[2015] Kulaklık Tavsiyeleri

'Kulaklık Genel' forumunda Synthyss tarafından 26 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,987
    Basshead (Bas ağırlıklı)

Sennheiser Momentum In-Ear

Bol baslı ve enerjik ses imzası, kesinlikle kaybolmayan tizler ve hafif geriden gelen midler.
    Head-fi'da kardeşi IE800'e oldukça benzetilmiş imzası nedeni ile. Elektronik müzik için güzel bir seçenek.
    Satın alma linki: http://www.amazon.com/gp/product/B00N3RFFV6/
    Elektronik müzik için olası dap kombo: Fiio X1 + Momentum = 100$ + 100$ = 200$

HiSound Audio Wooduo 2

Forumda pek çok kez önerdiğimiz Wooduo 2'ye geldi sıra. Momentum-vari canlı tizler, derinden gelen tok baslar ve dengeli midler ile kullanıcıya bol baslı ancak buna rağmen genel çözünürlüğü kaybetmeyen bir sunum sergiliyorlar. Sahne olarak ortalamanın üstündeler. Bas ağırlıklı her türe kolayca önerilebilecek bir kulaklık Wooduo 2.
    Satın alma linki: http://www.mp4nation.net/hisoundaudio-wooduo-2-in-ear-earphones
    X1 + WooDuo 2 kombosu = 200$

Zero-Audio Carbo Basso

Geniş, havadar sahne. Tizler ve midleri ezmeyen çok sağlam, güçlü basslar. Bir wooduo 2 olmasa da, momentum-vari basları ile 30$'lık fiyatıyla kullanıcıyı büyülüyor. Midler bir tık geride, tizler midlerden 1 tık ileride ve kesinlikle sibilance söz konusu değil. F/P olarak Xiaomi Pistons 2.0'dan çok daha iyi bir seçenek orası kesin. Bu arada, yanında gelen tipsleri değil de, spinfit veya foam kullanırsanız çok daha iyi sonuç veriyor kulaklıklar.
    Satın alma linki: http://www.ebay.com/

Balanced (Dengeli)

Hifiman RE-400
    Tamamen nötr'den 1 tık sıcak tarafa kayan RE-400 genel itibariyle başlangıç düzeyinde çok övülen ve "bang for the buck" yani f/p oranı çok yüksek olarak nitelendirilen bir kulaklık. Tizler sibilance'a asla kaymıyor, midler sıyrılmıyor ve baslar kesinlikle kontrollü bir şekilde sunuluyor önünüze. Enstrüman konumlandırması ve sahne gayet iyi. Çok hızlı müzikler* dışında RE-400'ün sizi üzeceğini hiç zannetmiyorum.
    Satın alma linki: https://head-direct.com/Products/?act=detail&id=143
    *Çok hızlı müzik: Thrash Metal, Speed Metal vb.

V-Sonic GR07 Bass Edition
    Eğer daha önce RE-400 kullandıysanız ve baslarını az bulduysanız GR07'yi sevmemenize imkan yok. Canlı, uzayan hafif sibilant tizler, çok hafif çekinik midler ve varlığını hissettiren ama kesinlikle diğer frekanslara müdahale etmeyen basslar. Nötr denilebilecek belki yarım tık sıcak tarafa kayan ses rengi, başarılı enstrüman ayrımı ve sahne, üzerine bir dinamik sürücüden beklenmeyecek hız. Hepsi birleşince RE-400'den 1.5, 2 gömlek daha iyi bir performans. Yine bir f/p kralı.
    Satın alma linki: http://www.lendmeurears.com/gr07-bass/

