[ŞİKAYET] Definition

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda Synchronicity tarafından 6 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,936
    Merhaba,

Yazım olayların tümünü kapsayacağından biraz uzun olacak, bu yüzden kusura bakmayın. Direkt son yaşadıklarımla başlayıp diğerlerini de elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.
    Merak edenler için bu kadar olumsuzluğa rağmen neden alışverişe devam ettin derseniz, koskocaman insanların 3-5 hesabına düşeceğine kendimi inandıramamış olmam ve hep iyi niyetli olmamdır.

Kendisi bahsi edildiği Hakan isimli arkadaşına iade ettiği kulaklığı sakın kaçırma diyerek önermiştir.

2 Temmuz tarihinde Definition whatsapp üzerinden mevcut ilan başlığımda bulunan Earsonics S-EM9 ile bir arkadaşının ilgilendiğini ve numaramı paylaşmak istediğini belirtti. Gayet normal ve dostane bir davranış gibi bende kabul ettim.

Sonrasında; Hakan isminde Jeofizik mühendisi olduğunu ancak mesleğini yapmadığını ve şu anda emlakçılık yaptığını belirten kişiyle yaklaşık 22 dakikalık gerek ekipmanlarla ilgili sorularıyla gerek ilana koyduğum kulaklığım hakkında gerekse dap ve kablolar üzerine telefon görüşmemiz sonucunda; Definition nickli kişinin sahibinden.com üzerinden ilanını açtığı Earsonics ES-5 marka/model kulaklığı almak için iletişime geçtiğini, foruma üye olmadığını ve bu şekilde tanıştıklarını belirtmiştir. Fiyat teklifi (söylediğine göre 2700TL) sonucunda Hakan adlı kişinin kendi ifadesiyle "sanırım daha yüksek fiyat veren birine sattı ben alamadım" diyerek konuyu biraz olsun aydınlatmıştır. Arkadaşım diyerek bahsini gerçekleştirdiğiniz kişi sizden ürün almak istiyor ancak diğer siteye şişirme fiyatla koyduğunuz ürünü fiyat indirimi yapmamak için bir başkasına satıyor ve sonrasında arkadaş oluyorsunuz, çok garip gerçekten. Hakan Bey ile konuşmalarımızda kendisi bunu ticaret olarak düşündüğünü, Definition'a hak vermeye çalışsa da bu hobide alım-satımları ticaret olarak değil alışveriş olarak gördüğümü belirttim. Zaten bu forumda ticari kaygılarla barınan birileri de varsa burası onun yeri değildir diye düşünüyorum.

Definition nickli kişi foruma 3000>2990>3100TL gibi gün aşırı değişen fiyatlarla yine benden almış olduğu Earsonics ES-5 model kulaklığı satışa koymuş, akabinde sahibinden üzerine de 3500TL'den ilanını açmıştır. Forumdaki ilanda dakika/saat/gün aralıklarıyla içerik ve fiyat kısımları sürekli değişir haldeydi. Normalde fiyat kısmı ilan güncellendikçe genellikle aşağı çekilir, açıklama yanlış yazılmadıysa "bu fiyata en iyisi" şeklinde hype yapılmaz. Yani etik olan budur. Bir fiyat indirimi 10lira dahi olsa inmişken nasıl artabiliyor? Ben kendisiyle alışverişimizde kendi dahi söylemeden 500lira indirim gerçekleştirirken, arkadaşım dediği Hakan Beye kuruş oynatmamış, kendi belirttiği üzere kulaklığı istediği fiyatı veren kişiye satmıştır.

Zaten kendisinin ilanlarını takip ediyorsanız göreceksiniz, açıklama, fiyatlama ve hatta ilan başlığı sürekli olarak değişmekte ve türlü hypelara "daha iyisi bu paraya yok!!!, bütçesi olan kaçırmasın" gibi bol ünlemli ilginç satış/pazarlama numaralarına şahit olacaksınız.

Zamanında forumda polemiği olan MDR-1AM2 kulaklığı; "alanlar hiç satmaz herhalde" ya da "normal fiyatından satarlar." diyenlere biraz tepki birazda merak edenlerde niyetlenmesi amacıyla 279 liraya aldığım kulaklığı 250 liraya ilana koydum ve akabinde 50 lira için pazarlık mesajı aldım. Asla unutmayacağım bir anı/tecrübe olarak kalacaktır. Aslında bu alışkanlık haline gelmiş ve tekrarlanan istem dışı davranış gibi gerek ajite edici nedenlerle gerekse farklı ekonomik zorluklar çektiğini belirterek alınmak istenen ürünün fiyatı kendince belirlediği tutara denk gelene kadar pazarlığa devam ederek amacı odyofil ekipmanları edinerek keyifle kullanmak değil ucuza alma hırsı olduğunu düşünmekteyim. Çok kısa sürede hevesi geçtikten sonra düzgün iki kelam etmeden inceleme konularına veya ekipman fotoğraf galerisine ürünleri hypelayarak peşinden satım ilanı açtığını sanırım sadece bir tek ben değil, daha çok gören üyemiz vardır.

