AKG K271 Studio Kafaüstü Kulaklık Yorum ve İncelemesi

'AKG' forumunda ziprar tarafından 5 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Fikir verebildiysem ne mutlu bana.

Aslında benim için önemli olan amfili ya da amfisiz kısık seste de aynı hazla dinlenebiliyor olması. Eğer ki kısık seste de ayrıntıları duyurmada usta diyorsan, sanırım kısık seste de zevkle dinlenebilir anlamına geliyor bu. Yani belli bir gücün altında performans vermiyor varsayımımda bir hata olabilir. Ama o zaman amfisiz kısık seste de dinlenebiliyor olmalı, değil mi? Amfi sadece kısık olmayan seste dinlemek için mi işe yarıyor denebilir?

2. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8

Pek öyle denebileceğini zannetmiyorum ama denemek lazım

3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Olayın içine değişen akım/gerilim girince, ve hatta bunların frekansa göre de değiştikleri (ve ekstra faktörlere göre) eklenince çok boyutlu bir problemi tek boyutlu bir sayıya dönüştürerek çalıştığımız ve sonuçta da son hesapta sapma olabileceği açık. Değişken akım/gerilim için direnç yerine empedans ile karşılaştığımızı biliyorum. Bu direnç gibi sabit tek boyutlu değil. Formüllerde R veya Z yazmak olayın temelini değiştirmiyor. Zaten formülde R yazsa da firmaların verdiği Z değerleri kullanılmış durumda.

Kısaca hakkında fikrimiz olmadığı faktörleri hesaba katmadığımı söylüyorsunuz. Evet katmadım çünkü hakkında fikrimiz yok. Amacım örneğin bir kulaklık alacak birinin duyacağı ses şiddetini yaklaşık olarak hesaplayacak ve karşılaştırabilecek temel ilişkileri anlatabilmekti. Yani ben yaklaşık olarak nasıl olabileceğini anlattım, siz neden olamayacağını söylüyorsunuz. Ama söylediğiniz kullanıcıya yardımcı olmuyor. Önce nasıl olacağını anlatın sonra neden bunun tam bir hesap olmadığını anlatın daha iyi. Evet elbette firma değerleri saptırılmış olabilir, şu bu vs. gerekir, ama yok. Elimizdekilerle yapılabilecek bir hesabın da hiç yoktan iyi olduğunu düşünüyorum.

4. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    bence bu tarz teknik verilere fazla girmemek lazım .neden derseniz ac çok kaygan bir zemindir.dediğim gibi çok değişkeni var ve bizde elimizdeki üç beş yanlış veri ile çok bilinmeyenli denklem çözmeye çalışıyoruz .misal
    http://www.headphone.com/technical/...raphType=3&buttonSelection=Compare+Headphones
    burda z garfiği var .kendisi epey dalgalı değişken bişey.bu durumda bizim amplimizinde buna tam uyan genlikte olması lazımki her frekansı eşit sayalım.eğer xl=xc olsaydı sürücüleri ohmic yük gib değerlendirir işlem yapardık ama malesef değiller.

malesef nerden tutarsak tutalım elimizde kalıyor.

bu durumda bence yapılacak en iyi bilimsel değerlendirme (hassasiyet için) 90db<100db olur.hatta ölçümlerdeki gibi anlamlı rakamlara dikkat edersek bu bile çok kaba bir değerlendirme olabilir.

bu yazdıklaımı baltalama olarak algılamayın ama kaba verilerle ince uzman yorumları yapmak havanda su dövmek gibi bişey bence.

5. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Baltalama olarak algılamıyorum ama anlaşamadığımız bir nokta var. Bakın sizin gönderdiğiniz grafikte dalgalı bir fonksiyon var. Ama bunun 1 kHz'deki değeri temsil değeri olarak seçilmiş ve kulaklık 300 ohm'dur, denmiş. Sizce neden denmiş? Temsil değeri diye bir kavram var. Bir grup değişkeni temsil eden tek bir sayı. Bu adamlar bu kulaklıkları üretiyorlar, işin içindeler tüm teknik ekibiyle. Ve bu kavramı uygun görmüşler, hiçbirşey söylememek yerine en azından bir belirti vermek için. Elinizde komple grafik/değerler olsa ne diyecektiniz ki. Ya gene bunu bir şekilde bir sayıya indirgeyip hesap yapacak ve tek bir sayı üretecek; veya indirgemeyip her aralık/değer için ayrı hesap yapacak yaptığınız hesap sonucunda tek bir değer yerine gene bir grafik üretecektiniz farklı değişkenlere göre. Yani bunlar olayın doğasını değiştirmiyor, sadece hesaplama yöntemini veya işin zorluğunu değiştiriyorlar.

Burada ince bir hesap yapmıyoruz ki zaten, bir kulaklık diğerinden ne kadar fazla ya da az ses şiddeti üretir, sorusunu cevaplamaya çalışıyoruz. Bunu kulaklıklarla ilgilenen veya almayı düşünen biri arkadaki temel ilişkileri anlasın ve fikir sahibi olabilsin diye yapıyoruz. Amfi tasarladığımız yok. Kaba verilerle ve gerçekten de kaba bir hesap yapıyoruz. Ve üstelik basit bir hesap, 'ince uzman işi' falan değil. Örneklerine birçok yerde rastlayabileceğiniz basit bir hesap bu.

http://www.head-fi.org/forums/f4/impedence-vs-sensitivity-198502/index2.html
    http://www.head-fi.org/forums/3069879-post181.html
    http://www.head-fi.org/forums/f4/explanation-headphone-sensitivity-needed-253491/

6. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    hayırlı olsun kulaklıgnız guzel izlenimler olmus

7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Teşekkürler...

8. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    1 khz sinüs birçok audio ölçümünde referans kullanılan bir frekans.o şu demek adamın biri x hz de biride y khz de ölçüp sonuçları karşılaştırmaya kalkmasın diye.kabaca SI birim sistemi gibide düşünebilirsiniz

şimdi olayı detaylıymış gibi dedik ama aslında (veya benim için ) çok zor değil. şöyleki değişkenler üzerine babalar gibi işlem yapabiliyoruz.zaman mekan ekipman üçlüsü bir araya gelirse elimden gelen her türlü teste açığım.

gavur ellerinde matching denilen bir olay var.ampli ile en uygun sürücü arasında.burda kasıt empedansın nasıl hoplayıp zıpladığı.bazı lambalılar fazla değişim kaldırmazlar.onları yukarıda anlattığım gibi empedansı olan sürücülerle kullanmak lazımdır.ss amplilerde çok düşük çıkış emp. sayesinde (birde çıkış gücü yerindeyse) pek hop. seçmez.aslında detaymış gibi gözüken ama herkesin dikkat etiği bir konu.

son olarak hassasiyet için en doğru yazımın dB/V olduğunu yineliyorum.bu size volume seviyesini ne kadar açacağınızı gösteriri ve güç ile arasında çevirim direk değerler üzerinden olmaz

9. Birdy Dizzy

Birdy Dizzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    AKG K240 Studio Kulaklık
    AKG K240 ın Hipernex teki fiyat aşağıda. Türkiye de genel olarak bu fiyatlarda. bu da linki.
    http://www.hipernex.com/pro.aspx?CID=3462&IID=62880
    Bu Ürünün ortalama Puanı:

457,60 YTL KDV Dahil

434,72 YTL Havale ile (KDV Dahil)
    38,13 YTL den başlayan taksitlerle
    439,30 YTL Kredi kartıyla tek ödeme

Bu da ebay fiyatı 129$+40$ shipping yani 200 ytl. gümrüğe takılırsa da ilave 27 ytl ödüyorsunuz (takılacağını zannetmiyorum. bu da linki

http://cgi.ebay.com/AKG-K240-Pro-St...ryZ40137QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

200ytl mal edeceğiniz bir ürünü 457 ytl ye satıyorlar. zaten alım gücümüz amerika yada avrupa dan çok geri. ne diyeyim yazıklar olsun...

10. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Gümrüğe takılma olayına o kadar güvenmeyin nitekim Alessandro Ms1 için gümrükte baya bir cebelleştim haberiniz olsun.

11. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    sonuç ne oldu ? ne kadar ödeyip aldın kulaklığı toplamda ? bir de gümrük nerede =)

12. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Sonuç adam ciddi ciddi buralara işin düşmese daha iyi dedi ve gümrükten muaf tutup verdi ürünümü. Her ilin gümrüğü farklı yerlerde tabi bu arada pttdeki gümrük ile gümrük müdürlüğünü karıştırmayın. Paket takılırsa gümrük müdürlüğüne gidip belgeyi alıp imzalatıp pttdeki gümrük bölümünden alıyorsunuz ürünü.

13. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Adam gibi fiyat politikasi uygulasalar bu sikintilari cekmeyiz. Ne diye 500 liralik yerine 1000 lira vereyim?

14. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    bence bir muhendis -ya da matematikci- cikip "gumruk risk analizi" baslikli bir formulasyon gelistirse o senenin nobel matematik odulunu alir. o kadar bagimsiz degisken var ki bu formulde (var x1= muayene memurunun onceki gece yatis saati; var x2= fed'in faiz indirimini askiya alma kararinin ardindan muayene memurunun portfoyunde o sabah meydana gelen dalgalanma; var x3=...)

doktora tezi olarak dusunulebilir konu sikintisi ceken varsa.

15. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

bu gümrük olayında resmi prosedür nedir acaba?bilgisi olan varmı. Yani kriter malın fatura bedelimidirrrr ,cinsimidirrr,yada oradaki memurun ruhi halimidir.
    Getirteceğimiz ferrari enzo değil neticesinde (ebayda uyguna bulabilirsem aslında neden olmasın hehe ).Altı üstü kıçı kırık bir kulaklık, neden bukadar sıkıntı yaratıyorlar anlamış değilim.Birçok kişi yurt dışından gelirken bavulunda neler sokuyorlar içeri.Gerçi youtube yi kapattıran zihniyetten herşey beklenir.

16. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Altoids i ayakkabı cilası diye beyan eden gümrük memuru vardı hoca anlatmıştı :)

fizmitli, bildiğim kadarıyla tek kriter memurun ruh hali gerisi hava cıva oluyor.

17. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    bitirme procesi olarak yaparım ben onu

18. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    681
    ziprar eline sağlık fikirlerin için bende bu ara bakınırken iyi denk geldi arkadaş usa ye gidiyoo gelirken getirtcem gibi bakalım birkaç model bakıyorum.bide arkadaşlar usa de arkadaşım bulabilirmi bu fyattan yoksa be alsam onun adresini mi versem

19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    sserkogss,

Kulaklığın kapalı olması, dışarıya ses vermemesi senin için birincil önemde ise bu kulaklık düşünülebilir, derim. Yoksa genel kanı, aynı fiyat düzeyinde daha iyi performans veren açık kulaklıkların bulunabileceği yönünde. Öncelikle sahne denen şey kapalı kulaklıklarda zor imiş.

Ancak kapalı kulaklık olsun, aynı odada başkaları da varken müzik dinlemek istiyorum dersen, göze batan seçenekler; K271, A900 ve DT770 gibi gözüküyor (birde HD280 geçiyordu sanırım).

DT770 basları fazla güçlü bir model imiş (amfi de istiyor), gene de ses kalitesi olarak öne çıktığı düşünülmemiş.
    A900 ise birçok yerde K271 ile karşılaştırılmış. Genelde söylenen, amfisiz A900'ün daha iyi olduğu. Ama amfi kullanınca K271 A900'ü geçiyormuş (Aslında amfinin gerçek etkisi var mıdır, soruları için güzel bir test olurdu).

Yani kapalı kulaklık düşününce amfi düşünülmüyorsa en iyi seçenek Audio Technica A900 sanırım.

Bu arada AKG Avusturya kökenli. USA'da ne derece yaygındır bilemiyorum. Ama senin onun adresine teslim ettrimen sanırım daha garanti olur.

20. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    dt770 almak yerine biraz daha koyup dt880 almak çok daha yerinde ola&#1089;aktır.