Ostry KC06
    Parıldayan midler, şıkır şıkır tizler. Renkli, canlı ve eğlenceli ses imzası. Derinlik ve genişlik olarak başarılı sahnesi ve beklenmedik netliği ile şaka gibi bir kulaklık KC06. Enstrüman ayrımı da gayet iyi, hız olarak da GR07 ile aynı kulvarda. Karşımızda yine bir f/p canavarı var, ancak bu f/p canavarı tamamen sorunsuz mu?
    Malesef hayır, alt frekanslar biraz daha belirgin olabilirmiş fakat bu haliyle bile muhteşem bir f/p ürünü olmayı başarmış bir kulaklık KC06.
    Satın alma linki: http://www.mp4nation.net/ostry-kc06-in-ear-earphone-silver

Havi B3 Pro I
    Sanki tüm frekanslar aynı çizgide toplanmış gibi. Havi'yi ilk elime aldığımda IE80'nin kasasına sahip bir kulaklıktan ne beklenir ki demiştim, kulaklarıma taktığımda ise bu düşünceden geriye bir şey kalmamıştı. Fiyatına göre sahnenin genişliği, derinliği, o yumuşak midler ve kadife yormayan tizler..
    Belki de beni en çok şaşırtan F/P kulaklık havi olmuştur. Enstrüman ayrımından tutun da kadın vokallere kadar büyülemişti beni bu fiyat bandında. Yalnız, bir noktayı atlamadan geçmeyelim, kulaklık amfiye ihtiyaç duyuyor. Yani olası kombomuz, X1 + E11K + Havi B3 Pro I = 222$
    Satın alma linki: http://penonaudio.com/HAVI-B3-PRO

Etymotic HF5-HF2 (@java 'ya katkılarından dolayı teşekkürler.)
    Öncelikle kulaklıktan maksimum performansı almak için iyi bir fit'e ihtiyacınız var bunu baştan söyleyelim. Sunuma gelirsek açık, detaylı ve samimi bir sunum bizi bekliyor. Tizler bazı şarkılarda yeterince kendilerini belli edemiyorlar ancak onların yerini arkadan dinamik sürücülere taş çıkaran sıkı baslar kapatıyor. Midler de fiyat bandına göre gayet iyiler. Sahne derinlik olarak eksik olsa da genişlik olarak yeterli. Enstruman konumlandırması da biraz önde, orkestra önünüzde çalıyormuş gibi. Bu fiyata kesinlikle düşünülmesi gereken bir alternatif.
    Satın alma linki: http://www.amazon.com/Etymotic-Research-Portable-In-Ear-Earphones/dp/B000XPG2QI

Devamı gelecektir!

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Synthyss, 26 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Nisan 2015
    32 kişi bunu beğendi.
  2. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,764
    Eline sağlık. Ben de 2015 yılında düşünülmesi gereken son nesil kafa üstü kulaklıkları yazayım. Araştırmalarım sonucu edindiğim izlenime göre sıralamam aşağıdaki şekilde oluştu.

İşte 2015 yılında güçlü bir dapla kullanılabilecek, kapalı tipte ve taşınabilir kafa üstü "Bakmadan Geçme" kulaklıklar:

- Oppo PM-3
    - Focal Spirit Professional (Classic model de var ama taşınabilir değil)
    - Sennheiser Momentum Over 2.0
    - Focal Spirit One S
    - Sony mdr-1a

5 kişi bunu beğendi.
  3. weccer123

weccer123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    vonic vds5 ttpot t2 karsılastırması yapabilcek biri varmı

4. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Çok güzel bir konu olmuş elinize sağlık, devamını bekliyoruz :)

5. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,733
    RHA 750 bassheadleri memnun etmeyebilir, RHA 350 modeli tam olarak basskafalılar içinken RHA 750 daha sıcak karakterde kalıyor.

benim tavsiye listem ise şu şekilde, listemdeki kulaklıklar f/p ürünleri olarak seçmeye özen gösterdim;
    sıralamalar ucuzdan pahalıya şeklinde, listede sadece denediğim/sahip olduğum kulaklıklar yer alıyor, listeye girebilecek denemediğim kulaklıklar elbet vardır.

