90'lar Türkçe Pop

'Müzik Genel' forumunda sserkogss tarafından 2 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Ben 90'ları dolu dolu yaşamış şanslı nesildenim. O nedenle pop müziğin değişimine birebir tanıklık ettim. Aslında o dönemin müziği 90'ların tamamını değil 97-98'e kadar olan kısmı kapsıyordu. Yani Türk popunu iki kısımda incelersek ilki 90'ların Türk popu, ikincisi ise günümüzde devam eden tekno-arabesk oluyor.

90'ların Türk popu ile tekno-arabesk gerek ezgi yapısı, gerekse sözler yönünden büyük farklılık gösteriyor. Ayrıca söyleyiş, yorum farkı da var. Mesela sonraki dönemden bir popçu 90'ların bir parçasını rahat okuyamaz. Bunu yeniden aranje edilen parçalarda çok net görüyoruz.

Tekno-arabeski Türk Pop Müziği adlı bir başlıkta daha önce paylaşmıştım.

Öncelikle 90'ların şarkıları farklı farklı ses ve nota dizilerinde üretilmiş. Yani müzikal bir çeşitlilik var. Hatta aynı parçada birden fazla dizinin kullanıldığı da oluyor. Sözler ise genel olarak ayrılık, hasret, uzaktaki sevgiliye özlem gibi konuları içeriyor. Parçalarda icra edilen enstrümanları ayrı ayrı duymak mümkün. İşin garibi o dönemi kasıp kavuran eurodance akımından hiç etkilenmemiş, kendi yolunda ilerlemiş.

90'larda fantezi-arabesk müziği de vardı ancak dinleyici kitlesi tamamen farklıydı. Yani fantezi müziği dinleyen ile pop müziği dinleyen kitle arasında bariz sosyo-kültürel farklılık vardı. Sonraki dönemde bu iki müzik birbirine yaklaşarak tekno-arabeski doğurdu, dinleyici kitlesi de tek tipleşti.

90'lardan halen dinlediğim ve arşivimde yer eden parçalar. Biraz melankoliye boğabilir, dikkat :)

Jale - Üzgünüm

Sibel Bilgiç - Alışamadım

Yeşim Salkım - Deli mavi

Yeşim Salkım - Son sigara

Bora Öztoprak - Seni seviyorum

Gökhan Kırdar - Yerine sevemem

Zeynep Dizdar - Vazgeç gönül

Bendeniz - Ağlayayım mı?

Bendeniz - Gönül yareler içinde

Bendeniz & Harun Kolçak - Elimde değil

Asya - Yoksun Sen

Asya - Son gece

Asya - Neyleyim

Şahsenem - Gözyaşlarım anlatır

İzel - Ah yandım

İzel - Kızımız olacaktı

Sibel Alaş - Adam

Gülay Sezer - Cesaretin var mı aşka?

Aşkın Nur Yengi - Geceler düşman

Aşkın Nur Yengi - Elveda

Aşkın Nur Yengi - Kara çiçeğim

Asya - Beni aldattın

Asya - Ayrılmak zor

Asya - Kan kırmızı

Harun Kolçak - Gitme seviyorum

Demet Sağıroğlu - Arnavut kaldırımı

Mirkelam - Hatıralar

Mirkelam - Ah bir joker

Nilüfer - Son perde

Nilüfer - Unut gitsin

#21 Italoman, 4 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Temmuz 2017
    13 kişi bunu beğendi.
  2. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Eşsiz bir liste ekledim.

4 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Listede Sezen Aksu, Tarkan, Nazan Öncel,Kerim Tekin,Sertap Erener ile Yildiz Tilbe'yi göremedim Ali abi.
    Özbek Sahsenem var, onlar yok.Ilginc olmus.
    Genelde odyofil ahalisi Tilbe'ye supheyle yaklasir fakat; 90'lardaki iki albumuyle en derin siirsel sozlerde ondan gelmistir.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  4. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    90'lar öncesi ve sonrasında müzik yapanlara pek yer vermedim Ahmet hocam. Yoksa Sezen'in Gülümse, Kayahan'ın Benim Penceremden vs. albümlerini de koymam gerekirdi.

Yıldız Tilbe'nin de Sevemedim Ayrılığı parçası var hatırımda olan. Yıldız Tilbe, Nalan, Niran Ünsal, Gülşen bunlar sonraki dönem popun altyapısını kuran ekipten.

5 kişi bunu beğendi.
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
    90'lar Pop kalite olarak tartışılabilir ama zenginlik noktasında başkaydı.Her gün yeni eserler,hatta yeni yıldızlar.Her zevke hitap edebiliyordu.

Radyolar ve Kral Tv gündem belirleyebiliyordu.Fantastik tirajlar vardı.Sayısız klipler,Tv programları.

Sorun o trendin devam edip gelişememesi.Dibi gördü de diyebiliriz müzik sektörü.

