AKG K271 Studio Kafaüstü Kulaklık Yorum ve İncelemesi

'AKG' forumunda ziprar tarafından 5 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

haklısın sevgili dostum,hacı muratdan mercedese biniyosun ,sonra mercedesten inip jaguara biniyorsun böyle düşünürsek mantıklı olur gibi.

Zaten şuan için hayatımızın içine direkt girmesi zor,fakat geleceğin de bu olduğunu kabul ederek ona göre yatırım yapmanın mantıklı olacağını vurgulamak istemiştim.Misal ben hala arşivimdeki beğendiğim parçaların (mp3 olanlardan bahsediyotum)yerlerini 16/44 leri ile değiştirmeye gayret gösteriyorum.

Şöylede bir durum var,flac dosyalar bile yeni yeni yaygınlaştığını düşünecek olursak zamana ihtiyaç var computeraudio için.Ama aşık olduğum sık sık dinlediğim parçalarında elimin altında 24/96 olmasını çok isterim.

2. ScoreFan

ScoreFan
    Expand Collapse
    Guest

Ben sadece iddia ettiklerini ama açıkcası pek bir fark duymadıklarını düşünüyorum.

Aşağıya bu konuda yapılan bilimsel bir çalışmanın özetini koyuyorum. Pahalı bir sistemde kayıt mühendisleri ve bu konuda eğitim gören üniversite öğrencileri üzerinde yapılmış körleme testlerde DVD-Audio ve SACD kayıtlarla bunların 16 bit 44.1Khz'e indirilmiş versiyonları arasında bir fark duyulmadığı, duyulabilen farklarında mastering kalitesinden ileri geldiğini söylüyor.

http://www.aes.org/e-lib/browse.cfm?elib=14195
    http://www.bostonaudiosociety.org/explanation.htm

3. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

Her fikre ve her araştırmaya saygı duyarım,ama başka sitelerde insanların konuştukları,izlenimler bahsettiğim şekilde.Aslına bakarsanız bende birkaç örnek dışında fazla dinleme şansım olmadı fakat dinlediklerim içerisinde özellikle bas ve tiz seslerin çok kontrollü ve gerçeksiliklerinin ön planda olduğunu rahatlıkla gözlemledim.Tabiki şuanki şartlar altında 24bitlik arşiv hazırlamaya çalışmak gerçekten çok güç,savurabileceğim param olsaydıda acımazdım.Ben 16 bit flac formatlı arşiv yenileme ve genişletme çabaları içerisindeyim,şuan için 24 bit dac e sahip olsamda uğraşmıyorum.

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    16/48 ve 24/96 'lık kayıtlar arasındaki farkı anlamaya çalıştığımda anlayamadım. Bu biraz daha eski bir olay.

Bugün ise amfiyi bir kez daha denemek istedim. Belki de burn-in olayı olabilir diye düşündüm. Ve bir fark hissettim. Ama k271 ile değil, v700 ile. Nedendir bilmem, ya k271 yeterince pişmedi (ses açılmadı) veya sesteki rounded/yuvarlatma etkisi sebebiyle keskin ayrıntıları yakalayamıyor muyum bilmiyorum. Herneyse v700 (mecburen eq'lu olarak tabii) ile amfiyi denerken sanki seslerde daha bir derinlik ve tokluk var gibi idi. Ki v700'ün amfi ihtiyacı yok ses şiddeti açısından. Ama zaten bir etki yapıyorsa amfi (seste derinlik ve tokluk gibi), bunu sadece amfi ihtiyacı olanlara değil hepsine yapması gerekmez mi?

Benzer birşey şurada da kafama takılıyor; bazan hani şu kulaklık eq'ya iyi cevap veriyor, falan deriz. Cihaz iyi ise, eq kaliteli ise, kulaklık da iyi ise neden cevap vermesin ki? Böyle bir olasılık var mı? Cihaz ve eq kaliteli iken biz bir frekansı arttırdığımızda veya azalttığımızda kulaklık bunu yansıtmıyorsa, bu kulaklığın eksikliği olmaz mı? Sinyalde değişiklik olmuş ama seste uygun değişim yoksa, kulaklık o frekanstaki değişime biraz sağır/duyarsız anlamına gelir herhalde.

Şu 24/96 kayıtları daha sonra birde o şekilde deneyeyim.

5. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

aradaki farkı anlamkak için en az hi-fi bir ürün olması gerektği konusunda fikir belirtiyor bazı ustalar.Ben kendi sistemim o düzeyde olmadığı için şimdilik bu sevdadan vazgeçtim.Ama yeni sistemi düzünce o konulara tekrar bir dönüş yapacağım,ama aradaki farkı anlamak için iyi bir dac te şart.Ayrıca dac in özelliklerini tekrar bir gözden geçirip in-out enaz 24-96 olduğunundan da emin olmak gerekir.

6. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Evet hi-fi cihaz gerekiyor olabilir. x-fi kart takılı bilgisayardan dinlemiştim. Dac'ı çok iyi olmayabilir, bilmiyorum ama 24/96 olması gerek.

7. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Arkadaşlar bu kulaklığın ses rengi nedir? Başından beri bakıyorum ama tam anlayamadım... Bir de @ziprar görüşlerin değişti mi o zamandan bu zamana?

8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Klasik AKG sesi Selim. Genelde dengeli, tiz ve mid'e daha çok önem verenler için daha uygun.

Sesi k701'e biraz benziyor. Bas konusunda biraz mid bas tümseği var, k701'e göre (bunu kötü olarak alma, k701 bas yönünden genelde eksik görülür. Bu açıdan daha eğlenceli bile denebilir). Ama kapalı bir kulaklık olmasına rağmen asla bas sever kulaklığı değil. İzolasyonu iyi.

Görüşlerim aynı sayılır. Sevdiğim bir kulaklık.

9. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Sağol ziprar, epey yardımcı oldu. Kapalı bir kulaklık lazım bilgisayar dinlemesi için de sanırım 271'i düşünebilirim. Son olarak rahatlığı konusunda ne düşünüyorsun, K 701'den sonra ihtiyatlı yaklaşıyorum...

10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Rica ederim. Bence konfor sorunu yok bunda, k701'deki gibi tümsekli değil kafa bandı.

11. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Tamamdır o zaman, bir bakayım ben. :)