7 yaşındaki oğlum için oyun konsolu tavsiyesi

'Konu Dışı' forumunda yigitboylu tarafından 6 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    502
    Evet hocam üye olduğunuz sürece erişiminiz var. Bunu Spotify, Tidal, Netflix gibi düşünün normalde bir albüm parasına aylık üye olup tüm şarkılara erişim açıyoruz. Game Pass'te aynı sistem. Birde sürekli yeni oyun geliyor. Çıkan oyunlarda oluyor. Ama Forza Horizon vs. Microsoft'un kendi oyunları olduğu için game Pass'te duruyor. Gears gibi çok iyi kendi oyunları da bu sistemde var. Gta 5 geldi mesela iki hafta önce. Tekken 7 geldi yeni. Sürekli iyi oyunlarda ekliyorlar. Birde Ea Access var oda Xbox'un içinde Ea firmasının kendi game pass sistemi. Yıllık 49 lira gibi cüzi bir paraya Ea firmasının oyunlarını erişime açıyor. Yeni çıkan oyunlarında çoğu 6 ay sonra sisteme dahil ediliyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Şubat 2020 ---
    Bende hocama katılıyorum. Yeni konsolları bu yıl sonu çıkacak. One X'e yada One S'e en az iki üç sene daha oyun vereceklerini açıkladılar. One X güçlü bir cihaz. Arada ki 700 800 liranın karşılığını kat kat alırsınız.

2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Herkese teşekkürler

3. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    hiç aklımda yokken bana Xbox One X aldıracağınız için teşekkür ederim :)

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Tablet telefon arasi radyasyon acisindan cok bir fark olmamasi lazim bildigim kadariyla, hatta guncel telefonlarin bir ton extra frekansi mevcut malum: 3G, HDSPA, 4G, LTE, 5G, vs.

Telefon ve tablet icin de Google'in "Family Link" uygulamasini tavsiye ederim. OS seviyesinde entegre ediyor kendisini. Ebeveyn olarak kendi telefonunuzdan mudahele edebiliyorsunuz. Her gun belli saatler arasi belli bir sure uzerinde oynayamiyor cocuk. PS4'un da ayni sekilde uygulamasi mevcut, telefondan mudahele edebildiginiz.

Muhtemelen hemen hemen her sistemin benzer bir ozelligi vardir. Ancak her ihtimale karsi bu ozelligi OS seviyesinde bulunmayan bir sistemi tercih etmeyin... Cok onemli.

Anladigim durum su ki cocukla oyunu arasinda ebeveynlerin girmemesi lazim, o isi yazilimin takip etmesi, cocugun elinden oyununu yazilimin almasi lazim, ki cocuk alisana kadar yazilima kizsin :)

Alistiktan sonra gerek kalmadi bizimkinde. Artik kendi vaktini kendi tutuyor. Gidip firinin timer'ini kuruyor, timer otunce de ya suresini uzatiyor, ya da o gunluk vakti bittiyse de birakiyor. 10 yasinda gerci artik...

5. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Hocam olay radyasyon ya da evebeyn kontrolü değil. Telefon tabletler genel olarak bağımlılık yapıyor. 40- 50 yaşındaki insanlara bile yapıyor yani. Çocuk alışınca telefon tablet elinden hiç düşmez sürekli ağlar onu ister(konuyu açan arkadaşın çocuğu için söylemiyorum genel olarak çevremde gördüğüm çocuklar böyle oluyor alışınca). Bir de telefon tablet her zaman ulasilabilir elinin altinda bir durum bu yüzden tehlikesi çok daha büyük.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Hafta ici 15 dakika, haftasonu da 1 saat calistiktan sonra kendi kendine kapaninca cocuk ne yapabilir ki?

Eninde sonunda da cocuk tanisacak bu teknolojiyle. En azindan erken yasta disiplin elde etmesi guzel olmaz mi?

Acikcasi ben hic ihtimal vermezdim bizim ufakligin bir gun kendi kendine oyun oynama suresini tutup kendini limitleyecegini. Ama yapiyor bugun...

Tabii ki bir yandan da cocugun ilgisini cekecek baska seyler olmali ki cocuk ta saplanti olmasin. Arkadas cevresi ve/veya ebeveynleri ekran disi alternatifler sunmali cocuga... Spor, bisiklet, gezinti, satranc, nerf, vs.

7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Konsol daha iyidir demek istemiştim. Bilgi verdiğiniz yazılım tam aradığım şeydi. Müsait olunca yükleyeceğim.

8. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    7 yaş ve yaştan bağımsız en az zararlı konsol wii. İkinci elde 300 tl civarı ful oyunlu temiz bir makine alın 2-3 sene çocukla birlikte oynayıp eğlenin.

Collapse Signature Expand Signature
  9. oguz.oktem

oguz.oktem
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Nintendo switch. Ebeveyn kontrolü uygulaması da var.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nazım bunu beğendi.
  10. Rudolf

Rudolf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Nintendo Switch Lite önerebilirim. Konsoldan ziyade bir handheld gameboy'dur, normal nintendo switch'in tv'ye bağlanmayan versiyonu.
    Oyunlar pahalı derseniz, nintendo switch'in ilk versiyonunun kırılmış, modlanmış ve içi oyun doldurulmuş şekilde satıyorlar doğubank vs gibi yerlerde.

Alternatif önerim de konsol(bağımlılık yapacaktır) yerine, bir süre oynayıp sıkılıp bırakacağı türde retro handheld'lere bakmanız. Birçok emülatör çalıştırabilen (psp, ps1, n64..vs) çinli retro gameboylar epey popüler bu aralar. Retro oyunları IPS ekranlı, yüksek işlemci ve ramli bu cihazlarda oynamak ilginç oluyor. Fiyatları da ortalama 400-500tl civarı.

Benim tavsiye edebileceklerim;
    Bittboy Pocket-Go V2 (aliexpress) // 512mb ram, Dual 1Ghz, IPS ekran
    GameKiddy GKD 350H (aliexpress) //128mb ram, 1.6 Ghz, IPS ekran
    Odroid-Go Advance (ameridroid) // 1gb ram, Quad-core 1.3 Ghz, TFT ekran

11. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,361
    Ps2 diyorum ben :) hem yaş için ideal hem ssdece oyun oynatıyor. Her modeli kırılabiliyor ve gelmiş geçmiş en güzel gran turismoya ev sahipliği yapıyor daha ne olsun

Collapse Signature Expand Signature