8 kişi bunu beğendi.
  6. Ghibli

Ghibli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    155
    Cem Bezeyiş ve Rüya Ersavcı'yı da ben ekleyeyim :)

7. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Türkçe müzik dinlemem. Nedenlerini yazsam bir çoğunuz bana aşırı tepki göstebilirsiniz. (Aleyna Tilki bu ülkede şarkıcı diye geçiniyor ve dinliyoruz maalesef bu nedenlerimin en hafifi) Ama dinlediğim zamanlardan bu şarkının bendeki etkisi büyüktür. Hayla da ara ara mırıldanırım.

Ve buda bonuss :))
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Eylül 2017, İlk mesaj zamanı 7 Eylül 2017 ---
    Ahmet Hocam ne yalan söyleyeyim yıldız tilbeyi hiç sevmedim o çıktığında her zaman direk televizyon kanalını değiştirirdim ki hayla aynısını yapıyorum.

#27 SalihArslann, 7 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eylül 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  8. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    bu parçayı hala dinlerim :)

9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Bir A ya da B kisisi yuzunden, bedelini hapislerde, daragaclarinda, zulum ve baskiyla ödeyen ve buyuk ozanlar sanatcilar yetistirmis boylesi yuce bir dilin bu sekilde toptan yadsinmacilikla ele alinmasi cok yanlis bana gore.
    Kimse Turkce muzik dinlemek zorunda degil ama bu dilin ve sanatcilarinin kucuk gorulmesine de sessiz kalamayiz; kusura bakma hocam.
    Ne bu dil ne de bu dilin yuce ozanlari hafife alinamaz; burda baltayi tasa vurdun.

3 kişi bunu beğendi.
  10. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,467
    @SalihArslann sanırım kastettiğiniz şeyi anlıyorum, fakat yine de "Türkçe müzik" öbeği biraz çelişik bir ifade gibi : )

90lı yıllarda onlu yaşlarını yaşamış ve o dönemi oldukça net hatırlayan biri olarak (Kral TV Top Ten listelerini ezberlediğim aşırı işsiz bir dönemim de oldu), çok kötü parçalar ve albümlerin yanı sıra, o dönemde ülke tarihindeki en özgün ve kaliteli pop müzik parçalarının & albümlerinin de üretildiğini düşünüyorum.

Burada, ülkenin 90'lardaki pop müzik dünyasından övgüyle bahseden diğer arkadaşlarla birlikte kendi çocukluğumuza dair çok fazla çağrışım içerdiği için belki biraz iltimas geçiyor da olabiliriz ; lakin bu yine de sonucu değiştirmiyor.

90'larda popüler müzik bu ülkede altın çağını yaşadı.

12 Eylül sonrası döneminin alamet-i farikası o yoğun ve kasvet dolu baskının artık iyice azaldığı, 90'ların başıyla beraber içerisine girdiğimiz, geçmişe nazaran görece daha özgür dönemde pek çok yetenekli, "liyakat sahibi" ismin müzik dünyasına taşınmasına olanak sağlandı ; bu insanlar hem solo hem de grup olarak çalışmalar yaptılar, ışık gördüklerinin de yolunu açtılar.

Bu dönemde pek çok albümde işin mutfağının emanet edildiği Onno Tunç, Uzay Heparı, İskender Paydaş veya Sezen Aksu gibi bestekarlar, yapımcılar, aranjörler, müzik üretmenin yanında bir yandan etraflarında onlarca yeni yeteneğin filizlenmesini sağladılar.

Son dönemde siyasi sebeplerle oldukça yıpranan Sezen Aksu'nun da bu konuda özel bir yeri olduğuna inanıyorum.

Bir dönem kendisiyle geri vokal olarak çalışmış solistlerin önünü açmakla kalmadı (örn. Aşkın Nur Yengi) ; Tarkan gibi, Harun Kolçak gibi, Demet Sağıroğlu, Sertab Erener, Levent Yüksel veya Işın Karaca gibi pek çok müzisyenin müzik dünyasında yükselmelerine, albüm yapmalarına katkıda bulundu bizim Minik Serçe.

Aşağıda, tahminen 93 - 94 yıllarında, Atv'nin A Haber'e tutsak düşmesinden yıllar önce yayınlanan bir gece programında, o dönemki müzikal güzelliğin bir kuplesine tanık olmanın keyfi tarifsiz :

Ve Aksu sadece bir örnek.

90'larda birbirine el veren, destek olan ; yetenekli insanlara kol kanat geren bu güzel insanların sayesinde biz bu on yıl kanlı canlı biçimde belleğine kazımış dünün çocukları, o dönemin bazı şarkılarını milli marşlarımızmışçasına ezberledik.

2000 sonrası nesline bakıyorum, onlar da bizim gibi bundan birkaç sene öncesinin pop şarkılarını değil dinlemek, hatırlamakta bile güçlük çekiyorlar çoğunlukla.

