bana göre.Kişisel görüşüm budur.

Lotoo,AK240 vs geçtim, düşük sınıf daplarla belki kıyaslanabilir Iphone, benim kulağıma takmamla çıkarmam bir olmuştu 6S'i.

Şahsen telefonlar daplardan daha iyi denildiğinde veya daplarla kıyaslandığında sadece tebessüm ediyorum. :)

V10 dinlediğim en kaliteli sesi veriyor telefonlarda fakat o da @Synthyss Yağız'ın dediği gibi üst sınıf dapların çeyreği olamaz.Ne Sony, ne Samsung, ne LG, ne HTC ne de Apple.(en azından şuana kadar çıkan modeller.)

#12 high-fidelity, 27 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Şubat 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  13. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Benim anladigim burda paw, ak240 vs nin iphone 6sle kiyaslanmasi degil gunluk yasamimizda ne kadar etkin kullanabilecegimiz . Benim gun icinde detaylari duyamayacagim bir dap yerine karakterini sevdigim iyi bir kulaklik daha cok isime yarayacaktir . Tabi burda tercihler oncelikli eger bu cihazlari dinleyecek ortam varsa dapta kulaklikta iyi olmali eger yoksa bana gore kopru trafiginde ferrari surmeye benzer .

9 kişi bunu beğendi.
  14. musti11

musti11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Sizce ilk dap için Sony zx2 çok mu fazla olur sonuçta Türkiye'ye gelen modellerin sesin az çıktığını söyleyenler de var sizce alıpta pişman olma olasılığı nedir?

15. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Niye fazla olsun butcen elveriyorsa, ayrica hesapli 2. Ellerde var, turkiyede eu ses kısıtlaması var, kulaklıl secimini zorlastırıyor biraz ama iemlerde - buyuk kısmında - problem olmayacaktır, turkiye fiyatı amerika avrupaya gore cok iyi bir alet zx2, gorup denediginde ise gercekten guzel yapılmış, ses olarakta bence cok iyi, guzel bir fiyata 2. El iyi bir alışveris olur

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. musti11

musti11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Sennheiser ie800 ile uyumu Nasıl olur sizce genelde jazz ve slow rock dinliyorum

17. Inlovewithmusic

Inlovewithmusic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Merhaba, kafam da bir anda dap mı alsam diye bir düşünce oluştu ve kendimi burada buldum. Öncelikle ihtiyacım var mı yok mu? onu bile bilmiyorum şuan da htc one a9+ fiio e12 kullanıyorum telefonum flac çalabiliyor. Kulaklıklarım ise günlük dışarısı için Ath-Cks1000 , ev ortamı için Ath-m50x yakın zamanda cks1000'i satıp yükseltme yapacağım günlük dışarıda kullanım için. En fazla fiio x5'in fiyat aralığında bir dap alabileceğimi göz önünde bulundurursak mesela fiio x5 aldım diyelim ne gibi farklar olur?

18. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    303
    hidizs ap100 kullanıcısı olarak, günlük koşturmacada telefon ve dap arasında fazla fark kalmayacağı teorisine katılmıyorum. denemiş olduğum lg,samsung,iphone telefonlarla karşılaştırabilir değil kesinlikle. evde philips fidelio x2 kullandığım ekipman, telefonla o bahse zaten hiç girmiyorum:) konu zaten taşınabilirlik. dışarıda kullandığım kulaklık ostry kc06a. ve iemde de eğer o gün müzik dinleyebileceksem çantamda ya da cebime mutlaka hidizs'i atıyorum. fazladan 140 gram taşımak koşturmacada da çok büyük fark yaratıyor.

19. CapoNx

CapoNx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    197
    Bende dx90 ı atıyorum hocam. Bence de fark ediyor. Bende htc kullanıyorum.
    Elimdeki kulaklık fazla seçici olduğu için dap telefon farkı süt ile su farkı gibi ortaya çıkıyor.

20. Inlovewithmusic

Inlovewithmusic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Teşekkür ederim beyler, dap e bütçe ayırayım o zaman.