İzlenesi Diziler-Tavsiyeler-Nedenler

'Konu Dışı' forumunda DefinitioN tarafından 17 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Selamlar,

Selamlar,
    Dizi tavsiyesi diye girdim neler yazılmış neler :) Bir kaç kelime de ben yazayım.
    Dizi-film konusu günümüzde çoğunlukla insanlara bir şeyleri açıklamak yada ufuk açmak için değilde seri üretim ile para kazanma ve eğlencelik içerik üretme mantığı ile ilerler oldu diye düşünüyorum. Ben de epey dizi takip etmeye çalışan birisiyim, özellikle yabancı dizilerin pek çoğunun sürükleyicilik, senaryo ve bilgi verme açısından zengin olduklarını da düşünüyorum (fakat bazı gerçekleri maalesef işleyemiyorlar). Fakat işin özünde yukarıda arkadaşların da bahsettiği şekilde tek bir doğru ve tek bir doğru bakış açısı yok (bulunduğunuz yere göre olayları farklı algılamanız mümkün). Tarihsel konularda bile envanter ve belge olmasına rağmen farklı düşünceler oluşuyor. Herkes kendi doğruları ve bakış açısı ile olaylara bakıyor ve yorumluyor (yorumlamak istiyor , yada bu insanın doğasında var). İnsan doğası gereği sanırım, çıkarları yada düşünceleri ile çelişen ve bu durumu tehdit eden yapılara karşı önce kendisinden düşük seviyede görme, düşman edinme ve yok etme üzerine hareket ediyor , zaman içinde de bu şekilde etmiş gibi.
    Örneğin; Dünya'nın süper gücü olan USA (o_O), özellikle ortadoğu da pek çok ülkenin sınırlarına, yaşam biçimine ve kültür anlayışına müdahale etmek ve kendi demokrasi anlayışını benimsetmek istiyor. Bunu yapamadığında yada en azından kolay yoldan yapamadığında askeri müdahale ile böl-parçala yöntemini uyguluyor.Bunu yaparken de milyonlarca insanın ölümü, zorunlu göçü, göç yollarında yaşanan insan hakları (!) ihlalleri, kaçakçılık vb. umursamıyor (genelde bu aşamada hiçbir devlet bu durumları umursamazdı , eğer o aşamaya geldilerse). Ama bir önerme olarak diyelim ki güney eyaletlerinde bir kaçı (Meksikalı yada Hispanik nüfusun çoğunlukta olduğu alanlar) biz Kuzey den farklı düşünüyoruz ve ayrı bir devlet olarak birleşik devletten ayrılacağız, referandum edeceğiz dediklerini düşünelim (sadece düşünce). Neler olacaktır?
    Veya Avrupa birliği de aynı şekilde Ortadoğu'da bölünmeleri gizli yada açık olarak destekler ama Katalonya ayrılmak istediğinde bunu desteklemez ve kulağının üzerine yatar.
    Kızıl derili lerin sorunları (yok ediliş diyorum ben buna) ABD de çoğu kesim için sorun değil başarı olarak yorumlanacaktır diye de düşünüyorum.
    Birden fazla açıdan düşünebilen ve sadece düşünmeyip dile getiren aydınların dünyanın çoğu yerinde günah keçisi ve istenmeyen insanları olmaları bence bu çıkar ilişkileri içerisinde değerlendirilmeli.
    Sonuç: İnsan yapısı ve genetik kodları gereği bu şekildedir de demek zor (çoğunluk olarak) , doğuştan değil ama toplumsal yapı diyebileceğimiz (din, kültür, uzun yılların düşmanlıkları vs. de ekleyelim) kısıtlar sebebi ile mi bu hale geliyoruz inanın bilemiyorum.
    Kimilerimizin güleceği bir son cümle kurayım; Dünya da tüm insanlık , ekosisteme zarar vermeden ve barış içerisinde güle-oynaya yaşayabilir, ama yaşayacak mıyız? Bence cevabı kocaman bir HAYIR. Gene de enseyi karartmayalım diyeceğim (zaten kara olan bir şeyi bir ton daha karartmak zor olacaktır) :)
    Yazdıklarım da eksik yada yanlış noktalar olursa da hepinizden özür dilerim.

Sağlıcakla kalın.
    Selamlar.

zodiac_tauruss bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,427
    Gunumuzde siyahilere karsi yapilanlara bu kadar tepki veren bir halkin, Kizilderililerin soykirima ugramasini basari olarak mi gorecegini dusunuyorsunuz?

3. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Açıkçası Evet öyle düşünüyorum. % bilmem kaç böyledir diye genelleme yapamam, bende zaman içerisinde oluşan düşünce bu şekilde. Tamamen yanlış ve hatalı düşünüyor da olabilirim. Zira ırkçılık ve Nazizm in Hitler Almanya sının hezimeti ile sona ermediğini, içten içe bir şekilde yaşadığını da düşünüyorum. Düşüncelerim hepten yada kısmen yanlış olabilir net savunmuyorum, sadece paylaşmak istedim sizlerle :)

selamlar herkese...

zxc bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,427
    Açıkçası bir 15 yıl önce ben de öyle düşünüyordum... Malesef ciddi bir sorun bu. Çünkü tanımadığımız insanlar hakkında "masum insanları keser biçerler ve umurlarında olmaz" şeklinde düşünüyoruz.

Halbuki başkası bizim hakkımızda bunu düşünse "olur mu yahu ne münasebet" deriz muhtemelen. Velhasıl kendimize yakıştırmadığımız ve uygun görmediğimiz bir caniliği, iki nesil önce yaşananlar için başkalarına sorgusuz sualsiz yapıştırabiliyoruz. Kısacası kendimizi başkalarından üstün görüyoruz.

Gerçekten öyle mi?

Amerika'da yaşadığım yirmi küsur yıl içinde, zamanla çok ta öyle olmadığını farkettim. Şahsen ülke olarak bu konularda çok daha sorunlu olduğumuzu düşünüyorum. Irktan çok daha basit farklılıklara dahi tahammülümüzün çok daha az olduğunu gözlemliyorum bazen. Örnek vereyim:

Trump ilk geldiği yıl bazı müslüman ülkelerin Amerika'ya giriş çıkışına zorluk oluşturan bir kanun çıkarmaya yeltendiğinde acaip tepki aldı. Asırlık Boston kilisesi can çalmak yerine ezan okuttu. Havrada Cuma namazı kılındı... Amerika değil ama batı toplumu olması açısından örnek veriyorum: Yeni Zelanda katliamı sonrası hristiyanlar camilerin önünde bekledi müslümanlar rahat namaz kılsın diye. Yeni Zelanda meclisinde Kur'an okutuldu. Müslüman olmayan kadınlar terör eylemine tepki ve müslümanlara destek olmak için başörütüsü taktı. Peki sizce biz:

Ülkemizdeki bir havra ya da bir ermeni kilisesinde benzeri olsa, Pazar günü kilise önlerinde nöbet tutar, minareden çan çalar, Kocatepe'de pazar ayini düzenler, mecliste İncil okutur, yahudi kapı takar mıydık? ... Neden? E bunları yapan insanlar müslüman değil, inanmıyorlar da, peki ne diye kendilerinden farklı insanların fikir ve inançlarına bu derece duyarlı davranıyorlar?

Hatta bırakın yabancılara olan tahammülü, kendi içimizdeki politik ve dini görüş farklılıklarına ne kadar tahammüllüyüz?

Evet, Amerika'ya ilk gelenler kızılderilileri hunharca katletmişler. Zencileri köle yapmışlar. Halen de bu kirli düşüncelerin izlerine rastlanmakta. Gel gelelim iki toplumu da tanıma imkanı olmuş olan biri olarak bugün açık yüreklilikle bir karşılaştırma yapacak olsam; farklılıklara tahammül ve ayrımcılığa karşı olma noktasında, toplum genelinde, fersah fersah geride olduğumuzu belirtmek durumundayım. Fark gerçekten çok fazla.

#444 zxc, 1 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 1 Temmuz 2020
    msandikci, SSCC ve barocka bunu beğendi.
  5. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Ben %100 olarak belirtmediğimi her iki mesajımda da yazmıştım, benim düşüncem bu şekilde. Sadece ABD halkı için yazmadım düşüncelerimi aslında belki yanlış anlaşılmıştır, örneklerimden birisi ve bu konularda başı çektiği için günümüzde ABD idi. Halkının %100 ü şunu düşünür demekte çok doğru olmazdı zaten. Her hangi bir devleti- milleti de yorumlarımın dışına taşımak istememiştim (Örneğin Türkiye süper dir yada Fransızlar muhteşemdir gibi). Benim anlatmak istediklerim insanlar neden bu şekilde davranıyor sorusuna kendi bakış açımdan kısaca bir şeyler yazmaktı. Tarihe baktığımızda uzun yıllardır var olan devletler ve toplumlarda benzer pek çok örnek görmek te mümkün olacaktır.
    Son paragrafınızda Türkiye'yi de bir kıyaslama ile betimlemişsiniz (kendi düşüncelerinize ve gözlemlerinize göre elbette). Buna da bir şey diyemem sizde bu yönde bir düşünce oluşmuş zaman içerisinde (benim de mesajımda bahsettiğim düşüncelerim gibi).
    Mesajlarımda yazmak istediklerim örneklerimden bağımsız insan topluluklarının genel davranış biçimleri ile ilgili yazmak istediklerimdir şeklinde düzelteyim hocam.
    Zaman ayırdığınız ve detaylı cevap yazdığınız için teşekkürler, anlattıklarınızdan öğrendiğim noktalar oldu.

