5.1 kanal müzik ??

'Müzik Genel' forumunda igotek tarafından 25 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Her hoparlörden farklı enstrümanların sesinin geldiği 5.1 kanal veya 7.2 kanal müzik arıyorum. Dil önemli değil. İndirebileceğim veya dinleyebileceğim link bilen var mi ?

2. Super Silver

Super Silver
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    dsd dosyaları 2den fazla kanal üzerinden ses veriyor onlara bak derim

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
  4. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    örnek olarak elinde dosya olan var mı ? İndirip ses sistemini test etmek istiyorum.

5. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    https://creamusic.net

Bu siteyi buldum. Flac 5.1 müzik ve DTS 5.1 müzik var görünüyor. DTS 5.1 şimdilik denemedim.

Bee Gees albümünü Flac 5.1 müzik indirdim. USB belleğe kopyaladım.
    Yamaha RX-V685 avr cihaza taktım. Flash bellek içerisindeki dosyaları göremedi.
    Flash belleği Samsung 82Q60R televizyona taktım. (Televizyon HDMI arc üzerinden Yamaha RX-V685 avr cihazına bağlı.)
    Müzikler çalıyor. Ses kalitesi güzel.

Benim merak ettiğim konu şu: Yamaha RX-V685 ile 5.1 kanal müzik dinlemek istiyorum. Çok fazla şarkı seçeneği yoktur. Ancak varolanlar ile yetinebilirim. Ancak 5.1 kanal müzik dinleyeceğim diye kalitesi düşük müzik dinlemek istemiyorum. TV'den oynatarak aldığım sesten daha kaliteli ses nasıl alabilirim ?

Müziği bilgisayarda açıp sesi optikten versem daha iyi olur mu ? DAC olarak Audioquest Dragonfly kullanıyorum ancak o stereo. 5.1 kanal için yeterli değil. 5.1 kanal müzik için sizler ne yapıyorsunuz ?

6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    558
    @igotek bildiğim kadarıyla 5.1 müzik dinlemeniz için ; bir kere ekipman alt yapınızın ona müsait olması lazım. Örneğin böyle bir sistemde 6 adet hoparlör gerekir. Bu hoparlörlerin yerleşiminin istenilen efekte uygun olarak yapılması elzemdir. Ayrıca böyle bir müziğin 5.1'e uygun olarak miks ve masteringinin yapılmış olması gerekir. Örneğin sinemalarda izlenen 5.1 özellikli film müziklerinin miks ve masteringleri bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından ; normal müzik albümlerinin miks ve masteringlerinden tamamen farklı özelliklerde yapılır.

Collapse Signature Expand Signature
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
    5.1 muzikte amac nedir?

Sinemada amac belli, aksiyonun ortasinda hissetmeniz.

Ama muzikte enstrumanlar dort bir tarafa dagitilmis sekilde olmuyor ki?

8. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    http://s1.demo-world.eu/sd_trailers.php?file=dolby_orchestra-DWEU.vob

Linkteki videoyu açarsanız ne amaçla istediğimi tam olarak anlayabilirsiniz.
    Bu videonun aynısı youtube'da var ancak kalite orjinal dosyadaki gibi değil.
    Bu videoda her enstrümanın sesi farklı kaynaktan geliyor.

Örneğin bir konserin 5.1 kaydını dinlerken arka taraflardan seyirci sesleri ön taraftan müzik sesleri gelmesi veya canlı müzik dinlemeye gittiğinizde oturduğunuzalana göre gitarın sesinin soldan. kemanın sesinin sağdan gelmesi gibi.

Zaten öyle çok fazla müzik aramıyorum. Bir miktar olması yeterliydi. Üstte yazdığım siteden indiriyorum. ex-load 1 aylık üyelik aldım. Bu müzikleri neyden açarsam en kaliteli dinlerim şimdi onu araştırıyorum.

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
    Yanlis anlamadiysam bu en son dediginiz 5.1 degil, bildigimiz stereo zaten degil mi? Arkadan seyirci sesi gelmesi olayi farkli tabii ki.

Chaturanga bunu beğendi.
  10. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Evet normal stereo müzik gibi, ancak extra kanallardan ses geliyor. 6 kanal olarak ses düzenlemesi yapılıyor, veya kayıt o şekilde oluyor. Mesela dinlediğim bir kayıtta çello sesi arka sol hoparlörden geliyordu. Sanatçının sesi ön sağ ve ön sol hoparlörlerden geliyordu. Arka hoparlörlerden zaman zaman seyirci sesleri geliyordu. Bir ara arka sol hoparlörden ıslık sesi geldi. Bundaki amaç dinleyen kişiye gerçekten o ortamdaymış hissi yaratmak. Çoğu kişininin evinde 5.1 sinema sistemi hoparlörleri mevcut. Bunlarla müzik dinlerken 2 kanal müzik dinliyor, ancak sahip olduğu sistem ile 5.1 müzik dinlemek mümkün.