İncelemelerde Kullandığımız Ses ile İlgili Terimler Sözlüğü

'Rehber Konular' forumunda MuttFTS tarafından 11 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. TanrıTelecasterıKutsasın

  TanrıTelecasterıKutsasın
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  22 Ekim 2017
  Mesaj:
  397
  Alınan Beğeniler:
  309
  Gülümsettiniz:)
   
 2. artears

  artears
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  26 Ekim 2011
  Mesaj:
  629
  Alınan Beğeniler:
  2,288
  Öncelikle " kötü kulaklıklar sıcak sunumu tercih eder " sözünü analiz edersek, burada " çoğunlukla " ibaresi yok, onu siz ekliyorsunuz. Yani " kötü kulaklıklar sıcak sunumdadır " gibi bir önerme o aslında. Haliyle p -> q nun kontrapozitifi not q -> not p üzerinden analiz yapılabilir. İlk önermeyi doğru kabul edersek, ikincisi denk olduğundan otomatik olarak doğrudur. Ama ikincisinin yanlış olduğunu gösterirsek birinci önerme de yanlış demektir. Ben bunu dedim. Siz de onu diyorsunuz aslında...

  Bu şuna benziyor: Altıma çişimi kaçırdıysam pantolonum kesin ıslaktır dersek, kontrapozitifi üzerinden gidip pantolonum ıslak değilse kesin altıma kaçırmamışımdır denebilir. Ama pantalon ıslaklığını salt kaçırılan idrara da bağlayamayız, başka sebepleri de olabilir. Yani bu da p->q durumudur, p<->q değil.

  İdrardan kulaklığa dönersek, sıcak sunumda olmayan kulaklıklar kötü değildir kontrapozitifi tamamen yanlıştır zira bir dolu sunumu sıcak olmayan ama kötü kulaklık var. Haliyle, bu orijinal önermenin de yanlış olduğunu gösteriyor. İdrara bağlarsak yine, pantolonum kuru ise ama altımda emici bebek bezi varsa yine de altıma kaçırmış olabilirim. Yani çiş kaçırma genellemesi bile tam doğru olmamış demek ki. Orijinal önerme de tam doğru değil demektir bu. Yani altıma kaçırırsam pantolonum yine de kuru kalabilir (gerçi bunun sebebi biraz farklı ama olsun)...

  Neticede sanki farklı şeyleri söylemişiz gibi yazmışsınız ama aynı şeyi söylüyoruz. Size katılmadığım nokta şu: " tercih eder " sözü bir genelleme ve içinde dediğiniz gibi " çoğunlukla " sözünü barındırmıyor...

  Serviste çok boş vakti oluyor insanın... yazdım işte... neyse, benden bu kadar :)


  Edit: bir not: demiştiniz ki: "Eğer ifade "bütün kötü kulaklıklar sıcak sunumdadır" olsa idi, kontrapozitifi "bütün sıcak sunumda olmayan kulaklıklar kötü değildir" olurdu. "

  İfade zaten öyle bu arada. Kontrapozitifini de şöyle yazalım: not q->not p yani sıcak sunumda olmayan kulaklıkların tamamı iyidir, en azından orta şekerdir falan fıstık, ki yanlışlığını savunduğum nokta da bu zaten, zira kötü olan çok var.

  Edit 2: Hala çok boş vaktim var :)


  Sent from my fridge using Tapatalk
   
  #82 artears, 31 Ağustos 2018
  Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ağustos 2018
  2 kişi bunu beğendi.
 3. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  359
  Alınan Beğeniler:
  73
  Artears,

  O zaman ben şöyle anladım, normali üzerinden ifadenin doğruluğunu tam çözemedik, o halde kontrapozitifi üzerinden test edelim. Olabilir. Ama gerekli değil.