Asıl meselemize gelirsek; kendisi arkadaşım dediği kişiye yapamadığı iyilikten ötürü vicdan azabı çekiyor olsa gerek ki onun adına üründe kablo bulunmaması bahanesiyle ek indirim talebi oldu. Vefa borcu yine benim ürünlerim üzerinden ödenecek. Kendisine kablonun sorun oluşturmasından dolayı elimde bulunan Earsonics Purple'a ait kabloyu vermek istedim ama konu nedense birden Hakan Bey'in S-EM9'a çok iyi bir kablo gerektiğini bildiğini ifade etmesi üzerine, elimdeki standart kabloyu da pakete dahil edip Hakan Bey'in kablo masrafı olacağı gerekçesiyle tekrar 200 lira daha indirim istedi, bende sonraki olacaklardan habersiz kabul ettim.

Bu arada kendisi ilanda yer alan bir başka ürünüm HD 660 S ile ilgileniyordu. Kendisinin bildiği üzere 3-5 için kimseyi kırmam, herkese elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Daha öncelerinde olduğu gibi fiyat indirimiyle birazı şimdi, kalanı ise 2 hafta sonra cinsinden taksitli anlaşma yaptık ve ilk parti ödemeyi yaptı. (Tabi bunları iyi niyetle yaparken suistimal edildiğinizi gördüğünüzde bir o kadarda iğreniyorsunuz.)

HD 660 S ilanımda kulaklığın yanında Audiominor celestine yükseltme kablosu hediye edeceğimi belirtmiştim. Elimde fazladan duran celestine 2pin iem kablosunu HD 660 S'i alacak kişiye jest amacıyla HD6 serisine uygun pinlerle montajını yapması için sevgili Boğaç Bey'e ricada bulundum. Sağ olsun, kırmadı beni yardımcı olacaktı. Olacaktı diyorum çünkü yanında hediye gelecek kabloyu Definition nickli üye duyduğunda, Hakan Bey ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede yaptığımız kablolar üzerine uzun sohbetten sonra kendisinin Sony ZX2'ye sahip olduğunu öğrendim. İlanda bulunan S-EM9'un standart kablosunun olmadığını belirttiğimde iyi bir kablo almak istediğini, elimde uygun fiyata kablo olup olmadığını sorması üzerine, uygun fiyatlı kablo ihtiyacı için kendisini Boğaç Bey'e yönlendirdim. Kendisi sonradan Definition nickli üyeye soracağını ve tavsiye isteyeceğini söyleyerek görüşmemiz sonlandı. Ne gariptirki Definition 2.5mm balanslı 2pin kabloyu ne güzel HD 660 S için kullanılmaya uygun olacak şekilde revize edilecekken, kablonun iem socketlerine sahip olduğunu öğrendiğinde aceleyle kablo yapımını durdurmamı, sadece 2.5mm balanced jack kısmını 3.5mm standart stereo jacka çevirmem konusunda istekte bulunmuştur. Peşine hemen Boğaç beye durumu kendi anlatacağını söyleyerek benden hızlı davranmış haberi hızır gibi ulaştırmıştır. Kendisi bana belirttiğinde " sen iem kısmına dokundurtma ben bu şekilde kullanacağım" demiş, daha birkaç gün önce ES5 satışından sonra elinde hiç iem kalmadığını hem foruma yazdığı yazıda hemde yaptığımız görüşmede de belirtmiştir. Sanırım bu kısmı heyecanıyla atlamış, elinde iem olmadığı belirtmiştir.

Garip olansa tahmin edeceğiniz üzere Sony ZX2'de 3.5mm standart stereo jack headphone out çıkışına sahiptir.

