AKG K701 Stok vs. Bocur Audio K701

'AKG' forumunda cique tarafından 28 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    92
    AKG markasının üst segment referans kulaklıklar listesindeki amiral gemisi K701. Bu beylik tanımdan da anlaşılacağa üzere AKG ‘nin üst segment referans serisi aslında kulaklık dünyasının “mid-fi” sine denk geliyor. Aslında K701’nin diğer AKG referans kulaklıklarından pahalı olması onu en iyisi yapmıyor gözümde. Benzer ses imzası farklı tatlarda sunulmuş desem zannediyorum aydınlatıcı olacaktır. Bu farkları K501-K601 ve K701 ile ilgili karşılaştırmamda bulabilirsiniz.
    Ayrıca incelemeye K701 ve Heed Canamp'la sponsor olan sevgili Uğur'a (historymanx), yine DAC olarak incelemede kullanılmış olan Yulong D18 DAC'ı gönderen sevgili Baran'a (baran88) değerli katkılarından dolayı teşekkür ederim.

TEST ALTYAPISI
    Transport PC, M2Tech Hiface, Yulong D18 DAC, Heed Canamp, RW Audio Amp1, DH Labs PowerPlus ve A&B System PW9000S-Carbon güç kablosu, AudioMinor Balanced, RCA ve Coax kablo.

MALZEME KALİTESİ VE KONFOR

Klasik AKG konforu, malzeme ve işçiliği. Referans seriye yakışır deri kafa bantı, çizilmez Cup yapısı, yıkanabilir kadife kulak yastıkları, kafayı yormayan salıncak düzeneği. Diğer kardeşlerden farklı olarak kafa bandının kafaya bakan kısımda yastıklar kullanılmış. Zannediyorum tüm kullanıcılar hemfikirdir, kafa yapısı fark etmeksizin bu çıkıntılar uzun dinlemelerde batmaya sebep oluyor. Bu noktada K501 en rahat kardeşken, K701 diğerlerinden bir parça daha rahatsızlık veriyor ancak rekabet ettiği diğer marka kulaklıklara hala üstünlüğü sağladığını belirtmeliyim.

MOD İMKANLARI
    İncelemeye konu olan kulaklık Bocur Audio tarafından yeniden kablolanmış olan ve fabrika çıkış K701 den oldukça farklı bir model. Burada iyileştirilmiş ya da yükseltilmiş tanımlarını bilerek kullanmıyorum zira ciddi bir yükselmenin yanında ses fabrika çıkışına kıyasla farklılaşmış. Yağız burada yeni 7N 1mm lik bakır kablosuyla 99.99’luk saf gümüş kablosu bileşeni, hibrit bir uygulama yapmış. Fotoğraflardan görüleceği üzere biraz aceleye gelen bir uygulama gibi görünmekle birlikte, kulaklığın modlanma zorluk derecesi düşünüldüğünde çok çok başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. Bu model kulaklıklar kablolama sırasında hasar görmekte veya tamamen kullanılmaz duruma çok kolay gelebilmektedir.

SES İMZASI

Her iki K701 de doğaları gereği akım ve damping faktörü istiyor. Çıkış gücü, desibel cinsinden iyi olan bir DAC ve sıkı bir solid state amfi bir çok denememde en iyi sonucu verdi. Bu canavarlar dinamik sürücülere sahip olmalarına rağmen ciddi akım istiyorlar.

Stok K701
    : tizleri detaylı, çok iyi uzayabilen, parlak denebilecek kadar açık, orta bant hafif geriye yaslanmış, pürüzsüz, özellikle kadın vokallerde, soprano seslerde şiirsel bir uyumlulukta, nefes alış verişleri açık edecek kadar perdesiz ve doğrudan, orta-alt seslerde kuru/yavan , tüm denek grubunun en hacimsizi, ama vurgulu ve sert, alt sesler yine vurgulu ancak orta-altlar kadar olmasa da hacimsiz yapıda. Muazzam bir PRAT(ritm ve hız) kabiliyeti var. Tonal dengesi, tınısı, dinamikleri, doğallığıyla klasik bir AKG referansı. Sahnesi K601’den geniş, K501’den dar ancak üç boyutlu yerleştirmesi ve enstrüman ayrımı her üçünde de benzer başarıda. Tek bir tanım yapmak gerekirse fabrika çıkış K701 hem AKG, hem tüm denek grubu içerisinde en analitik, detaylı ve stüdyo vari kulaklığı derdim. Özellikle klasik rock ve gitar oryantasyonlu müziklerde çok başarılı bulduğum bu kulaklığın, caz da K601’ye, senfonik müzikte K501’ye göre geride kaldığını düşünüyorum .

