AKG K321 İncelemesi (Güncellendi)

'AKG' forumunda Italoman tarafından 2 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    İyi günler arkadaşlar,

Mair'in de tavsiyesi üzerine bu siteye kayıt oldum. Olur olmaz da hemen bu çorbada benim de tuzum olsun istedim ve kendimce yaptığım testlerle bir ay önce aldığım AKG'nin giriş seviyesi kanal içi kulaklığı AKG K321'in incelemesini yaptım. Bu forumun diğerinden biraz daha profesyonel olması nedeniyle değerlendirmelerimde veya teknik konularda hatalar yapmış da olabilirim. Bu konuda her türlü yapıcı eleştiri ve katkınızı bekliyorum. Saygılar.

Not: imageshack'in sitesindeki bakım giderildiğinde incelememi ekleyeceğim.

2. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
  3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Hoşgeldin Ali. Imageshack'i bekleyeceğin yerde www.imgur.com kullansan daha iyi olacaktır.

Collapse Signature Expand Signature
  4. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Hoşgeldiniz forumumuza..

Bu arada bende photobucket ı kullanıyorum, çok memnunum..

5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817

Paket İçeriği:
    -Bir adet AKG 321 kulaklık
    -Üç adet farklı ebatlarda silikon başlık
    -Bir adet deri taşıma çantası
    -Garanti belgesi
    -Kullanma klavuzu

Kullanılan DAP:
    -iPod classic 7. nesil (EQ Kapalı)

Teknik Detaylar:
    Frekans Aralığı: 13Hz - 22.5kHz
    Maksimum Giriş Gücü: 19 mW
    Empedans: 16 Ohm
    Hassasiyet: 121 dB

Kulaklık mıknatıs kapaklı bir kutu içinde, kablosu deri taşıma çantasında, sürücü kısmı da kutudaki yuvalarında geliyor. Uçları yuvalarından çıkarırken biraz dikkat etmek gerekiyor. Gövdesi sert bir plastikten yapılmış, her ne kadar beyaz görünse de aslında gümüş gri, silikon başlıkları da mat gri.

Orta sertlikte çift giden bir kablosu var. Uzunluğu 1m. ama yeterli. Cepte giderken dahi esneme payı var. Jakın düz olması cepte taşınan ipodlar için uygun, jak ve çevresi sağlam, üst modellerinde ve kafa üstü modellerdeki jakla aynı yapıda.

Kulaklığın ağırlığı 4 gr, gövdede ağırlık oluşturacak bir metalden kaçınılmış, o nedenle çok hafif ve konforlu bir yapısı var, kulaktaki varlığı belli olmuyor. Hatta iPodun kendi orjinal kulaklıklarından bile hafif.

Kulaklığın soğuk ve akustik bir sesi var. Fiyatına göre iyi bir sahne ve netlik sunuyor. Zaten AKG kulaklıklar netliği ile ön plandadır. Tiz karakterli bir kulaklık, ama tizlerde keskinlik göze çarpıyor. O nedenle sıcak ses üreten iriver, sony gibi oynatıcılara daha yatkın. Örneğin Sony A864 ile uyumu çok güzel oldu.

Aynı uyumu iPod classic ile yakalayamadım ama büyük başlıklar ipod ile kullanırken ses karakterini bariz değiştiriyor. Büyük silikonlarla tizler bir nebze yumuşuyor ve ses rengi daha sıcak hale geliyor. Ayrıca baslar daha güçlü ve dolgun oluyor.

Vokal, bass ve tizi geriden takip ediyor. Ancak kulaklığın kendini gösterdiği akustik, chill out, ambient gibi elektronik müzik türlerinde vokal çok da önem arzetmiyor.

Kulaklık yeterince yüksek ses verdiğinden amfi gerektirmiyor, bu nedenle çıkış gücü yüksek olmayan oynatıcılarla beklenen verim alınabilir.

6. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Artıları:
    -Çok hafif ve konforlu,
    -Fiyatı,
    -Yüksek ses,
    -Geniş sahne ve netlik,
    -Büyük başlıklarla güçlü ve dolgun basslar,
    -Elektronik müzik ve türevleri için uygun,

Eksileri:
    -Keskin tizler, (büyük başlıklarla bir nebze yumuşuyor)
    -Soğuk ve akustik ses karakteri, (Sony gibi sıcak karakterli daplara yatkın)
    -Midler, bass ve tizin gerisinde.

7. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Aşağıda vereceğim linkte AKG K321, üst modelleri olan K330 ve K340 ile karşılaştırılmış ve onlardan daha başarılı bulunmuş.

http://www.mymac.com/2009/09/

Forum kirliliği olmaması açısından test ettiğim parçalara yer vermedim. Yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca ingilizcem biraz tarzancaya yakın olduğundan, yukarıdaki linkteki açıklamaları çevirip eklerseniz çok yerinde olur.

8. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    İlk inceleme icin (hatta son bile olsa) gayet iyi Ali, tebrikler. Seni ve boyle titiz incelemelerini baska kulakliklarda da gormek isteriz :)

Bir de onerim var, double flange dedigimiz iki katli bir ucla dene bunu. Artan izolasyonla beraber ses karakterinin degistigini ve daha sicak hale geldigini gorursun.

9. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Teşekkürler Mahir,

Aslında uygun fiyata bir EP 630 alsam onu da karşılaştırmaya dahil edeceğim. Fakat sesi beni kesmezse boşuna almış olurum.

Silikon başlıklar seste önemi fark yaratıyor, büyük başlık herkesin kulağına oturmayabilir, ben ilk denediğimde ses karakterinin bu kadar değişebileceğini tahmin etmemiştim.

Pop, rock, blues, vocal müzikteki sorunları bu kulaklıkla çözdüm ben bu arada :eek:k

10. gencebayx

gencebayx
    Expand Collapse
    Guest

Emeğinize sağlık.Tüm üyelerden inceleme v.s. bekliyoruz.Buluşmalarda o kadar kulaklıktan bahsediliyor ama fikir,yorum,yönlendirme kısmı yetersiz kalıyor.

11. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Teşekkürler, bir arkadaş da şu yukarıda verdiğim linkteki karşılaştırmanın çevirisini yapsa çok iyi olacak. Kısa zaten.

12. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Eline sağlık. Ancak yazdıklarına göre tüm frekansları ve özellikle alt frekansları "mükemmel" olarak nitelendirmişsin gibi geldi bana. Daha önce dinlediğin kulaklıklarıda yazarsan ve onlara göre ufak çaplı bi karşılaştırma yaparsan daha faydalı olur gibi geldi bana. Hani öyle bir yazmışsınki gidip alıcam nerdeyse "bu fiyata bu nasıl bir performansmış böyle" diye :) onun dışında çok güzel inceleme olmuş.

13. fatih

fatih
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkürler Hocam , gerçekten bu kadar bilgiyi bir arada nasıl anlatıyorsunuz, helal olsun.

14. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Ben teşekkür ederim. Bu inceleme elimde ep630 ve ipod kulaklığı varken biraz amatörce yaptığım bir incelemeydi. Zira kullanılan kavramlarla forumda daha başarılı incelemeler var. Kulaklığı garanti kapsamında iade ettim, şu an cks77 kullanıyorum.

15. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Bu vesileyle cks 77 ile farkını ortaya koymam gerekirse;

k321'in bassları cks77'den daha sertti. Fakat cks77'nin bassları daha güçlü ve dolgun. k321 bass booster ayarıyla dahi cks77'yi yakalayamaz. Sahne olarak cks77 daha iyi gibi ama birebir karşılaştıramadım tabi.

Netlik açısından ise k321 sanki bir adım önde gibiydi. Ama üst frekanslar cks77'nin 25.000, k321'in 22.500 khz olmasına karşın, k321'in tizlerinde zaman zaman sivrilmeler oluyordu. cks77'nni tizleri daha kontrollü...

k321 cks77'ye göre daha soğuk ve akustik karakterdeydi.

16. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,489
    İnceleme icin tesekkürler.İnceleme yaparken frekans aralığına pek takılmayın.Hatta referans olarak alıyorsanız almayın derim. :)
    Çünkü bazen frekansı daha geniş bir kulaklık,daha dar frekans aralığında olan bir kulaklıktan daha düşük performans gösterebiliyor.

17. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Iki yıl önce yaptığım inceleme, Kulaklık yeniden piyasaya sürüldü, belki düşünenler, bu inceleme ile fikir sahibi olabilir.