Ne kadar enteresan değil mi? Alacağı HD 660 S'le beraber gelecek kablo hiç iemi olmamasına karşılık iem kablosu şeklinde kullanacağını belirterek montajın seyrini değiştiriyor.
    Nasıl bir ihtimal olabilir? Ben sözümü bozmamak adına, gereken masraflar da ne ise karşılamayı göze almış, kullanacak kişiye jest olsun diye ekstra eklediğim kablo neden arkadan iş çevirmeye malzeme ediliyor?
    Kabloyu direkt alan bir kişi olarak; sorulan kablo mevzusunda satmak istesem "elimde var bir kablo" diyerek fiyatı şişirip, indirim talebine karşı bende sahte bir 'hadi sana bu olsun" diyerek satardım ancak bu düşünceleri kendime asla yakıştırmam, yapana da yakıştıramam. Bu ağır ticari ve kuruş hesapları yüzünden eskisi kadar sirküle olamayan alışverişler daha da seyrekleşir hale gelerek sorun ve şikayetler sürekli artıyor. Çoğu kişi en ucuza ekipman alıp hemen elden çıkarma niyetiyle hobi değil sadece ticaret yapıyor. Bu ve bu gibi anlayışların, hızlı al-satçıların, ekipmanı satana kadar güzelleyenlerin forumda barınmamasını diliyorum.

Eğer satılacağı belirtilse idi durum bu kadar uzamayacaktı. Tezgah bu sefer önceden fark edilmiş satışlar iptal edilmiştir. Forum bu düzende gerçekten bazılarımız için hobi değil, maddesel şeylere sahip olarak sanal statü göstergesi haline gelmiş ve ticari amaçlarla kullanılan bir yer halini almaya başlamıştır.

Şüphesiz bu kişinin başka sorunlu alışverişleri olacağını da varsayıyorum.

Şimdi gelelim diğer kısma;
    Kendisiyle daha önceden S-EM9 alışverişimiz olmuş, standart kablosunu kaybettiğimden, değerli bir arkadaşımdan edindiğim AudioGenetic marka kabloyu hediye etmiş ve 3 gün sonrasında kabloyu; aldığım 300 lira fiyatı tüm forum 1 haftadan fazla bir zaman görmesine rağmen 250$'lık fiyatını tarayıcı üzerinden görüp 590TL'ye satmaya çalışmıştır.

Üzülsem de yine benim iyi niyetli uyarımla kabloyu 300 liraya aldığımı belirtmemle birlikte fiyatı hemen 330>320>310 şeklinde yine saat aralıklarıyla güncellemiştir.
    Neyse ki kablo satılmamış, kulaklık satış gününden tam 1 hafta sonra gerek ses karakteristiği beğenilmediğinden gerekse sıfır alınmış ve 3 ayda anca 50 saat kullanılmış kulaklığa aşırı kusur bulunarak, yapı kalitesini de sürekli eleştirdiğinden, hem alışverişimizin arkasında durmak adına hemde mağdur olmasını istemediğimden kulaklığın iadesini yapmıştım.
    (Bana ödeyeceği ücret üzerine elinde 220$ civarında satış fiyatı olan center hoparlörünü de teklif etmiştir. İyi niyetimle gerek olmadığını bildirerek ödeyebilceği ücreti kabul ederek, göndereceği hoparlörünü istemedim.)

Geri almak zorunda değildim belki ama benim amacım ticaret değildir. Forumdaşlık, arkadaşlık(gerçeğinden), sohbet/muhabbet ve eğlencedir.
    Kulaklık geri geldiğinde ise en ufak problemi bulunmamakta ve keyfi olarak iade edildiği ancak anlaşılmıştır.

Kulaklık kişinin eline ilk geçtiğinde beklediği gibi çıkmamış, sonraki günlerde ise %100 el yapımı olan bir kulaklığın shell ve faceplate birleştirme kısmından tutun kullanılan kalıp malzemesine değin eleştiriler almıştır.

İşte bu S-EM9 o S-EM9, yani aslında kusur bulunarak iade edilip, kusuru olmayan ama sesi beklendiği çıkmadığı için bahanelerle iadesi gerçekleştirilen kulaklık. İlanındaki ürüne indirim istedi diye, kendisine değil başkasına ürün satan, "yakın" bir arkadaşına tavsiye ettiği kulaklık yani.
    Sorunu vardı ya hani? Düzeldi o durdukça galiba.

Kendisi yine benden türlü pazarlıklarla aldığı Momentum OE V2'yi ilk önce ekipman fotoğraf galerisine HD650'yi anımsattığı güzellemeli yorumlarla haftası bitmeden 750 liraya ilana koymuştur.

Kendisi bir şey satmak istediğinde ilk önce varsa inceleme konusuna yoksa da fotoğraf galerisine hypelayarak sonrasından satım ilanı açmaktadır.

