AAC vs MP3 vs OGG (Vorbis)

'Genel Tartışma' forumunda TechnoRom tarafından 30 Nisan 2022 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    67
    Bu üç kayıplı formatı spectrum analizine tabi tuttum. Görseldeki dosyaların her biri orijinal WAV dosyasından dönüştürülmüştür. Düşük bellekli cihazlarda alan tasarrufu yapmak isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Herkesin bildiği üzere MP3'te maksimum kalite 320 Kbps. Aşağıya her formatın görsellerini ekliyorum.

MP3 (320 Kbps) 8.76 MB

AAC (256 Kbps) 7.05 MB

AAC maksimum 256 Kbps destekliyor. 256 Kbps üzeri değerler sadece dosya boyutunu artırıyor. Kalite artışı olmuyor. AAC MP3'ün 320 Kbps'de sunduğu kaliteyi 256 Kbps'de sunabiliyor. Hatta daha bile kaliteli. Görsellere dikkatli bakıldığında AAC’ye nazaran MP3’te çok minimal seviyede kayıplar olduğu görülüyor. Ayrıca MP3'ten yaklaşık %20 civarı daha tasarruflu. Yani 10 MB boyutunda 320 Kbps MP3'ün sunduğu kaliteyi 256 Kbps ile 8 MB boyutunda sunabiliyor.

OGG Vorbis (320 Kbps) 9.94 MB

Bu da FLAC versiyonu.

Görüldüğü üzere orijinale en yakın ve minimum kayıp sunan kayıplı format OGG Vorbis. Genelde çift kör testlerinde kayıplı kayıpsız farkını çoğu kişi anlayamıyor. Bu yüzden de kayıpsız format yerine kayıplı formatları kullanıp alan tasarrufunu tercih ediyorlar. Yani hem yüksek kalite hem de alan tasarrufu istiyorsanız mutlaka OGG Vorbis kullanın. Tabi cihazınızın bu formatı destekleyip desteklemediğini kontrol edin. O olmuyorsa hiyerarşi olarak AAC deneyin. Zaten AAC de artık neredeyse bütün cihazlarda kendine yer bulmuş durumda. Genelde fark anlaşılmadığı için tasarruf önemli derseniz AAC kullanın.

Kısaca özetlemek gerekirse:

OGG Vorbis > AAC > MP3

Güncelleme: iTunes ile deneme yaptım ve AAC için neredeyse kayıpsız dönüştürme yapılabiliyor. Yukarudaki işlemleri MediaHuman Audio Converter ile yapmıştım. Bilinen neredeyse her dönüştürücüden daha az kayıpla dönüştürme işlemi yapabiliyor. Aklıma tabi WAV dosyasını desteklediği için iTunes ile deneme yapmak geldi. Hemen AAC ve MP3 formatlarına dönüştürdüm. Sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı. iTunes ile dönüştürdüğüm 320 Kbps MP3 dosyasında 20 kHz üstünde frekanslar görünüyordu. Hatta OGG ile eşdeğer kaliteyi sunuyordu. Daha sonra AAC formatını denedim. Sonuç çok şaşırtıcı oldu. Çünkü frekanslarda hiçbir kayıp görünmüyordu.

#1 TechnoRom, 30 Nisan 2022
    Son düzenleme: 14 Mayıs 2022
    AeroKnight-sama ve zxc bunu beğendi.
  2. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    253
    Deezer hifi üyeliğim var ama bütün şarkıları standart 128kb kalitede indiriyorum. Diğer türlü 2k ya yakın şarkıyı .flac indirmeye kalkarsam ciddi yer kaybı oluyor zaten telefonda ve tws de kayıpsız dinleyip ne yapacaksın. Gerçekten kayıt kaliteli olduğu sürece aradaki farkı ayırt etmek çok zor oluyor. Tabi ben çoğunlukla bassmusic dinlediğim için parçada o kadar detay var mı tartışılır.

#2 PehliOne, 1 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 1 Mayıs 2022
  3. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    67
    Hocam bende şu an 11 bin küsür şarkı var ve bunların tamamı FLAC. Hatta yarısı da 24 bit dosyalardan oluşuyor. Sıkıntı yok 512 GB kart var hocam. :D

4. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    253
    Kart varsa güzelde bir çok telefona artık kart girmiyor işte hocam, girse bile şarkı telefonun kendi hafızası kadar hızlı olmuyor şarkı atlarken bekletiyor falan deli ediyor beni. :D

5. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    67
    Hocam o konuda şanslıyım. Kullandığınız karta göre değişiyor. Samsung hız konusunda çok çok iyi. 100 MB/s okuma hızı var. En ufak bir tekleme yok. Yıllardır Sandisk alır kullanırdım ama Samsung hız konusunda çok daha iyi.