Basskafalara : RHA MA350 | HiSoundAudio Wooduo 2 | JVC HA-FX850
    Dengeli - Düz : HiFiMan RE-400 / RE-600
    V şeklinde: JVC HA-FXT90 | DUNU DN-1000 | Fidue A83
    Sıcak & Canlı : Ostry KC06A | RHA MA750 | Audio Technica ATH-CKR9

Dengeli veya Basskafa grubundaki kulaklıklar herkese gitmeyecektir. Sıcak & Canlı grubundaki kulaklıkları rahatlıkla genele önerebilirim. CKR-9 için özellikle detaylı bir inceleme yazacağım...

RHA MA750i *şuanda applestore da 279tl lik yurtdışı fiyatından ucuza satılıyor fırlayan dolar kuru sağolsun. özellikle günlük kullandığı apple cihazı için yanında taşımaya elverişli sağlam bir kulaklık arayanlara tavsiye ederim
    store.apple.com/tr/product/HC457VC/A/rha-ma750i-gürültü-önleyici-özellikli-kulak-içi-kulaklıklar

#5 KaraSinek, 27 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Mayıs 2015
  6. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,987
    @KaraSinek RHA 750 de hatrı sayılır bass var. MA350 clarity bakımından epey kötü, ben önermezdim. Basshead kulaklığı sadece ve sadece bastan oluşmaz bunu unutmayın lütfen.
    V şeklinde kısmına gelirsek DN1000 eskidi, çok daha iyileri çıktı. DN1000 sibilance sorunu olan, sahnesi yeterince geniş olmayan bir iem. Bass bleed problemi ve aşırı yavaş olması da farklı bir konu.
    CKR9 hakkında yorum yapamam cks serisini dinledim.

7. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,733
    30$ lık bir kulaklık olarak ben hala tutmaya devam edeceğim MA350yi :)
    DN1000 için yavaş bir kulaklık olduğu yorumuna katılırım ama RE0 kullanırken denediğim bu kulaklık için normal karşılamıştım. eski olması konusunda fxt-90 daha da eski bir kulaklık. ama yarı yarıya düşen fiyatıyla yine listeye soktum. fxt-200 konulabilir ama denemediğimden birşey diyemedim. düşündüm taşındım v-shaped olarak oraya koyacak kulaklık bulamadım. aklıma eski olan 2kulaklık geldi :) CKR-9 da o grupta konumlandırılabilirdi belki...
    CKR-9 beni çok şaşırttı bi fiyat/performans kulaklığı olduğunu söyleyemem ama RE0 ile oluşan tüm tabularımı yıktı. ne keyifli kulaklıklar varmış dedim. kulaklık için tek şey söyleyebilirim sibilance.
    detaylı bir inceleme yapacağım. hatta bu incelemeye RHA MA750i yi de dahil edeceğe benziyorum.

#7 KaraSinek, 27 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Mayıs 2015
  8. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,987
    30$'a bulunursa tabi bang for buck olur ancak 40$+amazon kargosuna değecek bir kulaklık değil :)

CKR9 incelemesi çok iyi olur valla, buraya ekleriz özetleyip. Baya olumlu yorumlar var.

2 kişi bunu beğendi.
  9. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,733
    40$+kargo 150liraya gelir ki yine apple store bu fiyata m450i satıyor. aynı drivera sahip bir kulaklık ses karakterinin farklı olduğunu düşünmüyorum... bu basskafa olma işi beni bozuyor zaten. :) yakın geçmişte de kulaklık tavsiyesi başlığında yazdığım gibi özetleyeyim:
    RHA350 "impactfull" bas hastasına iyi gider . ucuzdur da esnaf dostudur.
    yok bas severim ama diğer şeylerden de feragat etmek istemiyorum diyene zaten reçetemiz belli : Wooduo 2 * bu güzel kulaklığı alıp bunun bası az diyecek baskafalar gördüm ben o kişilerin adresi rha350 işte.
    Wooduo 2 den daha az baslısı ise RHA750 bu kulaklık benim için basshead kulaklığı değil. bir çok kişiyi tatmin edecek sıcak kulaklık sınıfında.