Zamanında yine değerli bir arkadaşımdan Acoustune HS1551 almış, kendisine edinmesi konusunda yardımcı olmuştum. Asla satmayacağını söyleyerek ürünü çok beğendiği dile getirmiş ancak bu da fazla sürmemiştir. Yaklaşık 1 hafta kadar sonra dap ve ekipman galerisine yapmış olduğu" Oriolus V2 yerine bu daha iyi" hype mesajına eleştiride bulundum, eleştirim sonrası yazısını 3 defa editlemiştir. Hem forumdan hemde whatsapp üzerinden aynı anda agresif mesajlar göndererek sinirlenmiştir.

Gerçekten garip şeyler oluyor değil mi?

Kendisi bir ürün almak istediğinde yakın ilişkileri vasıtasıyla ödemelerini taksitle yapmak isteyip, türlü pazarlıklar yaparak yine aynı ürünü aldığı fiyatın üzerine, sözde pazarlık için şişme fiyatlar koyarak, aldığının altına satmamaya yoğun şekilde odaklanmaktadır. Yani ürünü alırken indirim ona yapılacak ama o ürün satarken müşterisini seçecek ve yüksek fiyatı kim verirse ona satacak.

Özellikle de Hakan Bey ile gerçekten arkadaş olmak istiyorsa tıpkı bizim gibi 100-200 derdinde olmadan elindeki ürüne sahip olması için keşke yardımcı olsaydı. Arkadaşlığın tanımını ve anlamını sanırım kavrayamamış, ticari ve maddi menfaatlerine göre kişileri arkadaş olarak görmektedir.

Her aldığı ürün, ne olursa olsun elinde kaldığı sürece oldukça iyi yorumlar alıp peşi sıra satışa çıkaran bu kişi için hobinin tanımı tamamen al-sat üzerine kurulmuştur.

Ben yeri geldiğinde satmaktan utandığım birçok aksesuar ve ekipmanımı hediye etmiş yeri geldiğinde beğenilmemesi üzerine türlü tiyatrolara maruz kalıp mağdur etmemek adına iade de yapmış biri olarak bu fırsatçılık anlayışını hak etmiyorum. Alışveriş yaptığım çoğu kişi belki anlamıştır, alım yapacaksam kimseye fiyat sormam ve pazarlık diretmem. Benden ürün almak isteyeni de asla üzmem. Ama bu bardağın taştığı son damla olmuştur. Kablo konusunda düzgün bir açıklama yapamamış, devamındaki mesajlarında agresiflik göstermiş ve kendini belli etmiştir.

Bu tür olaylar yüzünden forumda bir daha asla satım ilanı açmamayı düşünüyorum. Eskiden alım-satımlar keyifli iken şimdi her noktası sorunlarla dolu ve maddi kaygılar barındırması yüzünden manevi olarak da oldukça yorucu hale gelmiştir.

Yani mesaj sayısı/online süresi/üyelik tarihi vs. gibi içi boş farklılıklarla "bu isim kolay kazanılmadı" diye ahkam kesilmesi anlamsız. Çünkü o kişilik eğer içeriğinde bir sorun varsa bir zaman sonra kendini belli edecektir.

İyi forumlar.

Collapse Signature Expand Signature
  2. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    Şubat aylarıydı… @DefinitioN nickli şahıs ile audeze isine 20 kulaklığım üzerine bir alışveriş tecrübem oldu. Ben de bu konuya değinmek istiyorum yeri gelmişken.

Kendisi o dönem kulaklık arayışında olduğundan, bizzat ben iletişime geçtim, böyle bir kulaklığım var, yeni bir arayış içinde olduğundan bahsetmişsin, beğenilen bir ürün diyerek…

Neyse, bu kısım çok önemli değil, istediği fiyata anlaştık, bir kısmını o tarihte bir kısmını diğer ay ödeyebilirim demişti, kırmadım. Arkasından ben ürünü adresine kargoladım. Yapmış olduğum bir hata vardı, onu atlamak istemem. Kulaklık iki türlü kullanılıyor, biri earhook öteki earlock aparatlarıyla, ben earlock ile kullandığım için daha önce satın alırken içinde bulunan earhookları da beraberinde gönderdim, ancak bunlar uyumsuz çıktı, alışverişe yönelik tek hatam budur, bunu dikkatle belirtmemiş olmam. Dediğim gibi, bu kişinin yavuz hırsız ev sahibini bastırır şeklinde bir savunma haline bürüneceğinin sinyalini daha önceden verdiği için en ufak ayrıntıyı dahi sizlerle paylaşmak şart. (bu arada kulaklık geri geldikten sonra bizzat audeze’den onlarca earhook aldım, çünkü kendisi earlock aparatını kırıp öyle geri yolladı.) Olayı tamamen eziyete çevirdiği için yanlış hatırlamıyorsam zaten tüm uygun hal indirimlerini daha önce kullanmış olduğum ve bunları suistimal ettiği için kendisinden yanılmıyorsam 40 tl kesip ücretini ilk taksit olarak yolladığı total tutarı derhal iade ettim.

