12 Volt Adaptör

'Diğer Ekipman' forumunda TheMadcap tarafından 6 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Dacmagic plus için 12 volt adaptör almak istiyorum. Bu iş için en uygun adaptörü nereden alabilirim fikri olan var mı? Arka plan gürültüsü falan yaratmayacak bir şey arıyorum.

2. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    en iyi çözüm 12 volt akü olur :D sarjıyla falan uğraşacaksanız öyle yapın bence :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,103
    Amfiler için en azından regüle lineer güç kaynağı olmasına dikkat ediyoruz, ama piyasada bulmak ne kadar kolay olur bilemiyorum. Artık hemen hemen tüm elektronik cihaz adaptörleri ucuz, küçük ve hafif olduğu için "switching" yapıda. İzmir'de ikinci onur iş hanı vardır, elektronik işlerin yapıldığı. O tip bir yerde illa ki çözüm bulunur.

4. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Şarjıyla uğraşamam çünkü 7/24 kullanılıyor. Playstation falan da bağlı çünkü, sadece müzik dinlemek için kullanılmıyor. Dacmagic de o kadar uğraşa değecek bir performans vermez gibi duruyor. Biraz kalburüstü bir şey alayım dedim, internetten ilk gördüğüm adaptörü sipariş etmek yerine.

Şöyle bir şey mi alsam :D

http://urun.n11.com/guc-kaynagi/12v...VQbsbCh3aDgFiEAQYBSABEgIUp_D_BwE&gclsrc=aw.ds

5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Pahalı ama bu iş için uygun: http://www.dukkanhifi.com/p-4304-iFi-iPower.html

Edit: Aklıma gelmişken 12 volt ama, AC mi DC mi? Kaç amper? DC ise jakın polaritesi nedir, bunlara da dikkat etmeniz gerek.

Bir edit daha: Eğer üzerinde ya da kitapçığında yazmıyorsa, belirlemenizde şu işaretler yardımcı olabilir:

#5 Mikrobiyolog, 7 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ağustos 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  6. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
  7. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    @TheMadcap
    n11'dekini sakın almayın.
    aliexpress'tekine de hem 40$ verilmez hem de 1-2 ay beklenmez.

Elektronikçileri ya da hurdacıları gezerseniz kolayca bulursunuz lineer güç kaynağı. Ya da birine yaptırabilirsiniz, zaten çok basit bir şey.
    Çok ekstrem bir şey almaya gerek yok. 2 gürültüyü filtreleyemiyorsa o DAC'ı çöpe atardım zaten.

2 kişi bunu beğendi.
  8. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    1 ay beklemek çok önemli değil de, 40$ etmez diyorsanız onu bilemiyorum. Yeni mezun bir elektronik mühendisi olarak hazır bir tasarım falan varsa kendim de yapabilirim, çok araştırmadım.

Şöyle bir şey de var mesela: https://www.aliexpress.com/item/25W...PSU-Refer-STUDER900-5V-6V-7V/32802603807.html

http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=965
    http://www.instructables.com/id/Make-a-simple-12-volt-power-supply/

Bu da DC girişi. 12 volt ac girişli bir ürüne rastlamadım şu ana kadar açıkcası ama polarızasyonu gösteriyor.

6070 eklentisini görüntüle

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,103
    Adaptor duzgun bir sey olabilir ama yazdiklari komik iddialar bayagi guven sarsici...

"iFi'ın merkezinde ses kalitesindeki iyileştirmeler her zaman en ön sırada olmuştur, bunu yapmak için denemediğimiz yöntem altına bakmadığımız taş kalmamıştır."

"Güç kaynağını kimse bizden daha iyi ve sessiz yapamıyor."

"Böyle bir teknolojinin eşi hifi sektöründe görülmemiştir."

Cok guzel, de transformator lazim degil mi bi de? Kutula, kablola, vs. Aliexpress veya Ebay'de hazir yapilmisi vardir diye tahmin ediyorum. Ille sigma22 seviyesinde olmak zorunda da degil bence. Bi noktadan sonra fiyat ciddi artiyor. Kalburustu amfilerin guc kaynaklari neredeyse kendileri fiyatinda.

10. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Haklısınız bir de transformatör lazım, hazır elim değmişken bir sigma22 toplayayım. Elektronikçi gezmeye pek fırsatım yok bu ara. İnternet üzerinden sipariş verilecek bir yer arıyorum. Hazır yapılmış şöyle bir şey var: https://www.aliexpress.com/item/25W...PSU-Refer-STUDER900-5V-6V-7V/32802603807.html

11. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,397
    Siz açıklamalara hep amfi olarak cevaplamışsınız. Amfi için alınacak güç kaynağı yada adaptörü aynı şekilde Dac için de mi kullanabiliniyor.

12. carnetDeVoL

carnetDeVoL
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
  13. raven

raven
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    125
    IFI 'den benim lineer güç kaynaklarına geçen 3-4 kişi oldu.. Şimdi kendime nasıl bir slogan hazırlasam acaba :)

QUOTE="zxc, post: 201102, member: 1615"]Adaptor duzgun bir sey olabilir ama yazdiklari komik iddialar bayagi guven sarsici...

