8D Müzik Nedir? Müziği Beyninin İçerisinde Hissetmek

'Müzik Genel' forumunda mrlnb tarafından 30 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    177
  2. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    128
    Önümden geçen bütün tofaşlarda imagine dragons çalıyor gibi hissettim

3. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FlyingSpaghettiMonster

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Bana başarılı bir efekt gibi gelmedi, sağ sol arasında keskin geçişler var derinlik anlamında ise uzak veya yakında hissedemedim, ön-arka boyutlandırma hissi neredeyse yok gibi.
    Parçaya eklenen eko ve hafif reverb distorsiyona ve üst üste gelen kısımlarda karışmaya neden oluyor.
    Tabi parça youtube'a yüklendikten sonra bu hale gelmiş olabilir.
    Yorumlarla duyduklarım uyuşmadı.
    Örnek: Sağdan sola geçiş daha homojen, soldan sağa geçiş daha agresif.

2 kişi bunu beğendi.
  4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,429
    Bizler gibi müzikte sahne algısı arayan, enstrüman konumuna dikkat edenler için bu tarz sesler aşırı yapay gelebilir. Müzik sürekli dönüyor. 8D denebilecek bir etki aslında yok çünkü atıyorum gitar sesi bir sağdan geliyor bir soldan. Müziğin neredeyse tamamı yer değiştirdiği için zevkli müzik olmaktan çıkmış bence.

Bu işten pek anlamayan birine dinletin ve tepkilerini izleyin. Bence o çok daha zevkli olur :)

Collapse Signature Expand Signature
  5. Heisenberg

Heisenberg
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Pan ayarıyla oynanmış normal müzik hatta orjinalini bozdukları için daha da kötü olmuş.

6. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    140
    buna bir sure once youtube onerilerinde denk gelmistim. hosuma gitti, insana degisik bir yerde hissettiriyor. secilen sarkilardan olmali, orijinal hallerinden (basta bazilarini bilmiyordum sonradan acip dinledim) daha genis bir alanda bulunuyormussunuz gibi geliyor. ama yorumdaki 'bir daha normal muzik dinlemeyecegim'gibi abartilar tv kanaliyla satis yapan insanlarin konusmalari gibi sanki. arada yenisi cikinca bir kez dinler kaparim, belki bu sekilde gelismesini takip edebiliriz. denemeler olmadan bir yere varilmiyor sonucta.

#6 theoldman, 31 Ağustos 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ağustos 2018
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,839
    Şu yorum her şeyi açıklamış bence: "Biri etrafımda elinde hoparlör ile dolaşıyor gibi."

Kim böyle müzik dinlemek ister ki?

3 kişi bunu beğendi.
  8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,598
    Tam 3D deneyimi yaşanabilmesi sadece sağ ve sol eksenli kulağa oturtulan aslında 2D olan kulaklıklarla mümkün olamaz.

Sesteki yön algımız adı üstünde yönle ilgili. Ve ses dedimiz şey, havada ilerleyen ve kulağımıza bu şekilde ulaşan fiziksel bir gerçeklik.

Günlük hayatta birisinin tam arkamızdan yada tam önümüzden seslendiğini duyuyor olmamızın tek sebebi, sesin kulağımıza fiziksel olarak ta önden ya da arkadan yol alarak gelmesi.

Dolayısıyla standart 2D kulaklıklardan gerçek bir 3D deneyimi beklemek fiziğe aykırı.

Özellikle tam önde ve belli bir mesafede duran, yada tam arkadan ve belli bir uzaklıktan gelen sesi simüle edebilmek bu şekilde mümkün olamaz.

Sağ ve sol ve onların etrafındaki bazı bölgeler daha rahat algılanabilirken, tam arka veya tam ön birbirine benzer bir şekilde kafanızın içindeymiş gibi duyulur. (Gerek bu 8D muhabbetinde, gerekse binaural kayıtlarda bunu görebilirsiniz)

Eğer gerçekten bir 3D deneyimi yaşanmak isteniyorsa, 360 derecelik, kulaklarımızı içine alacak şekilde dizayn edilmiş (yarım küre şeklinde kafamızın üzerinde duran) üzerinde 360 derece boyunca farklı yönlerden gelecek sesleri vermek üzere uygun pozisyonlarda dizilmiş sürücülerin (minik hoparlörlerin) olduğu bir kulaklık olmalı.

Tabi bu da tam ideal gerçeklik hissini vermez, kayıtlarında bu şekilde yapılması gerekir.

Bu şekilde her hoparlörün farklı yönlerden (Kanallardan da diyebiliriz. Klasik stereo sağ ve sol kanal harici her yön için ayrı kanallar kullanılmalı) alınan sesi vermesi sağlanabilir ve tam 360 deneyimi yaşanmış olur.

Bunun tek istisnası bence sesin beynimizde oluşturduğu algıyı simüle edebilecek üstün bir teknoloji bulunabilirse mümkün olabilir. Öyle birşey olursa zaten klasik kulaklığa da gerek kalmaz beynimiz yazılımsal olarak manipüle edilmiş olur :)