Acil Hoparlör Amplisi Tavsiyesi

'Amfi' forumunda Tropicana tarafından 23 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4

2. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Marantz'ları zaten biliyorsun :).aa crescendo'yu can hi-fi da dinleriz demiştim sana.Magnat'ı hiç bilmiyorum.Roksan zaten bütçeni aşıyor.Senin de bildiğin gibi ma'ları yurtdışında nad ile kullanan çok.Bence naim'de olabilir üstadım.(nait 5i veya 5i 2)Actual'a gidebiliriz onun için de...(bazen 1300-1600 arası 2.elleri düşebiliyor).Böyleyken böyle :evl

3. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,329
    Evet bir de NAD vardı onu atlamışım . Onu da hemen seçeneklere ekleyelim ;D

4. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Roksan Kandy çok begendiğim bir f/p ürünüdür.
    Fakat Rx serisinden sadece 6 ları marantz amfi ile dinlemişliğim var. Uyum sorunu yapmadığını anımsıyorum fakat woow da dedirtmiyordu. Birde kandy ile denemek lazım.

5. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,451
  6. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,574
    Roksan Kandy'i benim dayım kullanıyor B&W'nun bookshelf modelleri ile.Gerçekten çok başarılı bir ürün.Zaten high-end bir ürün.

Ama internetten araştırırsanız ne kadar övüldüğünü ve ödüllerini görürsünüz.

Ayrıca da İngiliz marka amfilerle hoparlörler genelde iyi kombinasyon sağlarlar.

Rotel'de iyi ve üst düzey bir markadır amfi konusunda.O da İngiliz markası,Roksan gibi.

Collapse Signature Expand Signature
  7. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Evet bu yorumu bende okumuştum.Doğru olabilir çünkü rx 2 hakikaten sivri bir hoparlör.Ben nait'i elac'larla dinlemiştim.Çok güzel çalmıştı o zaman :)sinerji tabii.Ama o sivriliği tercih edecek kullanıcılar da olabilir...

8. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,329
    Cevaplarınız için tesekkür ederim .

Crescendo'yu MA-RX2 ile dinleyebilirim. İkisi de can hifi'de olması lazım .
    Roksan ilanını ben de takip ediyorum da biraz bütçeyi aşıyor. Monitor audio ile uyumu nasıl olur acaba ?
    Geriye marantz kalıyor onu da dinleyip beğenmiştim .

9. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Roksan ile de Rotel ile de b&w iyi uyum sağlıyor. Ki.. b&w mağazalarında da sıklıkla rotal amfiler görebilirsiniz. Fakat rotal arkadaş için optimum bir çözüm olmayacak gibi ki.. kandy bile bütçesini zorlarken.
    Roksan Kandy daha f/p ürün iken rotel daha kalburüstü kalıyor.

Bu arada Kandy hi-end bir ürün felan degil bilmenizde fayda var, eğer biryerlerden okuduysanız satış stratejisi diye herşeye hi-end der oldular. Sizi yanıltmasın.
    Basbayağı orta giriş seviyesi bir ürün dür.

Çok beğeniliyor çünkü f/p ürünü, özellikler ecnebi forumlarda değerlendirmeler hep bu şekilde yapılır. Kaç lira verdim ne kadar fayda sağlıyor, bu fiyata daha iyisini bulabilirmiydim vb.

Zaten bizim gibi kullanıcılar içinde bu sınıfta bir ürün veya orta üst klasmanda bir ürün fazlasıyla yeterli oluyor. Hi-End olayı başka bir kafa zaten.
    Özel odalar, akustik düzenlemeler, her katı ayrıştırılmız özel veya sınırlı üretilmiş donanımlar, metresi binlerce dolarlık kablolar, belki plasebo etkisi yaratacak aksesuarlar ve herkezin sahip olmayacağı hop.ler bu sınıfa giriyor ve sistemler kuruluyor.