"iFi'ın merkezinde ses kalitesindeki iyileştirmeler her zaman en ön sırada olmuştur, bunu yapmak için denemediğimiz yöntem altına bakmadığımız taş kalmamıştır."

"Güç kaynağını kimse bizden daha iyi ve sessiz yapamıyor."

"Böyle bir teknolojinin eşi hifi sektöründe görülmemiştir."
    [/QUOTE]
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Ağustos 2017, İlk mesaj zamanı 7 Ağustos 2017 ---
    Lineer güç kaynağı seçimi cihaza göre yapılmalı.

Bu bir bilgisayar ise "çok düşük gürültülü" tabiri marketinden öteye gitmeyecek. Misal Rasberry pi veya Cubox gibi bir arm işlemcili bilgisayara böyle bir LPS aldınız diyelim. O aletler, kendi içinde, dışarıdan aldığı 5v dc gerilimi 3.3v, 2.5v ve 1.8v gibi değerlere indiriyor. Bunu da epeyce gürültülü sw-mode regülatör(ler) ile yapıyor. LPS kullanımının yine de artısı oluyor elbet. Gürültü kaynaklarından birini elemine etmiş oluyorsunuz bilhassa çoklu priz üzerinde. Sw-mode adaptörler aynı prize taktığınız diğer Hi-Fi cihazların performansını da kötü etkiliyor. Bilgisayar içinde anlık enerji tüketimi çok hızlı değişen işlemciler var. Dolayısıyla "transient-response" diye tabir edilen hız faktörü, düşük gürültülü olmasından daha önemli. Burada ufak bir detay var pek kimsenin bilmediği.. Gerçek sinüs ripple verebilen lineer güç kaynakları (düzgün indüktör filtreli dizaynlar) sonrasında konumlandırılan regülatörlerin de çalışma performansını yukarı taşıyor.. Diğer bir deyişle onların PSRR performansını iyileştiriyor. Sinus ripple figürü analog cihazlarda da fark yaratıyor tabi.. Kısaca her cihaz için iyi bu tip lineer güç kaynakları..

Ampli, pre-ampli, dac vs gibi cihazlara, dinamik netice elde etmek için, filtrasyonu düşük ve anlık yüksek akım verme yeteneği güçlü lineer güç kaynakları tercih etmeniz lazım. Dacların da kendi içinde analog katı mevcut. Dizayna göre değişebilir ama burada iyi bir performans için shunt "class a" dizaylar kullanmak lazım. veya regülatörsüz ama CLC tip indüktör filtreli şeyler olabilir.. Açıkçası bu tip cihazların 220 girişinde kullanılan AC EMI filtre bile benim için çekilmez derecede sesi öldürüyor. Kendi gürültü düzeyleri düşük olan, kaliteli komponentlerden yapılmış yalın dizaynlar benim tercihim.

Hesaplı bir çözüm için 6ncı postda paylaşılmış olan Aliexpress ürünü güzel.. Arkasına kaliteli, hafif "oversize" bir toroid trafo ekleyin ve keyfinize bakın...

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,103
    Ürünün analog katı, hatta önünde kulaklık çıkışı olduğu için regüle lineer güç kaynağı tavsiye etmiştim. Gerçi @raven çok ayrıntılı yazmış.

4 kişi bunu beğendi.
  15. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,397
    Ben de kullandığım Beresford Caiman Mkii dac/amp için bakmıştım güç kaynağı. Düzgün ve uygun fiyatlısını bulamayınca Romoss edge 52 pil almıştım. Adaptöre göre oldukça memnunum. Dacmagic plus için pil tarzı uygulamalar uygun olur mu bilemiyorum.

Bu arada linear güç kaynağı kullanırken, dac yada amfinin içindeki sigortanın etkisi var mı ?

16. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Siz hala güç kaynağı yapıyor musunuz?

17. raven

raven
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    125
    Evet yardımcı olabilirim. Özelden yazarsınız.

Sigortanın dc akım üzerine negatif bir etkisi pek olmaz. Orada kalabilir bence.
    Doğru seçilmiş bir güç kaynağı pilden daha başarılı netice veriyor. Pilin iki büyük handikabı var. Kullanımla iç direnci yükseliyor. Kapasitesinin %10'u civarı bir değeri bile yitirmesi kafi. Dinamik akım tüketimine sahip cihazlar için bence büyük sorun ama sabit akımlılar için çok dert değil. Diğeri ise pilin de gürültüsünün olması. Kimyasal reaksiyonlar oluyor içinde. 10khz bandında yoğunlaşan gürüldü değerleri ölçmüştük zamanında.. (piline göre değişiyor bu) Batarya ile cihaz arasına, dinamik zafiyeti yenmek için büyük bir kondansatör havuzu eklemek ve doğru bypass ile daha üst seviye performanslara çıkmak mümkün tabi. LPS lerin içinde kullanılan parçaların da kendi gürültüleri var tabi..en azından dinamik açıdan fazla bir handikap yaşanmıyor ve pil bitti derdi filan olmuyor.

6 kişi bunu beğendi.
  18. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,397
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Güç kaynağına geçme niyetim vardı ama pikap işine girişince pek fırsat ve bütçe yaratamadım açıkçası.