  Asıl sorun, bu tip sözlerin konuşma dilinde kesin ve keskin 'önermeler' şeklinde sunulmaması aslında. Her ne kadar format ve kalıp olarak uysalar da. Bağlamında baktığımda cümleye ben şöyle anlıyorum: "Kötü kulaklıklar için sıcak sunumu tercih etmek gibi bir teknik vardır, kulaklığın zayıflıklarını örtmek adına". Yoksa "bütün kötü kulaklıklar sıcak sunumcudur" biraz fazla keskin oluyor.

  Neyse sorun değil. Bence daha kötüsü, bu tip tartışmalarda ben her iki tarafı da okumaktan zevk alıyorum, ama sonuçta genelde kayıpla sonuçlanıyor. Belki de garip olan benim...
   
  4 kişi bunu beğendi.
 4. artears

  artears
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  26 Ekim 2011
  Mesaj:
  629
  Alınan Beğeniler:
  2,288
  Sayın ziprar dediklerinize katılıyorum...

  Furkan8 arkadaşımızın ayrılık yazısının uslübunu sert bulsam da, bunu kendisinin sahip olduğu gençlik ateşine veriyorum ve bu mesajının üzerine, kendisi de cevap yazamayacağı için herhangi bir yorum yapmıyorum. Orijinal yazısında, "yanlışım varsa düzeltin" tarzında bir yaklaşımla bitirdiği son paragrafına istinaden gelen düzeltmelerin hiçbirini kabul etmeyip, kendi yazdıklarını "mutlak doğru" kabul etmesinin ve böyle bir yazı ile ayrıldığını beyan etmesinin de yine gençliğinin getirdiği fevri davranışlar olduğunu düşünüyorum.

  Ayrılıkla sonuçlanmasını istemezdim bu konuşmaların, ama kendi bileceği iştir. Yolu açık olsun. Kendisine önerim, head-fi üzerinde her okuduğuna takılmayıp, kendi tecrübesini arttırmasıdır. Tabii bu öneriyi kaale alıp almamak da yine kendi bileceği iştir...

  Sent from my fridge using Tapatalk
   
  8 kişi bunu beğendi.
 5. burakk33

  burakk33
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  31 Ekim 2018
  Mesaj:
  30
  Alınan Beğeniler:
  47
  yararlı bir rehber olmuş.
   
 6. bahirtaha

  bahirtaha
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  4 Mart 2018
  Mesaj:
  497
  Alınan Beğeniler:
  323
  arkadaşlar şeffaf ve transparan tam olarak ne demek biri yardımcı olabilir mi ?
   
 7. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,082
  Alınan Beğeniler:
  5,816
  Dinlediğiniz müzikte farklı frekansların birbirini perdelemeden, birbirini baskılamadan her birinin daha rahat duyulabilmesi olarak algılıyorum ben. Bir kulaklık yada ekipman bunu ne kadar başarabiliyorsa detaylarda gizlenen öğeleri daha rahat ve birbirinden ayrılmış olarak duyabilirsiniz
   
  Collapse Signature Expand Signature
  bahirtaha bunu beğendi.
 8. bahirtaha

  bahirtaha
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  4 Mart 2018
  Mesaj:
  497
  Alınan Beğeniler:
  323
  o zaman şeffaflık ile enstrüman ayrımı aynı şey midir hocam ?
   
 9. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,128
  Alınan Beğeniler:
  3,494
  Enstrüman ayrımı ile şeffaflık bence farklı şeyler.Seffaflık söyle düsünebilir sanırım;

  Mesela bir bayan vokalin sesinde perde olmaması.Perdesizliği ile ,tüm belirginiği ile kulağa duyurması o ekipmanın.Veya bir gitar sesi düsünün ,o gitar sesi veya solonun kulağa ulaşırken oldukca net bir biçimde ,daha saydam daha grensiz bir sunum.Yani daha nasıl anlatılır bilmıyorum.Aslında ''şeffaf'' kelimesinin sözlük anlamını daha iyi öğrenerek (her işlemi görülebilen, göz önünde olan, gizli saklı olmayan, açık seçik, belirgin) daha iyi anlaşılabilir.