Gelelim asıl meseleye. Hali hazırda güncel ilanımda da ürüne dair “stok kablosu arızalı (temassızlık yapıyor) bu sebeple balanced kablo da dahildir” diye eklediğimden mütevellit, bu ürünü yakın bir arkadaşımızdan stok kablosu zaten arızalı şekilde satın almıştım ve umursamamıştım, zira her türlü farklı kablo kullanılabileceği gibi, balanced kablo ile kulaklık daha da iyi performans veriyordu. Şahıs, ürünü teslim alıp yaklaşık üç gün sessiz kaldıktan sonra bana çektiği videoyu yolladı. iddiasına göre pin girişleri arızalıydı ve sorun kablodan değil! bizzat kulaklığın kendisiyle alakalıydı! Aman Allah’ımdı, bu nasıl olurdu, yapmış olduğum alışverişlerde tek bir kişiyle problem yaşamayan ben, birden arızalı bir ürünü nasıl olur da kendisine yollardım… diye düşünmedim tabii ki, ortada bir bit yeniği olduğu açıktı. Kendisine aynen şunları ilettim, “bu kulaklık yapmış olduğumuz forum buluşmasında da birçok kişi tarafından dinlenmiş ve beğenilmiş, bir kişi dahi hiçbir soruna rastlamamıştı çünkü ürünü balanced kablo ile denemişlerdi. Balanced kabloya da gerek yoktu, herhangi bir 2pin kablo ile sorun yoktu, çünkü sorun kendi stok kablosundaydı…” dedim.

Şahıs ikna olmadı, iade etmek istiyor ve yineliyordu, “definition ismi kolay kazanılmadı” diyordu. Ben de kendisine, isminin zaten kötü anıldığını, birçok kişi tarafından tarafıma “sen ne yaptın, alışveriş yapılacak biri mi ki onunla böyle bir topa girdin” uyarıları aldığımı ilettim. İade talebini şu şekilde gerçekleştirmek istedim, ben kulaklıkta herhangi bir sorun olmadığını bildiğim ve zaten kulaklık üretimiyle bire bir yakından ilgili olan ismini zikretmekte sakınca görmediğim Tahsin’e yollamayı teklif ettim. “Madem bu kadar ısrarcısın sorun olduğuna, lütfen Tahsin’e yollayalım ürünü, oluşabilecek kargo dahil tüm masrafını ben karşılayayım, hiç değilse öğrenmiş oluruz sorun kabloda mı yoksa kulaklıkta mı… Çünkü saçmalık şurada; sen tek bir kablo ile ürünü deneyip kablo yerine kulaklığa suç buluyorsun çünkü niyetin farklı, iade için bahane üretiyorsun” dedim. İade benim için sorun değildi, ama manevi olarak bu şahıs karşısındakini ciddi yıpratıyor, olay hobiden ziyade bambaşka bir olaya dönüşüyor, hani keyif almadığınız bir durum bu, hem suçlanıyorsunuz, hem iyi niyetiniz suistimal ediliyor, hem de bu ürünlerin hayatımızda aslında çok da ehemmiyeti olmamasına rağmen karşı tarafın bu objelere gereğinden fazla önem atfettiğini hissedip, ne tuhaf insanlar var derken buluyorsunuz kendinizi.

Özetle; yukarıdaki düşüncelerim hala aynıdır. Şahıs, denemek istediği ürünleri alıp alıp iade eden, yalnızca benimle değil birçok kişiyle problem yaşayan, forumu bir oto galerici edasıyla kullanıp salt ticari kaygılar taşıyan, tüm ilanlarında çarpıcı dursun diye yinelenen ünlemler kullanan, ikinci el ilanlarını defalarca editleyip fiyat karmaşasına giren bir kişidir. Forumda alışveriş yapılmaması önerisi bir kenara dursun, şahsın forumdan süresiz uzaklaştırılmasını talep ediyorum.

@Baran @Engin @MuttFTS

İyi forumlar.