Sizi bilemem ama ben TR de hi-end ürün çok ender gördüm (özellikle hop. seviyesinde). b&w signature 12 bin dolardı bi ara ama hi-end sınıfında degil mesela :) ki.. natilius felan bir defa bir yerde gördüm zaten.

Bir MBL hop. için hi-end diyebilirim yada bir mcintosh amp için.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,510
    Rotel mid-fi, ses olarak ta NAD'den çok çok uzak değil. Ancak B&W ile uyumu iyi. Az güçlü (40w civarı) ve basit (ekransız, manuel ses tuşlu) ingiliz amfilerinin sesi süper (Arcam, Creek, Naim, vs.) Özellikle kullanılmışları hesaplı.

Bir de çok eski Sansui'ler var, onlar da ilginç.

11. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Bide böyle mid-fi felan diye kavramlar kullanılıyor dimi.

Gerçi biliyorsunuzdur ama Hi-Fi, High Fidelity (Yüksek Doğruluk/Uygunluk) anlamındaki bir kısaltma. Donanımdan beklenen en doğru sesi ifade ediyor. (Buradaki doğru=nötr anlamında, yani sesin analogdan dijitale kayıt alındığı andan sonra oynatılırkenki orjinale benzerliği/doğruluğu)
    Bu durumda Mid-Fi, Low-Fi gibi kavramların ne anlama geldiğini çok anlayamıyorum açıkcası.

Hi-Fi ın giriş, giriş/orta, giriş/üst, orta, orta/üst, üst ve daha üstünü ifade eden high-end kavramları daha açıklayıcı sanki, markaların ürün yelpazelerine göre sınıflandırılabilir ama hepsi Hi-Fi olmalı kanımca. Çünkü beklenen bu.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,510
    Dediğiniz gibi informal kavramlar, mid-fi vs. Oldukça sık kullanılıyor. Piyasa malı değil, ancak süper performanslı da değil anlamında. Daha düzgün ifade etmek gerekirse yazdığınız gibi high-fidelity, ancak orta düzeyde...

NAD bence cuk oturuyor, hem sesiyle, hem yapısıyla. Gayet temiz (background noise sıfır) ve güçlü bir sesi var, ancak ayrıntı yüksek sınıftaki cihazlara göre ciddi daha az. Tüm kasa metal, ancak önünde 2cm kalınlığında alüminyum panel de yok. Bence fiyata Göre çok iyi performans sunuyor NAD.

Bence hifi direk sesin etkileyici olması demek. Dinleyince hoparlör değil müzik dinleme etkisi oluşturuyor mu bende? Bunu yapabilen cihazlar ve hoparlörler ucuz da pahalı da olsa hifi'dir benim için. O kadar çok ürün var ki hepsini dinlemek imkansız.

Nautilus Serisi ve tüm Dynaudio Serisi kesinlikle hifi. B&W 6XX Serisi bence hifi değil. Amfilerde durum daha kritik. Hifi ürünler ciddi pahalı. Yine fiyata Göre en iyi performansı küçük çirkin eski ve güçsüz ingiliz amfilerinde buldum. Yeni çıkan serilerde herşey dijital, menüler ve özellikler süper, ancak ses öyle değil. Mesela eski Arcam Alpha Serisi sonradan çıkan ve daha pahali Arcam A serisinden farklı daha iyi.

Ev sonrası alacağım cihazlar belli: Arcam Alpha 9 yahut A75+ ve Dynaudio Audience 80 yahut 82. Amfi $300-$500, Hoparlörler $1000-$1300 arası. Tahminim toplam $1600 civarına gelecek ve süper bir sistem. Kaynak olarak ta Squeezebox var bi tane. Minimum fiyata maximum sistem.

13. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Ben rega brio kullaniyorum tavsiye ederim

14. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,329
    Regayı deneme fırsatım olmadı ama Roksan kandy k2 kesinlikle bütçe yatarılması gereken bir amfiymiş. Her tarz müzikle ve Monitor Audio RX2 hoparlörlerle oldukça uyumlu çalan bir amfi oldu.