#9 KaraSinek, 27 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Nisan 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  10. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    457
    Şu Ath de sibilanstan vazgeçmiyor bir türlü,ckm, cks ve ckr, bu üç seride de aynı sorun var, kasıtlı yapıyorlar diye düşünmeye başladım artık :)

11. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    CKR9 incelemesini bende merakla bekliyorum. Kisada olsa yorum alabilirim su an. Elimdeki DAC ile takas yapma imkanim var, bana uyan bir kulaklik ise degerlendirmek isterim.

12. sukee

sukee
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    herkese merhaba ben bass sever biri olarak, yaklaşık 2 hafta önce sony nin xb 90 ex model kulaklığını aldım. Kulaklığı xperia z1 telefonumda kullanıyorum memnunum, tabi daha önce kullandığım kulaklıklara göre. Daha önce z1 le gelen kulaklığı, cx 300 II yi ve ath cks 99 u kullanmış biri olarak xb90ex diğerlerine biraz fark attı daha güçlü daha derin vurabiliyor bassları fakat bana hala yeterli gelmiyor kulaklığın bass şiddeti az gibi sanki. xb90ex kulaklığa göre bu sayfadaki hangi kulaklık bana daha iyi bir bass sunabilir, yada başka bir önerisi olan arkadaşımız varmı?

13. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,908
    kulaklık ucunu daha dar bir uçla denersen daha çok bas alabilirsin..

14. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,987
    Wooduo 2'yi alin hocam.

15. sukee

sukee
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ne alacağımı şaşırdım doğrusu, eski sony ericsson w 800 i telefonumun sony walkman hpm 70 model kulaklığımın basslarını özledim yada o zamanlar kulağıma hoş geliyordu yaklaşık 7-8 yıl oluyor. Şimdi değiştirdim kulak uçlarını bir test edeyim. Teşekkür ederim ilginize...

16. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,987
    Carbo basso eklenmiştir.

3 kişi bunu beğendi.
  17. DeadFoe

DeadFoe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Detaylı inceleme için teşekkürler

18. wise

wise
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    30 dolar civarına üstüne çıkmayacak şekilde amazon yada free kargo ile bas, tiz, mid, vocal dengesi en iyi kulaklık hangisi? Asimetrik kablolu ve mikrofonlu.

İphone uyumlu olması şart.

cx300 alacaktım. Ama, onunda mikrofonu yok. Mİkrofonu olan bir modeli var dediler. Onu da bulamadım. Amazonda indirimdeyken alalım diyorum.

Yada önereceğiniz denon 560r'den daha iyi yada dengi performans verebilecek bir ürün arıyorum.

Bende 560r var. Kablos çok kötüleşti. Değiştiremiyorum. Keşke değiştirebilsem de, parayı tamir edene versem.

19. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,733
    asimetrik kablolu değil ama max 30$lık mikrofonlu iyi kulaklık tavsiyesi isteyene = xiaomi piston 2
    not: şu satıcı orjinal ürün satmaktadır : http://www.sanalpazar.com/Xiaomi-Piston-2-Kulaklik-metal__isp28093349
    alternatif olarak :LG 3.5mm QuadBeat 2

#19 KaraSinek, 30 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Mart 2015
  20. wise

wise
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Bende o kulaklıktan iki tane var. Ses rengini hiç beğenmedim. Denon 560r'nin yanına yanaşamaz. Mikrofonu uzak. Asimetrik değil. Kulaklığın yapısı çok büyük. kulağı yoruyor. Yatarken dinlemesi sıkıntı.

Ayrıca, jak tipi rezil. Çok büyük jakı var.

Ses kalitesi de iyi değil. Bas parçalarda mid boğuluyor. Tiz ise arada .

Bası da orta karar.

Ben beğenmedim.

2 kişi bunu beğendi.