VirtuFortuna, Nazım, Elano68 ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  3. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,004
    Definition adlı üye ile benim yaşadığım olay bunlara kıyasla biraz daha ufak ancak can sıkıcı. Dx200ü satıyordum yanında amfi katları vs ile. 4250 gibi bir şeye koymuştum, kendisinden klasik pazarlık mesajları aldım, düşmedim, Bi süre sonra tekrar aldım, 4 gibi bir rakama düştüm, daha sonra çok sıklıkla mesaj almaya devam ettim ve daha fazla almamak için telefonla konuştuk. Epey uzun bir konuşmanın ardından 3600 liraya düştüm ve bunun olduğu zamanda ciddi nakit ihtiyacım vardı üniversite nedeniyle, bunu da kendisine belirttim, 3500 olmazsa almam, ev araba taksidim var tarzında değişik nedenlerle 100 lira inmemi istedi. Ben normalde bunu sorun etmezdim fakat ben kendisinin niyetini iyi bulmuyorum. Kafasında ekipmana bir fiyat biçiyor (başkasının ekipmanına) ve onu o fiyattan alana kadar rahatsız ediliyorsunuz. Bu olayı forumda 3-5 kişide daha gözlemledim ve doğru bulmuyorum. Herkes bütçesine göre ekipman arasın. Kimsenin parası kolay kazanılmıyor. Bir de ürün satmak için "xx bu fiyata daha iyisi yok hemen alın" mesajlarını okumaktan satım kısmına giremiyorum. Aynı şekilde deliler gibi pazarlık yapan insanların pazarlıksız ilan açması da çok komiğime gidiyor.

4. tbone

tbone
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    186
    Merhabalar.

Benim de ilgili üye ile direk alışverişim olmadı ancak Synthyss'in yaşadığı durum benim de başıma geldi.

Sattığım ürün için düşündüğü fiyatı söyledi. Pazarlık sevmediğimi, ürünün fiyatının uygun olduğunu söylediğimde fiyat teklif etmeye devam edildi.

Daha sonra alacağım başka bir ekipmanı kaçırmamak için fiyat indirimi yaptığımda kendi teklifini kabul etmememin ironik olduğu gibi yorum yapıldı.

Benim yaşadığım durum da nispeten önemsiz ancak forumun genel zihniyetine uymadığı için yazma gereği duydum.

İyi gunler.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Tüm şu yazdıklarınızın içinde somut bir suç varsa ben cezamı çekerim.

Bu kadar kısa ve net.

@Synchronicity

Mesela uyguna alıp,yine uyguna satmak suç mudur?

@florence

Mesela ısrarla sorun kabloda mı? diye soran kişiye,denemeden sağ tarafında temazsızlık olan bir kulaklığı uyumsuz kancalarla göndermek etik midir?

@Synthyss

Ne oldu peki?Satmadın değil mi?Teklifte haktır satmamak kadar.

Daha uzun yazmayacağım.O kadar aktif bir üyenin hataları da elbet çok olacaktır. 'mesela' sürekli ilan fiyatını değiştirmekle suclanmak, benim açımdan şu yazılanlara ayrıntılı cevap yazmayı anlamsız kılıyor.Hype deniyor da neyi hayplamışım?Olmayan şeyler mi yazmışım?

Mesela HM 901 için 4 bine kadar ses açısından daha iyisi yok demek suç mudur?

@tbone
    Sana ise diyecek birşey bulamıyorum.2.000 tl ile açtığın N5iis e 1900 teklif ettim ve sen de bunu buraya yazdın ya..!

#5 DefinitioN, 6 Temmuz 2019
    Son düzenleme: 6 Temmuz 2019
  6. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,138
    Ben @DefinitioN'ı hiç tanımam ve herhangi bir alışverişim vs olmadı bugüne kadar. Fakat foruma katıldıktan kısa bir süre sonra, sıklıkla satmaya çalıştığı ürünler için bir şekilde varsa incelemeleri altındaki konuşmaları canlandırıp bir şekilde övmeye çalıştığını sonra da aslında kendisinde olan o ürünün satış ilanının çıktığını görüyordum. Bu davranış şekli sanki bir "pattern" olmuştu. Hatta bir şeyi övmeye başladıysa, kendi kendime "heralde yakında satacaktır" diyordum. Ondan dolayı forumda yorumları ve satım ilanlarını okurken kafamda bazı kişilerin düşüncelerini vs kendimce filtrelerim. Forumda bir dostluk olduğunu, insanların birbirine bazen hiç karşılık beklemeden çok yardımcı olduğunu gördüğüm için ben de sıcak yaklaşıyorum forumdaki bu dayanışmaya. @Synthyss çok düzgün ve ürünlerini oldukça temiz kullanan genç bir arkadaş. DX200 ü sattığı dönemde ben de konuşmuştum ve okulu için para bulma konusundaki aciliyetini biliyordum. Ben bu durumu kendi lehime kullanmamak için fiyat öldürerek sürekli alttan alma çabasına hiç girmedim ve istediği fiyata satabilmesi için sessiz kaldım. Sonradan bir gece samimi bir konuşma sonrası, ben de merakımı yenemeyip DX200 ü onun da pozitif yaklaşımı ile satın almıştım.