Ama mesela 90'ların o kendine özgü müzikal güzelliğini yansıtan şu parça, 20. yaşını dolduruken bile hatırlanıyor ; damakta yıllanmış şarap tadı bırakıyor :

Belki biraz cesur bir iddia, fakat 90'lar popüler müziği herhalde T.C.'nin varlığının sonuna değin pek çok insan ve nesilce dinlenmeye devam edecek diye düşünüyorum.

#30 mavi, 7 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eylül 2017
    10 kişi bunu beğendi.
  11. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Öncelikler sanırım bir yanlış anlaşılma var ben 90 ların Türkçe müziğini seviyorum. Ahmet Hoca burada beni yanlış anlamış olabilir. Sadece o dönem ve daha sonrasında da yıldız tilbeyi sevmedim. Belki özel hayatından dolayı ama Tarkan a verdiği kış güneşi şarkısınada bayılırım o ayrı. Ben son 10 sene Türkçe müzik adına birşey doğru dürüst göremiyorum. Bence şahitlik yaptığım dönemde Türkçe müziğin altın çağı 90 lardır. Zaten bir çok isim ve şarkı sayılıyor. Ben şu an Türkçe müzik dinlersem ya 90 ların müziklerini yada Türk Sanat müziği dinlerim. Güncel olarak da ne kadar güncel sayılır bilemem ama Şebnem Ferah ve Teoman veya Manga gerçi ilk albümü çok güzeldi veya Emre Aydın gibi şarkıcıları dinlerim. Demek istediğim. Eskiden 90 larda aleyna tilki gibileri hiç fırsat bulamayıp sadece alay konusu olurken şimdi liste başında. Sadece bunu dile getirmek istedim.
    @mavi hocam Şebnem Paker i de link olarak koyacaktım sonra Çeliğin şarkısı aklıma geldi Haluk levent sonra gurup acil servis hey bebek vs vs... Dedim Salih bu böyle olmaz Kerim Tekinde kal. Ama bilmeyen arkadaşlar varsa iyi bir hatırlatma olmuş eline sağlık.
    Son bir ekleme Şebnem Paker için belki biraz iddialı sayılabilir ama konservatuvar da bu şarkı ders olarak gösterilip okutulmalı. Türk motiflerini şarkının her yerinde hissettiriyor. Bence modern Türk müziğinin alması gereken şekil buydu.
    Bu arada Eurovision şarkı yarışmasında kesinlikle birinciliği hak eden tek şarkımızken Sertap erener in kendi milletinin ve ulusun almadığı bizi temsil etmeyen şarkının alması biz sizi siz gibi değil bize benzemek istediğiniz zaman ödüllendirir ve kabul ederiz mesajının verildiği bir ödül oldu. Beni utandıran bir ödüldür bu. Benim gönlümün birincisi tekçe Şebnem Paker oldun Dinle... bencede.

#31 SalihArslann, 8 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eylül 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106

2 kişi bunu beğendi.
  13. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Hocam yanlış hatırlamıyorsam 90 lar değil olsa yazardım kesin bende :))
    Çünkü o bizim hiper star ımız çikata muz ile gönüllerimize taht kuran eşsiz insan kendisi.

14. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,114
    #34 Serhat, 9 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Eylül 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  15. zagorino

zagorino
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    101
    O zamanlar DAP da yoktu IEM de yoktu :)
    Download da yoktu oyle, giderdik kasetciye harcligimizi kasete yatirirdik, yada bi arkadastan rica eder bos kasete doldurturduk :). Bende halen durur bu kasetler, arada nostalji de yapiyorum kasetcalari indirip raftan.
    Walkman'le beraber gelen, su siralar earbud da denen yegane kulakligimiz vardi sadece.
    Sonra discman'e vs. gectik, olaylar gelisti...
    Ama format ne olursa olsun, muzik hep oldu bas ucumuzda.

Yuzlerce album var aklimda, hepsini say say bitmez.
    Sadece o donemlerden enteresan denemeler paylasacagim:
    Şara - Beni unutma (1996)
    Grup Limit - Romantik Serseri (1993)
    Ahmet - Ah Canim Vah Canim (1994)

16. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Son 10-15 yılda yapılan pop parçalarının geneli böyle. Kıyas için ekledim. Tamamen kürdi nota dizisinde dolaşmalardan ibaret.

17. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Azgın teke şarkısı evet hatırladım ara ara laf oraya gelince aklıma gelip mırıldandığım terbiyesiz şarkı :))

18. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    bence terbiyesiz'den ziyade dobra bi şarkı bu. adam niyetini açık açık söylüyor işte :) kim ne derse desin.. eski Türkiye'yi özlüyorum..

2 kişi bunu beğendi.
  19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,506

2 kişi bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,106
    Mutlak dürüstlük ve dobralık için Amerikan rap'ı tavsiye ediyorum :)

3 kişi bunu beğendi.