Bocur Audio K701
    : Yağızın yeni 7N (99,99999) bakır kablosu ve 99,99 saflıktaki gümüş kablosu uygulanmış bu kulaklığı oldukça başarılı bulduğumu belirtmem lazım. Bu kablolama işleri , kulaklığın genel karakteri üzerinde değişikliğe sebep olduğundan , ihtiyatla yaklaşılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Bazı kazanımlar yanında , genelde bazı kayıplar da söz konusu oluyor. Örneğin kullanılan iyi bir bakır kablo kulaklığın bas performansını hem nitelik hem de nicelik yönünden arttırmasının yanında sahne daralması/bozulması gibi sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Bu uygulama da ise yaptığı katkıların yanında az bir kayıp verilmiş. En belirgin husus, karakteri stok K701 den stok K601’e doğru kayması olmuş. Aslında benim damak zevkime uygun olmuş desem yerinde olur. K701’in o cansız, ruhsuz, hacimsiz bünyesine can gelmiş, kan gelmiş. Bir çokları elbette stok halini, o klasik karakteri daha çekici bulduğunu biliyorum. Ancak orta-alt ve alt frekanslarda biraz canlılık, hacim ve kontrol isteyen ama K701 den de geçemeyenler için oldukça cazip bir yükseltme imkanı olduğunu bilmek güzel. Ayrıca kazanımın yanında sahneden ya da başka bir departmandan bir kayıp tespit edemedim, yalnızca karakter olarak senfonik ve rock türlerine olan yatkınlığına cazı da kattığını, o yöne kaydığını söyleyebilirim. Malum başarılı üstlere , öne doğru ve detaylı orta bant eklenmiş. Böylece stok hali hafif geriye yaslı olan orta bant öne doğru gelmiş ve beraberinde 3 boyutluluk noktasında ciddi kazanımlar getirmiş. Orta-alt bant hacimlenmiş ve çözünürlüğü artmış. Alt frekans uzamalarında da bir artış olmuş. Tüm bu güçlenmelerin sonucu kulaklığın canlılığının ve kontrolünün artması, üç boyutlu sunumunun seviye atlaması olmuş.

Stok K701
    KISACA OLUMLULAR
    Fiyat ve sınıf kıyaslamarından bağımsız , en doğal sunumlardan birine sahip.
    Çok başarılı üst-orta ve üst frekanslar.
    Çok başarılı sahne genişlik ve derinliği. Muazzam enstrüman ayrımı.
    Yüksek konforu ve yıllara meydan okuyan tasarımı.
    Fiyatının çok üzerinde ses kalitesi. Tam bir fiyat performans ürünü.

GÖRECE OLUMSUZLAR
    Oldukça kuru ve renksiz bir sunum. Orta-alt ve alt frekanslarda hacimsizlik.
    Kategorik olarak küçük kardeş muamelesi gören K601 den daha pahalı olması, ancak bu fiyat farkına göre daha kaliteli değil ancak daha farklı bir ses rengi sunması.
    Klasik senfonide K501’e, caz da K601’e geçilmesi.
    72ohm yapısı nedeniyle diğer referans serisi AKG’ler gibi sürülme zorlukları. Yüksek akım ihtiyacı.

SÜRÜLME DURUMU

Yüksek akım ihtiyacı nedeniyle bu yönde güçlü SS amfilerle uyumu daha iyi. En iyi eşleşmenin, hem alt frekanslara destek yapması hem de cansız K701’e hafif renk vermesi gibi nedenlerle Heed Canamp olduğunu düşünüyorum. Ancak işin zor kısmı sürme kısmı olsa da kaynak noktasında da uyumlu bir DAC yoksa toplam kazanım beklentilerin altında kalıyor. Ben kulaklığım K701’dir diyenlere sıcak ve akıma hassas kaynaklar kullanmasını öneririm. Buradaki sıcak ifadesiyle, yapay renklendirilmiş bir sesten bahsetmiyor, analog vari ve organik anlamlarında kullanıyorum. Bu iki kriter sağlandığında ekipman maliyet ve temini noktasında büyük rahatlık yaşanacaktır. Keza analitik bir kaynakta ısrar edip sıcak , lambalı bir amfi bulmanız daha zor ve maliyetli olacaktır. Stello D100, PS Audio Link III, Hegel HD11 ( benim tercihim olurdu), gibi kaynaklar bu noktada uygun ve dengeli ses için doğru seçimler olacaktır.

BAŞARDIĞI MÜZİK TÜRLERİ
    Flemenko, klasik rock, rock N roll gibi gitar oryantasyonlu müzikler için biçilmiş kaftan.

Bocur Audio K701
    KISACA OLUMLULAR

Yetkin orta-üst ve üst frekansların yanında muzzam detaylanmış ve hacimlenmiş orta frekanslar.
    Çözünürlüğü ve hacmi artmış orta-alt ve alt frekanslar.
    Sahne sunumu stok haline göre daha üç boyutlu, daha dokunma mesafesinde.
    PRAT (ritm ve hız) kriterinde kendini daha belirgin gösteren kontrol/otorite artışı, sınıfının üzerinde etkileyicilikte.

GÖRECE OLUMSUZLAR
    Kulaklık neredeyse stok haline göre tanınmayacak hale gelmiş. Daha çok K601’e benzemiş.
    Stokta geriye yaslanan sahnesi, kablo uygulamasıyla hafif öne gelmiş.

SÜRÜLME DURUMU

Yüksek akım ihtiyacında olan K701 için bu kablo yükseltmesi bir farklılık oluşturmamakla birlikte, yeni karakteri Heed Canamp ile uyumunu bozmuş olduğu ilk göze çarpan durum oldu. Kablonun zaten basları güçlendirdiği düşünüldüğünde , basları güçlendiren Canamp bir parça sinerjiyi bozdu. Bu kulaklığın bu kablolu haliyle RW Audio Amp1 kusursuz uyum sağladı. Doğal haliyle RWA Amp1 için en uygun kulaklık K601 derdim ancak bu kablolu haliyle K701 de olabilecek en iyi eşleşmeyi sağladı. Kablolanmış K701in çıkıntıları Amp1’in girintileriyle bire bir eşleşti.

BAŞARDIĞI MÜZİK TÜRLERİ
    Bu haliyle rock ilk sıradan ikinci sıraya kaydı. En iyi eşleşmenin vokal caz olmak üzere caz, rock, senfonik orkestralar olduğunu düşünüyorum. Bu haliyle daha allarounder olduğunu söylemeliyim.

#1 cique, 28 Nisan 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    DefinitioN bunu beğendi.
  2. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Elinize sağlık yine ürünü almayı düşünenler için karar verme konusunda çok iyi bir inceleme olmuş :eek:k Saturnde kulaklık reyonunda denemiştim ama fiyata baktığımda sesi pek tatmin etmemişti ;D iyi beslemek gerekiyormuş demekki
    taşınabilir için amfisiz zor bir ürün sanırım :)

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,489
    Türkiye fiyat acayip zaten.1299 lira fiyatı var.Amazonda 275 dolar gözüküyor.

İnceleme profesyonel gözüyle olmuş.Teşekkürler.

4. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Güzel bir inceleme olmuş. Kablo cidden çok etkiliyor bu kulaklığı. Benim de tecrübelerim bu yönde.

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Eline sağlık Cihan :worship

Bende 1 aya yakın q701 kullandım.K701'den hemen hemen aynı kulaklık olduğu için kısaca bende izlenimlerimi aktarayım.

Q701'in k701'den kozmetik olarak farklarının dışında değiştirilebilir kablo ile gelmesi durumu var.K701 dinlemediğim için ses olarak arada far var mıdır bilemem ama frekans tepkileri ufak da olsa fikir verecektir.

Sevgili Cihan'ın anlattıklarından yola çıkarak dişe dokunur bir fark yok diyebilirim.Oturupta incelemesini yazsaydım ses'in ana teması hemen hemen aynı olurdu.Q701 gerçekten çok zor sürülen bir kulaklık,dx100, dt880 600ohm,sennheiser hd600 gibi kulaklıkları sürerken ses yüksekliğinde problem yaşatmasada kısaca q701'i süremedi.Masaüstü amfim little dot mk3, dx100'e göre çok daha iyi sonuç verdi ancak daha fazla güç gereksinimi duyduğu her açıdan belliydi.L.d. mk3 zaten otl yapısı ile q701'e uygun bir amfi değil.

Aklımdayken söyleyeyim bu kulaklığı 250-300$ bandında gezmesi ürünü f/p kralı yapıyor bence.Duyduğum sese bakarsak rahat rahat 500$'ın üzerinde bir satış fiyatı olması lazım.Malzeme kaliteside cabası.

Cihan'ın da incelemesinden anlaşılacağı üzere kulaklık all rounder bir ürün değil hele de pop,hi-pop-elektronik sevdalıları uzak durmalı.Çoğu kulaklığa göre sesteki en göze çarpan olgu perde yok.Perde hiçbir frekansta yok ses o kadar berrak geliyor ki kayıttaki en ufak bir hatayı yüzünüze vuruyor.Midleri uzak denmesede yakın değil, eğer bu kulaklığın midleri biraz daha yakın olsaydı müzik dinlenmeyecek kadar detaylı bir alet olur çıkardı tahminimce.

Genel karakter olarak analitik terimi tam oturacaktır sanırım.Geride basları ve genellikle üst midler ile tizlerin,midlerin üstünde oturması ile kuru,detaylı,geniş sahneli bir ses sunumu mevcut.Sesler arasındaki boşluk maksimum seviyede.Basların işin içine girmemesiyle bir hayli geniş sahneye rağmen detayı kaybetmemesi de güzel birşey.Çözünürlük olarakda çok başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

Sevgili Cihan'a tekrar teşekkür ederim.Sevgiler.

Collapse Signature Expand Signature
  6. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    92
    İlginiz için teşekkürler. Umut ben de sana yaptığın güzel katkıdan dolayı teşekkür ediyorum. Kendi kendime yazmaktan ciddi sıkılmıştım. :idiot2:

7. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    O kadar güzel canlanıyor ki kafamda incelemelerini okudum okudum yine okuyorum :) Eline, kulağına sağlık Cihan abi özellikle kablo karşılaştırması kısmı kendi adıma da çok faydalı oldu.

Özellikle Yağız'ın kablosunun çözünürlüğe dokunmadan detaylarda ve alt/alt-orta frekanslarda hacim artışı sağlaması benim de kullandığım kulaklıklardaki eksiklikleri kapatmak açısından güzel bir yükseltme seçeneği oluşturmuş gibi.

Umut abi ayrıca teşekkürler sana da Q701 ve K701 arasında en azından karakter farkı yok gibi duruyor bu da olası alımlarda seçenekleri değerlendirme açısından güzel oldu :)

8. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Eline , kulağına sağlık Cihan Abi keyifle okudum.

9. amf23

amf23
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Cihan Bey,
    Elinize, emeğinize sağlık.
    Diğer tüm incelemelerinizi olduğu gibi bunu da çok büyük keyifle okudum.
    Kulaklık/ekipman alacak ve dinleme/deneme imkanı olmayan arkadaşların çok fazla uğraşmalarına gerek yok, referans incelemelerinizi okumaları yeterli. :)

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    567
    Eline sağlık abi. :)

11. adailton

adailton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Çok güzel ve farklı konseptli bir inceleme olmuş, yüreğine sağlık Cihan Abi:)

12. pastnova

pastnova
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Kulaklarina zeval gelmesin abi.Cok guzel bir inceleme olmus.Zevkle okudum.

Yagizinda ellerine saglik diyorum.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Abi eline sağlık. Kablo incelemesi için de ayrıca teşekkürler:)

14. adailton

adailton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    [quote author=George Szell link=topic=6640.msg93158#msg93158 date=1367236987]
    Yüreğine sağlık ne la ;D

Eline sağlık Cihan. Her zamanki gibi neredeyse benim incelemeler kadar güzel bir iş çıkmış ;D
    [/quote]

Yüreğinden gelen bir inceleme olmuş, okurken gönül telim titredi abi ondan dedim:p

15. pastnova

pastnova
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Madem herkes döküldü ;benimde gözümden bir iki damla yaş akmadı değil :)

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. amf23

amf23
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    [quote author=George Szell link=topic=6640.msg93158#msg93158 date=1367236987]
    Yüreğine sağlık ne la ;D

Eline sağlık Cihan. Her zamanki gibi neredeyse benim incelemeler kadar güzel bir iş çıkmış ;D
    [/quote]

Hadi Bey,
    Linkteki incelemenizin yanına yaklaşması mümkün değil. :evl

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3028.0

Şaka bir yana, forumun en keyifli yazılarından biri bence, biraz önce tekrar okudum ve kahkahalarımı zor tuttum, bu vesileyle teşekkür etmek de isterim. :)

17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Cihan tarzında güzel inceleme.Eline sağlık.

18. historymanx

historymanx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Eline sağlık cihan.
    Bas meselesini odac ile dinledikten sonra tekrar değerlendirmek lazım ve headrom micro dac ile bakmak lazım bası geride dac lar heed canamp ın 701 e göndereceği bası azaltırsa bahsettiğin uyumsuzluğu giderebiliriz kanaatindeyim.

19. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    92
    Aslında "yüreğine sağlık" degil de "farkli konsept" göndermesi bana daha bi denişik geldi ;D
    Hadi'nin o incelemesi efsanedir, bunlarla kiyas filan edilmez. :) Ayri bi dunya ayri bi kafadir :deli

Son olarak Uğur, stok k701 le heed iyi eslesiyor. Heed bas zengini olduğundan ve modlanmis k701in de baslari guclenmis olduğundan, bas fazlalığı oluyor :) yani sorun bas azlığı degil , fazlalığı.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

20. historymanx

historymanx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Yağız'a teşekkür etmeyi unuttuk zira az kafasını ağrıtmadım vize falan demeden bana cevap yetiştirdiği süreçte.
    Cihan hemfikiriz fazla olan bası dac üzerinden engelleriz demek istemiştim aslında.
    Bir buluşma daha ayarlayıp odac-headrom microdac + heed canamp + 701 eşleşmelerini değerlendirmiş oluruz ama benim senaryom bas fazlasına çare olur mu kuşkum var.