Bu tip öldürene kadar pazarlık yaptıktan sonra, aynı ürünü aldığından çok daha yüksek fiyatlara satma/kar etme ve tamamen karakter değiştirip, "hiç pazarlık yapılmaz" gibi kendini inkar eden davranışlara girilmesi bana doğru gelmiyor. Alırken tutumu nasılsa, satarken de benzer şekilde olmalı tutarlı olması için. Gerçekten bazıları pazarlığı sevmez; alırken de satarken de yapmaz saygı duyarım. Ama bir fıkrada Kayserili küçük çocuğun, babasının "2+2 kaç eder yavrum" sorusuna verdiği "Alırken mi satarken mi baba?" :) şeklindeki yaklaşımı gibi, donanımhaber ile özdeşleşmiş ölücülükleri forumda doğru bulmuyorum. Keza @Synchronicity'i de az da olsa tanıma fırsatım oldu. Düzgün, kendisi için doğru sesi sürekli arayan ve bulmak için hobiye oldukça para harcayan bir arkadaş. Hem @Synthyss hem @Synchronicity'nin yorumu sonrası, başta belirttiğim gözlemlerime de dayanarak @DefinitioN'ı doğru bulmadığımı söylemek isterim..

7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    bu forumun bir etiği var..ticari amaçlı kullananlar hoş karşılanmaz diyenler nerede görelim onları..

fenrir ve Pascalci bunu beğendi.
  8. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,325
    En az 2-3 uye ayni seyi yapiyor, gecen sene Baran'la konusurken de bahsetmistim, bazi uyelerin mesajlarindan yakin gelecekte satilacak urunleri tahmin etmek mumkun :) Bir ara da review icin yollanan ucretsiz urunlerin satis furyasi vardi, bitti sanirim o. Ben de Definition ile 3-5 alisveris yaptim, bir sorun yasamadim iade vs gibi, taksitli alisveris isini de yapmisligimiz var sorunsuz, pazarlikci oldugu dogrudur ama bunu irrite edecek kadar yapmadi bana hic. Ancak satis konularindaki "bu fiyata kacmaz, gel vatandas gel!' temali mesajlardan hoslanmiyorum ben de :)

Bana kalirsa zaten satan kisinin ürün hakkinda yorum yapmamasi lazim, ortada çıkar ilişkisi var ister istemez subjektif yorum yapiliyor. Bazi üyelerin direk saticiya fikrini sormasi durumu da var, benim de basima geldi, genelde baskalarinin yorumlarini paylasiyorum öyle bir şey başıma gelince :)

Son olarak alicilarin "neden satiyorsun" temali sorularindan da hic hoslanmadigimi belirteyim, anlamsiz bir soru bence, bazen acaba kendimi banlatmayi goze alip "cunku esegin kulagindan" diyesim geliyor.

delgren, Nazım ve refuserQ bunu beğendi.
  9. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    454
    Buyrun buradayim ve haliyle fikrim de degismemis durumda. Benim direkt bir alis ya da satis tecrubem yok kendisiyle, sadece almaya niyetli oldugum ama sonrasinda babamin saglik problemleri nedeniyle hobiye para harcamaya bir sure ara verme kararimla askiya aldigim bir Dragonfly alim ilanimda bana yardimci olmaya calismistir. Ama okuduklarim hos seyler degil malesef. Bir ifade kisilere ozel degisiyorsa zaten fikir ya da erdem olarak tanimlanamaz. Yeni uyeye de eski uyeye de tavrim aynidir.

Sizi ilk zamanlarinizda actiginiz ilanlardaki tavriniz nedeniyle ben dostane sekilde uyarmistim. Sizle ilgili de boyle bir baslik acilmasin diye...

Niye bana (ozellikle bu baslik altinda) satasma ihtiyaci duydunuz anlayamadim.