İyi günler, Selamlar.

zxc bunu beğendi.
  6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Geçmişte, zenginler adına, potansiyelli arazileri ele geçirmek için haydutluk yapan bir aileye mensupken; sonrasında, kasabanın birinde, vaizlik yaparak insanları zenginlere karşı örgütlemeye çalışan birine dönüşen adamın hikayesi... İzlemenizi öneririm.

https://www.imdb.com/title/tt6106704/

barocka ve SSCC bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,427
    Zamaninda kablo aboneligimiz olmadigi icin izleyemedigim Wire dizisini izliyorum da; sanirim gelmis gecmis en iyi dizi odulumu Breaking Bad'ten alip buna vermek durumundayim... Breaking Bad bir cok acidan mukemmele yakin; lakin karakter gelisimi ve olay orgusu noktasinda Wire onde bence. Ne diziler yapmislar yahu...

pea, border66 ve barocka bunu beğendi.
  8. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,324
    https://www.imdb.com/title/tt0306414/

Bumidur?

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,427
    zodiac_tauruss bunu beğendi.
  10. corvus

corvus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    DrWhite ve artears bunu beğendi.
  11. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    418
    yetmez :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Şubat 2021 ---
    İlk bölümü, görüntü kalitesi gibi nedenlerle beni içine alamadığından, listemde olmasına rağmen seyredemediklerimden biriydi, yorumunuz üzerine tekerar deneyeceğim :)

corvus bunu beğendi.
  12. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,093
    Sonrasında the Oz izlerseniz kutsal üçlü tamamlanmış olur.

Breaking bad-the wire-the oz

pea, Chaturanga ve corvus bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,427
    Açıkçası bu ikisi (breaking bad, wire) kalitesinde dizi arattım iki gün önce.

Bu ikisinin en yukarıda olduğu konusunda çoğunluk hem fikir. Hangisi daha iyi tartışmalı. Birlikte anılan diğer öneriler: Sopranos ve Game of thrones.

Oz duymuştum ama denk gelmemiştim. Bir bakayım.

14. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,093
    sopranos, evet iyi ama oz sert ve farklı bir dizi. boardwalk empire, the deuce onlara da bakın bi ara hbodan epey güzel iş çıkıyor.

#454 DrWhite, 13 Şubat 2021
    Son düzenleme: 13 Şubat 2021
    zxc bunu beğendi.
  15. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,421
    Ben de breaking bad ile oz seyretmiştim . The wire'ı da listeye ekleyeyim o zaman :)

16. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Selam herkese,

Zerozerozero dizisini izlemeyen varsa tavsiye ederim. Narcos serisinin daha gerçek dünya hali gibi, bölümler arası tuhaf duygular yaşatıyor ( en azından bende öyle oldu). Tam olarak narcos gibi de değil...

İyi akşamlar...

17. Ercan

Ercan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    jim carrey nin oynadığı bol ödüllü KIDDING dizisi önerilerim arasında.

DrWhite ve zodiac_tauruss bunu beğendi.
  18. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Bu başlıkta önerdiğim bu diziyi senin de beğenmene çok sevindim.

19. Candlemass

Candlemass
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Dizi olarak genellikle zaten çok jenerik olan işleri izlediğim için Suits, Blacklist, Dr.House' ı önerebilirim. Ama çizgi dizi olarak South Park'a yıllardır şans vermemiş birileri var ise kesinlikle denemeli, günde 3-4 bölüm dert tasa her şeyi alıyor, yine aynı kulvarda çıtır çıtır yemelik dizi Famil Guy'ı önerebilirim. Onun dışında favorim olan BoJack Horseman' ı da daha ciddi bir şeyler arayanlara öneriyorum, kesinlikle ilk bölümlere aldanıp ergen komedisi olduğunu düşünmeyin, ilerledikçe o komik olmaya çalışma havasının acınılası haliyle beraber yoğun duygular yaşatan bir drama dönüşüyor. Ama kafa açsın biraz neler oluyor dikkatli dikkatli olalım demek için Rick and Morty'i önerebilirim. Ayrıca beni eğlendiren Disenchantment'ı da izlenebilir buluyorum.

DrWhite ve barocka bunu beğendi.