  Mesela Hd800 icin şeffaf bir sunuma sahip diyebilirim.Müzik çalarken o hd650 de ki o grenli sunum yok.Vokallerde perde olmadıgı için daha şeffaf bir şekilde,sanki arada bir engel yokmuş gibi kulağa ulaşıyor.Umarım anlatabılmısımdır...


  Enstrüman ayrımı ise bence daha farklı bir sey.Ekipmanın enstrümanları daha iyi ayırabilmesi ile alakalı oldugunu dusunuyorum...

  Mesela ifi black label ile hd650 yi dinlerken daha şeffaf ,daha perdesiz bir sunum oluşuyor...Hugo ile denedigim zamanlarda daha bir perdeli ,daha bir farklı idi...Bu durumda ifi daha şeffaf bir cihaz oluyor.
   
  theodyofil, Synchronicity ve bahirtaha bunu beğendi.
 10. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  825
  Alınan Beğeniler:
  2,015
  Ben transparanlığı kulaklık ya da ekipman her neyse artık, kendi renginin olmaması kaynaktan gelen sinyali direkt yansıtması olarak alıyorum, bu teorik olarak mümkün olsa da pratikte imkasız olabilir sonuçta her ekipmanın kendine özel bir sunumu var.

  Sıcak bir amfi ile de soğuk bir amfiyle de dinlenince amfinin özelliğini görüyorsanız kolayca benim için o kulaklık transparandır mesela.

  Aslında daha çok amfilerde bu mesele önemli olabilir özellikle sesinden memnun olduğunuz bir dac varsa.
   
  #90 DrWhite, 19 Aralık 2018
  Son düzenleme: 19 Aralık 2018
  theodyofil ve mfya bunu beğendi.
 11. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,813
  Alınan Beğeniler:
  5,217
  Transparanlık ve şeffaflık aynı şey.

  Fakat transparanlıkla ses rengi ya da enstruman ayrımı farklı konular.

  Perdesiz de diyebiliriz transparanlık için. Kulaklık ne kadar iyi çözebiliyorsa sesi, transparanlığının iyi olması da o kadar yüksek bir ihtimal. Ben bu transparanlık meselesini kafamda şöyle görselleştiriyorum:

  Bir stüdyoda olduğunuzu düşünün. Vokalisti esas alalım. Diyelim ki vokali dinliyorsunuz ancak vokalistle aranızda bir perde var. Perdenin arkasından duyuyorsunuz sesini. Sonra ikinci seferde aradaki perdeyi kaldırıyorsunuz ve bu şekilde dinliyorsunuz. İlkine göre arada önemli ölçüde fark olacaktır. Vokali daha kolay ve daha detaylı duyacaksınız, belki vokalistin dudak hareketlerine kadar.

  Transparan olmayan bir kulaklıkla transparanlığı yüksek seviyede olan bir kulaklık arasındaki fark buna benziyor.

  @DrWhite sizin söylediğiniz bence daha çok nötr olmasına giriyor kulaklığın.

  @fosther güzel açıklamış meseleyi.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  mfya, doğan özen ve Synchronicity bunu beğendi.
 12. gkhn

  gkhn
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  8 Eylül 2012
  Mesaj:
  29
  Alınan Beğeniler:
  80
  Faydalı bir yazı, teşekkürler.
   
 13. ismailkoc5484

  ismailkoc5484
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Mayıs 2016
  Mesaj:
  351
  Alınan Beğeniler:
  210
  Vermiş olduğunuz linkten yaptığım teste 14300 herz e kadar duyabildim benim kulaklarda gidik arkadaşlar geçmiş olsun

  G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 14. hifi-aslan

  hifi-aslan
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  17 Mart 2019
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  1
  Emeğine sağlık Hasan bey sürekli görüp duyup anlayamadığımız terimleri bir solukta anlatmışsın. Çok teşekkür ederim
   
  MuttFTS bunu beğendi.