#9 returnity, 7 Temmuz 2019
    Son düzenleme: 7 Temmuz 2019
    Nazım, barocka ve Synchronicity bunu beğendi.
  10. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    Üzerinize alınmakta haklısınız sizin de mesajınız vardı konuda.. ancak sizi baz alarak yazmadım, özelden sataşmalar devam etti bir süre daha, onları baz alarak söyledim bunu, sizin tavrınız yapıcı idi kırıcım değil. Yanlış anlaşılmak istemem.. ancak fikrim değişmedi demişsiniz, hala ticaret yaptığımı düşünüyorsanız ilanıma tekrar göz gezdirmenizi öneririm :) iyi pazarlar

11. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    454

Synchronicity bunu beğendi.
  12. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    o konuda hemfikiriz malesef..ama serbest piyasa işte önleyemiyorsun bir noktadan sonra.

13. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Üyelik süre zarfına, eldeki ekipmanlara ve tecrübe edinilen ekipmanlara bakıldığında bir iki satır da olsa "açıklayıcı, düzgün" inceleme veya tanımlama yazılmıyorsa; genel olarak alım-satım kısmındaki konular da aynı üye ile kabardığında insanın aklına takılıyor bu konu istee istemez.

Adı geçen üye ile tarafımca bir alışveriş söz konusu olmadı. Ama tecrübe ettiği ve şu an alışveriş konusundaki onca cihazın yanında bir iki ekipmana dair bir şeyler yazması benim de dikkatimi çekmiştir bu zamana kadar. Yazılanlar kimsenin hoşuna gitmeyecek türden.

Hani konuda 2 değil 3 değil bir sürü insan bu can sıkkınlığını yaşamışsa, bu boş söylem olmaktan çıkar.

Açıkçası satacağım bir kulaklık olduğunda ve ilanda o ürün istek listesindeyse bile, bu tarz durumlar yüzünden pek yazasım gelmiyor o bölüme. Bu forumu böyle kullanmak istemememden olsa gerek ki alışveriş kısmı genelde hep midemde bir hazımsızlık oluşturmuştur bugüne kadar.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,500
    "Etik sınırları zorlarım, nasıl olsa suç değil" anlayışının kimseye faydası yok bence.

Elano68, Nazım ve Synchronicity bunu beğendi.
  15. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,804
    @DefinitioN forumun en kıdemli üyelerinden biri. Benim bildiğim sıkı masaüstücüydü yani kafaüstü ve dac/amp ilgi alanıydı. Hatta özgün hd650 günlüğünü de takip etmiştim. Fakat son bir yılda ilgi alanını taşınabilire kaydırıp hissedilir derecede dap+iem kombinasyonları deneyince dikkatimi çekmişti. Daha önce bu kadar alım-satım yapan biri değildi.

#15 Italoman, 7 Temmuz 2019
  16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Haklı, haksız bir tarafa...

Birbirlerini el üstünde tutması gereken, sayılarıda gerçekten çok az olan bu hobinin müdavimlerinin, birbirlerini bu derece kırmış ve yaralamış olmaları; üzüntü verici.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#16 Serhat, 7 Temmuz 2019
  17. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,574
    Selamlar,

Benim kendisi ile birebir problemim olmadı fakat yaşattığı sorunları birinci ağızdan duydum ve biliyorum. Şikayeti olan arkadaşların haklı olduğunu söyleyebilir ve onaylayabilirim.

Kimse bu konuyu haksız yere açmadı ve devam ettirmedi. Yazan arkadaşların şikayetleri asılsız yazılan durumlardan ibaret değil. Bunlar yaşanan olaylar.

Amaç bu tarz durumların yaşanmamasini sağlamak forum etiğini ve ticareti birbirinden ayrı tutarak güzel bir ortam oluşturmak.

Karar yönetimin.

Sevgiler

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#17 high-fidelity, 7 Temmuz 2019
    VirtuFortuna bunu beğendi.
  18. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    684
    Bende kendisiyle alışveriş yaptım herhangi bir sıkıntı yasamadim. Ama bu şikayetleri birebir görüştüğüm arkadaşlarlardan çok duydum. Satış politikasınıda etik bulmuyorum. Aldığı her ürünü övüp sonra hemen satmaya çalışması güzel bir olay değil. Yönetimin satış konusunda foruma çok emeği geçmiş arkadaşları da banlarız seni diye uyardıklarınıda biliyoruz. Karar yonetimin

19. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    372
    Bence ikinci el bölümü tümden kapatılmalı. Satmak isteyen sahibinden aracılığı ile satsın.

20. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,138
    Bu kadar radikal karar alınmamalı. Sahibinden.com un sınirlamalari ve kalabalik kategori çöplüğüne göre direk ilgi alanımızla ilgili herşey bir arada oldugu için böylesi daha iyi bence.

Picasso16, Ahmetg, lemavora ve 3 kişi daha bunu beğendi.
Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.