Bu arada ben de Audio Analogue Armonia Crescendo aldım. Roksan ile birebir karşılaştırma fırsatım henüz olmadı ama olursa aradaki farklarını da eklemek isterim.

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Hayırlı olsun, ismi çok havalıymış :)

16. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Bobo diyelim biz ona, made in Brasil galiba ? :) Hayırlı olsun.

17. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,329
    Teşekkürler ,

Italyan bir müzik mafyasındandır kendisi ;D

18. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    son 1 ayda epey bir ampliyi,farklı cdp ve speaker'larla dinleme şansı buldum.
    aa crescendo,exposure 2010s,rega brio r,roksan kandy k2 bunlardan bazıları.bu segmentte daha önce de bir kaç ampli dinledim ama şu saydıklarımla ilgili bilgilerim taze.
    crescendo:çok uzun olmamak kaydıyla ve görece kısık seste(çocuk uyuyordu :) ) dinleme şansım oldu.analogvari ancak bir o kadar da kapalı(bana göre)bir sunumu var.tabii etkenler o kadar fazla ki(speaker kablosu,interconnect kablo,dac vs)tam sonuca varabilmek tabii ki imkansız ama aklımda bu sunum yer etti.uzun dinlemelerden sonra daha sağlıklı yorum yapabilirim..
    exposure 2010s:ritmik,canlı,önde bir sunumu var.bu kimi kulakların hoşuna gitmeyebilir.kulaklık terminolojisinden örnek vermem gerekirse,he 5 gibi :).acayip atak ancak mikro detaylar ve sahne çok cezbedici değil açıkçası.sağda solda naim nait'lerden daha iyi olduğunu dillendirenler var.nait'i dinlemediğim için ezbere yorum yapmam ama gerçekten bu sunumu seviyorsanız biçilmiş kaftan..
    rega brio r:benim en çok hayal kırıklığına uğradığım ampli.gram beğenmedim.karanlık,sahnesi olabilecek en dar seviyede.tek avantajı,sıcak,akustik bir sound.başka bir numarası yok.tonlama ve tını da iyi denebilecek yanları.ambiyans yok,mikro detay yok.yorulmadan,uzun süre dinlersiniz ama ''wow factor''yok bu amplide...
    roksan kandy k2:evet...bu güne kadar dinlediğim ''live''performansa en yakın ampli.ya seversiniz ya da nefret edersiniz.her nüans,her detay gözünüzün önünde.bana göre ''hi-end''e bu saydıklarım arasında en çok yaklaşan ampli...sahne ve önünüzde çalıyor hissi muazzam.kesinlikle dinlenmeli.hiç bir incelemeye kulak asmadan bu ampliyi dinleyin.kaçırdığı tek pasaj,tek atak yok.ha işini mükemmel yapıyor mu?tabii ki hayır.zaten yapsa fiyatı 5 katı olurdu.tek eleştirebileceğim noktası tını çok başarılı değil.benim''tırnaklı'' diye nitelendirdiğim enstrüman reprodüksiyonu bu amplide yok.bunun yerine herşeyi yapayım,ama belli bir seviyede olmuş.o yüzden diğer saydığım amplilere göre ''all-rounder'' olarak takdiri hak eden ''bence''tek ampli bu.

19. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Ben Rega Brio-R düşünüyordum orta vadede (2-3 ay içinde) boyuttan kasadan ve Rega Dac'tan aldığım olumlu izlenimden dolayı, tek korkum aşırı koyu kaçabileceğiydi, şimdi bu yorumlar iyice kafamı karıştırdı. Roksan'da parası 2 katı :) Kafam fena karıştı. Hoparlör olarak Monitor Audio BX2 düşünüyordum.

20. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    En iyisi gidip dinlemen. Gerisi boş. Ben tabi ki fiyata göre önerdim. Daha iyi imkanlar varsa oneriler genisletilebilir. Hegel in amfileri de oldukca başarılı gitmisken rega ile birlikte dinle. Benim hayalim ise octave v40 lambali. 2. El gorsem alacağım ama yillardir satan gormedim :(

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi