Aliexpress peşin vergi sistemi?

'Konu Dışı' forumunda BeatMaster tarafından 14 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Bir de şöyle bir durum var, geçenlerde bir ürün için önce satıcıyla pazarlık ettim fiyatı indirdi ama sepete ekleyince Aliexpress %40 kesintiyi normal fiyattan yansıttı.

Böyle olunca satıcının önerisiyle indirimli fiyata eşit fiyatlı başka bir ürün sipariş verdim :)

Yani olurda birşey alırken pazarlık yaparsanız gümrük olarak yansıyan miktara dikkat edin.

Collapse Signature Expand Signature
  2. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    197
    Durum vahim, artık koyuyor bu cebimize atılan el.

3. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    ibasso dc03 alayım dedim kupon falan da verdi sistem. +250 tl gümrük ücreti çıktı üzerine. aynen geri kapattım. Ptt ile gelse taş çatlasa 50-60 tl çıkar.. böyle olacaksa eğer işimiz yaş..

4. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    197
    Yani yıllardır kargo dahil 1 dolara aldığım telefon kılıfını ne akla hizmet birden bire ***vergiden önce*** 3 dolar kargo almak akıllarına geldi?

5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    yurtdışı alışverişin bitirilmesine yönelik yapılan hamleler, aliexpress'in bir kabahati yok bence. Türkiye gümrüğünden bildirim gitmiştir bundan sonra vergi dahil gönderi kabul edeceğiz yüzdesi de şudur diye. sistem de ona göre kesiyor cezayı..

6. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    197
    İyice ambargo ülkesi gibi olduk, maaşlar dışında herşey ateş pahası.

Yalnız çokta gariptir, genel olarak herkes şikayetçi olmasına rağmen aslında normal ama artık lüks kategorisine girmiş pahalı mekanlardan, giyim ve gösterişten geri kalamıyoruz.

7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    herşeyi kredi ve borç ile hallediyor millet yoksa aldığı maaşla bütün bunları yapabilmeleri imkansız..yapan varsa da helal olsun derim..

8. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    197
    Hocam işte sorun burada, arkadaşlarımdan da var böyleleri. Patlıyorlar hepsi eksi bakiyelerde, yaşamlar paris, hayatlar somali. Kimse geri kalmıyor.

9. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    Yabancıya bakıyorsun aldığı maaş ile iyi kötü temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bize bakıyorsun asgari ücret adı altında dağıtılan sadaka ile temel ihtiyaçlar dahi zor karşılanıyor artık. Murat övüç'ün Almanya videoları buna en iyi örnek 50 euro ile neler alıyor adam. Biz 50 birim paraya ne alabiliyoruz? Hain ilan ettiler adamı bir de :) konu uzar gider de dağıtmamak adına dallandırıp budaklandırmıyorum. Yoksa varılacak sonuç zaten belli.. Allah sonumuzu hayır etsin..

10. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    197
    En çokta koyan şey yurt dışında yaşayıp Türkiye ekonomisi çoh eyi diyen primat belgeselleri.

11. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    euro'yu 10 liradan bozdurunca otomatik olarak öyle cümleler dökülüyor ağızdan.

12. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Yurt dışı alışverişi filan boşverin, son dönemde markete filan girip de küfür etmeyeniniz var mı arkadaşlar? Batıyoruz resmen.

13. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    batıyoruz değil battık hocam..hiç öyle iyimser olmaya gerek yok.. halinden memnun olan kölelere de laf anlatamıyorsun..ne haliniz varsa görün desen ucu sana da dokunuyor...

14. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    197
    Artık zaten tv de bile akakçe reklamlarında fiyatların el yaktığından sözleri geçiyor. 1 liralık makarna 4 lira, 1,5 liralık süt 6 lira oldu. Ama maaşım 4 katı artmıyor, ürün fiyatları da dolarda maaşımda artmasın gerekirse. Gidişat çok kötü üzülüyorum.

15. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
  16. Cihan

Cihan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Vergi kesen mağazadan alınca kesilen vergi tutarından fazla vergi çıkarsa ödeme yükümlülüğü var mı? Vergi kesen mağazadan mı yoksa kesmeyen mağazadan mı almak mantıklı karar veremedim. Vergi kesmeyen mağazadan alınca ekstra ötv, KDV çok fazla çıkar mı diye endişe ediyorum.

17. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    Valla genelde ortalama fiyat çekiyorlar. Ptt ile gelirse daha yüksek de çıkma şansı var daha az da. Tamamen şans. Ben vergisiz ptt ile alıyorum aldığım zaman.

18. Cihan

Cihan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yani vergiyi peşin ödeyip alacağım ürüne sonradan daha fazla vergi çıkma ihtimali var mıdır? Aynı ürünün vergisi her satıcıda aynı değil. Sonradan vergi çıkmayacak ise peşin vergi ödemeye de razıyım da sonradan fazlası çıkacak ise anlamı olmayacak.

19. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    47
    Vergi kesen mağazadan alırsanız bir daha vergi ödeme durumu olmuyor. Aras kargoyla vergi ödemeden evinize kadar getiriyorlar. Vergisiz alırsanız ptt üzerinden geliyor. Vergi gümrükte belirleniyor.

Ben olsam vergi olmayan mağazayı seçerdim. Çünkü şimdiye kadar yaptığım alışverişlerde ürün 100TL de olsa 700TL de olsa 15-25TL aralığında vergi çıktı. Fakat peşin vergi alan satıcılar otomatik %20 hatta %40 vergi uyguluyor. Geçen aylarda aldığım bir kulaklıkta satıcıya düşük fiyat yazmasını istedim. Gümrükte 20TL vergi çıktı. Ki benim satıcıya yazdırdığım düşük fiyata göre bile verginin 40-50TL olması lazımdı. Gümrükte 15-20TL vergi basıp geçiriyorlar anlaşılan. Eğer peşin vergi alan satıcıdan alsaydım 280TL vergi ödeyecektim.

Tabi ben gümrükte 20TL vergi çıkacağını garanti edemem. Sadece deneyimlerime göre gümrükte düşük vergi çıkma ihtimali yüksek. Özellikle ufak tefek kutulu kargolar için geçerli

20. Cihan

Cihan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkür ederim. Benim alacağım bir kulaklık amfisi. Fiyatı 40 dolar civarında yazdırmayı düşünüyorum. ÖTV alınacak mı bilmiyorum. Gerçek fiyatından ÖTV, KDV, gümrük vergisi alacak olurlar ise kesinlikle almak istemem. Ama genel olarak ürün başına sabit vergi yazıp geçiyorlar ise vergisiz satıcıdan almak mantıklı. Boyutu da sanırım 20x20x 10 cm gibi olur.